plandelectie_inziuadepaste
description
Transcript of plandelectie_inziuadepaste
Plan de lecţie
Data : 2.04. 2009Clasa: a II-aÎnvăţător: Mircea Maria AureliaŞcoala: cu cls. I- IV MogosestiAria curiculară: Limbă şi comunicareObiect: Limba românăSubiect: „În ziua de Paşte”, de Elena FaragoTipul lecţiei: consolidareObiective operaţionale: - Să cunoasca traditii de Pasti - Să recite poezia folosind intonatia corespunzatoare - Să răspundă concret la întrebările din text - Să povestească pe scurt şi în manieră proprie esenţa sărbătorii de Paşte din viaţa fiecărui crestin - Sa deduca mesajul transmis in poezieStrategii didactice: Metode şi procedee: - conversaţie, joc, explicaţie, exerciţii de citire, verificare scrisă/orală a cunoştinţelor, , demonstraţia.etc.; asistare pe calculator Activităţi:- frontale - pe grupe - independente Materiale: - manualul - fişe de lucru - planşe
- oua de Pasti
Durata:50 minute.
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţelelecţiei
Timp Activitatea invatatorului Act. elevului Strategii didactice
1 2 3 3 4I. Moment
organizatoric5” Pregătirea clasei pentru
lecţie Elevii se pregatesc pentru lectie(caiete, carti etc.)
- conversaţie- activitate frontală
II.Verificarea lectiei
10” Verific tema(cantitativ si calitativ).Cine este autorul poeziei?Cate strofe are poezia?Cate versuri are fiecare strofa?
Elevii citesc intrebarile.Apoi recita poezia(pe strofe, selectiv).Poezia este scrisa de Elena Farago.Poezia are patru strofe.Fiecare strofa are cate patru versuri.
- conversaţie- activitate frontală- conversaţie, exerciţiu oral- activitate frontală
III. Anunţarea lecţiei şi
obiectivelor propuse
5”Astăzi vom vorbi despre acest eveniment, pornind de la poezia de Elena Farago,”În ziua de Paşte”,....
Scriu titlul pe tabla.
Asculta spusele invatatorului.
Scriu titlul in caiete.
- conversaţie
IV.Fixarea cunostintelor
15’ La ce va ganditi cand vorbiti despre „ PASTI” ?Scriu pe tabla spusele elevilor.
Care este formula de salut folosita la Pasti(cand ciocnim oua rosii)?Joc de rol:Scriu la tabla aceasta formula.
-oua rosii-haine noi-iepurasul de „PASTI”(scriu in caiete)Elevii spunand ciocnind oua de lemn(apoi scriu in caiete).Hristos a inviat!Adevarat a-nviat!
-conversaţie-branstormingul-explicaţie-demonstraţie-joc de rol
Le cer elevilor sa spuna tot ce stiu (povestioare)despre ouale rosii, iepurasul de” PASTI”.
Le prezint pe calculator imagini insotite de texte „ traditii si obiceiuri de „PASTI”
Rezolvam la tabla exercitiile urmatoare:Gaseste cuvintele cu sens opus. Ele arata insusirile unui bun crestin:ura-rautate-razbunare-violenta-ingamfare-minciuna-moarte –
Propozitii care exprima o porunca:Nu fi rau Fii bunNu fi dusmanos Fii iertatorNu fi ingamfat Fii modestNu fi razbunator Fii iertatorNu fi zgarcit Fii darnic
Aceste indemnuri reprezinta mesajul poeziei „In ziua de Paste” de Elena Farago
Elevii spun povesti legende de „PASTI’’
Elevii urmaresc si citesc aceste informatii.
Elevii rezolva in caiete exercitiul.
Elevii seszeaza ce exprima propozitiile si completeaza semnele de punctuatie corespunzatoare(semnul exclamarii).
Elevii spun mesajul cu cuvintele lor.
-exercitiul
V. EVALUAREA UNOSTINTELOR 10’
Fiecare elev va primi cate o fisa cu un joc.(ANEXE)
Le cer sa-si prezinte fisele.
Elevii rezolva fisele.
Cativa elevi prezinta fisa.
- munca individuala - exerciţii orale-exercitiu joc
VI.Incheierea activitatii
2’ .Fac aprecieri referitoare la desfăşurarea lecţiei şi la elevii activi la lecţie.
Cer elevilor sa intoneze priceasna”Blandul pastor”.
.Fac aprecieri referitoare la desfăşurarea lecţiei şi la elevii activi la lecţie.
Elevii intoneaza priceasna.
- activitate frontală- convresatia
VI. Temă acasă 3’ Realizaţi un desen care să înfăţişeze sărbătoarea de Paşti, în familia voastră!
Realizaţi un desen care să înfăţişeze sărbătoarea de Paşti, în familia voastră!
- activitate frontală- explicaţie