Potolirea Furtunii Pe Mare

16
Proiect didactic I. Date generale: Propunător: Mihai Alexandra Georgiana Data: 18.05.2015 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ”Elena Doamna”, Ploiești Clasa: a III-a Disciplina: Religie Ortodoxă Subiectul lecției: Potolirea furtunii pe mare Tipul lecției: mixt Scopul lecției: dobândirea cunoștințelor privind minunile săvârșite de Mântuitorul Hristos; conștientizarea dragostei și a purtării de grijă a lui Dumnezeu. Obiective specifice: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1 - să povestească minunea înfăptuită de Mântuitorului; O2 – să indice motivele pentru care Mântuitorul a săvârșit minunea: O3 - să identifice răspunsurile la întrebările referitoare la minunea săvârșită de Iisus; O4 – să prezinte învățăturile moral-religioase ce se desprind din această întâmplare dumnezeiască. Obiective formativ-educative: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

description

Proiect didactic

Transcript of Potolirea Furtunii Pe Mare

Proiect didactic

I. Date generale:Propuntor: Mihai Alexandra GeorgianaData: 18.05.2015Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Elena Doamna, PloietiClasa: a III-aDisciplina: Religie OrtodoxSubiectul leciei: Potolirea furtunii pe mareTipul leciei: mixtScopul leciei: dobndirea cunotinelor privind minunile svrite de Mntuitorul Hristos; contientizarea dragostei i a purtrii de grij a lui Dumnezeu.

Obiective specifice:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O1 - s povesteasc minunea nfptuit de Mntuitorului;O2 s indice motivele pentru care Mntuitorul a svrit minunea:O3 - s identifice rspunsurile la ntrebrile referitoare la minunea svrit de Iisus;O4 s prezinte nvturile moral-religioase ce se desprind din aceast ntmplare dumnezeiasc.

Obiective formativ-educative:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O5 - s se ntreasc n credin, n purtarea de grij a lui Dumnezeu fa de oameni.

Strategia didactic:1. Metode i procedee: conversaia, expunerea, povestirea, conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, lectura expresiv, observarea dirijat.2. Mijloace de nvmnt: fie, prezentarea scenelor biblice.3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual.

Resurse:1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a III-a; - Planificarea calendaristic orientativ; - Proiectarea unitii de nvare.

2. Temporale:- numr de lecii: 1- durata: 45 min.

3. Bibliografice: - Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului biblic i de misiune al B.O.R, Bucureti, 2002; - Caiet special clasa a III-a, Editura Sf. Mina; - Cuco Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.

II. Demersul didactic

Nr.crt.Etapele lecieiOp.op.Timp(min)Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

12345678910

1.Momentul organizatoric1- Salutul- Rugciunea- Notarea absenelor- Salutul- Rugciunea- Precizeaz care elevi sunt abseniExerciiulIcoanaActivitate frontalProf. observ comportamentul elevilor n timpul rugciunii

2. Reactualizarea cunotinelor4Se mparte elevilor o fi de lecie i li se cere elevilor s rezolve cele dou exerciii.Elevii rezolv cele dou exerciii i prezint oral soluiile.ConversaiaExerciiulFia de lucruActivitate frontalNotarea celor care au rspuns

3.Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine1Astzi vom nva despre o minune svrit de Domnul Iisus Hristos asupra naturii.

Elevii ascult.ExplicaiaActivitate frontal

4.Anunarea titlului leciei noi5Se anun titlul leciei:Potolirea furtunii de pe mareSe scrie pe tabl data i titlul leciei.Profesorul ntreab:- Mai cunoatei i alte minuni svrite de Iisus? - Cunoatei vreo minune de-a Mntuitorului svrit asupra naturii?- Ce cunoatei despre acest episod biblic? Ce nelegei prin titlul leciei?Profesorul precizeaz obiectivele leciei. Elevii ascult

Elevii noteaz n caiete titlul lecieiElevii rspund.

Elevii ascult.Explicaia

ConversaiaActivitate frontal

5.Comunicarea/ nsuirea de noi cunotine15 n timpul vieii sale pmnteti Mntuitorul nostru Iisus Hristos a svrit multe minuni, pentru a le arta oamenilor nemrginita iubire a lui Dumnezeu i pentru ca oamenii s cread n dumnezeirea Sa, prin potolirea furtunii pe mare Mntuitorul a vrut s le demonstreze ucenicilor (care au povestit ulterior oamenilor) c la Dumnezeu orice este cu putin. Precizare: Aceast minune, ca de altfel multe altele, este povestit n Biblie (Sfnta Scriptur).Se citesc elevilor urmtoarele texte biblice, care relateaz minunea potolirii furtunii de pe mare.

Potolirea furtunii de pe mare:

Evanghelia dupa Matei 8, 23-27Matei 8:23 Intrnd El n corabie,ucenicii Lui L-au urmat. Matei 8:24 i, iat, furtun mares-a ridicat pe mare, nct corabiase acoperea de valuri; iar Eldormea. Matei 8:25 i venind ucenicii laEl, L-au deteptat zicnd:Doamne, mntuiete-ne, cpierim. Matei 8:26 Iisus le-a zis: De cev este fric, puin credincioilor?S-a sculat atunci, a certatvnturile i marea i s-a fcutlinite deplin. Matei 8:27 Iar oamenii s-au mirat, zicnd: Cine este Acesta c i vnturile i marea ascult de El?

Evanghelia dupa Marcu 4, 35-41 Marcu 4:35. i n ziua aceea, cnd s-a nserat, a zis ctre ei: S trecem pe rmul cellalt. Marcu 4:36. i lsnd ei mulimea, L-au luat cu ei n corabie, aa cum era, cci erau cu El i alte corbii. Marcu 4:37. i s-a pornit o furtun mare de vnt i valurile se prvleau peste corabie, nct corabia era aproape s se umple. Marcu 4:38. Iar Iisus era la partea dindrt a corbiei, dormind pe cpti. L-au deteptat i I-au zis: nvtorule, nu-i este grij c pierim? Marcu 4:39. i El, sculndu-Se, a certat vntul i a poruncit mrii: Taci! nceteaz! i vntul s-a potolit i s-a fcut linite mare. Marcu 4:40. i le-a zis lor: Pentru ce suntei aa de fricoi? Cum de nu avei credin? Marcu 4:41. i s-au nfricoat cu fric mare i ziceau unul ctre altul: Cine este oare, Acesta, c i vntul i marea I se supun?

Evanghelia dupa Luca 8, 22-25Luca 8:22. i ntr-una din zile a intrat n corabie cu ucenicii Si i a zis ctre ei: S trecem de cealalt parte a lacului. i au plecat. Luca 8:23. Dar, pe cnd ei vsleau, El a adormit. i s-a lsat pe lac o furtun de vnt, i corabia se umplea de ap i erau n primejdie. Luca 8:24. i, apropiindu-se, L-au deteptat, zicnd: nvtorule, nvtorule, pierim. Iar El, sculndu-Se, a certat vntul i valul apei i ele au ncetat i s-a fcut linite. Luca 8:25. i le-a zis: Unde este credina voastr? Iar ei, temndu-se, s-au mirat, zicnd unii ctre alii: Oare cine este Acesta, c poruncete i vnturilor i apei, i-L ascult?Elevii ascult cu atenie.

Povestirea

Lectura biblic

Activitate frontal

6.Fixarea i sistematizarea cunotinelor10Prin urmare, trei dintre evangheliti ne relateaz aproximativ la fel minunea prin care Domnul Iisus a potolit furtuna pe mare. Mntuitorul Iisus ne arat c nu trebuie s ne pierdem credina n niciun moment al vieii noastre. Primul cuvnt este adresat vnturilor, cuvntul al doilea valurilor mrii i ambele fore ale naturii se linitesc Se fcu linite adnc atunci cnd Mntuitorul le impune. Minunea este evident prin linitirea imediat, spontan, la intervenia Sa. Minunea aceasta dovedea mai mult dect altele c Mntuitorul dispunea de puteri extraordinare asupra naturii i, n consecin, trebuie s fie mai mult dect un simplu om, este Fiul lui Dumnezeu.

Profesorul mparte Fia 2 i le cere s rezolve exerciiul dat.

Corabia, plutind pe valurile furioase, cu ucenicii care lupt din rsputeri pentru salvarea ei i cu Mntuitorul la crm, a fost comparat deseori cu Biserica cretin, lovit din toate prile de ncercri, condus cu nelepciune i putere de Fiul lui Dumnezeu prin Apostoli, ucenicii i urmaii lor. Ea nu poate fi nfrnt, oricte vor fi dumniile pe care le nfrunt.Marea agitat i btut de vnturi mari semnific i viaa cretinului, viaa omului, lovit de multe ori de suferine grele i de ncercri.Mntuitorul i ceart pe ucenici pentru c au dezndjduit i le-a fost fric cu El lng ei. Si de aici se poate deduce c dac nu ne pierdem credina , Dumnezeu este i va fi mereu cu noi si cu El lnga noi orice minune poate s devin realitate aa cum s-a ntmplat cu ucenicii cnd naintea ochilor lor, furtuna s-a potolit din porunca MntuitoruluiElevii ascult cu atenie

Elevii rezolv cerina individual, apoi prezint oral soluia.Elevii ascult.Explicaia

Exerciiul

Fia de lucruActivitate frontal

Activitate individual

Aprecieri verbale

7.Aprecierea, asocierea, generalizarea7Profesorul ntreab:- Ce ar trebui s nelegem prin intermediul acestei minuni?

- Prezentarea unor evenimente din viaa personal prin care au simit prezente aceleai atribute divine cu cele indicate n minuneElevii rspund:-.. S avem mereu credin n Dumnezeu c ne va ajuta n orice mprejurare- ............Conversaia

PovestireaActivitate frontalAprecieri verbale

8.Aprecierea activitii elevilor1Profesorul face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.Elevii ascultExplicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

9.ncheierea activitii1- Rugciunea- Salutul- Rugciunea- SalutulExerciiulIcoanaActivitate frontal

Numele/ prenumeleClasa DataFIA 1 Minunile Mntuitorului

1. Ce este o minune divin?

2. De cte feluri sunt minunile? Minuni asupra .. Minuni asupra .. Minuni asupra ..

Ideile principale ale leciei:1. Domnul Iisus Hristos este pe mare mpreun cu ucenicii Si.2. Pe mare se pornete o furtun puternic, ucenicii speriai l trezesc pe Domnul.3. Domnul Hristos ceart vnturile i marea care se potolesc.

Semnificaia cuvintelor:Corabia - Biserica cretin.Marea agitat - viaa cretinului.

nvturi morale:

1. Prin minuni Mntuitorul Hristos i arat Atotputernicia (puternic peste tot i toate), iubirea i buntatea Sa fa de oameni i fa de ntreaga creaie!2. ntreaga natur i este supus i l ascult de Mntuitorul Hristos!3. Mntuitorul a fcut minunea datorit puterii Sale. El a fcut minuni pe care nimeni altul dintre oameni nu le-a mai fcut VREODAT !4. Numai stnd alturi de Mntuitorului Hristos, n Biserica Sa, care este ca i o corabie ce plutete pe marea nspumat a vieii, vom fi mereu aprai, aa cum s-a ntmplat cu cei care au fost de fa la aceast minune.Fis de lucru nr. 2

1. Cu ajutorul cuvintelor de pe pnz, scriei pe spaiile punctate ideile principale ale leciei Potolirea furtunii de pe mare. Colorai apoi corabia.

mare, furtun, valurile, apostolii, Mntuitorul, potolit, certat, vntul, credin, corabie, noapte, ajutorul.