Oferirea de sfaturi și învățături clasa a II-a

6
Proiect didactic Data: Școala: Clasa: a II-a Disciplina: Religie Ortodoxă Titlul lecției: Oferirea de sfaturi și învățăuri Tipul lecției: mixtă Durata lecției: 50 min Obiective operaționale La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1 Să ofere exemple de sfaturi pe care le pot oferi/respecta. O2 Să memoreze câteva strofe dintr-o poezie care cuprinde sfaturi. Strategia didactică: 1. Strategia didactică: Metode și procedee: conversaţia, argumentarea, explicaţia, exemplul, observaţia, exerciţiul, povestirea, problematizarea; 2. Mijloace de învățământ: auxiliar de religie pentru clasa a II, fișa de lucru; 3. Forme de organizare ale activității elevilor: activitate frontală, individuală; Bibliografie: 1. ****Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., București, 1984. 2. ***Trăirea învățăturii de credință. Activități didactice pentru ora de religie creștin ortodoxă - clasa a II-a, ed. Partoș, Timișoara, 2013. 3. ***Micul Creștin Talentat, 24 activități pentru ora de Religie, Sinapsis, Cluj-Napoca, 2012. 4. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religie. Caiet pentru elevi, clasa II, ed. Sf. Mina, Iași, 2014.

description

Oferirea de sfaturi și învățături clasa a II-a (Proiect pentru a doua oră, dacă această lecție se parcurge în două ore).

Transcript of Oferirea de sfaturi și învățături clasa a II-a

Proiect didacticData: coala: Clasa: a II-aDisciplina: Religie OrtodoxTitlul leciei: Oferirea de sfaturi i nvuriTipul leciei: mixtDurata leciei: 50 minObiective operaionaleLa sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1 S ofere exemple de sfaturi pe care le pot oferi/respecta.O2 S memoreze cteva strofe dintr-o poezie care cuprinde sfaturi.

Strategia didactic:1. Strategia didactic: Metode i procedee: conversaia, argumentarea, explicaia, exemplul, observaia, exerciiul, povestirea, problematizarea;2. Mijloace de nvmnt: auxiliar de religie pentru clasa a II, fia de lucru;3. Forme de organizare ale activitii elevilor: activitate frontal, individual;Bibliografie:1. ****Mica Biblie, ed. I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1984.

2. ***Trirea nvturii de credin. Activiti didactice pentru ora de religie cretin ortodox - clasa a II-a, ed. Parto, Timioara, 2013.3. ***Micul Cretin Talentat, 24 activiti pentru ora de Religie, Sinapsis, Cluj-Napoca, 2012.4. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religie. Caiet pentru elevi, clasa II, ed. Sf. Mina, Iai, 2014.

5. ebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opri, Prof. Monica, Opri, Prof. Dorin, Metodica predrii Religiei, ed. Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

Desfurarea leciei:Etapele leciei/TimpObiectivele operaionaleElementele de coninutStrategia didactic (metode, mijloace, forme de organizare)Instrumente de evaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i mijloace de nvmntForme de organizare

Momentul organizatoric5 minSalutul, Rugciunea. Elevii rspund la salut, spun rugciunea mpreun cu profesorul.Conversaia,

Rugciunea,

Conversaia.Activitate frontal, activitate individual.

Actualizarea cunotinelor5 minProfesorul pune elevilor urmtoarele ntrebri:1. Despre ce am nvat data trecut?2. Ce sfat ne d Domnul Iisus Hristos?

3. Ce sfat ne d medicul?

4. Ce sfat ne d pompierul?

5. Ce sfaturi dau prinii?

Elevii rspund la ntrebri:1. Data trecut am nvat despre sfaturi i nvturi.2. Domnul Iisus Hristos ne d sfatul s fim blnzi ca porumbei i nelepi ca erpi.

3. S ne splm pe mini ca s nu ne mbolnvim.

4. Pompierul ne spune s nu ne jucm cu chibriturile, cci am putea declana un incendiu.

5. Prinii ne spune s-i ascultm pentru c i eu au fost copii ca i noi i tiu ce ni s-ar putea ntmpla.

Conversaia.Activitate frontal,Activitate individual.Aprecieri verbale.

Anunarea titlului leciei noi i prezentarea obiectivelor propuse3 minProfesorul i anun pe elevi c vor continua cu lecia despre sfaturi, dar de aceast dat cu ce sfaturi ar putea da ei i cu o activitate practic: Copacul sfaturilor.Elevii ascult explicaia cu atenie.Explicaia.

Activitate frontal.Aprecieri verbale.

Comunicarea cunotinelor15 minO1O2Profesorul folosindu-se de problematizare le cere elevilor s se gndeasc la nsuirile unui bun cretin ce respect sfaturile Domnului Iisus Hristos intervenind din cnd n cnd cu cte o nsuire negativ: egoist, neasculttor, nepstor.Profesorul mparte elevilor fia de lucru cu copacul sfaturilor i poezia lui Traian Dorz Sfatul cel bun.Sfatul cel bun

Train Dorz

El i privete paii

i-i numr mereu,

Copilul meu ascult,

S fugi de orice-i ru.

Iisus i-ascult vorba

i-o scrie-n Cartea Lui,

Copila mea ascult,

Tu rele s nu spui.

Iisus i vede gndul,

i ngeraul Su,

Copilul meu ascult.

S nu gndeti vreun ru.

Dac-L iubii pe Domnul

i vrei s fii ai Si,

Copiii mei de-acum,

Deloc s nu fii ri.

Profesorul cere elevilor s citeasc poezia i nv cu ei dou strofe la alegerea lor.Elevii dau exemple de nsuiri bune: ierttor, harnic, milostiv, blnd, credincios, cinstit etc, iar cnd profesorul intervine cu sfaturile negative ei afirm c nu aa face un bun cretin.Elevii citesc poezia.Explicaia,Conversaia,ObservaiaDescrierea,Problematizarea

Activitate frontal,Activitate individual.

Aprecieri verbale.

Fixarea noilor cunotine10 minProfesorul cere elevilor ca s transcrie versurile din care rezult sfaturile de pentru copii pe frunzele copacului. Fiecare sfat pe cte o frunz, iar apoi s decupeze frunza i s o lipeasc de copac.Elevii gsesc sfaturile pe care le scriu pe frunze i apoi lipesc frunza de copac i coloreaz fia: S fugi de orice-i ru Tu rele s nu spui.

S nu gndeti vreun ru.

Deloc s nu fii ri.

Fia de lucru.Exerciiul.Activitate frontal,Activitate individual.Aprecieri verbale.

Aprecierea, asocierea, generalizarea5 minProfesorul le explic elevilor c trebuie s dea sfaturi bune, dar trebuie s i respecte. Pentru c dac oferim sfaturi bune i ncercm s le respectm Dumnezeu ne va rsplti nsutit. Sfatul cel mai de pre care trebuie respectat este participarea la slujbele din Biseric.Elevii ascult explicaia cu atenie.Explicaia,

Descrierea.

Activitate suplimentar2Li se comunic elevilor ca activitate suplimentar c au de participat la Sfnta Liturghie.Elevii ascult i noteaz activitatea n caiete.Metoda ndrumrii teoretice i practice.Activitate frontal. Activitate individual.

ncheierea5 minRugciunea, salutul.Elevii spun rugciunea i rspund la salut.Activitate frontal.

Sfatul cel bun

Traian Dorz

El i privete paii

i-i numr mereu,

Copilul meu ascult,

S fugi de orice-i ru.

Iisus i-ascult vorba

i-o scrie-n Cartea Lui,

Copila mea ascult,

Tu rele s nu spui.

Iisus i vede gndul,

i ngeraul Su,

Copilul meu ascult.

S nu gndeti vreun ru.

Dac-L iubii pe Domnul

i vrei s fii ai Si,

Copiii mei de-acum,

Deloc s nu fii ri.