Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

9
PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA Model proiect didactic înv.preşcolar DATA: PROPUNĂTOARE: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: NIVELUL: nivel II grupa mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se-ntâmplăTEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:,,Bucuriile anotimpurilor” (toamnă, iarnă) TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP: Întâlnirea de dimineaţă: Salutul Prezenţa: ,,Cine, oare, n-a venit? “ Calendarul naturii: ,,Cum e vremea azi ? “ Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce ţi s-a întâmplat recent? “ TRANZIŢII: cântece; ,,Zborul păsărilor”- euritmie ALA 1: ŞTIINŢĂ: ,, Ajut-o pe Ana să rezolve fişa” -matematică ARTĂ: - ,,Coşul fructelor de toamnă” – lipire CONSTRUCŢII: - ,, Strada “ ADE: DLC: ,,Eu spun una, tu spui multe “ –joc didactic DEC: ,,Temă la alegere” -pictură

description

proiect didactic

Transcript of Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

Page 1: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

PROIECT DIDACTIC 

ACTIVITATE INTEGRATA 

Model proiect didactic înv.preşcolar 

DATA:

PROPUNĂTOARE:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

NIVELUL: nivel II grupa mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se-ntâmplă”

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:,,Bucuriile anotimpurilor” (toamnă, iarnă)

TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul Prezenţa: ,,Cine, oare, n-a venit? “ Calendarul naturii: ,,Cum e vremea azi ? “ Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce ţi s-a întâmplat recent? “

TRANZIŢII:

cântece; ,,Zborul păsărilor”- euritmie

ALA 1:

ŞTIINŢĂ: ,, Ajut-o pe Ana să rezolve fişa” -matematică ARTĂ: - ,,Coşul fructelor de toamnă” – lipire CONSTRUCŢII: - ,, Strada “

ADE:

DLC: ,,Eu spun una, tu spui multe “ –joc didactic DEC: ,,Temă la alegere” -pictură

Page 2: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

ALA 2:

,, Salată de fructe şi legume” – joc distractiv

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Evaluarea deprinderii de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor, precum şi de a alcătui cu acestea propoziţii corecte din punct de vedere grammatical, respectând acordul dintre subiect şi predicat, stimularea rapidităţii în gândire.

Evaluarea deprinderilor de lucru liber, creativ în realizarea unei lucrări plastice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA 1:

să identifice elementele surpriză din mediul special amenajat, utilizându-le în rezolvarea unor sarcini;

să rezolve corect fişa matematică; să lipească hârtie pe silueta fructelor de toamnă; să selecteze materialele de construcţie necesare; să îmbine armonios formele intr-o construcţie în relief; să manifeste spirit de colaborare în realizarea originală a construcţiei; să mânuiască materialul în mod organizat; să colaboreze în cadrul grupului pentru finalizarea străzii; să participle active la activităţile de grup; să analizeze lucrările prin argumentare, ţinând seama de criteriile de apreciere.

ADE:

DLC:

să găsească forma corectă de singular sau plural a substantivelor, în funcţie de cerinţa exprimată;

să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, utilizând substantive la numărul singular sau plural;

să realizeze corect acordul subiectului cu predicatul în propoziţie; să pronunţe corect cuvintele şi toate sunetele cuvintelor; să asculte cu atenţie reguluile jocului, în vederea receptării, înţelegerii şi respectării acestora; să participle cu plăcere şi interes la activitate.

DEC:

să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; să utilizeze în mod original şi personal spaţiul plastic, utilizând tehnici diverse alese de el; să cunoască materialele şi instrumentele de lucru.

ALA 2:

Page 3: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

să răspundă prin acţiune la cerinţele educatoarei; să participe activ la joc; să exprime unele sentimente de bucurie, satisfacţie şi mulţumire.

SARCINA DIDACTICĂ:

găsirea formei de singular şi plural al unor cuvinte; alcătuirea de propoziţii corecte din punct de vedere grammatical, folosind aceste forme; realizarea lucrării plastice, alese de el.

REGULI DE JOC:

copilul chemat alege un coşuleţ şi spune dacă în el se află un element sau mai multe; copilul chemat vine în faţă, spune dacă pe jetonul său sunt reprezentate unul sau mai multe

obiecte; reprezentantul unei echipe spune un substantiv, un reprezentant al celeilalte grupe spune forma de plural al substantivului respectiv;

alcătuiesc propoziţii cu substantivul respectiv.

ELEMENTE DE JOC:

aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, formule de numire a copiilor şi de stimulare, mişcarea, surpriza.

STRATEGII DIDACTICE:

a)METODE ŞI PROCEDEE:

explicaţia, exerciţiul, munca în perechi, munca independentă, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea, brainstorming-ul.

b)MATERIALE:

ALA 1:

,, ŞTIINŢĂ”

fişe, carioci, creioane colorate. ,,ARTĂ”

silueta fructelor de toamnă, hârtie spiralată prin tehnica ,,quilling”, aracet, pensulă, material textil.

,,CONSTRUCŢII”

Page 4: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

piese ,,Lego”.

ADE:

DLC: plicuri cu probe, imagini didactice, jetoane cu forme de singular şi plural al unor substantive, ecusoane cu fructe şi legume de toamnă, coşuri cu fructe, cutii, măr şi om de zăpadă tip cutie.

DEC: acuarele, pensule vase pentru apă, hârtie cartonată în diverse culori, şerveţele. ALA 2:

Ecusoane cu fructe şi legume, video, CD-uri muzică, dulciuri .

ALTE MATERIALE FOLOSITE PE PARCURSUL ACTIVITĂŢII:

jetoane cu urmele lui ,,SCOOBY- DOO”, colţul amenajat cu aspecte din temele studiate,calendarul naturii, tabla magnetică.

FORME DE ORGANIZARE:

în grupuri mici, individual, pe echipe,frontal.

DURATA: o zi.

MATERIAL BLIBLIOGRAFIC:

,, Curriculum pentru învăţământ preşcolar” - Didactica Publishing House, 2009; Jocuri didactice pentru educarea limbajului - Îndrumător metodic pentru educatoare, Ed. Tehno

Art.; Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Flofteia Grama - ,, Activitatea integrată din grădiniţă”; Mateiaş Alexandra -,,Pedagogie pentru învăţământ preşcolar “, E.D.P., 2003; Eugenia Ignat, Lidia Stoian, Aurelia Pitiu, Emilia Chira, Filofteia Grama, Ana Damian, Aurelia

Bodea, Lolica Tătaru, Irinela Nicolae, Adriana Manolache – ,,Metodica activităţilor instructive- educative în grădiniţa de copii” Ed. Sitech Craiova, 2010.

Alexandru Dumitru, Viorel- George Dumitru - ,,Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar”.

Dorina Ţelea, Mariana Bănică, Constanţa Lazăr, Niculina Monea- ,,Evaluări finale în grădiniţa”, Ed. Diana, 2006

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă.

Page 5: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei. Apoi rostesc următoarele versuri:

,, Dimineaţa mă trezesc,

După ce mă pregătesc,

Spre grădiniţă pornesc.

Şi-aştept grupa de Pitici

Să sosească iar aici,

Unde-s tare fericiţi.

Soarele le scaldă faţa,

Iar eu le spun: -Bună dimineaţa!”

Copiii: - ,,Bună dimineaţa!”

( Salutul)

,, După ce ne-am adunat,

Şi frumos ne-am salutat,

Colegii ne-am întâlnit .

Cine, oare, n-a venit?

(Prezenţa)

Vom purta câteva discuţii libere, despre: ,, Cum ne-am îmbrăcat astăzi? De ce?

( pentru că este frig), În ce anotimp suntem? …,vor completa Calendarul naturii.

Împărtăşirea cu ceilalţi: doi copiii, care se vor anunţa, ne vor povesti o întimplare, petrecută de ei.

Noutatea zilei: I-a priviţi!, Cineva a fost la noi în grupă., Oare cine să fi fost?, Cred că ,,SCOOBI-DOO!”, a trecut pe aici. Ce descoperă el în fiecare episod? Cred că şi noi la fel ca ,,SCOOBI-DOO!” ,va trebui să descoperim un mister!, Vreţi?

Activitatea de grup: ALA 1- Voi îndruma copiii spre centrele deschise. La centrul: ŞTIINŢĂ, vor avea de rezolvat fişa matematică, ARTĂ, lipesc hârtie spiraletă prin tehnica ,,Quilling” pe silueta fructelor de toamnă, apoi le vor lipi într- un coş, CONSTRUCŢII, aici copiii vor avea la dispoziţie materialele necesare pentru a construe ,,Strada”. După ce le-am explicat ce au de făcut la fiacre centru, copiii îşi aleg centrul dorit.

TRANZIŢII: cântecul ,, Bat din palme”

Page 6: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

După activităţile liber alese, evaluarea lucrărilor şi expunerea lor, vom ieşi din sala de grupă, cântând ,,Trenuleţulmuzical”.

Va urma activitatea pe domenii experienţiale.

În cadrul DLC, după citirea unui alt indiciu, descoperirea sarcinilor de lucru şi a materialelor necesare, voi anunţa jocul didactic ,, Eu spun una, tu spui multe”.

TRANZIŢII: imităm zborul păsărelelor

Penultima descoperire va cuprinde materialele şi sarcinile de lucru de la DEC unde copiii vor realiza ,,Temă la alegere” -pictură

Voi realize evaluarea lucrărilor şi a machetei apreciind atât calitatea cât şi modul în care s- au comportat.

După citirea ultimului indiciu şi descoperirea ,,misterului” (dulciuri):

TRANZIŢII: cântecul ,, Prieteni, prieteni”

ALA 2: ,,Salată de fructe şi legume” – joc distractiv

Evenimentul didactic

Conţinutul instructiv-educativ Metode şi procedee

Mijloace de înnvăţare

Forma de organi zare

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru bunadesfăşurare a activităţii: -amenajarea sălii de grupă -amenajarea centrelor de interes -pregătirea materialelor didactice

2.Capterea atenţiei

O voi face sub formă de surpriză, mister. I-a priviţi!, Cineva a fost la noi în grupă., Oare cine să fi fost? Se poate! I-a priviţi! pe aceastăurmă scrie ceva ,,Ca să dezlegaţi misterul va trebuisă urmaţi indiciile şi să rezolvaţi sarcinile de lucrupregătite. Vreţi să descoperim acest mister?

Conversaţia frontal Copii manifestă atenţie şi interes Răspund la întrebări.

3.Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor activităţii

Azi, vom descoperii un mister şi în acelaşi timpvom repeta, o parte din ceea ce a-ţi învăţat voi înacest semestru. Vom lucra la centrele deschise, respectând indiciileşi sarcinile pregătite de..., apoi vom face un concurs.

Explicaţia frontal Ascultă cu atenţie.

4.Prezentarea conţinutului

Haideţi să vedem ce este scris pe următoarea urmă!Voi ridica urma şi voi citi indiciul. ,,Uitaţi-vă în spatele televizorului, veţi descoperii ocutie, în care sunt….După găsirea cutiei,

Conversaţia

Urma Cutia cu materiale

Frontal

Sunt atenţi.

Page 7: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

descoperirea sarcinilor şi anunţarea obiectivelor vaurma: TRANZIŢII: ,,Bat din palme …” ALA 1 La ŞTIINŢĂ: ,, Ajut-o pe Ana să rezolvecerinţele”, vor avea de rezolvat o fişă matematică. La ARTĂ: ,,Coşul fructelor de toamnă” copiilipesc hârtie spiralată, prin tehnica ,,Quilling”, pesiluieta fructelor de toamnă, apoi le vor lipi într-uncoş. La CONSTRUCŢII,,Strada” aici copiii vor aveala dispoziţie materialele necesare pentru a construistrda. Voi intervene cu sfaturi şi idei acolo unde va finevoie. În timpul lucrului copiii vor asculta cântecede toamnă. Se va realize o expoziţie de lucrări. TRANZIŢII: ,, Trenuleţul muzical” DLC – DEC Următoarea urmă ne avertizează că: ,,Pentru aputea merge mai departe va trebui să te uiţideasupra patului”.Vom descoperi un măr, în caresunt ascunse sarcinile de lucru ce trebuiescrezolvate şi o cutie cu probele concursului şimaterialele necesare. Pentru a dezlega misterul urmelor ne vom împărţi îndouă echipe. Echipa fructelor şi echipa legumelor,apoi ne vom juca jocul ,,Eu spun una, tu spuimulte”. După fiecare răspuns corect veţi primi câteun jeton corespunzător echipei . Voi prezenta copiilor regulile jocului apoi se varealize jocul de probă. Copilul numit va trebui să vină în faţa clasei, vaalege un jeton şi va denumi imaginea de pe el(imaginea va fi la singular). Un alt copil din aceeaşi echipă va trebui să aleagăimaginea în care se află mai multe obiecte de acelaşifel, alt copil va formula o propoziţie cu substantivul,la singular. Pentru executarea acestei sarcini vor fi antrenaţi 3-4copii, astfel realizându-se jocul de probă. Executarea jocului propriu zis: După ce copiii au înţeles regulile jocului se trece laexecutarea jocului propriu zis. Răspunsurile corectevor fi appreciate, punctuate cu obulinăcorespunzătoare fiecărei echipe şi cu aplauze. Pe totparcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii,încurajându-le spiritul de competiţie şi interesulpentru descoperirea misterului. PROBA NR.1 Fiecare echipă va avea de răspuns la o ghicitoare, uncopil din echipa adversă va forma pluralulrăspunsului ghicit. PROBA NR.2 Pe o masă vom descoperi două coşuri, într-unul va

Explicaţia Observaţia Conversaţia Conversaţia Explicaţia Demonstraţia Jocul

pentru centre Fişe Lipici Hârtie Siluete Panou Lego Mărul, tip cutie(cu sarcinile de lucru). Ecusoane cu fructe şi legume Cartonaşe cu imagini Plicul cu ghicitori.

Pe grupuri Frontal Frontal

Rezolvă sarcinile date Aprecieri verbale şi individu-ale Sunt captaţi de următoarea surpriză. Receptea-ză regulule jocului. Participă la joc atât în calitate de vorbitor cât şi de auditor.

Page 8: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

5.Complicara jocului

fi câte un fruct din fiecare fel, iar în celălalt maimulte. Aşez coşurile pe măsuţa din faţa grupei. Vine un copil în faţa grupei, va lua un fruct Ex. măr, îl va arăta grupei zicând: Eu spun măr. Următorul copil, din echipa adversă, va alege coşulcu mai multe fructe de acelaşi fel şi va zice: Eu spun mere. Ne vom juca la fel cu toate fructele. Echipa care formează corect singularul şi pluralulsubstantivelor va prini un ecuson pentru echipa sa. PROBA NR.3 Pe o măsuţă voi aşeza jetoane cu forma de singular,a imaginii.Pe table magnetică vom descoperi formade plural pentru imaginile de pe jetoanele cu formade singular. Voi numi doi copii dintr-o echipă, vor veni în faţagrupei şi unul dintre ei va întoarce un jeton, va numisg. Eu spun…, Tu spui… Această probă va continua până la epuizareajetoanelor. Acum eu spun multe, iar voi una… Eu spun jucării. Tu spui… PROBA NR. 4 Voi cere copiilor să alcătuiască propoziţii cutermenul de singular şi de plural al unor cuvinte. Voi da 3-4 exemple. Cu acelaşi substantiv vor alcărui mai multepropoziţii, diferite. Până aici v-aţi descurcat bine, văd că mai avem doardouă urme şi misterul va fi descoperit. Sunteţicurioşi?. Mergem mai departe? Tranziţie: imităm zborul păsprelelor care merg,toamna, în ,, Ţările calde”.

Problematizarea Braistorming-ul

Jeton Coşuri cu fructe Jetoane cu diverse imagini(la singular şi plural).

Găsirea formei corecte de singular şi plural al substantivelor. Evaluez capacitatea copiilor de ca alcătui propoziţii, oral.

6.Asigurarea retenţiei şi a transferului

Următoarea sarcină descoperită este să pictăm ,,Otemă la alegere” Se face intuirea materialului de pe măsuţe. Prezintcăteva teme, care apoi vor fi luate. Îi voi îndemna pe copii să se gândească ce doresc săpicteze, voi întreba câţiva copii la ce s-au gândit. Atrag atenţia asupra poziţionării corecte în timpullucrului. Vom face exerciţii de încălzire a musculaturii şi seurează copiilor spor la lucru.Urmăresc copiii, îiîndemn pe cei care întâmpină greutăţi şi le maiexplic încă o dată dacă este necesar.În timp celucrează voi pune muzică pentru crearea uneiatmosfere cât mai destinse de lucru.

Conversaţia Pensulă, acuarele, vas pentru apă, coala de hârtie, câteva planşe cu teme sugestive. CD-muzică, video

Frontal

Observara capacităţii de a-şi alege o temă proprie şi de a o reda plastic Copiii lucrează ordonat.

Page 9: Model_Proiect_Didactic_Inv_Prescolar

7.Evaluarea Se realizează evaluarea lucrărilor, apreciind atâtcalitaea lucrării cât şi modul în care s-aucomportat.Numărăm ecusoanele fiecărei echipe,desemnăm echipa câştigătoare.

Tema redată plastic

Indivi dual

Copiii vor asculta aprecierile şi vor aplauda copiii care s-au remarcat prin hărnicie.

8.Încheierea activităţii

Vă mulţumesc tuturor Pentru al vostru efort. Aţi răspuns şi aţi ghicit, Drept răsplată i-a priviţi! Misterul descoperiţi (cutia, verde, cu stimulente,dulciuri). Tranziţie: Cântec: ,,Prieteni, prieteni” ALA 2 ,,Salată de fructe şi legume” – joc distractiv.

Conversaţia Dulciuri Frontal Aprecieri verbale, individu-ale şi colective.