Mate Matic A

6
PROIECT DE LECŢIE DATA: 23.11.2010 CLASA: a II-a A ŞCOALA: Alexandru Vlahuţă, Focşani PROPUNĂTOR: Cucută Monica PROF. COORDONATOR: Lector univ. dr. Oana Stoican PROF. ÎNV. PRIMAR: Ionel Pârlea OBIECTUL: Matematica UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunări şi scăderi in concentrul 0-100 SUBIECTUL: Adunări şi scăderi 0-100, cu trecere peste ordin TIPUL: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINŢĂ O.1.3 – să efectueze operaţii de adunare, în concentrul 0 – 100 cu trecere peste ordin; O.2.3 – să rezolve probleme care presupun două operaţii din cele învăţate; OBIECTIVE OPERAŢIONALE - O.1 – să efectueze operaţii de adunare şi scădere, în concentrul 0 – 100 cu şi fără trecere peste ordin; - O.2 – să opereze cu terminologia matematică specifică ; - O.3– să afle termenul necunoscut; - O.4 – să rezolve probleme care presupun una, două operaţii; STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode: conversaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă,

description

m

Transcript of Mate Matic A

Page 1: Mate Matic A

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 23.11.2010CLASA: a II-a AŞCOALA: Alexandru Vlahuţă, FocşaniPROPUNĂTOR: Cucută MonicaPROF. COORDONATOR: Lector univ. dr. Oana StoicanPROF. ÎNV. PRIMAR: Ionel PârleaOBIECTUL: MatematicaUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunări şi scăderi in concentrul 0-100SUBIECTUL: Adunări şi scăderi 0-100, cu trecere peste ordinTIPUL: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ O.1.3 – să efectueze operaţii de adunare, în concentrul 0 – 100 cu trecere peste ordin; O.2.3 – să rezolve probleme care presupun două operaţii din cele învăţate;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE- O.1 – să efectueze operaţii de adunare şi scădere, în concentrul 0 – 100 cu şi fără trecere peste ordin;- O.2 – să opereze cu terminologia matematică specifică ;- O.3– să afle termenul necunoscut;- O.4 – să rezolve probleme care presupun una, două operaţii;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode: conversaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, algoritmizareaMijloace: manualul, auxiliare didactice, plansă, fişe de lucru

Formă de organizare: frontal, individual, pe grupe

Evaluare: formativă

Page 2: Mate Matic A

SECVENŢADIDACTICĂ

OB. ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILORSTRATEGIA DIDACTICĂ

EvaluareMetode Mijloace Formăorganiz.

Moment organizatoric

Verific prezenta elevilor.Pregătesc materialele necesare orei.Îi întreb despre starea lor de sănătate.

Elevii îşi pregătec toate cele necesare orei de matematică: cărţi, caiete, stilou.

conversaţia frontal

Reactualiza -reastructurilor învăţate organizatoric anterior

Verific mai întâi tema scrisa acasă.Verific noţiunile privind terminologia specifică adunării şi scăderii.Propun elevilor mai multe tipuri de exerciţii de calcul mintal.

Elevii citesc exerciţiile la care sunt solicitaţi.Răspund cerinţelor formulate de propunătoare.

conversaţiaexerciţiul

Frontalindividual

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Captarea atenţiei

O1O2O3O4O5

Le spun elevilor că ora aceasta vom rezolva exerciţii şi probleme diverse pentru a vedea dacă toţi pot efectua corect adunări şi scăderi.

Le voi capta atenţia prin citirea unui răvaş primit de la nişte piraţi de pe Marea Neagră.Ştiţi ce făceau piraţii?Vreţi să le găsim comoara?

,,Vrei comoara mult visată?N-ai s-o găseşti îndată.

Pentru-a dezlega misterul,Să rezolvi cu binişorul,Exerciţii frumuşele,De pe planşa lui Moş Ene.

Dacă-ţi mai rămâne vremeMai rezolvă şi probleme!

Elevii ascultă.

Elevii rezolvă exerciţiile la tablă.

Conversa - ţia

ExerciţiulMunca indepen – dentă

Răvaşul

Planşa

Frontal

Individu-al

Formati-vă

Formati-vă

Page 3: Mate Matic A

Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

Atingerea performanţei

Pe planşă sunt scrise 7 exerciţii cu câte trei variante de răspuns fiecare, dintre care una corectă. Fiecărei variante îi corespunde o literă. La final, literele variantelor corecte vor forma cuvântul CATEDRĂ, adică locul unde se vor găsi cinci plicuri. Fiecarui plic va corespunde unui rând de bănci. (Cinci plicuri, cinci rânduri de bănci)

Exerciţiile de pe planşă:

36 + 59 =87 – 48 =97 - a = 48 m – 56 = 2937 + 53 – 19 =78 – 69 + 67 = x + 34 = 71

În fiecare plic se află o fişă cu exerciţii. Exerciţiile din fiecare plic vor fi rezolvate în grup, format dintr-un rând de bănci. Fiecare problemă va avea trei variante de răspuns, dintre care una corectă. Fiecărei variante îi va corespunde o literă. Literele de la variantele corecte, de la cele cinci rânduri, vor forma cuvântul DULAP, adică locul unde se află comoara. Reprezentantul fiecărui grup va citi exerciţiul şi problema, apoi va preciza modul de rezolvare şi rezultatul, după care va spune litera obţinută. La final au obţinut cuvântul DULAP cea ce înseamnă că au rezolvat corect toate exerciţiile.

Elevii rezolvă în grup cerinţele date

Exerciţiul, Problematizarea, conversaţiaalgoritmizarea, munca independentă

Fişa de lucru

Pe grupe Fomativă

Page 4: Mate Matic A

Exerciţiile din fişe vor fi asemănătoare cu cele din planşă. ANEXA 1 Elevii rezolva exercitiul si problema. exercitiul Fişa de

lucruPe grupe formativa

Evaluarea activităţii

Voi face aprecieri generale şi particulare privind participarea elevilor la lecţie şi nivelul lor privind competenţele matematice.

Elevii ascultă şi se autoevaluează. conversaţia frontal

Tema pentru acasă

Din auxiliarul de matematică, pag. 78 Elevii îşi notează tema. conversaţia culegere frontal