Pilda Vitei Bun Bun

4
PROIECT DIDACTIC • Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Filipești, Bacău • Profesor: Ciobanu Vasile Bogdan • Clasa:VIII-a A • Data: 28.10-1.11.2013 • Unitatea de învăţare: Trăirea învățăturii creștine • Lecţia: Pilda viței și a mlădiței -viața în Hristos • Tipul de lecţie: Mixtă • Locul de desfăşurare: sala de clasă • Competenţe specifice: 1.2 Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu şi de aproapele pentru dobândirea mântuirii 3.3 Explicarea mesajului pildelor Mântuitorului 4.1 Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii Obiective operationale: C 1 -Însușirea termenilor religioși; C2-Înțelgerea termenului de pildă; C 3 - Explicarea mesajului pildei Mântuitorului; C 4 - Argumentarea importanței conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii; C 5 - Identificarea roadelor unui bun creștin; Strategia didactică: 1.Metode şi procedee : povestirea, conversația, observarea dirijată, explicația, expunerea, lectura expresivă. 2.Mijloace de învăţământ: Caietul, manualul,fișă de lucru. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală. Resurse: 1. Oficiale -Programa școlară pentru disciplina religie, clasa a VIII-a;

description

z

Transcript of Pilda Vitei Bun Bun

Page 1: Pilda Vitei Bun Bun

PROIECT DIDACTIC

• Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Filipești, Bacău• Profesor: Ciobanu Vasile Bogdan• Clasa:VIII-a A• Data: 28.10-1.11.2013• Unitatea de învăţare: Trăirea învățăturii creștine• Lecţia: Pilda viței și a mlădiței -viața în Hristos • Tipul de lecţie: Mixtă• Locul de desfăşurare: sala de clasă • Competenţe specifice:

1.2 Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu şi de aproapele pentru dobândirea mântuirii3.3 Explicarea mesajului pildelor Mântuitorului4.1 Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii

Obiective operationale:C1-Însușirea termenilor religioși;C2-Înțelgerea termenului de pildă;C3- Explicarea mesajului pildei Mântuitorului;C4- Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii;C5- Identificarea roadelor unui bun creştin;

Strategia didactică:1.Metode şi procedee : povestirea, conversaţia, observarea dirijată, explicaţia, expunerea, lectura expresivă.2.Mijloace de învăţământ:Caietul, manualul,fişă de lucru.

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.Resurse:1. Oficiale -Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a VIII-a; -Planificarea calendaristică orientativă; -Proiectarea unităţii de învăţare.2. Temporale -număr de lecţii:1 -durata : 50' 3. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală , Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990.*** Credinţa ortodoxă, Editura „Trinitas", laşi, 1996.

Page 2: Pilda Vitei Bun Bun

Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998..

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate

Obiective.

Activitatea profesorului Activitatea elevului Res.mat.

Res.proced.

Evaluare

Moment organizatoric

- salutul- rugaciunea la intrarea in clasa- absenţe- organizează materialele- organizează clasa- crează un climat cooperant

- salutul- rostesc rugaciunea- răspund cerinţelor - pregătesc materialele solicitate- se aşează la locurile indicate

3m

Reactualiza-rea cunoştinţelor/evaluare

-noţiuni şi concepte: Biserica, icoana, cântarea religioasă, pelerinajul

-Care sunt părțile componete ale bisericii? - Care sunt funcțiile icoanei?- Rolul cântării religioase în biserică.- Plerinajul călatoria spre Dumnezeu.

-elaborează răspunsuri la cerinţe- autoevaluează

7 m

Explicația

frontală orală,observarea sistematică

Evocare Titlul lectiei: Pilda viței și a mlădiței - viața în Hristos

C1 -Relatează importanța viței de vie în cultură iudaică. -Notează pe tablă titlul, monitorizează elevii-Solicită elevilor să identifice termenii necunoscuți ca: pilda și mlădiță.

- notează în caiete5m

Expunerea

Aprecieri verbale

Dobândirea de noi cunoştinţe (de către elevi prin activitatea de învăţare/dirijare propusă de profesor/ mediator

Noţiuniunile de pilda și mlădiță

C2

C3

- Identificarea unor posibile înțelesuri pentru cuvântul pildă.- Cu ce se diferențiază pilda de celelate povestiri?- Definirea termenului de pildă.- Pilda ca metodă de învățare utilizat de Mântuitorul Iisus Hristos-Identificarea altor pilde.- Definirea cuvântului mlădiță- Expunerea pildei

- investighează posibile înțelesuri ale cuvântului pildă;- demonstrează, daca și acestea au aceeași valoare;

- compară, pildele știute;

-citesc pilda;- se formulează opinii

30m

Problematizarea

Expunerea

observarea sistematică

verificare frontalăorală

Stimularea performanţei

C4C5

- Analiza grafică a pildei la tablă- ”Roadele” bune ale creștinului

-analizează problema 5m graficul verificare orală

Page 3: Pilda Vitei Bun Bun

Asigurarea retenţiei

C3 -Simbolistica termenilor folosiți în pildă: vița, mlădița, lucrătorul, focul, roada

- oferă soluţii. 5m Dialogul verficare frontală

Tema pentru acasă

Compunere - Utilizarea simbolurilor intr-o compunere de maxim 20 de rânduri.

- notează 1m

Evaluarea: - Analizează critic, laudă, ierarhizează, decide notează

- se raportează la aprecierile formulate

2m notare scrisă

Incheiere - Rugăciune- Salutul

2m