memorizare bradulet

9
PROIECT DIDACTIC Data: Student practicant:Gui Mirela Loredana Unitatea de practică:Grădiniţa Nr.37,Oradea Grupa:mica Activitatea didactica aleasa: Educarea limbajului Tema: Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ? Subtema:Brăduleţ,brăduţ,brăduţ Tema activitatii:Braduletul Tipul activitatii: memorizare Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a memora voluntar şi logic versurile poeziei şi formarea expresivităţii limbajului prin recitarea nuanţată Îmbogăţirea reprezentărilor despre frumuseţea sărbătorilor de iarnă şi a vocabularului activ cu noi cuvinte şi expresii( făclii, podoabe, sărbătoare); Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili: Să perceapă unele caracteristici ale sărbătorilor de iarnă pe baza sugestivă a imaginilor artistice ale versurilor; Să memoreze logic versurile; Să recite corect şi expresiv (ton, pauze, gesturi) ; Să integreze cuvintele noi: făclie, podoabe, sărbătoare în propoziţii eliptice formulate de educatoare; Metode şi procedee: Conversaţia 1

Transcript of memorizare bradulet

Page 1: memorizare bradulet

PROIECT DIDACTIC

Data: Student practicant:Gui Mirela Loredana Unitatea de practică:Grădiniţa Nr.37,Oradea Grupa:mica Activitatea didactica aleasa: Educarea limbajului Tema: Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ? Subtema:Brăduleţ,brăduţ,brăduţ Tema activitatii:Braduletul Tipul activitatii: memorizare Scopul activităţii:

Formarea deprinderii de a memora voluntar şi logic versurile poeziei şi formarea expresivităţii limbajului prin recitarea nuanţată

Îmbogăţirea reprezentărilor despre frumuseţea sărbătorilor de iarnă şi a vocabularului activ cu noi cuvinte şi expresii( făclii, podoabe, sărbătoare);

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:

Să perceapă unele caracteristici ale sărbătorilor de iarnă pe baza sugestivă a imaginilor artistice ale versurilor;

Să memoreze logic versurile; Să recite corect şi expresiv (ton, pauze, gesturi) ; Să integreze cuvintele noi: făclie, podoabe, sărbătoare în propoziţii eliptice

formulate de educatoare; Metode şi procedee: Conversaţia Explicatia Demonstratia Exerciţiul Jocul-exerciţiuMateriale didactice: Brad artificial detaşabil; Globuri şi lumânări Felicitare Tablou cu ilustrarea poeziei ”Brăduleţul”

Material bibliografic:

1

Page 2: memorizare bradulet

Mitu, F., Antonovici, Ş., Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Ed.Humanitas Educaţional, Buc.2005, ediţie revizuită,p.25

Evenimentedidactice

Conţinutul stiinţific Strategii didactice Evaluare

Organizarea activităţii

Se asigură climatul de lucru: organizarea spaţiului de lucru, aerisirea sălii, pregătirea materialelor necesare.

Organizarea frontală a copiilor pentru introducerea în activitate:procedeul găsirii unei ilustraţii a poeziei, felicitarea cu Moş Crăciun, în timpul aranjării mobilierului în sală.

Captarea atenţiei

Se cercetează cu copiii conţinutul felicitarii. Se percep materialele”Ce este?” şi se discută despre semnificaţia lor: Soseşte Moş Crăciun?E timpul să pregătim bradul de sărbătoare? Fiecare copil învaţă o poezie pentru Moş Crăciun şi serbarea Bradului împodobit de sărbătoare?

Observarea spontanăConversaţia

Joc- exerciţiu de identificare a obiectelor .

Enunţarea obiectivelor şi temei activităţii

Felicitarea cu Moş Crăciun explică sarcina copiilor: *să învăţăm poezia ”Brăduleţul” aşteptată de moşul bun la serbare ca răsplată pentru daruri;* să ne împodobim singuri bradul pentru serbare;

explicaţia

Familiarizarea cu conţinutul poeziei

Se afişează tabloul care ilustrează conţinutul poeziei.Se lecturează poezia. Identificăm apoi pe ilustraţie cuvintele noi: făclii (lumânările), podoabe (globuri, jucării, nuci şi beteală, conuri).

Lecturaexplicaţia

2

Page 3: memorizare bradulet

Se explică sensul cuvintelor poleit şi aurit.Se recită nuanţat poezia în faţa copiilor.

Demonstraţia

Dirijarea învăţării

Se memorează poezia pe strofe, fiecare strofa fiind reluata în legătură logică următoarea.

BrăduleţulBrăduleţ, brăduleţ,Parcă eşti un soare,Străluceşti ca în poveşti,Plin de globuşoare.

Brăduleţ, brăduleţ Smuls din vârf de munteAi făclii şi jucării,Ai podoabe multe.

Nuci şi conuri poleite,Şi beteală aurită,Stau pe ramurile tale,Căci e zi de sărbătoare.

Algoritmul

Obţinerea performanţei.

Se exersează memorarea poeziei individual, antrenând ceilalţi copii să ajute dacă ne încurcăm. Cine reuşeşte să recite frumos şi clar primeşte o podoabă cu care vom împodobi bradul trimis de Moş Crăciun pentru serbare în colet. Copiii sunt încurajaţi şi apreciaţi într-un climat de bucurie şi de stimulare a efortului depus de fiecare.

Explicaţia, exerciţiul,Algoritmul memorării.

Item de evaluare: *Recită corect versurile cel puţin ale unui fragment complet.

Fixarea însuşirii poeziei

Se continuă cu a doua strofa şi se precizează sinonimul pentru făclii, căutând obiectele denumite astfel - lumânările- pe care copiii le prind pe ramuri.Se recită a treia strofa şi se identifică podoabele din versuri pe care copiii le aşează pe

Jocul-exerciţiu practic.

3

Page 4: memorizare bradulet

ramurile bradului.

Educatoarea asează instalaţia electrică şi le explică copiilor de ce bradul ne apare ”parcă ca un soare”?(străluceşte)Un copil abil recită integral poezia lângă bradul strălucitor.

b)Educatoarea formulează propoziţii , solicitând copiii să ”ghicească” cuvântul potrivit din poezia învăţată.

1. În bradul împodobit luminează multe…………..

2. Eu împodobesc bradul cu multe……………….

3. Părinţii pregătesc bradul cu podoabe în zi de ……………

Se acceptă variantele copiilor, până se reactualizează corect cuvintele vizate a fi fixate.Fiecare copil primeşte ca recompensă o podoabă pentru bradul de acasă.

Joc- exerciţiu”Ghici ce se potriveşte aici?”

Item deevaluare:*completează toate trei propoziţiile cu cuvintele potrivite nou învăţate în poezie (făclii, podoabe, sărbătoare).

Încheierea activităţii : se apreciază pozitiv atenţia şi efortul tuturor copiilor şi stabilim cine va recita această poezie la Serbarea Pomului de Crăciun. Se joacă o horă în jurul bradului, cântând prima strofă a cântecului: ”Brăduleţ, brăduţ drăguţ. Ninge peste tine Haide, hai, în casa mea bis Unde-i cald şi bine. bis

Bradulet, bradut dragut,

4

Page 5: memorizare bradulet

Ninge peste tineHaide, vino-n casa meaUnde-i cald si bine. Pom de Anul Nou te facO, ce BUCURIECu beteala-am sa te-mbracSi stelute o mie.

5

Page 6: memorizare bradulet

6