Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

20
Scoala Postliceala Sanitara ‘’Fundeni’’ An scolar 2007-2008 Clasa AM III-C Asistent medical generalist Locul desfasurarii: sala de demonstratie PROIECT DE LECTIE Obiectul de studiu:Ingrijiri in obstetrica –ginecologie Subiectul:Planificarea familiala Tipul lectiei:mixta(combinata) Durata lectiei:2 ore Strategia didactica a)metode si procedee utilizate -expunere(aplicatie,descriere) -conversatia -problematizarea b)mijloace –reprezentari vizuale -retroproiectari-scheme,imagini -planse,ghiduri,pliante c)moduri de activitate cu elevii -frontal (pentru reactualizarea cunostintelor) -individual sau in grup

Transcript of Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

Page 1: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

Scoala Postliceala Sanitara ‘’Fundeni’’

An scolar 2007-2008

Clasa AM III-C

Asistent medical generalist

Locul desfasurarii: sala de demonstratie

PROIECT DE LECTIE

Obiectul de studiu:Ingrijiri in obstetrica –ginecologie

Subiectul:Planificarea familiala

Tipul lectiei:mixta(combinata)

Durata lectiei:2 ore

Strategia didactica

a)metode si procedee utilizate

-expunere(aplicatie,descriere)

-conversatia

-problematizarea

b)mijloace –reprezentari vizuale

-retroproiectari-scheme,imagini

-planse,ghiduri,pliante

c)moduri de activitate cu elevii

-frontal (pentru reactualizarea cunostintelor)

-individual sau in grup

d)surse informationale (bibliografie)

-Nanu D; Marinescu B; Nanu M. –Contraceptia. Bucuresti, Editura Societatea Stiinta si Tehnica,1996

Page 2: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

-Huezo C; Briggs C; -Ghid al serviciilorde planificare familiala

-Ceausu V; Pitariu H; Toma M –Psihologia si viata cotidiana.Bucuresti Editura Academiei,1988

-Planning familial –Guide de la contraception e de l’amour sans risques,Ghidul contraceptiei si al amorului fara riscuri. Paris, Editura Syros, 1993.

-Nitescu V.-Obstetrica si ginecologie,Bucuresti,E.D.P.1994

Obiectivele:

-Obiectul global,

Insusirea cunostintelor de planificare familiala necesare educarii persoanelor de varsta fertile

-Obiective operationale,

Elevul asistent medical va fi capabil sa:

*defineasca planificarea familiala,

*enumere drepturile beneficiarilor serviciilor de planificare familiala,

*indice metodele de planificare a sarcinii,

*descrie fiecare metoda,explicand avantajele si dezavantajele,

*explice importanta utilizarii metodelor de contraceptie

Desfasurarea lectiei:

-Momentul organizatoric –notarea absentelor

-pregatirea materialului didactic

-Comunicarea titlului lectiei de predate:Planificarea familiala

-Pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte (prin conversatie introductive reactualizez cunostintele necesare notiunilor cre vor fi predate):recapitularea notiunilor despre:

*anatomia si fiziologia aparatului genital,

*ciclul menstrual- faza proliferativa

Page 3: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

-faza secretorie

-faza menmstruala

*fecundatia

*influenta hormonilor sexuali feminini asupra organismului

Comunicarea de noi cunostinte:

Familia reprezinta punctual de pornire al dezvoltarii sociale si economice.

Planificarea familiala costa in alegerea momentului potrivit pentru a avea copii,precum si numarul lor.

Serviciile de planificare familiala sunt in primul rand servicii de proilaxie.Persoanele care

apeleaza la aceste servicii au o serie de drepturi:

1.dreptul de informare

2.dreptul de acces

3.dreptul de a allege

4.dreptul la siguranta metodei

5.dreptul la intimidate

6.dreptul la confidentialitate

7.dreptul la respectarea demnitatii

8.dreptul la confort

9.dreptul la continuitate

10.dreptul la opinie

Contraceptia cuprinde totalitatea mijloacelor si metodelor folosite pentru prevenirea

fecundatiei .Ea trebuie sa fie eficace,acceptata,tolerata si reversibila.

I.Metodele naturale sau de observare a ciclului;

1.Metoda Ogino-Knaus- metoda clendarului sau metoda ritmica

Page 4: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

2. Metoda curbei termice

3.Metoda simpto-termica

4.Metoda Billings- metoda glerei cervicale

5.Alaptarea ca metoda de contraceptie

II. Metode locale si de bariera

1.      Condomul

2.      Diafragma

3.      Cupola cervicala

4.      Spermicidele: geluri,crème,spume,ovule,tablete spumante,ovule spumante,film solubil,bureti

III.Dispozitive intrauterine- steriletul.

IV.Contraceptia hormonala

1.Contraceptive estroprogestative

2.Contraceptive progestative

V.Mijloace contraceptive permanente- vasectomia ,ligature de trompe.

Fixarea cunostintelor predate pentru a constata modul in care elevii au inteles si pentru

realizarea feed-back-ului

1.Explicati importanta planificarii familiale

2.Enumerati metodele de planificare a sarcinii,

3.Specificati avantajele si dezavantajele fiecarei metode.

Page 5: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

PROPUNATOR:CIRNARU (GHIMBAS ) MAURA

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE

CLASA: a X-a I

SUBIECTUL: ETAPELE DEZVOLTĂRII UMANE(stadiile de

dezvoltare: copilarie,pubertate,adolescenta,tinerete)

TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunostinte

OBIECTIVE :

Competenta generala: Cunoasterea etapelor de dezvoltare ale

personalitatii de la copilarie pâna la

adolescenta.

Obiective operationale: O1:sǎ defineascǎ stadiile de dezvoltare cu

implicatii directe asupra copilariei, pubertatii,

adolescentei;

Page 6: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

O2:sa explice caracteristicile specifice celor

trei etape ale dezvoltarii umane;

O3:sa ilustreze etapele dezvoltarii din

experienta proprie;

O4:sa explice relatiile interstadiale si

dobândirea achizitiilor fundamentale în

definitivarea procesului de dezvoltare;

O5:sa remarce rolul extrem de important al

copilariei, ca baza a teoriei psiho-dinamice;

O6: sa releve mecanismele inconstiente si

prejudecatile care alimenteaza conflictul

identitar.

STRATEGII DIDACTICE:

      METODE sI PROCEDEE:

expunerea, explicatia didacticǎ, conversatia, problematizarea, observatia sistematicǎ si

independentǎ, reflectia personalǎ, activitatea independentǎ.

    MIJLOACE sI MATERIALE:

fise de lucru individuale,manuale

BIBLIOGRAFIE:

Page 7: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

1.     DOINA-OLGA sTEFĂNESCU;ELENA

BĂLAN,CRISTINA sTEFAN :"PSIHOLOGIE"- manual

pentru clasa a X-a", Ed. Humanitas, Bucuresti, 2005

2.    ION ALBULESCU,MIRELA ALBULESCU :

"PREDAREA sI ÎNVĂŢAREA DISCIPLINELOR SOCIO-

UMANE", Ed. Polirom 2000.

3.    CONSTANTIN CUCOs: " PEDAGOGIE", Ed.Polirom 1998.

Page 8: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

Secventele lectiei T Ob.Elemente esentiale de continut Strategii didactice

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1.Moment organizatoric

2.Reactualizarea cunpostintelor dobândite anterior.

2. Captarea atentiei

2.Comunica-rea subiectului si a obiectivelor lectiei

3. Dirijarea învǎtǎrii

4.Obtinerea performantei ; asigurarea feed-back-ului

5.Intensificarea retentiei si transferului

6. Evaluarea performantei

7. Încheierea lectiei

1`

3`

4'

1'

23'

5`

3`

6`

1`

O1

O2

O3

O4

O5

O6

Se noteaza absentii.

Se puncteaza câteva dintre aptitudinile specifice vârstei.

- se va realiza discutând pe marginea urmǎtoarei afirmatii :

Toti ne nastem, ne dezvoltam mai bine sau mai putin bine, iar la un moment dat existenta noastra se încheie.

      Argumentati prin ce modalitati se realizeaza etapele pe care le parcurgem de-a lungul vietii.

      Se extrage urmatoarea concluzie : în viata de zi cu zi, ne identificam cu ceilalti mai degraba în functie de intervalul în care se afla , astfel ca un om este copil sau tânar, matur ori batrân.

- se va anunta subiectul lectiei si se vor comunica obiectivele

într-un mod accesibil, clar ;

- se vor analiza urmǎtoarele aspecte

Se pregatesc pentru lectie.

Mentioneaza doua-trei aptitudini.

- participǎ la discutii, argumentându-si rǎspunsurile ;

- din discutiile purtate , elevii deduc urmatoarele etape : copilaria, pubertatea si adolescenta.

- ascultǎ cu atentie obiectivele lectiei ;

- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;

- participǎ la discutii, încercând sǎ explice la ce se referǎ cele trei faze ale dezvoltarii umane :

        copilaria

        pubertatea

-conversatia

Evaluarea orala

convorbirea

-strategie discursivǎ de tip argumentativ-persuasiv ;

-dezbaterea ;

-strategie discursivǎ de tip explicativ ;

-expunerea ;

-explicatia didacticǎ ;

-conversatia ;

-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;

-conversatia ;

-problematiza-rea ;

-plansa didacticǎ;

-manual de psihologie-Editura Humanitas;

-manual de psihologie-Editura Humanitas;

-fise de lucru individuale;

Page 9: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

relevante pentru tema în cauzǎ :

Ce este copilaria?

Copilaria este perioada semnificativa în viata fiecaruia dintre noi , începând o data cu nasterea , marcând perioada de crestere.

Care credeti ca este cea mai delicata perioada din cele enumerate ?

Se puncteaza etapa pubertatii.

Exista o perioada propice descoperii lumii si de întelegere deplina a fragilitatii umane.

Se defineste astfel cea de-a treia etapa: adolescenta.

       

Caracteristicile etapelor specifice:

        Copilaria definita ca:

- un proces de socializare primara.

- achizitionarea de elemente fundamentale necesare etapelor ulterioare.

        adolescenta

- explicǎ caracteristicile dezvoltarii fiecarei etape ;

- sunt solicitati sǎ exemplifice care sunt pasii pe care îi parcurg în traversarea fiecarei etape ; se desprind ideile principale, se face o schemǎ la tabla si pe caiete ; se realizeazǎ asociatii cu informatiile anterioare.

- oferǎ exemple practice

- ilustreazǎ etapele prin exemple din experienta personalǎ;

-elevii vor da exemple concrete de cazuri în care au uzat de achiziile dobândite.

-         observa

- exercitiul

-strategie discursivǎ de tip explicativ;

-expunerea;

-explicatia ;

-strategie discursivǎ de tip explicativ;

-expunerea;

-explicatia ;

-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;

-conversatia ;

-problematiza-rea ;

-reflectia personalǎ;

-exercitiul;

-problematiza-

Page 10: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

        Pubertatea definita ca:

-         definitivarea identitatii si integrarea în relatii sociale diverse;

-         perioada de mari achizitii intelectuale.

        Adolescenta evaluata ca:

-         a doua nastere ;

-         criza de originalitate;

-         posibilitatea de a problematiza si de a interpreta un sistem axiologic propriu.

Se cere elevilor sa exemplifice fiecare etapa raportata la ciclul de viata.

Se discuta interactiv despre achizitiile si beneficiile fiecarui stadiu:

-         experienta afectiva la nivelul copilariei; imitatia, ca si formare a modelului personal;

ca dezvoltarea individului presupune parcurgerea obligatorie a fiecarui stadiu ;

-         eludeaza importanta dobândirii achizitiilor specifice fiecarui stadiu ;

Vor alcǎtui individual un scurt ghid al acestor faze.

Judeca rezultatele prin prisma componentei formarii individului ca autodidact.

Elevii primesc ca studiu individual ex. 2 , pagina 46.

rea ;

-conversatia;

-activitatea independentǎ;

-aprecieri verbale

Page 11: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

-         dezvoltarea imaginatiei creatoare;

-         dificultati de integrare sociala;

-         dorinta de afirmare si definitivare a modelui personal.

"Dati-mi orice copil sanatos si îl voi face sa devina orice fel de specialist , intelectual si în aceeasi masura chiar cersetor si hot,fara sa tin cont de talentul si capacitatile sale."(John B. Watson)

Pe baza datelor privind achizitiile dobândite în perioada pe care elevii o strabat,se dezbate conflictul identitatii de generatie.

- se va realiza frontal, prin evaluarea rǎspunsurilor obtinute la solicitǎrile adresate; evaluarea va avea o componentǎ predominant

stimulativǎ;

Se vor da îndrumǎri bibliografice, referitoare la tema abordatǎ.

Page 12: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR:

MODULUL: SANATATEA REPRODUCERII SI PLANIFICARII FAMILIALE

TEMA LECTIEI: METODE CONTRACEPTIVE ORALE

TIPUL LECTIEI: Lectie de informare, insusire de noi cunostiinte si comunicare

ANUL: III, specializarea Asistenta Sociala

DATA: 28.05.2008

DURATA: 50 min

OBIECTIVE

OPERATIONALE:

-         Se da o definitie a contraceptiei si se enumera toate met 818d37i odele;

-         Se vorbeste despre metodele folosite de barbati si femei;

-         Se prezinta amanuntit fiecare metoda in parte;

OBIECTIVE

FORMATIV-EDUCATIVE:

-         Sa dezvolte cunostiinte fata de contraceptie;

-         Sa inteleaga procesul ca fiind unul normal fiziologic;

-         Sa accepte ajutorul atat de necesar, al persoanelor specializate.

STRATEGII DIDACTICE:

-         Metode de invatare: explicatia, conversatia, expunerea, dezbaterea;

-         Mijloace didactice: carti de medicina si planificare familiala;

-         Moduri de activitati cu elevii: frontal, individual.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Page 13: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

-         "Planificare Familiala", Octavian Apahideanu, Editura "Eftimie Murgu", 2000

DESFASURAREA ACTIVITATILOR DIDACTICE

Timp Scopul

predarii

Strategia de predare

Strategia de invatare Stiluri de invatare

Resurse

V A P2 min. Moment

organizatoric

☺ ☺

5 min. Reactualizarea

cunostintelor

anterioare

Expunere

orala

Conversatia

Raspund la intrebarile profesorului, adresate pentru identificarea cunostintelor anterioare, referitoare la metodele naturale de contraceptie:

- care sunt metodele naturale de contraceptie?

- cum se calculeaza perioada fertila a femeii?

- cum se calculeaza perioada nefertila la ciclul neregulat?

☺ ☺ ☺ ,,Planificare Familiala''

40min.

Explicarea conceptelor teoretice/

Expunerea

propriu-zisa

a materiei

- expunerea

- explicatia

-conversatia

- asculta explicatiile profesorului si cer lamuriri in situatiile pe care nu le cunosc in legatura cu noile continuturi;

- noteaza rezumatul lectiei:

Metode contraceptive de bariera

1. Definitie

2. Enumerarea metodelor de contraceptie:

- prezervativul, spermicide, cupola cervicala, diafragma, etc.

3. Avantajele si

- suport de curs/cartea

Page 14: Plan de Lectii Scoala Postliceala Sanitara

dezavantajele fiecarei metode

4. Consecintele utilizarii unor metode fara a consulta un medic de specialitate

3 min. Asigurarea

feed-bak-ului

-conversatia - Se asigura feed-bak-ul

privind activitatea

desfasurata, formulandu-se intrebari in legatura cu materialul predat.

☺ ☺