Plan lb.romana
description
Transcript of Plan lb.romana
PROIECT DE LECŢIE
Data : 2. 10. 2007Clasa a II-a CŞCOALA: Gimn. ,,Serafim Duicu’’Inst. Butiurca AdelaARIA CURRICULARĂ:Limbă şi comunicareDISCIPLINA:Limba si literatura românăUNITATEA DE INVĂŢARE: CarteaSUBIECTUL LECŢIEI: Grupurile de sunete ce, ci, che, chiTIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe
OBIECTIVE CADRU :1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajulu oral2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ VIZATE :- să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit ;- să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu- să pronunţe clar şi corect enunţuri- să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere- să manifeste interes pentru lectură- să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunţuri- să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a textului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1-să citească corect, fluent, expresiv, în ritm propriu textul ,,Pinocchio’’ de Carlo CollodiO2-să aranjeze cuvinte date în ordine alfabetică;O3-să despartă corect cuvinte în silabe;O4-să completeze corect cu grupurile :,,ce, ci, che, chi’’,cuvinte date;O5-să identifice grupurile de sunete ce, ci, che, chi în textul dat şi pe fişa de lucru;O6-să formeze cuvinte din diferite silabe ;07-să alcătuiască propoziţii cu cuvinte date ;O8-să participe cu interes la ore ;
FORME DE ORGANIZARE :frontală, individuală
RESURSE : procedurale : conversatia, exercitiul, jocul didactic,explicatia, materiale: fise de activitate independentă, ilustratii, planse, manual
umane : 20 elevi temporale : 2 ore de curs spaţiale : sala de clasă
Desfăşurarea lecţiei:
ETAPELE LECŢIEI
Ob CONŢINUT INFORMAŢIONAL
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
RESURSE EVALUARE
1.Moment organizatoric
Asigur climatul educational instructaj
2.Verificarea temelor
Se verifică tema de casă atât calitativ cât şi cantitativ.
Citesc tema, verifică, corectează dacă este cazul.
-Conversaţia-caiete
-frontală-oralăautocorectarea
3.Anunţarea temei
4. Dirijarea procesului de formare şi consolidare a priceperilor şi deprinderilor
O8
O1 O2
O3
O4 O5
O6
O8O7
Se anunţă obiectivele lecţiei : consolidarea sunetelor ,,ce, ci, che, chi’’şi a alfabetului.
Se cere elevilor să citească textul ,,Pinocchio’’ de Carlo Collodi.
Definiţi într-un cuvânt enunţul :,, totalitatea literelor dintr-o limbă, aranjate într-o anumită ordine’’.Care este ordinea literelor din alfabetul limbii române ? Se prezintă elevilor o planşă ce conţine cuvinte diverse. Se cere să se aranjeze cuvintele în ordine alfabetică.
Se cere elevilor să găsească cuvintele care conţin grupurile de litere ce, ci, che, chi , apoi să alcătuiască oral şi în scris propoziţii cu ele.
Joc ,,S-au împrăştiat silabele’’ ( Planşă ce reprezintă un coş plin cu mere. Pe fiecare măr e scrisă câte o silabă).
Se împarte elevilor fişa de activitate independentă (anexe). Se discută cu elevii modul de rezolvare a fişei, apoi elevii vor rezolva singuri fişa.
Ascultă
Citesc textul pe rând,cu voce tare, în lanţ, selectiv, pe sărite.Răspund la întrebare.
Pe sărite, elevii vor repeta alfabetul.Elevii numerotează cuvintele, respectând ordinea alfabetică.
Găsesc cuvintele, le scriu în caiete, apoi alcătuiesc propoziţii cu ele, le scriu în caiete şi pe tablă.
Citesc silabele (ce, re, u, che, pe, ro, chi, e )apoi le combină pentru a forma cuvinte : pere, cere, ureche, rochie, cerere, rece. Se scriu cuvintele pe tablă.
Completează cuvintele cu grupurile de litere învăţate, alcătuiesc propoziţii, subliniază cuvinte ce conţin grupurile de litere,
-conversaţia
-exercitiu-citirea în lanţ-citirea pe sărite,-citirea selectivă-manualul-fişe
-exercitiuproblematizarea
- planşă cu diferite cuvinte
- planşă cu mere
-exerciţiu
-fişe de activitate independentă-exerciţiu-conversaţia
-orală-frontală-formativă
-scrisă-independentă-formativă
4.Feedback-ul Se corectează fişa de activitate independentă. Participă la corectarea fişei.
conversaţia frontal
5.Incheierealecţiei
In încheiere se dă ca temă pentru acasă să alcătuiască propoziţii cu cuvinte ce conţin grupurile învăţate( 8 propoziţii )Se fac aprecieri asupra participării la lecţie.
Notează tema.conversaţia
frontal
Data: Numele:
Fişă de lucru
1. Completează cu grupul de litere potrivit:
....reşe ure….. ja……tă ridi......
2. Alcătuieşte o propoziţie folosind cuvintele:
citeşte, din, Pinocchio, abecedar
____________________________________________________________________________________
3. Subliniază cuvintele care conţin grupul de litere „ ce, ci, che, chi” :
Paraschiva a cerut cireşe , mere şi ridichi.
4. Completează cu : ,,ce, ci, che, chi’’, cuvintele:
Aş…...uţă o…….an …….apăpofti… os …….reaşă ghi…..toareure……. bu……..te …….cel
5. Uneşte corect:
pri.....put che
a.....la
ja......tă ci
….teşte
ure….. chi
des….de
ro.....ţe ce
6. Scrieţi numărul de silabe:
iarnă, trunchiul, cireşul, abecedar, conduce, meserii, ochelari,
7. Alcătuiţi propoziţii cu ajutorul cuvintelor de la punctul numărul 6.
1.____________________________________________________________________________________
2.____________________________________________________________________________________
3.____________________________________________________________________________________
4.___________________________________________________________________________________
5.____________________________________________________________________________________
6.____________________________________________________________________________________
7.____________________________________________________________________________________
8.JOC : ,,Propoziţia incompletă ”
Loredana şi Marcela sunt eleve ---------. ( mărgele, gemene, harnice) Eugenia a avut la urechi ----------. ( cercei, degerat, înger )
Cici a citit povestea cu --------- . ( apă, Pinocchio, carte )