Povestea gastelor - proiect

download Povestea gastelor - proiect

of 8

Transcript of Povestea gastelor - proiect

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    1/8

    Citire-Scriere-Comunicare

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    2/8

    PROIECT DIDACTIC

     OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Citire-Scriere-Comuic!re

     TEMA: "Po#e$te! %&'te(or"

    TIPUL LECŢIEI: Comuic!re )e oi cuo ti eș ț

     DATA: *+,+.,/.

     PROPUNĂTOR: I%ri) M!ri! E!c0e

    TIMP DISPONIBIL 1 i

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    3/8

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    4/8

    OBIECTIVEOPERAŢIONALE

    EVENIMENTULINSTRUCŢIONA

    LCONŢINUTUL ADECVAT

    STRATEII DIDACTICE EVALUARE=ORMATIVĂ

    @$!u itemii te$tu(ui)e e#!(u!reSARCINI DE

    ÎNVĂŢARE

    SITUAŢII DE

    ÎNVĂŢARE

    1. Captareaaten ieiț

    Captarea aten iei se va realiza prin intermediulț

    unui joc ce solicită elevilor recunoa terea unorș

    sunete din lumea animalelor. Elevii vor asociaaceste sunete cu ilustra ia potrivită.țCe fel de animale sunt acestea?

     Alcătui i grupa animalelor i grupa păsărilor!ț ș

    Ascultă!Potrive te!ș

    - materialmultimedia

    2. Enunţulobiectivelor;

    anunţarea temei

    e anunţă titlul lecţiei Povestea gâ telor,ș  "ic#teva dintre obiectivele propuse pentruactivitate.

    $1 - ă recite poezia Ră u caț ș  de %i&ai'eodorescu ; obiectivul seconsideră atins dacă(- elevii din )rupa * redaudin memorie toată poeziaiar elevii din )rupa ** "i*** redau +ra)mente din

     poezie cu sprijin.$2 - ă descrie raţa;obiectivul se considerăatins dacă- )rupele * "i ** descriucaracteristicile raţei iar

    ,. eactualizareacuno"tinţelor 

    nvăţate anterior 

    Elevii vor recita selectiv poezia Ră u caț ș  de%i&ai 'eodorescu.

     Despre ce pasăre este vorba în această poezie?

    e prezintă o plan ă pe suportul căreia eleviișvor descrie ra a cu ajutorul ntrebărilor deț

    sprijin.Cum arată ra a? Cum ce se răne te? Ceț ș

     foloase ne aduce?

    Pe +ondul cuno tin elor reactualizate se vaș ț

    realiza tranzi ia către subiectul lec iei ceț ț

    urmează să +ie predată.Ce alte păsări de curte cunoa te i?ș ț 

    Pe suport ima)istic elevii vor observa iș

    ecitaţi poezianvă ată!ț

    Prive te cu aten ie!ș ț

    ăspunde la ntrebări!

    Prive te cu aten ie!ș ț

    ăspunde la ntrebări!

    - plan"e cu păsări domestice

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    5/8

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    6/8

    *** cu sprijin.

    $4 - ă identi+icemomentele acţiunii;

    obiectivul se considerăatins dacă(- elevii din )rupa * i **ș

    identi+ică i ordoneazăș

    cronolo)ic momenteleac iunii iar elevii dinț

    )rupa *** realizeazăcoresponden a te/t-ț

    ima)ine cu sprijin.

    $5 - ă transcrie un+ra)ment de lecţie;

    obiectivul se considerăatins dacă )rupele *-** vor transcrie n mod corect+ra)mentul iar )rupa ***va colora o ilustraţie ate/tului con+orm sarciniide nvă areț

    Cine a venit să$l a%ute?

    Pentru consolidare se propune un e/erci iu deț

    ordonare a unor ima)ini ce reprezintă di+eritemomente ale nara iunii n ordine cronolo)ică.țCe s$a întâmplat mai întâi? Dar apoi?

     Pune i imaginile în ordine!ț 

    e solicită identi+icarea n te/t a unui ast+el de+ra)ment ilustrat care va +i transcris ulterior ncaiete.

    Prin intermediul jocului de rol se or)anizeazăo situa ie de comunicare pe baza secven elorț ț

    dialo)ate din te/t( se prezintă o ilustra ie a unuiț

    moment al nara iunii solicit#ndu-se elevilorț

    verbalizarea ac iunii.țCe face gîscanul? Ce spune gâscanul? Ce$i

    răspund celelalte gâ te?ș

    $rdonează ima)inile!

    'ranscrie pe caiete!Colorează ima)inea!

    -plan"e cu

    momentele povestirii

    -plan"e cumomentele povestirii

    Elevii a eazășima)inile nordinecronolo)ică

    Elevii transcriu n caiete un+ra)ment din

    lecţie

    Eleviiverbalizeazăac iuneaț

     povestirii iș

     participă la ositua ie deț

    comunicare

    $6  ă rezolve n mod

    corect sarcinile prevăzuten +i ele individuale deș

    evaluare.

    0. Evaluarea

     per+ormanţei

    Elevii vor e+ectua sarcinile probei de evaluare

    elaborată pe )rupe de nivel.&rupa '   să completeze propozi ii lacunareț&rupa ''   să completeze propozi ii lacunareț

    select#nd din mai multe variante de răspuns&rupa '''   să identi+ice personajele i uneleș

    ezolva i corectț

    cerin ele +i ei deț șevaluare!

    Elevii rezolvă

    sarcinile +i eișde evaluare

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    7/8

  • 8/18/2019 Povestea gastelor - proiect

    8/8