mm proiect.docx

10
PROIECT DIDACTIC SCOALA GIMNAZIALA OSOI DATA: 03. 03. 2015 CLASA: a II-a PROF. ÎNV. PRIMAR: Samson Mădălina DISCIPLINA:Muzica si miscare UNITATEA TEMATICA:”Bun venit, primăvară!” SUBIECTUL: Sunete din mediul înconjurător. Timbrul TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O 1 – să identifice sunete diverse din mediul ambiant precizănd natura sursei producătoare; O2 – să producă sunete utilizând ca mijloc obiecte avute la dispoziţie sau propriul corp; O3- să interpreteze corect noul cântec, în colectiv, în grupuri mici, individual; 04- să execute mişcări libere sau sugerate de textul cântecului; STRATEGII DIDACTICE: - METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, memorizarea, exerciţiul. - FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală, pe grupe

Transcript of mm proiect.docx

PROIECT DIDACTICSCOALA GIMNAZIALA OSOI DATA: 03. 03. 2015CLASA: a II-a PROF. NV. PRIMAR: Samson MdlinaDISCIPLINA:Muzica si miscareUNITATEA TEMATICA:Bun venit, primvar!SUBIECTUL: Sunete din mediul nconjurtor. Timbrul TIPUL LECIEI: mixtOBIECTIVE OPERAIONALE:Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O1 s identifice sunete diverse din mediul ambiant preciznd natura sursei productoare;O2 s produc sunete utiliznd ca mijloc obiecte avute la dispoziie sau propriul corp;O3- s interpreteze corect noul cntec, n colectiv, n grupuri mici, individual;04- s execute micri libere sau sugerate de textul cntecului;STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, problematizarea, memorizarea, exerciiul. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, activitate individual, pe grupe MIJLOACE DE NVMNT: CD, CD-player, laptop, fie cu noul cntecel, boxe DURATA: 45 min.

Nr. Crt.Momentele lecieiOb. Op.Coninutul instructiv educativStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

1.ACTIVITI INTRODUCTIVEa) Moment organizatoric

b) Captarea ateniei

c) Pregtirea vocii pentru cnt

O1

Se asigura conditiile optime inceperii orei de muzic i micare.

Se va realiza prin auditia unei nregistrri audio cu sunete din natura!(Sunetele pasarilor)Se poarta o scurata discutie pe baza auditiei.

Deprinderi elementare de cnt bazate pe: -respiraie, inspiraie (suflm pentru a ine frunza n aer ct mai mult, suflarea fulgilor de ppdie)-emisie, -intonaie,- dicie (ntr-un lift pe covoraUn pui mic de iepuraPlnge c nu are curajS se urce la etaj.- sunete din mediul nconjurtor prin imitare (ciripitul psrelelor, cntecul cucului, mormitul ursului);- vocalize; Dup cteva exerciii uoare de respiraie, vor urma exerciii de emisie n Gama Do major.

conversaia

conversaia

Conversaia

exerciiul

Laptopnregistrare audio

Frontal

Frontal

Frontal

individual

Evaluez capacitatea copiilor de a asculta cu atenie nregistrarea

Evaluez capacitatea elevilor de a executa corect exercitii de nclzire a vocii

2Reactualizarea cunotinelor

O2

Sunetele din natur i din mediul nconjurtor, se vor reactualiza prin desfurarea urmtoarei povestiri:Pe malul lacului (povestire nsoit de cntece)Copii, astzi dup ore vom face o plimbare pe malul unui lac.Iat c a sosit momentul ! Ne urcm cu toii n main .................. Motorul se ambaleaz vuuuuu - , vuuuu (copiii vor pronuna de cteva ori) ............ Pornim la drum.Claxonm !(exerciiul joc pentru pronunarea silabei ti pe diferite nlimi nsoit de mimarea micrii).

ti ti ti

Facem viraje ! (propunarea silabei vu pe diferite nlimi; mimarea micrii spre stnga dreapta i invers.

vu vu

Am ajuns. Inspirm aerul curat de lng lac. exerciiu de respiraie).De lng balt i rspunde un brotac:

oac oac oac oac oac

Copiii vor pronuna silabele la nlimea pe care trebuie s le emit . Iata, copii, pe malul lacului o broscut! Copii sunt ntrebai dac tiu vreun cntecel cu suntele din natur.(de exemplu: cntecul Ce petrecere frumoas)Exerciiulconversaia

FrontalIndividual

FrontalIndividual

exrcitiul conversatia

3Anunarea temei i a obiectivelor Astzi vom nva s un cntecel cu sunete din mediul nconjurtor. Vom nva cntecul Cate unul pe carare .. Anuntarea obiectivelor pe intelesul copiilor

conversaiafrontal

4PREDAREA NVAREA NOULUI CONINUTa)Prezentarea materialului stimul

b)Dirijarea nvrii

O4

O4

Se prezint de ctre doamna nvtoare o nregistrare audio cu cntecelul Cte unul pe crare....Copiii vor primi o fi cu noul cntec (anexa 1)

Exerciii de nvare a cntecului nou:a) scurt discuie asupra primei impresii, dup audiere, i a coninutului tematic;b) recitarea ritmic a textului: pe strofe, refren, n ntregime; colectiv; c) nvarea melodiei: pe strofe, refren, n ntregime; colectiv; Exerciii de consolidare a cntecului: Voi organiza un concurs pe grupe (Grupa Viorelelor, Grupa Ghioceilor, Grupa Brebeneilor), numit Micul cntre va ctiga grupa care va cnta n ntregime cntecul respectnd linia melodic, fr sprijin din partea cadrului didactic i cu micri libere sugerate de textul cntecului. Echipa ctigtoare va fi premiat cu o diplom la finalul orei (anexa 2)

conversaia

Conversaia

Memorizarea

Fi cu noul cntecel

Jetoane cu flori

jetoane

Frontal

individual

frontal

pe grupe

Evaluez capacitatea elevilor de a asculta cu atenie noul cntec

4Obtinerea performanei

Elevii vor trebui s redea suntele unor obiecte, a unor psri, animale de pe anumite jetoane pe care le va arta doamna nvtoare.

conversaia

individual

Evaluez capacitatea copiilor de a emite sunetele unor obiecte, psri, animale.

5

6.Asigurarea reteniei i a transferului

Elevii n perechi cte doi vor iei n faa clasei i vor ncerca s execute micri sugerate de cntecul Valsul primverii.

Laptop, boxe, nregistrare audio

n perechi

Evaluez capacitatea copiilor de a executa micri pe ritmul muzicii

ncheierea activitii

Se vor face aprecieri asupra modului cum s-au prezentat elevii. Elevilor li se recomand s cnte acest cntec i acas. Se premiaz grupa care a ctigat concursulMicul cmtre.

conversaia

diplome

frontal

Cte unul pe crare

Cte unul pe crareMergem n pdurea maren pdure psreleCnt sus pe ramurele.

Refren:Uite sus i uite jos Totu-i vesel i frumosFiecare-n fel i chipCip cirip i cip cip cip.

Umba urii prin pdureDup fragi i dup mureAscultai i glasul lorMor,mor,mor i mor,mor,mor

Refren:

ntr-o zi se ntlnirEi pe loc se sftuirCa s cnte toi n corCip,cirip i mor mor mor