metode_algoritmi
-
Upload
bivol-victor -
Category
Documents
-
view
6 -
download
2
Transcript of metode_algoritmi
Proiect didactic
Numele profesorului: ………….....Chiriac Natalia Instituţia de învăţămînt: ................Liceul Teoretic HîjdieniClasa: ................................................VIII-a
Subiectul: .........................................Forme de reprezentare a algoritmilorTipul lecţiei:......................................formarea capacităților de acumulare a cunoștințelorTimpul acordat: ...............................45 min Competență specifică: Înţelegerea noţiuniш de algoritm.Subcompetență:
definirea unui algoritm prin diferite forme de reprezentareObiective operaţionale:
O1 - să identifice formele de reprezentare a algoritmilor; O2 - să utilizeze metodele de reprezenatare a algoritmilor; O3 - să identifice avantajele și neajunsurile metodelor de reprezentare a algoritmilor.
Strategii didactice: Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;- principiul conexiunii inverse;
Metode de învăţământ:- metode de comunicare orală: expunere, conversaţie, problematizare;- metode de acţiune: exerciţiul, jocul didactic, învăţare prin descoperire;
Procedee de instruire:- explicaţia în etapa de comunicare;- învăţarea prin descoperire, prin algoritmizarea de probleme;- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;
Forme de organizare: - Frontală, în grup şi individual;
Forme de dirijare a învăţării:- dirijată de profesor sau independentă;
Resurse materiale:A. Gremalschi, L. Gremalschi Informatica. Clasa VIII: Manual, Editura Î.F.P. Ştiinţa, 2011.
Metode de evaluare:- evaluare iniţială : întrebări orale;- set de aplicaţii pentru algoritmizare
Scenariul lecţiei
Secvenţelelecţiei
Timpacord
atActivitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Forme de activitate
Evaluare
EVOCARE 10min
1.Salut elevii, fac apelul. 1 min2.Propun elevilor să formeze 2 grupuri 3.Propun elevilor un joc didactic Elaborarea unor instrucţiuni pentru trei probleme date iniţial 1. Desenarea unui patrat2. Desenarea unui triunghi3. Alcătuirea algoritmului de desenare
Elevii pregătesc minioficiul;se divid in grupuri.Doi elevii trec la tablă echipele primesc fişe (anexa 1), care conţin jocul propus şi comunică membrilor lor ce trebuie sa deseneze pe tablă într-un „limbaj algoritmic”Analizez rezultatele timp de 1 min
Joc didactic
Frontal
În grup
Se evaluiază capacitatea de cooperare a elevilor şi cunoştinţele elementare.
2 min 1.Anunţ subiectul şi obiectivele lecţiei. Notează subiectul lecţiei Notare pe tablă Frontal
REALIZAREA SENSULUI
15 min
Metode de reprezentarea algoritmilor
1. limbaj natural;2. limbaj pseudocod;3. scheme logice.
Prezint materialul de studiu cu proiectorul.
Elevii ascultă comunicarea
1.Elevii notează în caiete materialul propus 2. Reprezentanţii grupurilor dau răspunsuri dacă e nevoie, dau explicaţii, corectează, completează.
Comunicare
Insemnări
Conversaţie euristică
În grupIndividual
În grup
Se comunică materialul
Se evaluiază nivelul de înţelegere a materiei teoretice
REFLECȚIE 15 min
Propun elevilor să descrie o problemă din matematică prin cele trei metode și să stabilească care sunt avantajele și neajnsurile fiecărei metode.
Elevii rezolvă exercițiul propus și ajung la anumite concluzii.
DescoperireConversaţie Individual
Frontal
Se evaluiază competenţa elevilor de a să se descurca singuri în cazu dat
Lucrul pentru acasă 3 min Sunt apreciați elevii activi.Pentru acasă: Descrierea unei probleme din fizică prin cele trei metode.
Elevii notează în caiete Explicaţie Frontal