PDSD mediul terestru

10
PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE realizat în clasa a 12-a, profil real Data _17.04.2015_ Tema: „Ecosistemul terestru-aerian” Tipul lecţiei: de asimilare a cunostintelor noi Durata lecţiei:45 min Metodologia formării competenţelor Obiective operaţionale: O1-evidentierea particularitatilor ecosistemelor terestre-aeriene O2-definirea notiunilor consortii,sinuzii,productie primara ,productie secundara O3-Analiza fenomenului de etajare la plate si animale O4-stabilirea rolului solului in ecosistemul terestru Competenţe de bază in biologie Competente de a comunica intr-un limbaj stiintific coerent Competente de a dobindi si a stapini cunostinte fundamentale din domeniul Stiinte ale naturii Competenta de a proiecta actiuni de ocrotire a biodiversitatii si ecosistemelor

description

proiect didactic de scurta durata Ecosistemul terestru-aerian

Transcript of PDSD mediul terestru

Page 1: PDSD mediul terestru

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE

realizat în clasa a 12-a, profil realData _17.04.2015_

Tema: „Ecosistemul terestru-aerian”

Tipul lecţiei: de asimilare a cunostintelor noi Durata lecţiei:45 min

Metodologia formării competenţelor

Obiective operaţionale: O1-evidentierea particularitatilor ecosistemelor terestre-aerieneO2-definirea notiunilor consortii,sinuzii,productie primara ,productie secundaraO3-Analiza fenomenului de etajare la plate si animaleO4-stabilirea rolului solului in ecosistemul terestru Bibliografie:Curriculum pentru invatamin liceal(clasele a X-XII)Chisinau 2011Biologie ,Manual pentru clasa a XIIa-a(Nina Birnaz,Mihai Lesanu,,Gheorghe Rudic)http://www.academia.edu/10109859/Productia_primara_si_secundarahttp://www.scrigroup.com/geografie/ecologie-mediu/Rolul-solului-ca-factor-de-med92117.php

Competențe de bază in biologie

Competente de a comunica intr-un limbaj stiintific coerent

Competente de a dobindi si a stapini cunostinte fundamentale din domeniul Stiinte ale naturii

Competenta de a proiecta actiuni de ocrotire a

biodiversitatii si ecosistemelor

Page 2: PDSD mediul terestru

Etapa lectiei Obiective operationale

Activitatea profesorului Activitatea elevului Tehnologia didactica

evaluarea

Moment organizatoric

Profesorul saluta elevii ,asigura un climat favorabil pentru lectie,face apelul

Elevii pregatesc cele necesare lectiei

Verificarea cunostintelor

Verificarea temei pentru acasa(Ex 2 pag.141)Dragi Elevi ,atunci cind am clasificat ecosistemele dupa anumite criterii,am observant ca dupa criteriul Mediul,primul tip a fost ecosistemul,care?

Ecosistemul terestru,se formeaza pe uscat

conversatia Verificam cunostintele accumulate de la temele precedente

Comunicarea cunostintelor noi

Anunta tema lectiei:”Ecosisteme naturale” pagina 1338-140 Voi fara indoiala aveti idée ce reprezinta acest ecosystem,insa vreau sa evidentiem anumite particularitati

Va rog notati:1.poate fi reprezentat de paduri,deserturi,savane,cimpii,stepe2 viata plantelor si animalelor este intr-o strinsa legatura cu factorii de mediu3Animalele s-au adaptat la conditii de mediu,prin capatarea organelor ce le ajuta la deplasarePentru ce e importanta deplasarea in viata

Elevii noteaza tema in caiet

Deplasarea-pentru a-si capata hrana,partenerii de viata,pentru a ocupa un anumit teritoriu de trai

Deoarece prin asimilarea energiei solare se hranesc plantele ,care sunt prima veriga intr-un lant trofic

Activitate frontala

*activitate frontala

Fixam particularita-tile Ecosistemul-ui terestru

.

Page 3: PDSD mediul terestru

animalelor,nu doar miscarea?4 Sursa principala de energie o reprezinta lumina solara(cum credeti de ce oare?)

5E caracteristica etajarea vegetatiei(care sunt factorii care provoaca aceasta?),in cadrul animalelor cum se observa aceasta etajare si de ce e prezenta si in cadrul lor?6 E prezenta selectia naturala,factor important al evolutiei7 un factor important in viata plantelor este apa…Daca mai puteti completa cu idéi,atunci poftim,la tabla!

La voi in manual ati vazut ca sunt asa notiuni :Consortii si Sinuzii,va rog sa le cititi in gind,va sunt clare aceste notiuni? Roaga elevii sa noteze definitiileConsortiu=Numit si biocharion sau microcenoza, este o grupare de indivizi din diferite specii determinata de conditiile temporare de adapost sau hrana.Sinuzia=Este alcatuita dintr-o populatie cu rol de nucleu central si care grupeaza in interiorul ei populatii din alte specii. Se poate spune ca sinuzia desemneaza un complex de plante si animale

La pagina 140 voi aveti asa notiuni ca Productia

Temperatura-umeditatea…Si pentru animale e caracteristica etajarea-deoarece,sunt animale care se hranesc cu resturi vegetale,sunt care se hranesc cu ierburi,sunt cat se hranesc cu frunzele copacilor...

Elevii completeaza informatia,daca

mai au de adaugat idei

Elevii noteaza definitiile in caiet

*activitate frontala

*dialogul

Explicam fenomenul etajarii la plante si animale

Fixam notiunile de consortiu ,sinuzie,productie primara bruta ,neta si productie secundara

Page 4: PDSD mediul terestru

prima si productia secundara,va rog sa dati citire si sa spuneti ce nu ati inteles!

Producţia primară este energia fixată de plantele verzi sub formă de substanţăorganică prin procesul de fotosinteză.este prima şi cea mai importantă formă de stocare a energiei în ecosistem.Pentru că plantele superioare verzi şi câteva specii de alge şi bacteriiabsorb energia solară şi o folosesc prin procesul de fotosinteză, în sinteza substanţelororganice din apă şi dioxid de carbon, au fost denumite producători primari.- ele transformă energia luminoasă în energie chimică antitatea totală de  substanţă organică asimilată de plante prin procesul de fotosintezăreprezintă producţia primară brută(PPB).! parte din PP" este cheltuită de producătorii primari în propriulmetabolism, în procesele de menţinere şi reproducere. #eoarece energia necesară acestorfuncţii fiziologice se obţine de către organism prin respiraţie, energia care rămâne şi este stocată ca substanţă organică reprezintă producţia primară netăProducţia secundară reprezintă acumularea de energie de către organismeleconsumatoare animale sau descompunători cum sunt bacteriile şi ciupercile4 la fiecarenivel al lanţului trofic

*Activitate frontala

Page 5: PDSD mediul terestru

va rog sa cititi ceea ce e scris in zona albastra si sa o reprezentati schematic in caiete(Stratificarea-subteran,de la suprafata ,suprateran si distributia organismelor-uniforma aleatorie,contagioasa)

SD,cititi informatia de pe foi ,ca mai apoi vom face la tabla/caiete insemnari(Anexa 1)

Numeste elevii care sa dea cite o idee,pentru a o nota la tabla

Dupa completarea la tabla,intreaba elevii:Exista vreo legatura intre ceea ce ati citit si tema noastra de azi?

Cum credeti ,nisa ecologica pe care o ocupa un organism,are vre-un rol in supravetuirea acestuia?

Elevii analizeaza informatia ,fac

insemnari

Elevii raspund:factorii abiotici si

biotici prin interactiunea lor duc la

aparitia de diverse plante si animale cu

un grad sporit de adaptibilitate(la sursa

de hrana,umeditatea mediului,durata

zilei,temperatura)

*lucru cu textul*scheme*asalt de idei

Evidentiem functiile solului in ecosistemul terestru

Page 6: PDSD mediul terestru

Fixarea cunostintelor(realizarea feed-back-ului)

Pentru fixarea cunostintelor profesoara provoaca elevii la discutie/

Am ajuns la finalul temei si vreau sa ne aducem aminte ce am studiat astazi?

Numeste elevii care vor da definitia de consortiu,sinuzie,productie primara bruta si neta,productie secundara

Numeste alte elevi care ne va numi trasaturile mediului terestru

Numeste un alt elev care sa faca concluzia la tema de azi!

Elevii sunt atenti la ceea ce comunica colegii lor,astfel pun in miscare atentia si gindirea,ducind la realizarea unui feed-back reusit.

Concluzia o noteaza cu totii in caiete.

*Activitate individuala *conversa-tia

Verificam cunostintele assimilate la lectie

Tema pentru acasa

Tema pentru acasa,ex 10 pag 141 Elevii noteaza tema pentru acasa.

Page 7: PDSD mediul terestru