participiul

12

Click here to load reader

description

limba romana

Transcript of participiul

Page 1: participiul

Liceul Teoretic „A. Mateevici”

Proiect didactic la limba şi literatura română

clasa a 6-a „A”

Subiectul: Participiul lecţie bloc

A realizat : Rotari (Golub) Natalia, studentă la UST, facultatea filologie,

specialitatea limba şi literatura română

A verificat: Ciorici Elena, profesoară de limba şi literatura română, grad didactic I.

Şoldăneşti, Martie, 2013

Page 2: participiul

Clasa: a 6-a „A”Data: 12 martie 2013Profesor: Natalia ROTARIDisciplina de studiu: limba şi literatura românăAria curriculară:Limbă și comunicare Subiectul lecţiei: ParticipiulTipul lecţiei – Lecţie mixtă, lecţie bloc, dominanta – limba română.

Durata: 90 minute

Competenţa : Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă, exactă a di-verselor acte de comunicare orală şi scrisă.Subcompetenţa : Lansarea orală a discursului în faţa auditoriului dat, într-un timp limită (2 min/ 3 min)

Obiective operaţionale:

O1 – să definească noţiunea de participiu prin identificarea verbelor în diverse contexte ;

O2 - să analizeze explicând structura şi modul de formare a participiilor ; O3 – să alcătuiască, clar, enunţuri cu participii acordate cu termenul regent ;O4 –să stabilească prin comparare, corespondenţa între participiu şi gerunziu O5 – să utilizeze adecvat participii în compuneri gramaticale; 1 . Motivaţia : De ce este utilă această lecţie?a.) Imbogăţeşte nivelul de cunoştinţe ale elevilor despre gramatică ;

a.) Stimulează gândirea critică ;

b.) oferă elevilor ocazii de utilizare corectă și adecvată a limbii române în pro-ducerea de mesaje scrise şi orale in diferite contexte ;

2. Resurse :a) umane : 25 elevib) spaţiale : sala de clasăc) temporale : 90 min (Cadrul ERRE : Evocare- 14 min ; Realizarea

sensului – 32 min ; Reflecţia – 25 min, Extinderea – 27 min)d) materiale : manualul şcolar, tabla magnetică, fişe de lucru, caie-

tele, stilourile ;e) oficiale : Curriculum şcolar, clasele 5-9, Chişinău 2010 ; Ghid de

implimentare a curriculumului modernizat pentru etapa gimnazială,

Page 3: participiul

f) pedagogice :1. Proiectarea didactică pe unităţi de învăţare la limba şi literatura ro-

mână : gimnaziu, V. Bolocan, O. Cosovan, A.Zgardan, E. Cartaleanu, T. Car-taleanu, Chişinău, 2011

2. Internetul, site-ul www.didactic.ro3. http://limba-romana.ucoz.ro/index/verbul/0-1894. Manualul şcolar, clasa 6-a, editura didactică şi pedagogică Bucureş-

ti, 1998Manualul şcolar, clasa 6-a, editura Cartier, 2011

3. Strategii didactice : a) metode, tehnici, procedee : deducţia, autoevaluarea, explicaţia,

conversaţia, RAI, diagrama Venn, algoritmul, rebus, descoperire, Ş-V-Î, dictare gramaticală, luare de notiţe, coşul cu întrebări, joc didactic „Magicianul”, lucrul la tablă, observarea.

b) forme de organizare : lucrul în grup, frontal, scris, oral, lucurul pe centre.

Page 4: participiul
Page 5: participiul

Timp

Etapele

lecţiei

Obiective

operaţional

e

Activitatea didacticăActivitatea profesorului/ Activitatea elevilor

Strategia didactică

4 min

4 min

3 min

3 min

5

EVOCA R EA

R

I. Captarea atenţiei

1.) Lucrul pe echipe cu sarcini:I grup: expuneţi acţiunile unui pictor utilizând verbele la gerunziuII grup: … a unui constructorIII grup: … a unei păsăriIV grup: … a unui delfin2.) Verificarea temei de acasă, în baza exerciţiului 23, pagina 156 (câte un elev la tablă va completa spaţiile cu gerunzii şi va deduce funcţia sintactică a verbelor date)- un elev scrie punctele a, ba) Am intrat în şcoală zâmbind. ( CCM)b) Intrând pe uşă, l-am observat pe Ionuţ. (CCT)- alt elev lucrează la punctele c şi d.c) Lucrând/ jucându-mă la calculator, am auzit telefonul. (CCM)3.) Să explice scrierea prin cratimă a gerunziului jucându-mă, (se scrie prin cratimă deoarece este precedat de un pronume neaccentuat, între aceste două elemente apare vocala –u).4.) Întrebări teoretice:- ce arată verbul la gerunziu?- cum se formează?- ce funcţie sintactică îndeplineşte?

 II. Anunţarea temei noi1.) – Descoperirea subiectului lecţiei prin rezolvarea unui rebus (se anexează).

ConversaţieJoc didactic: „Magicianul”Lucrul pe centre

Lucrul la tablă (evaluarea parţială)

Deducţia

Evaluarea reciprocăActivitate frontală

Coşul cu întrebări

DeducţieActivitate

Page 6: participiul

min

4 min4 min

3 min

2 min

3 min4 min

5 min

EALIZAREA

SE NSULUI

O1

O2

O3

Răspunsuri corecte: predicat, atribut, prepoziţia, adjectiv, timp, complement, litere, pronume, gerunziu, unde); - câte un elev la tablă scrie completează răspunsul.- anunţarea subiectului lecţiei dedus: - Astăzi veţi acumula cunoştinţe noi de-spre participiu – mod impersonal! 2.) Completarea tabelului SVÎ (la tablă voi lipi o planşă cu tabelul Ştiu/ Vreau să ştiu/ Ce-am învăţat, pe care elevii îl vor completa pe parcursul lecţiei.3.) Lucrul cu manualul: să deschidă cartea la pagina 157 şi să rezolve exerciţiul 30. „Comparaţi enunţurile, descoperind la ce timp sunt expuse verbele din prima parte a frazei de la puctul a (indicativ, perfect compus), b – ce modificări a suferit în al doilea enunţ, verbul „am împrumutat-o”? (Cuvântul evidenţiat în enunţ este o formă verbală, dar care se comportă ca un adjectiv)4.) Regula spune, (fiţi atenţi, pentru că va trebui să completaţi tabelul) Participiul exprimă o acţiune suferită de un obiect. Terminaţiile caracteristice participiului sunt: -t, -s: făcut, adus, îmbrăcat, deschis4.1 Scrieţi în caiete dictarea cu însărcinări gramaticale: a.) Drumul bătut este cel mai uşor.b.) Lumânarea aprinsă luminează dar nu încălzeşte.c.) Vorba spusă la necaz poate fi regretabilă. d.) Câmpia este neînverzită4.2 Extrageţi participiile din enunţurile date şi trecândui-le la infinitiv (a bate, a aprinde, a spune, a neînverzi).4.3 Analizaţi structura verbelor de la cele două moduri nepersonaleLa tablă scriu cum se formează participiul: se ia forma infinitivului a bate –radical+sufix+sufix – bătut. Elevii complează a doua rubrică din tabelul Ş-V-Î;(algoritm) Copii, ce spune regula verbului nepersonal? (Că nu are gen, număr şi nici persoană). Dar ia fiţi atenţi ce observaţi voi în enunţurile voastre. Corect! Deci, participiul se acordă în gen, număr şi caz cu substantivul pe care îl înlocuieşte, pentru că noi am spus că participiul exprimă o acţiune suferită de un obiect, iar obiectul este un substantiv. Dar să ştiţi că participiul se

individuală Fişe de lucruRebusDescoperireLuare de notiţeŞ-V-Î

Lucrul independent

Deducţiadin manual

ObservareaDictare gramaticală

Observarea

Algoritmde constatare

DeducţieExplicaţia profesorului

Page 7: participiul

5 min

3 min2 min

5 min

3 min

3 min

10 min

5 min

REFLECŢIE

EXTI

O4

O3

O5

foloseşte şi la alcătuirea unor timpuri compuse: perfect compus (am trecut), conjunctiv , perfect (să fi trecu)t, condiţional- optativ, perfect (aş fi reuşit)Şi, dacă aţi fost atenţi expuneţi cum s-a format participiul din ultimul enunţ? Negaţia/ afirmaţia - necitit (derivat cu prefixul ne-)

III. Exerciţii de fixare1.) Daţi exemple de participii la toate cele patru conjugări: 1 –a; 2 –ea; 3 –e; 4 –i, -îDansat, mâncat apărut, văzut făcut, crescut citit, coborât

2. ) Alcătuiţi câte un enunţ cu utilizarea verbelor la participiu.3.) Transformaţi verbele de la participiu în gerunzii:Dansând, mâncând apărând, văzând făcând, crescând citind, coborând

4.) Prin intermediul diagramei Venn, identificaţi deosebirile şi asemănările participiului cu gerunziul.

5.) Găsiţi în manual exerciţiul 35, pagina 159.Puneţi verbele din paranteze la participiu şi acordaţi-le cu subs. determinat. a) zgribulite, zdrenţuite, întunecatăb) amorţitec) alarmated) adormit.6.) Acum să urmărim ce valoare au aceste verbe: adjectivală (îndeplinid funcţia sintactică de atribut adjectival şi nume predicativ), complement cirxcumstanţial de mod.

IV. Aplicarea noilor cunoştinţe în diferite situaţii de integrare1.) Realizaţi în limita a 5 rânduri o compunere gramaticală „Portretul fizic al colegului meu”, unde să utilizaţi cât mai multe verbe la modul gerunziu.

Un elev citeşte expunerea sa, iar celălat adresează întrebări referitoare la participiu. 2.) Identificaţi funcţiile sintactice ale verbului la modul participiu:

Activitate individuală

Ş-V-Î

Lucrul scrisLucrul pe varianteActivitate orală Lucrul pe grupeLucrul la tablăDiagrama Venn

Lucrul individual

DeducţieAsalt de idei

Lucrul individual

RAI

Dictare

Page 8: participiul

7 min3 min

NDERE

Tema copiată este greşită. Scrisoarea pierdută a fost compromiţătoare. Sora mea e măritată. Îngânat de glad de ape/ Cânt un corn cu-nduioşare. 4.) Să rezolve câteva exerciţii pentru a analiza nivelul de cunoştinţe. 5.) Notarea şi anunţarea temei pentru acasă. Ex. 32, 33 pag 158 + regulile din îndrumarul de gramatică (chenar).

gramticalăLucrul la tablă

Autoevaluare

Page 9: participiul
Page 10: participiul
Page 11: participiul