Plan de Lectie Matematica Dana

9
PLAN DE LECȚIE CLASA: a VII-a DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic TITLUL LECȚIEI: Teorema lui Pitagora TIPUL LECȚIEI: Lecţie de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor SCOPUL LECȚIEI: Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor concomitent interesul pentru explorarea resurselor web. Sub aspect educativ, se va insista transdisciplinar pe componenta estetică. Google Apps folosite Docs Google Search Spreadsheet YouTube Presentation Blogger Forms Calendar Drive Maps GMail Hangouts Sites Altele: Drawings COMPETENȚE GENERALE 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare; 2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător; 3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat; 4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică;

description

Plan de Lectie

Transcript of Plan de Lectie Matematica Dana

Page 1: Plan de Lectie Matematica Dana

PLAN DE LECȚIE

CLASA: a VII-aDISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Relatii metrice in triunghiul dreptunghicTITLUL LECȚIEI: Teorema lui PitagoraTIPUL LECȚIEI: Lecţie de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor SCOPUL LECȚIEI: Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor concomitent interesul pentru explorarea resurselor web. Sub aspect educativ, se va insista transdisciplinar pe componenta estetică.

Google Apps folosite

✓DocsGoogle Search

Spreadsheet✓YouTube✓PresentationBlogger

FormsCalendar

DriveMaps

GMailHangouts

Sites✓Altele: Drawings

COMPETENȚE GENERALE

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul

înconjurător;3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat;4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică;5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;6. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări.

COMPETENȚE SPECIFICE

1. Recunoasterea sidescrierea elementelor unui triunghi dreprunghic intr-o configuratie geometrica data.

Page 2: Plan de Lectie Matematica Dana

2. Aplicarea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ele acestuia.

3. Deducerea relatiilor metrice intr-n triunghi dreptunghic.4. Exprimarea, in limbaj matematic, a perpendicularitatii a doua drepte prin relatii metrice.5. Interpretarea perpendicularitatii in relatie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic.6. Transpunrea rezultatelor obtinute prin rezolvarea unor triunghiuri drepunghice la

situatii problema.OBIECTIVE OPERAȚIONALE

1. Dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţii din mediul înconjurător;

2. Sa aplice corect teorema lui Pitagora si teoreme in triunghiulm dreptunghic.3. Sa realizeze conexiunile dintre teoremele triunghiului dreptunghic.OBIECTIVE SPECIFICE1. Să formuleze întrebări în legătură cu gradul de aplicativitate al acestor teoreme;2. Să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la teoremele studiate;3. Să identifice căi prin care poate contribui la in practica a teoremelor studiate;

STRATEGII DIDACTICE

● Audierea;● Observaţia;● Conversaţia;● Comunicarea;● Explicaţia;● Demonstraţia;● Jocul didactic;● Munca în echipă;● Exerciţiul;● Munca independentă;

RESURSE

a) Resurse materiale: manual, tablă electronică interactivă, imagini suport,corpuri geometrice,plansă model, forme geometrice cartonate colorate, planşe de lucru pe echipe, carusel cu forme geometrice, fişe de lucru, recompense “happy-face”, fişă cu temă, Google Presentations pregătit de profesor de acasă, despre fiecare formă geometrică

b) Resurse spațiale: sală de clasăc) Resurse temporale: 50 minute

REGULI DE JOC :

Page 3: Plan de Lectie Matematica Dana

Joc didactic:Introducere:Colega voastra Maria doreşte să se întoarcă acasa , dar are nevoie ajutor

deoarece cheia a uitat-o chiar in casa si usa s-a incis automat.Obiectiv: Colegii o vor vor ajuta pe Maria să contacteze Pompierii si sa calculeze distanta la

care sa se pozitioneze fata de bloc astfel incat sa poata urca cu scara la etajul II la cere locuieste Maria (cu ajutorul Google Drawings).

Regulile jocului: 1.Clasa este grupată în 4 echipe. 2.Fiecărei echipe i se atribuie o culoare şi un set complet de forme geometrice din care se

construieşte masina de Pompieri, set de culoarea echipei respective. 3.Piesele geometrice din set vor putea fi câştigate de echipe, numai dacă răspund corect la

exerciţiul afişat în Google Presentation. La aflarea rezultatului corect, elevul ales este aplaudat şi primeşte piesa geometrică pe care o va ataşa pe planşa echipei lui.

4.La finalul exerciţiilor, dacă echipele au răspuns corect la toate întrebările, acestea vor putea asambla, cu figurile geometrice câştigate, racheta.

5.Echipele care au reuşit să asambleze masina de pompieri si scara, sunt echipele câştigătoare care vor primi câte un pachet cu forme geometrice.

6.În cazul în care nicio echipă nu a reuşit să faca asamblarea deoarece nu au setul de forme geometrice complet, atunci vor conclucra astfel încât, punând piese la comun, să realizeze finalizele împreună, in cele din urma.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, competiţia, recompensa.

SCENARIUL DIDACTICSecvenţele

didactice

Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiTimp

1. Moment

organizatoric

2. Captarea

atenţiei şi

orientarea

atenţiei

Se creează condiţii propice desfăşurării lecţiei

(organizarea colectivului şi prezentarea).

. Vom urmări drumul Mariei de la scara blocului

până ajunge pe in camera ei.

Conversaţia este îndreptată spre forma prin care

este configurata schita triunghiului dreptunghic si

calculul distantei minime.

Elevii se pregătesc pentru

activitatea didactică.

Elevii sunt atenţi la fragmentul

prezentat pe Youtube şi sunt

activi în conversaţia ulterioară

cu profesorul.

2 min

5 min

Page 4: Plan de Lectie Matematica Dana

3. Enunţarea

temei şi a

obiectivelor

4.Reactualiza-rea

cunoştinţelor

5.Dirijarea

învăţării

Elevii sunt informaţi despre subiectul lecţiei pe

care o vor desfăşura ,iar la sfârşitul orei îi o vor ajuta

sa ajunga , in sfarsit in camera.

Pornind de la forma triunghiului,profesoara

împreună cu elevii vor reaminti câteva dintre formele

geometrice învăţate.

Discută, cu ajutorul Google Presentations pregătit

de profesor de acasă, pe rând despre fiecare formă

geometrică învăţată, evidenţiind denumirea acesteia

şi câteva caracteristici:

- Pătrat : 4 laturi egale

- Triunghi : 3 laturi

- Dreptunghi : 4 laturi, egale 2 câte 2

Învăţătoarea va afişa o imagine cu corpuri

geometrice şi împreună cu elevii vor repartiza fiecare

corp geometric formei geometrice căreia îi

corespunde:

- Pătrat – Cub

- Triunghi – Piramidă

- Dreptunghi – Cilindru

- Cerc – Sferă

După reîmprospătarea cunoştinţelor, se trece la

joc.

Joc didactic:

Introducere: Micul Prinţ doreşte să se întoarcă pe

planeta sa, dar are nevoie de o nouă rachetă

Elevii se pregătesc pentru

exerciţiul în echipă.

Elevii îşi reamintesc formele

geometrice învăţate

Elevii se implică active în

discuţia despre formele

geometrice

3 min

5 min

5 min

Page 5: Plan de Lectie Matematica Dana

6. Obţinerea

performanţei

7. Retenţia şi

transferul

deoarece racheta lui s-a defectat.

Obiectiv: Elevii o vor ajuta pe Maria construindu-

i o schita a drumului de parcurs din piese geometrice

(cu ajutorul Google Drawings)

Regulile jocului:

1.Clasa este grupată în 4 echipe.

2.Fiecărei echipe i se atribuie o culoare şi un set

complet de forme geometrice din care se

construieşte racheta, set de culoarea echipei

respective.

3.Piesele geometrice din set vor putea fi câştigate

de echipe, numai dacă răspund corect la exerciţiul

afişat în Google Presentation. La aflarea rezultatului

corect, elevul ales este aplaudat şi primeşte piesa

geometrică pe care o va ataşa pe planşa echipei lui.

4.La finalul exerciţiilor, dacă echipele au răspuns

corect la toate întrebările, acestea vor putea asambla,

cu figurile geometrice câştigate, masina de pompieri

si scita drumuli parcurs.

5.Echipele care au reuşit să asambleze rcorect

sunt echipele câştigătoare care vor primi câte un

pachet cu forme geometrice.

6.În cazul în care nicio echipă nu a reuşit să

asambleze racheta pentru că nu au setul de forme

geometrice complet, atunci vor conlucra astfel încât,

punând piese la comun, să schita racheta împreună.

Fişa de lucru (Google Docs) : Învăţătoarea oferă

elevilor o fişă de lucru. Elevii au ca sarcini : să

identifice formele geometrice şi să scrie în tabel cifra

corespunzătoare numărului de forme geometrice pe

categorii, să identifice corectitudinea enunţurilor

referitoare la formele geometrice prin Adevărat (A)

Elevii vor lucra în echipă şi se

vor ajuta pentru a răspunde

corect şi pentru a putea schita

planului pentru Maria

În cazul în care nu au reuşit sa

completeze întregul set de

figure geometrice aceştia vor

colabora cu celelalte echipe.

Elevii rezolvă fişa de lucru din

Google Docs.

15 min

10 min

Page 6: Plan de Lectie Matematica Dana

8. Evaluarea

cunoştinţelor

9. Încheierea

lecţiei

sau Fals (F) prin şi să unească într-un spaţiu dat

punctele indicate pentru a obţine o formă

geometrică.

După terminarea fişei de lucru, se va face

evaluarea fiecărei sarcini. Cei care au greşit îşi vor

corecta cu roşu greşelile.

Pentru participarea tuturor elevilor la drumul Mariei

printre formele geometrice şi Univers, toţi elevii

primesc câte o recompensă.

Se împarte fiecărui elev o fişă cu tema de lucru

pentru acasă.

Elevii corectează eventualele

greşeli

Elevii îşi notează tema pentru

acasă.

4 min

1 min

BIBLIOGRAFIE Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul gimnazial, Metodica predării matematicii, Ed. Paralela 45, BucureştiCucoş Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1983

ANEXE :ANEXA 1 – Imagini support

Page 7: Plan de Lectie Matematica Dana