PD muzica 3

3
 PROIECT DE LECŢIE Data: Clasa: a III-a; Aria curriculara: Arte Obiectul : Educaţie muzicală Subiectul : cap. Ritmul muzical   Durata sunet elor m uzica le (sunete lungi şi scurte) Tipul lectiei: mixt OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Formarea capacităţii muzicale de scris – citit ritmic. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 : să respecte poziţia corectă de cânt în vederea realizării respiraţiei costo- diafragmatice şi a unei emisii corecte; O 2 : să reproduca sunetele cu durate diferite; O 3 : să diferenţieze durata sunetelor; O 4 : să reprezinte grafic duratele prin linii de lungimi diferite; O 5 : să interpreteze corect din punct de vedere intonaţional ritmic linia ritmico – melodica a cantecului Ciobanaş . O A : Dezvoltarea interesului pentru muzică prin stimularea sentimentului de satisfactie prilejuită de interpretarea muzicii. STRATEGII DIDACTICE M 1 – demonstraţia M 2  – exerciţiul M 3  – conversaţia METODE M 4 – explicaţia M 5  – jocul m 1 : Cântecul Ciobanaş de Ion Bitu m 2 : ex. de cultură vocală, joc muzical  Şarpele, Ecoul m 3 : ex. ritmice m 4 : dictat ritmic MIJLOACE m 5 : obiecte sonore m 6 : instrument muzical vioara m 7 : plansă m 8 : joc Ghici ghicitoarea mea m 9 : Cel mai bun dirijor 

Transcript of PD muzica 3

5/17/2018 PD muzica 3 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pd-muzica-3 1/5

PROIECT DE LECŢIE

Data:Clasa: a III-a;Aria curriculara: ArteObiectul: Educaţie muzicalăSubiectul: cap. Ritmul muzical

   Durata sunetelor muzicale (sunete lungi şi scurte)

Tipul lectiei: mixt

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:Formarea capacităţii muzicale de scris – citit ritmic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1: să respecte poziţia corectă de cânt în vederea realizării respiraţiei costo-diafragmatice şi a unei emisii corecte;O2: să reproduca sunetele cu durate diferite;O3: să diferenţieze durata sunetelor;O4: să reprezinte grafic duratele prin linii de lungimi diferite;O5: să interpreteze corect din punct de vedere intonaţional ritmic linia ritmico – melodica a cantecului Ciobanaş.

A

5/17/2018 PD muzica 3 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pd-muzica-3 2/5

OA D l i l i i ă i i l i l i dMomentelelecţiei

Timp Elemente de conţinut OB Strategiididactice

Tipuri de învăţare

Metode MijloaceActivitate

introductivă

Reactualizarea

7’

13’

a) Moment organizatoric: Se aeriseşte clasa;Se reaminteşte poziţia corectă de cânt, cu spatele drept,coatele pe bancă, pieptul puţin în afară, urmărindu-seastfel realizarea unei respiraţii costo-diafragmatice.- captarea atenţiei: Jocul Ghici ghicitoarea mea/ ce

cântec se cânta aşa? Voi cânta la vioară un

fragment din cântecul “Pitpalacul”, urmărind caelevii să recunoască din ce cântec face partefragmentul.

“Îl veţi cânta şi voi, dar după ce ne vom încălzi vocile”b) Exerciţii de cultură vocală:Exerciţii de respiraţie: Se urmăreşte realizarea uneiinspiraţii ample şi a unei expiraţii lungi, dozate.Exerciţii de intonaţie: Se urmăreşte emisia corectă asunetelor şi intonarea acestora la înălţimea reală. Serealizează emisia corectă a sunetelor şi intonarea

acestora la înălţimea reală. Se realizează pe fragmentedin cântece. Jocul Ecoul , copiii reproduc cu silaba “la”

&=t=r=t=v=y&=r=s=r=s=v &=D=E=V=D=E=V=D=E=F=E=D=C=F=S=

&=B=C=D=E!=V=V!=W=W!=f!&=D´=C=D=E!=F=I=F=E!

a) Reactualizarea cântecului   Pitpalacul Se dă tonul. Se cântă cu întreaga clasă, pe rânduri de

bă i i di id l S f i i S â tă di ijâ d

O1

M5

M1M2

m8

m2

m2

m9

m6

m5

m4

m7

m5

5/17/2018 PD muzica 3 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pd-muzica-3 3/5

bă i i di id l S f i i S â tă di ijâ d

5/17/2018 PD muzica 3 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pd-muzica-3 4/5

Anexa 1

Ciobănaş 

Muzica: Ion Biţu

 

&4R=D=f!=U=D=c!=B=D=F=F=G=U!=d=:!

&=R=D=f!=U=D=c!

=B=D=F=F=E=D=S!=b=:.

1 Ciobănaş, ciobănaşTu te duci şi codru-l laşi, măi,Laşi păduri şi poteciSi cu turma-n vale treci, măi.

2 Ciobănaş, ciobănaşTu ne cânţi din fluturaş, măi,

5/17/2018 PD muzica 3 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/pd-muzica-3 5/5

Cânţi la brazi şi la floriŞi la turma de miori, măi.