Mio Rita

9
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA: ŞCOALA DE ARTE ŞI MESERII „ION CREANGĂ” PIPIRIG PROFESOR: DORNEANU VASILE DATA : 04. 04.2007 CLASA: a VIII-a DISCIPLINA: Limba şi literatura română TEMA : BALADA POPULARĂ « MIORIŢA » TIPUL LECŢIEI: de recapitulare şi sistematizare ; OBIECTIV FUNDAMENTAL : sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor despre balada populară; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: (cognitive, formative, atitudinale) La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1: să dea definiţia baladei; O2: să precizeze trăsăturile unei opere literare populare; O3: să identifice caracteristicile baladei populare; O4: să indice tema şi semnificaţia titlului acestei balade; O5: să descopere structura baladei şi interferenţa genurilor literare; O6: să identifice motivele fundamentale care apar în „Mioriţa”; O7: să comenteze semnificaţiile a cel puţin două motive fundamentale; 1

description

.

Transcript of Mio Rita

PROIECT DE LECIE UNITATEA: COALA DE ARTE I MESERII ION CREANG PIPIRIG

PROFESOR: DORNEANU VASILE DATA: 04. 04.2007

CLASA: a VIII-a

DISCIPLINA: Limba i literatura romn

TEMA: BALADA POPULAR MIORIA

TIPUL LECIEI: de recapitulare i sistematizare ;

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

sistematizarea i consolidarea cunotinelor despre balada popular;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

(cognitive, formative, atitudinale)

La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1: s dea definiia baladei;

O2: s precizeze trsturile unei opere literare populare;

O3: s identifice caracteristicile baladei populare;O4: s indice tema i semnificaia titlului acestei balade;

O5: s descopere structura baladei i interferena genurilor literare;

O6: s identifice motivele fundamentale care apar n Mioria;

O7: s comenteze semnificaiile a cel puin dou motive fundamentale;

O8: s prezinte un personaj al baladei, subliniind semnificaia comportamentului acestuia;O9: s explice rolul unor metafore ( n crearea cadrului natural, n realizarea portretului ciobnaului etc.);

O10: s observe structura baladei n ceea ce privete versificaia;

O11: s sesizeze valoarea artistic a operei;

RESURSE educaionale:

- Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, Bucureti, 2004;

-capacitile receptive normale ale elevilor de clasa a VIII-a;

-Timp la dispoziie:50'

-sala de clas

STRATEGIA DIDACTIC:

METODE I PROCEDEE (active i alternative): problematizarea, investigaia continu i reeaua de discuii, exerciiul complex (recunoatere, exemplificare, completare, creator i cu caracter ludic etc.), nvarea prin descoperire, argumentarea prin analogie, conversaia euristic i catihetic, joc didactic.

MIJLOACE DE NVMNT: portofoliul elevilor, fie de lucru, scheme;

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, alternativ cu activitatea independent individual / n grup / perechi.

FORME DE EVALUARE: oral i scris (ntrirea rspunsurilor, observaia sistematic, testul formativ).

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

*** Limba romn. Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2004;

PAMFIL, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 42, 2003;

BRNZEI, GH., PASCU, EL., APETROAIE, E. .a Limba i literatura romn, repere metodice pentru nvmntul primar, gimnazial i liceal, Ed. Alfa, Piatra- Neam, 2005

PARFENE, C. Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Ed. Polirom, Iai, 1999

Dicionarul ortografic, ortoepic i morfologic al limbii romne, ediia a II-a, Ed. Univers Enciclopedic, Buc., 2005

SCENARIU DIDACTICSecvene didactice

Obiective operaionaleT IM

PConinuturi vizateStrategii didacticeItemi de evaluare

Forme de organizareMetodeResurse materiale

I. EVOCAREA

Moment organizatoric

Verificarea temei

Captarea ateniei i anunarea titlului i a competenelor ateptate

2'

Consemnarea prezenei elevilor.Asigurarea cadrului i a atmosferei optime desfurrii leciei.Frontal

Individual

conversaia

Verificarea temei

Activitate frontal, alternativ cu activitate pe grupe.

Exerciiulconversaia

Portofoliul elevilor

Caietul de teme.

2'Crearea unei atmosfere care s trezeasc interesul pentru tema leciei .

Pe tabl este desenat o stea ( dup ex.1 pag. 244 din caietul elevului) i li se cere elevilor s privesc desenul i s discute despre tririle lor cu un coleg.Ce legtur putei face ntre ntrebrile anterioare i o oper literar studiat recent?Se anun titlul leciei i obiectivele operaionale O1, O2, O3,O4.FrontalExpunerea

Conversaia

Jocul didacticPrecizai alte ateptri, dac este cazul.

II. REALIZAREA SENSULUI

Dirijarea nvrii i asigurarea feed-back-ului

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

O8

O9

O10

O11

25 Cu grupuri mici sau cu intreaga clasa se trece in revista ceea ce elevii stiu deja despre balada populara Miorita si se formuleaza intrebari la care se asteapta gasirea raspunsului in lectie.

Se cere elevilor sa formeze perechi si sa faca o lista cu tot ce stiu despre tema ce urmeaza a fi discutata in cadrul orei. Intre timp li se da si un tabel cadru cu trei coloane:

STIU

VREAU SA STIU

AM INVATAT

(Ce credem ca stim?)(Ce vrem sa stim?)(Ce am invatat?) Li se cere catorva perechi sa spuna celorlati ce au scris pe listele lor, iar in tabelul de pe tabla se vor nota lucrurile cu care toti sunt de acord.

Dupa completarea primei coloane a tabelului li se va cere elevilor sa formuleze intrebari despre lucrurile despre care nu sunt siguri. Aceste intrebari pot aparea in urma dezacordului privind unele detalii sau pot fi produsul curiozitatii elevilor. Ele vor fi trecute in coloana din mijloc.

In continuare li se va cere elevilor sa citeasca textul suport. Dupa lectura textului, se va reveni la intrebarile pe care le-au formulat inainte de a citi textul si pe care le-au trecut in coloana Vreau sa stiu. Se va verifica la care intrebari s-au gasit raspunsuri si se vor trece aceste raspunsuri in coloana Am invatat. In continuare elevii vor verifica ce alte informatii au gasit in text si care nu au legatura cu nici una din intrebarile puse la inceput si le vor trece si pe acestea in coloana Am invatat.

Activitate frontal, alternativ cu activitate pe grupe-atelier.

ConversatiaStiu / Vreau sa stiu / Am invatatnvarea prin descoperire

nvarea prin descoperire

Investigaia continu.

Stiu / Vreau sa stiu / Am invatat

Explicaia

Conversaia

Tabla

Caietele

elevilor

Fia de

lucruTabla

Caietele

elevilor

Fia de

lucruTabla

Are loc pe tot parcursul conducerii nvrii, fcndu-se treptat, prin aprecieri verbale ( E bine! Da! Exact! etc.)

III. REFLECIA

Obinerea performanei

O1 O11Evaluarea rezultatelor

O1 O11Asigurarea reteniei i a transferului

O1 O1112'

In final se vor trece in revista cu elevii intrebarile care au ramas fara raspuns si se va discuta posibilitatea gasirii unor surse care sa furnizeze raspunsuri la aceste intrebari.

Individual

Frontal

Pe grupe

Reflecie personal

Fia de lucru din portofoliu

7'

Monitorizarea nvrii i nelegerea coninuturilor de ctre elevi.

Individual

Auto-

aprecierea

Fia de autoevaluare

1. Ce am nvat din aceast activitate?

2. Ce dificulti am ntmpinat n aceast activitate?

3. Ce a face pentru a-mi mbunti activitatea?

4. Cum mi apreciez activitatea?

2'Indicarea sarcinilor de nvare pentru acas :

Alctuii o compunere de 1-2 pagini, n care s motivai faptul c opera literar Mioria este balad popular. n redactarea compunerii, vei avea n vedere:

- precizarea a patru caracteristici ale baladei populare, ca specie literar;

- ilustrarea acestor caracteristici, cu ajutorul exemplelor extrase din textul ales;

- evidenierea secvenelor narative ale operei epice alese;

- prezentarea unui personaj al baladei, subliniind semnificaia comportamentului acestuia;IndividualFrontal

Explicaia

PAGE 1