O Scrisoare Pierduta
-
Upload
raluca-ruset -
Category
Documents
-
view
228 -
download
0
description
Transcript of O Scrisoare Pierduta
PROIECT DIDACTIC
Data : 14.12.2015Unitatea de ȋnvǎțǎmȃnt: Colegiul Național ,,Gheorghe Țițeica”Clasa : a XII- a DPropunător: Rușeț Cristina-RalucaObiectul : Limba şi literatura românãSubiectul lecţiei : Comedia,tipuri de comic- O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale.
Tipul lecţiei : Lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştințelor.
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor
în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea instrumentelor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.5. Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaţie,
morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor lexico-semantice, compatibile cu situaţia de
comunicare;
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului
dramatic;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
OC1: să definească specia „comedie”;
OC2: să precizeze caracteristicile comediei;
OC3: să prezinte subiectul piesei „O scrisoare pierdută”;
OC4: să recunoască tipurile de comic din piesă;
OC5: să sesizeze intenţia moralizatoare a autorului, cu scopul îndreptării greşelilor;
B. Afective:
OA1: vor arăta interes pentru păstrarea îngrijită a caietului şi a celorlalte obiecte personale;
OA2: vor dovedi încredere în posibilităţile proprii de nuanţare a exprimării.
C. Motrice:
OM1: să foileteze în condiţii de igienă şi securitate materialul utilizat;
OM2: să-şi reprime tendinţa de a executa mişcări inutile.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
A. Metode şi procedee: lectura explicativǎ, conversaţia de recapitulare, expunerea, explicaţia, reprezentarea
graficǎ.
B. Forme de organizare a ȋnvǎțǎrii: activitate frontală, activitate pe grupe de cȃte doi (perechi).
C. Mijloace de învăţământ: opera literarǎ, manual, tablă, fișe, caiete.
RESURSE:
A. Bibliografice:
- Ion Luca Caragiale, O scrisoare pierdutǎ, Constanța, Editura Steaua Nordului, 2005;
- L. Paicu, M. Lupu, M. Lazăr: Literatura română – Eseul, Bucureşti, Editura Art, 2012.
- Doina Rusti , Limba și literatura romȃnǎ manual pentru clasa a XII-a, Editura Par-
alela 45, 2007.
B. Temporale: 50 de minute .
C. Umane: 32 de elevi.
SCENARIUL DIDACTIC:
Etapelelecţiei Obiec-
tive
Unităţi de conţinut Strategia didactică Modalităţi de evaluareActivitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode şi
procedeeMijl de
înv.Forme de org.
1. Momentorganizatoric
(2 min.)
Salutul, verificarea prezenţei elevilor si a temei de casǎ, scurtă conversaţie.
CONVERSAŢIA
INTEROGAŢIA
FRONTALĂ
2. Actualizarea cunoştinţelor
ancoră (5 min.)
OC1
OC2
OC4
Pornesc o discuţie despre genul dramatic.Enumeraţi câteva specii ale genului dramatic.
Ce este comedia?
Ce este comicul?
Care sunt sursele comicului?
Speciile genului dramatic sunt: comedia, tragedia, drama, tragicomedia.
Comedia este o specie a genului dramatic în proză sau în versuri care provoacă râsul prin sati-rizarea moravurilor, a tipurilor umane sau prin înlănţuirea unor situaţii neprevăzute având final fericit şi deseori unul moralizator .Comicul este o categorie estetică care cuprinde actele, situaţiile, person-ajele care stârnesc râsul.Sursele comicului sunt contrastul dintre aparenţă şi esenţă, pretenţii şi real-itate, aşteptări şi rezultate, ceea ce este şi ceea ce vrea să pară personajul.
-evaluareformativă
-aprecieri verbale
3. Enunţarea temei şi a Anunţ subiectul lecţiei şi scriu titlul pe tablă: Elevii îşi notează titlul pe
obiectivelor (2 min.)
O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale şi apoi ex-plic elevilor competenţele propuse.
caiete.
4. Dirijarea învăţării (32
min)
OC2
OC4
OC4
Ce ştiţi despre Ion Luca Caragiale?Cere elevilor să prezinte opera O scrisoare pier-dută de I.L.Caragiale, cu referire la: titlu, temă, compoziţie, relaţii temporale şi spaţiale, con-flicte, momentele subiectului.
Pentru a observa tipurile de comic, se formează grupe de elevi, care vor primi fişe de lucru. Fişele conţin sarcini de lucru corespunzătoare
Ion Luca Caragiale, dra-maturg si prozator, a fost un observator ironic al societǎții romȃnești din vremea lui, un scriitor re-alist si moralizator, un ex-cepțional creator de per-sonaje. A scris nuvele: În vreme de război, La hanul lui Mânjoală, Momente şi schiţe şi comedii: O noapte furtunoasă, O scrisoare pierdută.
O scrisoare pierdută este o comedie de moravuri în patru acte, prin care Caragiale îşi propune să demaşte şi să condamne, cu un condei necruţător, aspecte negative ale vieţii publice şi de familie a marii burghezii, precum: parvenitismul, corupţia, snobismul, lipsa de moralitate, demagogia.
CONVERSAŢIA
FIŞE
FRONTALĂ
PE
GR
-aprecieri verbale
-evaluareformativă
-aprecieri verbale
OC5
diferitelor tipuri de comic: de nume, de situaţie, de moravuri, de caracter,de limbaj și de intenție. Fiecare grupă are timp de lucru 5 minute, după care îşi prezintă activitatea. Profesorul monitorizează permanent activitatea elevilor, îi îndrumă pentru a se asigura că s-au transmis corect informaţiile. După prezentările elevilor, profesorul completează, îndrumă şi corectează, la nevoie, răspunsurile elevilor. Apoi, împreună cu toată clasa, se discută despre tipurile de comic.Î: În ce constă comicul de intenţii în opera lui Caragiale?Dar comicul de nume, de situaţie, de moravuri, de caracter,de limbaj?
Care este atitudinea scriitorului faţă de personajele sale?
R: Comicul de intenţii reiese din atitudinea scriitorului faţă de evenimente şi personaje.Elevii vor rǎspunde ȋntrebǎrilor conform fișelor de lucru.
Caragiale îşi priveşte personajele cu îngăduinţă, dar, cu toate acestea, critică trăsăturile care le fac ridicole.
CIORCHINELE
UPE
FRONTALĂ
5. Obţinerea performanţei (5
min.)
OC5 La final, se discută cu elevii despre mesajul pe care doreşte să-l transmită dramaturgul.
Trǎsǎturi de caracter ironizate :
CONV
FRON
-aprecieri verbale
Ce doreşte să reliefeze Caragiale prin această operă, ţinând cont de cele studiate astăzi?Astfel, se verifică înţelegerea şi însuşirea cunoştinţelor de către elevi.
- prostia omenească; - parvenitismul; - adulterul; - trădarea; - demagogia.
ERSAŢIA
TALĂ
6. Feedback-ul Se va putea efectua pe tot parcursul lecţiei- prin urmărirea comportamentului elevilor şi se va interveni pentru a preveni eventualele neînţelegeri.
7. Retenţia (3 min.)
OC1
OC2
OC3...
Ce am învăţat astăzi? Haideţi să recapitulăm, să vedem dacă am atins obiectivele de la începutul lecţiei.
Elevii răspund la întrebări.
-aprecieri verbale
8. Transferul (1 min.)
Realizaţi un text argumentativ, de circa 20 de rânduri, în care să motivaţi în ce măsură această operă literară dezvăluie aspecte mereu actuale.
Elevii notează tema.
ANEXA 1
Fişă de lucru
COMICUL DE SITUAŢIE
Citiţi fragmentele de mai jos:
Actul IV
TIPĂTESCU, TRAHANACHE
TRAHANACHE: Am citit-o de zece ori poate: o știu pe din-afară! ascultă: „Scumpa mea Zoe, venerabilul (adică eu) merge deseară la întrunire (întrunirea de alaltăieri seara). — Eu (adică tu) trebuie să stau acasă, pentru că aștept depeși de la București, la care trebuie să răspunz pe dată; poate chiar să mă cheme min-istrul la telegraf. Nu mă aștepta, prin urmare, și vino tu (adică nevastă-mea, Joițica), la cocoșelul tău (adică tu) care te adoră, ca totdeauna, și te sărută de o mie de ori, Fănică..." (privește lung pe Tipătescu, care e în culmea agitației)
TIPĂTESCU (primblându-se înfuriat): Nu se poate! O să-i rup oasele mizerabilului!... Nu se poate!
TRAHANACHE (placid): Firește că nu se poate; dar ți-ai fi închipuit așa mișelie... (cu candoare) Bine frate, înțeleg plastografie, până unde se poate, dar până aci nu înțeleg... Ei, Fănică, să vezi imitație de scrisoare! să zici și tu că e a ta, dar să juri, nu altceva, să juri! (oprindu-se și privind la Tipătescu, care se primblă cu pumnii încleștați; cu mirare și ciudă) Uite-te la el cum se turbură! Lasă, omule, zi-i mișel și pace! Ce te aprinzi așa? Așa e lumea, n-ai ce-i face, n-avem s-o schimbăm noi. Cine-și poate închipui până unde poate merge mișelia omului!
TIPĂTESCU (același joc): Mizerabilul!
TRAHANACHE: Măi omule, ai puțintică răbdare, zi-i ce i-am zis eu: „Ești tare, stimabile, la machiaverlicuri tare, n-am ce să zic; dar nu ți-ai găsit omul..." Ei, dacă a văzut că nu i se trece cu mine, știi la ce-a ajuns? Mi-a spus că, dacă nu dau eu importanță lucrului, o să-i dea publicul, pentru că scrisoarea o să se publice duminică la gazetă și o să fie pusă în cercevea, ca s-o vază oricine-o pofti.
TIPĂTESCU (turbat): Îl împușc! îi dau foc! trebuie să mi-l aducă aici numaidecât, viu ori mort, cu scrisoarea. (se răpede în fund) Ghiță! Ghiță! Să vie polițaiul!
TRAHANACHE (după el până în fund): Ai puțintică... (întorcându-se singur în scenă) E iute! n-are cumpăt. Aminteri bun băiat, deștept, cu carte, dar iute, nu face pentru un prefect. Într-o soțietate fără moral și fără prințip... trebuie să ai și puțintică diplomație!
TIPĂTESCU (întorcându-se din fund): Infamul! Canalia!
…………………………………………………………………………………………………………………………………………….
TRAHANACHE (mergând spre ușe, condus de Tipătescu) : Și nu te mai turbura, neică, pentru fitece mișelie. Nu vezi tu cum e lumea noastră? Într-o soțietate fără moral și fără prințip, nu merge s-o iei cu iuțeală, trebuie să ai (cu fineță) puțintică răbdare... (iese în fund.)
1. Identificaţi tipul de comic predominant în acest fragment.
2. Daţi exemple şi de alte situaţii care stârnesc râsul.
ANEXA 2
COMICUL DE CARACTER
1. Comentaţi următorul citat: ,, Caragiale este cel mai mare creator de viaţă din întreaga noastră literatură..., singurul care a făcut concurenţă stării
civile.” G. Ibrăileanu
2. Raportaţi fiecare personaj la o tipologie umană căreia îi aparţine, argumentându-vă părerea:
Tipătescu *încornoratul
Trahanache *prostul fudul
Dandanache *omul fără personalitate
Pristanda *slugarnicul
Caţavencu *demagogul politic
Cetăţeanul turmentat *naivul
Farfuridi * prostul şiret şi ticălos
Brînzovenescu *orgoliosul
ANEXA 3COMICUL DE LIMBAJ
Identificaţi comicul de limbaj în replicile de mai jos:
“Vreau ceea ce mi se cuvine in orasul ăsta de
gogomani unde sunt cel dintâi….”
“Aveţi puţintică răbdare!”
“Trebuie s-o iscălesti: o dam
anonima!”
“Familia mea de la patuzopt in camera…”
ANEXA 4
COMICUL DE NUME
1. Menționați termenul de la care este derivat numele lui Pristanda. Explicaţi, prin comportarea personajului, sensul noţiunii. Dar prenumele Ghiţă ce
vă sugerează?
2. Există, în comedie, şi un personaj care nu are nume propriu: Cetăţeanul turmentat. De ce credeţi că nu are nume? Pe cine reprezintă el? Puteţi găsi şi
altă semnificaţie pentru turmentat decât cea care sugerează băutura?
3. Etimologia numelui Zoe trimite la înţelesul de viaţă. Interpretaţi, în acest sens, firea, caracterul şi atitudinea Zoei.
4. Ce personaje inseparabile, în comedie, poartă nume derivate de la noţiuni comune înrudite? Cum interpretaţi semnificaţiile respective?
ANEXA 5
COMICUL DE MORAVURI, COMICUL DE INTENȚIE
Explicaţi în ce constau comicul de moravuri și cel de intenție- în opera O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale
De situaţii
De nume
De moravuri
De intenţii
De caracter De limbaj
Comic
SCHEMA TABLEI
O scrisoare pierdută de I.L.Caragiale
Tipuri de comic:
14