Plan de Lecţie.genul Liric

11
PLAN DE LECŢIE Profesor: Nan Anca Elena Data: 10.02.2014 Clasa: VIII-a Aria curriculară: Limba si Comunicare Obiectul: Limba Romana Tema lecţiei: Genul Liric Tipul lecţiei: mixta Durata: 50 min. Obiective de referinţă: OR1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare OR2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale de situatie monologata si dialogata

Transcript of Plan de Lecţie.genul Liric

PLAN DE LECIE

Profesor: Nan Anca ElenaData: 10.02.2014Clasa: VIII-aAria curricular: Limba si ComunicareObiectul: Limba RomanaTema leciei: Genul LiricTipul leciei: mixtaDurata: 50 min.Obiective de referin:OR1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicareOR2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale de situatie monologata si dialogataOR3. Receptarea mesajului scris , din texte literare si nonliterare , in scopuri diverseOR4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Obiective operaionale:a) cognitive OC1. S identifice caracteristicile operelor lirice si a genului liric ,OC2. S selecteze figurile de stil i mijloacele expresive folosite in textile liric OC3 S identifice ideile poetice din texte OC 4. S recunoasc modalitile de organizare a textelor OC 5 S i exprime, oral i n scris,opiniile, sentimentele i atitudinile; OC 6 S defineasca, in mod corect genul literar, OC 7 S -i formeze capacitatea de autoevaluare

b) afective

OA1. S contietizeze rolul mijloacelor de expresivitate;-;OA2. S i exprime, oral i n scris,opiniile, sentimentele i atitudinile OA3. S aprecieze ,s respecte i s iubeasc literatura romn

c) psiho-motorii

OP1. S automatizeze metodele eficiente de lucru propuse.

OP2. Sa scrie corect si lizibil.Strategia didactica:Metode i procedee didactice:conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, explozia stelar, cvintetul, cavalcada epresiv, acvariul sentimentelor, caut i gsete, scheletul de recenzie. Mijloace de nvmnt: fie de lucru, scheme, planse, tabla, caietele elevilor.

Forme de organizare a leciei : activitate frontal combinata cu cea individuala i n grup.

Bibliografie: Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteti, 2003 Cerghit, Ioan, Metode de nvmnt, Ed. Polirom, Iai, 2006 Radu,I. ,Ezechil,L.,Didactica,teoria instruirii, Ed Paralela 45, Piteti,2005 Carmen Iordachescu , Cristina- Diana Neculai, Sa dezlegam tainele textelor literare , clasa Viii-a , Ed. Carminis , Pitesti , 2012

ETAPELE LECIEI OBIECTIVECONINUT I SARCINI DE INSTRUIRESTRATEGII DIDACTICEMETODE DE EVALUARE

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. Momentorganizatoric

- Aerisirea salii ce clasa - Pregtirea leciei cu cele necesare

- Se pregtesc pentru lecie.Conversaia

2.Verificarea cunostintelor dinlectiile anterioare(10 min) OC 4Prin sondaj, se verific dac elevii si-au insusit notiunile din lectiile anterioare.Ce inseamna crescator, descrescator?Care sunt numerele pare si impare?- Elevii raspund la intrebarile profesoruluiConversatia

Verificarea prin sondaj

3.Anunarea temei si a obiectivelor (3min ) OA1

OP1Anun subiectul leciei . Astazi la ora de Limba romana vom discuta despre Genul liric..-Noteaz subiectul leciei pe caiet i sunt ateni la obiectivele anunateFiecare elev primeste o fisa de evaluare.ConversaiaExplicatiaObservaresistematic

4.Dirijarea invatarii(15 min)OC2

OA1

OA3

OP2Se face o sinteza a notiuni referitoare la Genul liric.Genul literar cuprinde operele literare care se aseamana intre ele printr-un anumit mod de a zugravi chipul omului , cu manifestarile si starile lui sufletesti.Productiile literare se impart in trei genuri : liric , epic si dramatic.Cand in opera sa scriitorul isi dezvaluie direct propriile ganduri si stari sufletesti , opera literara face parte di

Fiecare elev noteaza schita lectiei in caiete.Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Observaresistematic

5.Intensificarea retinerii si asigurarea transferului(13 min)

OC1OC2

OC3

OC4

Se dau spre rezolvare urmatoarele exercitii si o fis de lucru cu problema.ADUNAREA SI SCADEREA 0-10

ADUNAREA:1+1= 2+1= 3+4=1+2= 2+2= 3+5=1+4= 2+3= 4+2=1+5= 2+5= 5+2=1+6= 2+6= 6+2=1+7= 2+7= 7+2=1+8= 2+8= 8+2=1+9= 2+9= 9+2=

SCADEREA:8-3= 3+2=9-2= 4+3=7-3= 4-2=4-3= 6-3=9-6= 6+3=3-1= 2+1=9-3= 3-2=7-4= 7+3=3-2= 6-2=8-3= 8-1=9-2= 9-3=

Elevii participa activ la discutarea exercitiilor prezentate la tabla notand eventualele observatii sau ideiConversatia si explicatia Observaresistematic

6. Evaluarea performantei(5 min)OA 2

OA3Se fac aprecieri recomandari, notarea elevilor care s-au remarcat la lectie.Isi fac autocorectarea folosind fise de lucru.ConversatiaAprecierea verbal

7.Oferirea de feedback Se face aprecieri la modul de desfasurare a orei/lectiei.Sunt atenti .Conversatia