Plan de Lectie Textul Descriptiv

4
 Proiect didactic Data: 11. 05. 2010 Şcoala: Colegiul Naţional „Arany Janos”, Salonta Clasa a IX-a B Profesorul: Ioana Pop Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: Textul descriptiv Tipul de lecţie: de sistematizare a cunoştinţelor Competenţe specifice: a) cognitive: - identificarea elementelor descrise în textele suport; - recunoaşterea tipului de descriere prezent în textele suport; - identificarea rolului descrierii în textele suport; - identificarea mijloacelor artistice prin intermediul cărora se realizează descrierea  b) afective: - manifestarea spiritului de competiţie şi de colegialitate; c) relaţionale şi sociale: - întreţinerea contactelor amicale cu colegii. Resurse: a) procedurale - strategii de învăţare: activitatea frontală, activitatea pe grupe - metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, exemplul  b) materiale: - Manualul Editurii Art - fişe de lucru c) resurse şi managementul timpului: - spaţiul de lucru: sala de clasă - capacităţi normale de învăţare ale elevilor - cunoştinţele lor anterioare - timpul: 50 de minute Bibliografie:  Pr ograma şcol ară pentru cla sa a IX- a , editată de Consiliul Naţional pentru Curriculum din cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale, Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei Manual pentru clasa a IX-a, Grup Editorial Art Manual pentru clasa a IX-a, Editura Humanitas Educaţional Pamfi l, Alina :  Li mba şi lie tar tur a româ nă în gimnazi u. Str uct uri didact ice deschise, 2004, Editura Paralela 45 Ilie, Emanuela: Didactica literaturii române, 2008, Editura Polirom Cucoş, Constantin: Pedagogie, 2006, Editura Polirom Evaluare: evaluare formativă combinată.

Transcript of Plan de Lectie Textul Descriptiv

Page 1: Plan de Lectie Textul Descriptiv

5/11/2018 Plan de Lectie Textul Descriptiv - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-textul-descriptiv 1/4

 

Proiect didactic

Data: 11. 05. 2010Şcoala: Colegiul Naţional „Arany Janos”, SalontaClasa a IX-a BProfesorul: Ioana Pop

Disciplina: Limba şi literatura românăSubiectul: Textul descriptiv

Tipul de lecţie: de sistematizare a cunoştinţelor 

Competenţe specifice:a) cognitive:

- identificarea elementelor descrise în textele suport;- recunoaşterea tipului de descriere prezent în textele suport;- identificarea rolului descrierii în textele suport;- identificarea mijloacelor artistice prin intermediul cărora se realizează descrierea

 b) afective:

- manifestarea spiritului de competiţie şi de colegialitate;c) relaţionale şi sociale:- întreţinerea contactelor amicale cu colegii.

Resurse:a) procedurale

- strategii de învăţare: activitatea frontală, activitatea pe grupe- metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, exemplul

 b) materiale:- Manualul Editurii Art- fişe de lucru

c) resurse şi managementul timpului:- spaţiul de lucru: sala de clasă- capacităţi normale de învăţare ale elevilor - cunoştinţele lor anterioare- timpul: 50 de minute

Bibliografie:•   Programa şcolară pentru clasa a IX-a, editată de Consiliul Naţional pentru

Curriculum din cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale, Institutul de Ştiinţe aleEducaţiei

• Manual pentru clasa a IX-a, Grup Editorial Art• Manual pentru clasa a IX-a, Editura Humanitas Educaţional• Pamfil, Alina:   Limba şi lietartura română în gimnaziu. Structuri didactice

deschise, 2004, Editura Paralela 45• Ilie, Emanuela: Didactica literaturii române, 2008, Editura Polirom• Cucoş, Constantin: Pedagogie, 2006, Editura Polirom

Evaluare: evaluare formativă combinată.

Page 2: Plan de Lectie Textul Descriptiv

5/11/2018 Plan de Lectie Textul Descriptiv - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-textul-descriptiv 2/4

 

Scenariul didactic

I. Asigurarea climatului (3 min.)Se notează absenţele şi se asigură cele necesare desfăşurării activităţii.

II. Captarea atenţiei şi verificarea temei (11 min.) prin discuţii legate de gradul de dificultate al temei pentru acasă; nominalizarea aleatorie a elevilor care să citească tema.

Elevii au avut de definitivat o descriere începută în clasă.

III. Prezentarea noilor conţinuturi şi a sarcinilor de învăţare (1 min.)Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei, precizându-se apoi competenţele specifice.

IV. Dirijarea activităţii şi obţinerea performanţei (25 min.)Se împart fişele de lucru care conţin două texte descriptive pe care elevii le vor compara.Pornind de la cele două texte suport, elevii vor fi împărţiţi în 6 grupe şi vor rezolva exerciţiul 1

din fişa de lucru care vizează elementele necesare pentru citirea şi interpretarea unei descrieri. Fiecare

grupă va avea o sarcină trasată şi va trebui să se refere la ambele texte, prin comparaţie.Grupa I:

• Observă dacă textul citit este integral sau face parte dintr-un text mai amplu;• Stabileşte obiectul descrierii (loc, persoană, obiect etc,)

Grupa a II-a:• Identifică elementele descrise şi poziţionarea acestora în timp şi spaţiu (sau unele faţă dealtele)

Grupa a III-a:• Identifică tipul descrierii, obiectivă (descriere precisă, neutră) sau subiectivă (descrierecare comunică sentimente sau gândurile celui care descrie); observă, în cazul descrieriisubiective, din perspectiva cui este realizată descrierea (narator, personaj)

Grupa a IV-a:• Identifică rolul descrierii: de informare, de prezentare a cadrului în care se desfăşoarăacţiunea într-o naraţiune, de caracterizare a unui personaj, de creare a atmosferei etc

Grupa a V-a:• Observă ordinea descrierii: sistematică (dinspre general înspre particular, de sus în jos, dela stânga la dreapta etc.) sau nesistematică (cel care descrie prezintă ceea ce vede pe măsură ce percepe realitatea)

Grupa a VI-a:• Extrage din text şi numeşte mijloacele prin care se realizează descrierea (câmpurilexicale, figuri de stil)

Timpul de lucru pentru acest exerciţiu este de 8 minute; fiecare grupă îşi va prezentarăspunsurile, colegii din alte grupe vor face completări şi formele finale vor fi notate pe tablă de către profesor şi în caiete de către toţi elevii.

V. Asigurarea feed-backului şi evaluarea (5 min.)Asigurarea feed-backului are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se treptat, prinaprecieri verbale sau prin gesturi şi mimica feţei.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferurilor (5 min.)Tema pentru acasă: exerciţiul 2 din fişa de lucru.

Page 3: Plan de Lectie Textul Descriptiv

5/11/2018 Plan de Lectie Textul Descriptiv - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-textul-descriptiv 3/4

 

  Nume, prenume: Fişă de lucru – Textul descriptiv

Clasa a IX-a B

1. Citeşte cu atenţie cele două descrieri de mai jos şi apoi rezolvă cerinţele grupei tale:a. Mansarda, de înălţime apreciabilă este, în egală măsură un loc unde te poţi retrage

 pentru studiu, dar şi spaţiul în care te poţi relaxa. Un calculator şi o canapea confortabilă asigură acestefuncţiuni.(în revista Domus, anul II, nr.5, iunie 2000)

 b. O lampă portativă cu abajur era aprinsă pe o masă rotundă, răspândind cercuri deumbre degradate prin casă şi imprimând un rotocol alb în tavan. Felix privi în odaie. Încăperea era maimult lungă decât lată şi avea o fereastră care da în geamlâc, acoperită cu o mare cortină de pluş maron.[…] Lucirea pereţilor atrase atenţia lui Felix, care descoperi cu mirare că odaia era tapetată cu o hârtiedungată şi cu mici flori de miozotis. În schimb patul era nou şi aşa de scund încât părea un divan. Înapropierea ferestrei se afla o masă de toaletă cu trei oglinzi mobile şi cu multe sertare. În faţa ei se vedeaun taburet rotativ de pian. Sertarele de la toaletă şi de la dulapul de haine erau trase afară în feluritegrade, şi-n ele se vedeau, ca nişte intestine colorate, ghemuri de panglici, cămăşi de mătase mototolite,

 batiste de broderie şi tot soiul de nimicuri de fată. Cutii de pudră numeroase, unele desfundate, flacoanede apă de Colonia destupate erau aruncate în dezordine pe masa de toaletă, ca într-o cabină de actriţă,dovedind graba cu care Otilia le mânuia. Rochii, pălării zăceau pe fotolii, pantofi pe sub masă, jurnalede modă franţueşti mai peste tot, amestecate cu note muzicale pentru pianoforte.

( Enigma Otiliei, George Călinescu)Compară cele două texte rezolvând cerinţele de mai jos:Grupa I:

• Observă dacă textul citit este integral sau face parte dintr-un text mai mare;• Stabileşte obiectul descrierii (loc, persoană, obiect etc,)

Grupa a II-a:•

Identifică elementele descrise şi poziţionarea acestora în timp şi spaţiu (sau unele faţă dealtele)

Grupa a III-a:• Identifică tipul descrierii, obiectivă (descriere precisă, neutră) sau subiectivă (descrierecare comunică sentimente sau gândurile celui care descrie); observă, în cazul descrieriisubiective, din perspectiva cui este realizată descrierea (narator, personaj)

Grupa a IV-a:• Identifică rolul descrierii: de informare, de prezentare a cadrului în care se desfăşoarăacţiunea într-o naraţiune, de caracterizare a unui personaj, de creare a atmosferei etc

Grupa a V-a:• Observă ordinea descrierii: sistematică (dinspre general înspre particular, de sus în jos, dela stânga la dreapta etc.) sau nesistematică (cel care descrie prezintă ceea ce vede pe măsură ce percepe realitatea)

Grupa a VI-a:• Extrage din text şi numeşte mijloacele prin care se realizează descrierea (câmpurilexicale, figuri de stil)

Page 4: Plan de Lectie Textul Descriptiv

5/11/2018 Plan de Lectie Textul Descriptiv - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-textul-descriptiv 4/4

 

2. Realizează o descriere în 5 minute a locului care apare în poza adusă de tine. După ce ai terminat, făschimb cu colegul şi citeşte descrierea lui.