P.EF.Mers în echilibru pe partea lată a băncii de gimnastică – consolidare.doc

7
PROIECT DIDACTIC Data: 18 .03.2013 Şcoala Gimnaziala Nr.2 Botoşani Propunător: Ihorov Ana - învăţător suplinitor calificat Clasa: pregătitoare Loc de desfăşurare: sala de sport Efectiv: 20 elevi (11 băieţi, 9 fete) Tema: Mers în echilibru pe partea lată a băncii de gimnastică – consolidare Materiale: bănci de gimnastică (4), scara fixă (4), fluier, cutii (obstacole) Metode şi procedee: explicaţia, demonstrarea, exersarea, intervenţia, algoritmizarea,asistenţa şi asigurarea Tipul lecţiei: mixtă Obiective generale: - asigurarea dezvoltării fizice armonioase a organismului, educarea calităţilor motrice: viteză. - consolidarea actelor motrice fundamentale: mersul, alergarea, săritura; - întărirea sănătăţii; - formarea deprinderii de muncă şi conduită în colectiv, de ordine şi disciplină; educarea stăpânirii de sine, a perseverenţei, a voinţei, cinstei şi curajului;

Transcript of P.EF.Mers în echilibru pe partea lată a băncii de gimnastică – consolidare.doc

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICData: 18 .03.2013coala Gimnaziala Nr.2 BotoaniPropuntor: Ihorov Ana - nvtor suplinitor calificatClasa: pregtitoareLoc de desfurare: sala de sport

Efectiv: 20 elevi (11 biei, 9 fete)Tema: Mers n echilibru pe partea lat a bncii de gimnastic consolidare

Materiale: bnci de gimnastic (4), scara fix (4), fluier, cutii (obstacole)

Metode i procedee: explicaia, demonstrarea, exersarea, intervenia, algoritmizarea,asistena i asigurarea

Tipul leciei: mixt

Obiective generale: - asigurarea dezvoltrii fizice armonioase a organismului, educarea calitilor motrice: vitez.

- consolidarea actelor motrice fundamentale: mersul, alergarea, sritura;

- ntrirea sntii;

- formarea deprinderii de munc i conduit n colectiv, de ordine i disciplin; educarea stpnirii de sine, a perseverenei, a voinei, cinstei i curajului;

- dezvoltarea ateniei;

Obiective operaionale: Elevul s fie capabil:

- s se deplaseze n echilibru pe banca de gimnastic;

- s adopte i s menin poziii statice de echilibru;

- s acioneze prompt i eficient n condiiile respectrii regulilor stabilite.

Nr.

crt.Momentele

lecieiObiectiveConinutIndicaii metodico - organizatoriceObs.

1.Organizarea

colectivului

( 5 min.)-asigurarea ordinii i a disciplinei;

-dezvoltarea capacitii de organi- zare;

-trezirea interesului pt. lecie;

-captarea ateniei-Adunare n linie pe dou rnduri;

-formare 2 rnduri prin numrare de la 1 la 2;

-Mers n caden pe loc i oprire n doi timpi; -aliniere de la cel mai nalt la cel mai mic

2.Pregtirea

organismului

pentru efort

( 5 min.)-activizarea gradat a marilor funciuni;

-educarea percepiilor

spaio-temporale i a ritmului micrii;

-creterea interesului

pentru activitate-Variante de mers:

-mers obinuit;

-mers n caden cu oprire n doi timp, (1,2 ca soldaii mergem noi)

-mers pe vrfuri, braele sus;(uriaii)-mers pe clcie, minile la spate;(greieraul)

-mers pe partea extern a

labei piciorului;(ursuleii)-mers accelerat cu trecere n alergare;

-Variante de alergare:

-alergare obinuit;

-alergare cu genunchii sus;

-alergare cu pas sltat;-Corectarea inutei

3.Influenarea selectiv a aparatului locomotor

( 8 min.)-educarea atitudinii corporale corecte;

-nsuirea bazelor generale ale micrii;

-mrirea mobilitii articulare;

-dezvoltarea rezisten-

ei local musculare;-Complex de exerciii

Ex.1: P.i. stnd deprtat, minile pe olduri

-Rotirea capului spre stnga/dreapta, alternativ

Ex.2: P.i.- stnd deprtat cu braele pe lng corp

ducerea (ndoirea) braelor la piept (palmele n jos) i lateral, cu arcuire;

Ex.3: - P.i - stnd deprtat, minile pe olduri

rotirea trunchiului spre stnga

rotirea trunchiului spre dreapta

Ex.4: - P.i - stnd deprtat, minile pe olduri

aplecarea trunchiului spre stnga, cu ridicare brat stng

aplecarea trunchiului spre dreapta, cu ridicare bra drept

Ex.5: P.i. stnd cu braele n fa

ridicarea piciorului stng mna dreapt

ridicarea piciorului drept la mna stng

Ex.6: stnd cu minile pe olduri

- sritura ca mingea cu rotire spre stnga/dreapta, la semnal. - se formeaz un cerc

Corectarea execuiilor

4nvarea, consolidarea, verificarea deprinderilor motrice

( 15 min.) Mers n echilibru pe partea lat a bncii de gimnastic

- Mers n echilibru pe o linie trasat pe sol

- corectri

-Mers n echilibru pe partea lat a bncii de gimnastic

- corectri

- 2 echipe (fete, biei)

- deplasarea se execut n linie cte 2 , urmrind inuta: spatele drept, capul sus, privirea nainte, braele ntinse lateral; piciorul care execut pirea este ntins, contactul cu solul fcndu-se cu vrful piciorului;

-2 grupe

- mers n echilibru pe partea lat a bncii de gimnastic

6.

Dezvoltarea aptitudinilor motrice

Joc de micare arpele ii prinde coada Copiii sunt aezati in flanc cte unul, fiecare inndu-l pe cel din fa de mijloc. Primul juctorestacapul, ultimul este coada arpelui format.

Capul caut s prind coada care se va feri schimbnd direcia de mers.Reguli: dac coadaeste prins, juctorii de la cap, coad se schimb.

Juctorii nu au voie s desfac minile.

Supraveghere ca n timpul jocului sa nu apar incidente

7.Concluzii asupra lectiei

2 minute-Aprecieri si evidentieri;

-Recomandari pentru activitatea viitoare;

-SalutulIn linie pe un rand

-elevii sunt in pozitia de repaus