Mis Aterminatcaietul

7
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA CU CLASELE I- IV IPOTEŞTI DATA: 4 octombrie 2007 CLASA: a IV-a INSTITUTOR: Ignătescu Cristina Mihaela ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba română SUBIECTUL: Mi s-a terminat caietul după Mircea Sântimbreanu TIPUL LECŢIEI: mixtă SCOPUL: exersarea şi perfecţionarea actului citirii; activizarea şi îmbogăţirea vocabularului; exersarea capacităţilor de a se orienta în textul dat prin utilizarea sa ca instrument al lecturii explicative. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul, ţinând cont de semnele de punctuaţie şi de conţinutul acestuia; O 2 – să aplice cuvinte şi expresii noi,integrându-le în structuri lexicale proprii; O 3 – să citească selectiv, pe roluri, anumite fragmente din text; O 4 – să răspundă la întrebările adresate,pe baza textului citit; O 5 – să găsească sinonime şi antonime pentru cuvintele din text; O 6 – să selecteze informaţiile esenţiale din text. STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, exerciţiul, problematizarea, lucrul cu manualul

description

proiect de lectie

Transcript of Mis Aterminatcaietul

Page 1: Mis Aterminatcaietul

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLASELE I- IV IPOTEŞTIDATA: 4 octombrie 2007CLASA: a IV-a INSTITUTOR: Ignătescu Cristina MihaelaARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba românăSUBIECTUL: Mi s-a terminat caietul după Mircea Sântimbreanu

TIPUL LECŢIEI: mixtă

SCOPUL: exersarea şi perfecţionarea actului citirii; activizarea şi îmbogăţirea vocabularului;exersarea capacităţilor de a se orienta în textul dat prin utilizarea sa ca instrument al lecturii explicative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul, ţinând cont de semnele de

punctuaţie şi de conţinutul acestuia;O2 – să aplice cuvinte şi expresii noi,integrându-le în structuri lexicale proprii;O3 – să citească selectiv, pe roluri, anumite fragmente din text;O4 – să răspundă la întrebările adresate,pe baza textului citit;O5 – să găsească sinonime şi antonime pentru cuvintele din text;O6 – să selecteze informaţiile esenţiale din text.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, exerciţiul, problematizarea, lucrul cu manualul

TEHNICI DE LECTURĂ ACTIVĂ: Guri şi urechi,Ştiu-vreau să ştiu-am învăţat, metoda cubului

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru,portretul scriitorului, dicţionare,culegeri

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE: Metodica predării limbii române, Silvia Nuţă, Ed. Aramis, 2000 Să dezlegăm tainele textelor literare – clasa a IV-a ,Ed. Carminis, Piteşti,

2007

Page 2: Mis Aterminatcaietul

Secvenţele lecţiei

Conţinutul instructiv - educativ Strategii de predare – învăţare Modalităţi de evaluareMetode şi

procedeeMijl. de înv. Moduri de

organizareMoment organizatoric

Verificarea cunoştinţelor

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezentarea noului conţinut

Dirijarea învăţării

Crearea unui climat optim pentru buna desfăşurare a lecţiei. Pregătirea materialelor necesare.

Se verifică tema acasă(vor fi citite câteva compuneri),urmărindu-se respectarea celor trei părţi componente ale compunerii.

Elevii primesc o fişă. Ei au de notat,timp de 5 minute, ceea ce ştiu şi ceea ce ar vrea să ştie despre hârtie.

Se prezintă elevilor titlul lecţiei şi autorul. Se scrie pe tablă data, titlul şi autorul.În această oră, prin textul nou, vom afla lucruri noi despre hârtie.. sau vom fi stimulaţi în căutarea ulterioară a informaţiilor.

Vă rog să deschideţi manualele la pagina 12. Se intuieşte imaginea. Rog elevii să privească planşele afişate.

Citirea integrală a textuluiLi se recomandă să citească în şoaptă şi să sublinieze cuvintele necunoscute.Îi rog să folosească dicţionarele pentru explicarea cuvintelor. Îi îndemn să lucreze în echipă.Fiecare echipă va căuta un alt cuvânt si va forma cu explicaţia găsită câte o propoziţie. Scriu propoziţiile în caiete.

Se realizează citirea - model a textului ( înv. sau un elev care citeşte expresiv ).Se intuieşte imaginea, pe baza căreia se discută întâmplarea din text.

conversaţia

ştiu-vreau să ştiu-am învăţat

Explicaţia

Conversaţia

Observaţia

Lucrul cu manualul

Lectura model

ConversaţiaExplicaţia

Caiet

Fişa de lucru

CaietTablă

Manual

ManualDicţionare

Manual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

FrontalIndividual

Evaluare orală

Observare sistematică

Observare sistematică

Observare sistematică

Page 3: Mis Aterminatcaietul

Obţinerea performanţei

Aprecieri asupra activităţii.Tema pentru acasă

Se citeşte textul pentru a doua oară, în lanţ.

Conversaţie după a doua citireExpresiile noi sunt explicate,scrise la tablă. Oral se alcătuiesc propoziţii.Explic folosirea cratimei.Elevii vor identifica sinonime şi antonime pentru cuvintele date.

Se fac exerciţii de citire selectivă, citire pe roluri; li se cere să explice folosirea unor semne de punctuaţie.Argumentarea atitudinii foilor desprinse din caiet.Elevii caută în text enunţurile cerute ( citire selectivă).

Se stabileşte aşezarea în pagina cărţii a textului narativ – elemente – titlu, autor, fragmente scrise cu aliniat.

Activitate pe grupeFiecare grup îşi va alege un bilet pe care se află scris unul din cuvintele: descrie,analizează,argumentează, aplică,asociază,compară. Elevii se vor consulta şi vor redacta subiectele. După expirarea timpului,se citesc toate răspunsurile. Fiecare va completa,după ce analizează ideile formulate pentru fiecare bilet.

Îndemn elevii să desprindă mesajul textului – păstrarea caietelor intacte,găsirea unor soluţii pentru elevii care au năravuri ca băiatul din text.

Se fac aprecieri şi recomandări asupra participării elevilor la lecţie.Tema: ex. 1-4, pag 13(de răspuns la întrebări)

Exerciţiul

ExplicaţiaConversaţia

Exerciţiul

Guri-urechi

Conversaţia Citirea explicativă

ProblematizareConversaţia

Metoda cubului

Exerciţiul

Conversaţia

Manual

Manual

Culegere

Fişe

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Frontal Individual

Pe grupe

Individual

Frontal

Evaluare orală

Observare sistematică

Page 4: Mis Aterminatcaietul