Minunile Mantuitorului - Proiect Didactic

13
Proiect didactic I. Date generale: Propunător: Mihai Alexandra Georgiana Data: 21.04.2015 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ”Elena Doamna”, Ploiești Clasa: a II-a Disciplina: Religie Ortodoxă Subiectul lecției: Minunile arată iubirea lui Dumnezeu față de om Tipul lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe Scopul lecției: conștientizarea dragostei lui Dumnezeu față de om și sensibilizarea afectiv-morală a elevilor. Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1 – să definească anumite cuvinte precum: minune, dragoste, recunoștință, milă,etc; O2 – să deosebească minunea de o faptă obișnuită; O3 – să numească motivele pentru care Mântuitorul Hristos a săvârșit minunile; O4 – să clasifice minunile făcute de Domnul Hristos; O5 – să povestească modul în care s-au petrecut anumite minuni. Obiective formative-educative: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O6 – să-și formeze comportamentul religios-moral conform cu învățăturile transmise din cadrul minunilor;

description

Proiect didactic clasa a II-a

Transcript of Minunile Mantuitorului - Proiect Didactic

Proiect didacticI. Date generale:Propuntor: Mihai Alexandra GeorgianaData: 21.04.2015Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Elena Doamna, PloietiClasa: a II-aDisciplina: Religie OrtodoxSubiectul leciei: Minunile arat iubirea lui Dumnezeu fa de omTipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotineScopul leciei: contientizarea dragostei lui Dumnezeu fa de om i sensibilizarea afectiv-moral a elevilor.

Obiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:O1 s defineasc anumite cuvinte precum: minune, dragoste, recunotin, mil,etc;O2 s deosebeasc minunea de o fapt obinuit;O3 s numeasc motivele pentru care Mntuitorul Hristos a svrit minunile;O4 s clasifice minunile fcute de Domnul Hristos;O5 s povesteasc modul n care s-au petrecut anumite minuni.

Obiective formative-educative:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O6 s-i formeze comportamentul religios-moral conform cu nvturile transmise din cadrul minunilor;O7 s manifeste dragoste fa de Dumnezeu i fa de aproapele.

Strategia didactic:1. Metode i procedee: explicaia, lectura biblic, conversaia, observaia dirijat, povestirea, exerciiul, problematizarea.2. Mijloace de nvmnt: Biblia sau Sfnta Scriptur, fia de lucru, imagini cu minuni.3. Forme de organizare: activitate frontal i activitate individual.Resurse:1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa a II-a; - Planificare calendaristic orientativ, clasa a II-a; - Proiectarea unitii de nvare: Dumnezeu se face cunoscut omului

2. Temporale: - numr de lecii: 1 - durata: 45

3. Bibliografice: ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2002;ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba lulia, 2000;Cuco, Constantin, Educaia religioas, Ed. Polirom, Iai, 1999;Muha, Camelia, Manual de religie. Cultul ortodox, clasa a II-a, Ed. Sf. Mina, Iai, 2001.

II. Demersul didactic

Nr.crt.Etapele lecieiOp.op.Timp(min)Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

12345678910

1.Momentul organizatoric1- Salutul- Rugciunea- Notarea absenelor- Salutul- Rugciunea- Precizeaz care elevi sunt abseniExerciiulIcoanaActivitate frontalProf. observ comportamentul elevilor n timpul rugciunii

2.Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine

O14Profesorul le adreseaz elevilor urmtoarea ntrebare:- Cum putem considera actul nvierii Mntuitorului Hristos?Profesorul precizeaz:Pe lng transmiterea de nvturi morale i cele referitoare la mpria cerurilor i Sfnta Treime, Mntuitorul Hristos a venit n ntmpinarea nevoilor oamenilor, svrind multe minuni.Elevii rspund:

- ...cea mai mare minune

Elevii ascult.Conversaia

ExplicaiaActivitate frontal

Aprecieri verbale

3.Anunarea titlului leciei noi2Profesorul precizeaz:Azi vom vorbi despre minunile Mntuitorului Iisus Hristos, prin care El i arat marea dragoste fa de oameni.Se scrie pe tabl data i titlul povetii: Minunile arat iubirea lui Dumnezeu fa de om.Profesorul precizeaz obiectivele leciei. Elevii ascult

Elevii noteaz n caiete titlul leciei

Elevii ascult.ExplicaiaActivitate frontal

4.Comunicarea/ nsuirea de noi cunotine

O1

O2

O3O1

O3O2

O4

O5

20Profesorul precizeaz:Pentru nceput s definim anumite cuvinte necesare nelegerii leciei.Profesorul ntreab:-Ce credei voi c este o minune?

Profesorul vine cu precizri:Minunea se deosebete de faptele obinuite, prin faptul c cele dinti se petrec prin puterea dumnezeiasc a Fiului lui Dumnezeu, Iisus Hristos. Minunea, spre deosebire de faptele obinuite, produc anumite schimbri la nivelul firii, strnind admiraia.Faptele i minunile lui Iisus Hristos au fost ndreptate spre oameni pentru a le arta calea mntuirii prin pocina i credina n Fiul lui Dumnezeu, venit pe pmnt ca s fac voia Tatlui. Mntuitorul i sfinii fac minuni din dragoste pentru oameni.Profesorul ntreab:-Ce este iubirea/dragostea?

Profesorul i ajut pe elevi cu precizri.n acelai timp ele arat atotputenicia i buntatea lui Dumnezeu fa de oameni. Totul n jurul nostru este minune: faptul c exist lumea, faptul c exist eu, c exiti tu, c exist el. De aceea un Sfnt spunea c minunile l nconjoar pe Iisus ca fulgii de zpad. Rugciunea poate face minuni, dac ne rugm cu credin. Vom vedea aceasta din urmtoarele ntmplri, din vremea vieuirii pe pmnt a Mntuitorului nostru.Minunile fcute de Mntuitorul Hristos se mpart n trei categorii:-asupra naturii: pescuirea minunat, nmulirea pinii i a petilor, potolirea furtunii pe mare;-asupra oamenilor: nvierea fiicei lui Iair, vindecarea orbului din natere;-asupra propriei Persoane: nvierea sa din mori, Schimbarea la fa. Profesorul noteaz pe tabl sub forma ciorchinelui cele trei categorii de minuni.Profesorul le arat elevilor imagini cu diferite minuni svrite de Mntuitorul Hristos pe fiecare categorie. Apoi le cere elevilor s ncerce s povesteasc modul n care s-a petrecut minunea respectiv.Profesorul citete din Biblie descrierea fiecrei minuni prezentate mai sus.Elevii ascult cu atenie.

Elevii rspund:-minunea este o fapt deosebit; un miracol; un fenomen ieit din comun.Elevii ascult.

Elevii rspund:-un sentiment intens de afeciune fa de o persoan

Elevii ascult.

Elevii scriu n caiete informaiile date.

Elevii privesc imaginile.

Elevii ncep s descrie minunea pe baza imaginii.

Elevii ascult cu atenie.Explicaia

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Explicaia

Observaia dirijat

Lectura biblic

Imagini religioase

Biblia sau Sfnta ScripturActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5.Fixarea i sistematizarea cunotinelorO5O4

O2

O1O3

10Profesorul le mparte elevilor fia de lucru i le cere s rezolve exerciiul 1.Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.

Profesorul le cere elevilor s rezolve exerciiul 2.Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.

Profesorul le cere elevilor s rezolve exerciiile 3 i 4.Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.Elevii rezolv exerciiul 1, apoi prezint oral modul n care au rezolvat.

Elevii rezolv exerciiul 2, apoi prezint oral modul n care au rezolvat.

Elevii rezolv exerciiile 3 i 4, apoi prezint oral rezolvarea.ExerciiulConversaia

ExerciiulConversaia

ExerciiulConversaia

Fia de lucru

Activitate frontal

Aprecieri verbale

6.Aprecierea, asocierea, generalizareaO6O7

O75Profesorul le cere elevilor s rezolve exerciiile 5 i 6 din fia de lucru.Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.Faptele bune sunt foarte importante pentru mntuirea noastr. Aa cum Hristos a dovedit dragostea fa de oameni, alinndu-le suferina trupeasc i n acelai timp sufleteasc, aa i noi ne artm dragostea fa de cei din jurul nostru prin faptele bune, fiind aproape de cei care au nevoie de ajutorul nostru. Faptele noastre pot fi: ajutor financiar, material, rugciune, o vorb bun, etc.Elevii rezolv exerciiile 5 i 6, apoi prezint oral soluia.

Elevii ascult.ExerciiulConversaiaProblematizarea

ExplicaiaFia de lucruActivitate frontalAprecieri verbale

7.Aprecierea activitii elevilor1Profesorul face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.Elevii ascultExplicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

8.Precizarea i explicarea temei pentru acasaO51Profesorul anun i explic tema pentru acas:Citii o minune svrit de Mntuitorul HristosElevii noteaz tema i ascult explicaiile profesorului.ExplicaiaActivitate frontal

9.ncheierea activitii1- Rugciunea- Salutul- Rugciunea- SalutulExerciiulIcoanaActivitate frontal

Oglinda tablei i a caietului

Data: 21.04.2015Minunile arat iubirea lui Dumnezeu fa de om

Minune = o fapt neobinuit, un fenomen ieit din comun, un miracol, care ne arat iubirea lui Dumnezeu fa de creaie

Schimbarea la Fanmulirea pinii i a petilorPotolirea furtunii pe mare

nvierea din mori

Asupra propriei Persoane

Asupra naturii

Minunile Mntuitorului

Pescuirea minunatVindecarea orbului din naterenvierea fiicei lui IairAsupra omului

Fi de lucru1. Privete imaginile de mai jos i identific evenimentele din viaa Mntuitorului la care ele fac referire. Clasific-le!a) c ) d)

. .. .b)

AsupraAsupra..Asupra .

2. Cum se numesc toate aceste fapte svrite de Mntuitorul? ..............................................................

3. Ce este o minune? .................................................................................................................................

4. De ce a svrit minuni Domnul nostru Iisus Hristos?..5. Gndete-te la o persoan prezent la momentul svririi uneia dintre minuni. Care au fost tririle nainte i dupa minune?nainte:Dup:6. Povestete o situaie n care aproapele tu are nevoie de ajutor i modul n care l poi ajuta..........................................