Plan Lectie- DOS- Activitate Practica
-
Upload
manu-filipan -
Category
Documents
-
view
56 -
download
10
description
Transcript of Plan Lectie- DOS- Activitate Practica
PROIECT DIDACTIC
DATA: 5.12.2013
UNITATEA DE PRACTIC:Grdinia cu Program Prelungit Nr. 56 Oradea
GRUPA:Mijlocie
EDUCATOARE: Golban Lucia
PROPUNTOARE:Filipan Salomea
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOS
TEMA MARE: Cum este, a fost si va fi pe pamant?
TEMA SPTMNII: Aspecte de iarn
TEMA ACTIVITII: Cizmulia lui Mo Nicolae
MIJLOC DE REALIZARE:Lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi i deprinderi practice
SCOPUL ACTIVITII:
nsuirea unor cunotine elementare despre particularitile
materialelor, despre folosirea celor mai simple metode de lucru; formarea
unor priceperi si deprinderi de munc practic; educarea simului i gustului
estetic; dezvoltarea unor caliti de voin i caracter; dezvoltarea operaiilor
gndirii : analiza, sinteza,comparaie
OBIECTIVE DE REFERIN:
OR1:nsuirea unor cunotine elementare despre particularittile materialelor, despre folosirea celor mai simple metode de lucru
OR2:Formarea unor priceperi i deprinderi de munc practic;
OR3:Dezvoltarea unor caliti de voin i caracter;
OR4:Educarea simului i gustului estetic.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
OO1: S denumeasc materialele necesare realizrii temei;
OO2:S identifice forma materialului primit
OO3:S lipeasc vat, stelue i cadouri( confecionate din hrtie glasse) pe cizm fr a depi conturul
OO4:S lucreze cu grij pentru a pstra aspectul ngrijit al lucrrii.
OO5:S-i dezvolte gustul estetic.
OO6:S-i dezvolte deprinderi practice de mnuire,prelucrare,mbinare a materialelor.
METODE SI PROCEDEE:conversatia,expunerea, explicaia,demonstraia,exerciiul, analiza.
RESURSE MATERIALE: model de cizma, stelue colorate,vat ,cadouri pentru decorat ,plansa model.
BIBLIOGRAFIE:
Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii Bucuresti 2005;
Metodica predarii activitatilor practice in gradinita de copii" - Editura didactica si pedagogica
FORME DE ORGANIZARE:frontal si individual
FORME DE EVALUARE:formativa si sumativa
DURATA: 20-25minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELE LECTIEI
ACTIVITATEA EDUCATOAREI
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
1. Moment organizatoric
Pregtirea materialelor necesare desfurrii activitii
Asigurarea ordinii i a linitii.
Expunerea
Sumativa
2. Captarea ateniei
Port o scurt conversaie cu elevii legat de srbtoarea care se apropie
Cine este Mo Nicolae i ce ne aduce el?
Unde pune Mo Nicolae cadourile?
Conversatia
Formativa
3. Anunarea titlului i enunarea obiectivelor
Astzi noi vom nva sa mpodobim o cizm n care mo Nicolae ne va aduce daruri.Pentru a avea un aspect ct mai plcut noi va trebui sa lipim corect ,sa nu depim conturul cizmuliei i s lucrm ngrijit la msue.
Conversatia
Explicatia
Formativa
4. Intuirea plansei model
5. Explicarea moduului de lucru
6. Incalzirea muchilor minii
7. Executrarea independent a lucrrilor
Prezentarea produsului model i expunerea acestuia n faa clasei pentru a putea fi uor vizualizat.
Ce ati primit voi pe msue?
-Priviti cu atentie la modelul pe care vi l-am facut eu!
Observai c am lipit vata fr a depi conturul cizmuliei, precum i steluele i darurile din cizmuli. Aa va trebui s lucrai i voi.
Demonstrez copiilor tehnica de lucru: se lipete nti cizmulia pe hrtie, apoi se lipete vata. Vom decora cizmulia cu stelue iar desupra ei vom lipi cadoruile de la Mo Nicolae.
Se fac exerciii pregtitoare pentru nclzirea muchilor mici ai minii:
Umerii i vom mica
Spatele vom ndrepta
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Vntul bate ne-ncetat
Vrful degetelor bat
Iar apoi le rsfirm
i la pian noi cntm .
Lebedele-n jur privesc ,
Minile mi le rotesc
Morica o nvrtesc
i la lucru eu pornesc .
Le spun copiilor ,,Spor la lucru!" amintindu-le s aib grij n realizarea lucrrii.Voi da indicaii permanente i i voi ajuta pe cei care ntampin greuti.
Conversatia
Expunerea
Demonstratia
Explicatia
Formativa
8. Evaluarea
Voi strnge lucrriie copiilor i le voi aeza pe suport dup care copii vor analiza lucrrile.
Expozitia
Analiza
Explicatia
Sumativa
9. Incheierea activitatii
La sfarsitul activitatii voi face aprecieri generale si individuale
asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.
Explicatia