Pr Cifre Romane

12
PLAN DE LECŢIE Unitatea şcolară: Şcoala cu cls. I – VIII Bucovăţ, Structura Palilula Data: 16.10.2006 Aria curriculară: Ştiinţe Disciplina: Matematică Clasa: a IV a Propunător: Peţa Ionela Alina Subiectul: Cifre romane Tipul lecţiei: predare - învăţare Obiectiv cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii Obiective de referinţă: Să înţeleagă şi să utilizeze sistemul poziţional de formare a numerelor naturale Obiective operaţionale: Să scrie şi să citească cifrele romane; Să aplice reguli de scriere cu cifre romane în transformarea scrierii din cifre arabe în cifre romane şi invers, pentru numerele naturale până la 2 000; Să participe cu interes la lecţie; Să dea dovadă de spirit de echipă, să comunice în munca pe grupe. Resurse procedurale: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea, metoda Gândiţi/ lucraţi în perechi/ comunicaţi Resurse materiale: planşe cu cifrele romane, reproduceri după documente istorice, coli mari albe, markere, manualul, beţişoare Modul de organizare: pe grupe, în perechi, individual, frontal Evaluare: - formativă, prin răspunsurile date de elevi pe parcursul desfăşurării lecţiei;

Transcript of Pr Cifre Romane

Page 1: Pr Cifre Romane

PLAN DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Şcoala cu cls. I – VIII Bucovăţ, Structura PalilulaData: 16.10.2006Aria curriculară: ŞtiinţeDisciplina: MatematicăClasa: a IV aPropunător: Peţa Ionela AlinaSubiectul: Cifre romaneTipul lecţiei: predare - învăţareObiectiv cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematiciiObiective de referinţă:

Să înţeleagă şi să utilizeze sistemul poziţional de formare a numerelor naturale

Obiective operaţionale: Să scrie şi să citească cifrele romane; Să aplice reguli de scriere cu cifre romane în transformarea scrierii

din cifre arabe în cifre romane şi invers, pentru numerele naturale până la 2 000;

Să participe cu interes la lecţie; Să dea dovadă de spirit de echipă, să comunice în munca pe grupe.

Resurse procedurale: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea, metoda Gândiţi/ lucraţi în perechi/ comunicaţiResurse materiale: planşe cu cifrele romane, reproduceri după documente istorice, coli mari albe, markere, manualul, beţişoareModul de organizare: pe grupe, în perechi, individual, frontalEvaluare: - formativă, prin răspunsurile date de elevi pe parcursul desfăşurării lecţiei; - sumativă, prin rezolvarea fişelorResurse umane: eleviiResurse spaţiale: sala de clasăResurse temporale: 45'

Page 2: Pr Cifre Romane

Dirijarea învăţării

Nr. crt.

Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

Evaluare

1. Moment organizatoric

- Rog elevii să se pregătească pentru ora de matematică.

- Elevii se pregătesc pentru începerea orei de matematică

2. Captarea atenţiei - Antrenament mintal pregătitor Exerciţii de numărare:- Pornind de la 425, număraţi din 5 în 5 descrescător până la 405;- Pornind de la 360, număraţi crescător din 4 în 4 până la 384;- Pornind de la 180, număraţi descrescător din 6 în 6 până la 132

- Elevii numără, oral, după cerinţele stabilite

- formativă, prin răspunsurile date de elevi; - activitate frontală

3. Reactualizarea cunoştinţelor

- Exerciţii de scriere a numerelor cu cifre arabe: Scrie cu litere numerele: 4 301; 270 840; 8 808. 808. Ce arată fiecare cifră 8 în scrierea numărului 8 808 808?- Rog elevii să îşi amintească sistemul poziţional de scriere a numerelor naturale

- Elevii ies la tablă, pe rând şi scriu;- Ceilalţi scriu pe caiete.

- Elevii îşi amintesc sistemul nostru de numeraţie: zecimal şi poziţional şi precizează ce înseamnă fiecare.

- formativă, prin răspunsurile date de elevi;- activitate frontală, individuală

- formativă, prin răspunsurile date de elevi

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Anunţ titlul lecţiei şi îl scriu pe tablă: „Cifrele romane”;- Precizez importanţa scrierii cu cifre romane

- Notează titlul lecţiei pe caiete

5. Însuşirea noului conţinut.

Dirijarea învăţării

- Prezint o reproducere după un document istoric în care apar cifre romane şi cifre arabe;- Rog elevii să observe şi să precizeze diferenţa de scriere între cifrele arabe şi cele romane (Anexa 1)- Prezint planşa cu cifrele romane şi corespondentul acestor cifre scris cu cifre arabe (Anexa 2); Pentru a reţine mai uşor forma şi semnificaţia cifrelor dau copiilor câteva

- Sunt atenţi la planşa prezentată şi precizează diferenţa de scriere (cifrele romane se scriu cu litere).

- Elevii privesc planşa cu cifrele romane şi corespondentul acestor cifre scris cu cifre arabe;- Elevii ascultă şi

- formativă, prin răspunsurile date de elevi

- formativă- activitate frontală

Page 3: Pr Cifre Romane

reguli mnemotehnice: cifra X reprezintă mâinile cu cele 10 degete răsfirate, aşezate încrucişat, cifra V este jumătatea lui X, cifra C vine de la centum (sută) iar L este jumătatea lui C care se scrie: [.- Prezint planşa cu regulile de transformare a cifrelor romane în cifre arabe. Observăm trecerea de la scrierea romană la cea arabă (Anexa 3)

execută mişcările mnemotehnice indicate;- Îşi notează pe caiete corespondentul fiecărei cifre romane scris cu cifre arabe.- Îşi notează pe caiete regulile de transformare a cifrelor romane în cifre arabe.

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

- Scriu la tablă alte numere şi rezolvăm exerciţii care confirmă regulile de trecere de la scrierea romană la cea arabă: 90 – XC 110 – CX CDXXV = (500 - 100) + 10 + 10 + 5 = 400 + 20 + 5 = = 425 DCXIV = 500 + 100 + 10 + (5 - 1) = 600 + 10 + 4 = = 614

- Ies la tablă şi rezolvă exerciţiile; ceilalţi scriu pe caiete.

- Ies, pe rând, la tablă şi rezolvă exerciţiile.

- Continuă, formativă;- activitate frontală, individuală

7. Obţinerea performanţei

- Împart elevii în două grupe;- Împart coli mari albe şi markere fiecărei grupe precum şi fişa cu sarcinile ce le au de rezolvat (Anexa 4);- Explic sarcinile de pe fişe.

- Se împart în două grupe;- Citesc sarcinile de pe fişe;- Sunt atenţi la explicaţiile date;-Rezolvă sarcinile.- Liderul grupului iese la tablă şi prezintă rezolvarea exerciţiilor;- Se corectează, unde este cazul

- sumativă, prin rezolvarea itemilor de pe fişă;- activitate în grup;

autoevaluarea

8. Evaluarea -Jocuri didactice:” Scriem cu beţişoare!” (Anexa 5) – metoda „Gândiţi/ lucraţi în perechi/ comunicaţi”;

- Lucrează în perechi;- Formează numere din beţişoare respectând sarcinile cerute.

- sumativă

9. Tema pentru acasă

- exerciţiile: 1,2/ pagina 16 - Notează teme pe caiete

Page 4: Pr Cifre Romane

ANEXA 1

SCRIEREA CU CIFRE ROMANE

Oraşul Bucureşti este atestat documentar în 1459. a fost capitala Ţării Româneşti în secolele XVII – XIX.

În anul 2005 (mileniul al III – lea ) în Bucureşti locuiau circa 2 200 000 de persoane.

Page 5: Pr Cifre Romane

1 5 10 50 100 500 1000I V X L C D M

Aceste numere sunt scrise cu cifre arabe.

ANEXA 2

SCRIEREA CFU CIFRE ROMANE

Aceste numere sunt scrise cu cifre romane.

Page 6: Pr Cifre Romane

ANEXA 3

Observăm cum trecem de la scrierea romană la cea araba

VI Când cifrele romane cu valoare 5 + 1 → 6CLX mai mică sunt scrise după cifra 100 + 50 + 10 → 160MDCX cu valoare mai mare, adunăm. 1000 + 500 + 100 + 10 → 1610

IX Când cifrele romane cu valoare 10 – 1 → 9XD mai mică sunt scrise înaintea 500 – 10 → 490CM celor cu valoare mai mare, scădem. 1000 – 100 → 900

„Cifrele” V, L, D, nu se scad niciodată.

XIV Dacă o cifră romană cu valoare 10 + (5 - 1) = 10 + 4 → 14DXL mai mică se află între două cifre 500 + (50 - 10) = 500 + 40 →540MCD cu valori mai mari, întâi scădem, 1000 + (500 - 100) = 1000 + 400→ 1400

apoi adunăm.

VIII În scrierea unui număr, cifrele 5 + 1 + 1 + 1 → 8MMMDLII I, X, C şi M se pot repeta, dar 1000 + 1000 + 1000 + 500 + 50 +

nu mai mult de 3 ori. + 2 → 3552

În scrierea cu cifre arabe, pentru a forma un număr, folosim adunarea şi înmulţirea. În scrierea cu cifre romane, folosim adunarea şi scăderea!

Exemple: 3 x 100 + 2 x 10 + 4 x 1 = 300 + 20 + 4 = 324CCXXIV = 200 + 20 + (5 - 1) = 224

Page 7: Pr Cifre Romane

ANEXA 4

EXERSĂM, ÎNVĂŢĂM!Lucrăm pe grupe

1. Citeşte numerele şi explică scrierea lor după model :VIII, IX, XI, XV, XIX, XX, XXXIV, MXXIX, CV, DXIV.

Model: VIII → 8, fiindcă 5 + 1 + 1 + 1 = 8

2. Scrie data, luna, anul şi secolul în care suntem. Ce cifre vei folosi în fiecare caz?

Page 8: Pr Cifre Romane

ANEXA 5

Scriem cu beţişoare!- jocuri didactice –

1. Formează din beţişoare numărul:a) XIX; b) XXIV

Schimbă locul unui singur beţişor, pentru a obţine un număr cu 2 mai mare decât cel dat.

2. Obţineţi rezultate corecte deplasând câte un beţişor:

Rezolvare:

II – I = II I + I = II

III x I = I II x I = II

III = I II = II

VIII – V = I VII – VI = I

3. Cu ajutorul a 10 beţişoare reproduceţi operaţia aritmetică: 11 – 1 = 10 (în cifre romane).

Rezolvare: XI – I = X

Page 9: Pr Cifre Romane