Manag Emotiilor

3
1 Proiect didactic Clasa a VI-a Obiectul: Consiliere i orientare Subiectul: " Managementul emoiilor" Consilier: Ardeleanu Cornelia Scopul lectiei: Formarea gustului estetic, aprecierea valorilor umane. Obiectiv cadru Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i abilitilor interpersonale. Valori i atitudini Respect i încredere în ceilali. Receptivitate la emoiile celorlali. Valorizarea relaiilor interpersonale Obiectivele lectiei: -s defineasc termenii propui - s aprecieze valorile umane - s mimeze situaiile propuse; - s prezinte importana stpânirii emoionale; - s-i asume responsabiliti în cadrul grupului Metode si procedee: conversatia euristica, studiul de caz, expunerea, brainstorming-ul, dezbaterea, modelarea, joc de rol. Mijloace didactice: fise chestionare, coli flipchart, culori (marcre), Desfasurarea lectiei: I. Moment organizatoric II. Anuntarea temei si obiectivelor. III. Dirijarea invatarii Schema tablei: 1. Definiii: emoii, comunicare nonverbal, paraverbal 2. Mimarea emoiilor: bucurie, tristee, uimire (joc de rol ) 3. Comunicri nonverbale, paraverbale 4. Chestionar - discuii 5. Se propune o fisa - metoda studiului de caz. 6. Concluzii Motto: “Cu rbdarea treci marea!” sfâritul

Transcript of Manag Emotiilor

  • 1

    Proiect didactic Clasa a VI-a Obiectul: Consiliere i orientare Subiectul: " Managementul emoiilor" Consilier: Ardeleanu Cornelia Scopul lectiei: Formarea gustului estetic, aprecierea valorilor umane. Obiectiv cadru

    Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i abilitilor interpersonale. Valori i atitudini

    Respect i ncredere n ceilali. Receptivitate la emoiile celorlali. Valorizarea relaiilor interpersonale

    Obiectivele lectiei: -s defineasc termenii propui - s aprecieze valorile umane - s mimeze situaiile propuse; - s prezinte importana stpnirii emoionale; - s-i asume responsabiliti n cadrul grupului Metode si procedee: conversatia euristica, studiul de caz, expunerea, brainstorming-ul, dezbaterea, modelarea, joc de rol. Mijloace didactice: fise chestionare, coli flipchart, culori (marcre), Desfasurarea lectiei: I. Moment organizatoric II. Anuntarea temei si obiectivelor. III. Dirijarea invatarii Schema tablei:

    1. Definiii: emoii, comunicare nonverbal, paraverbal 2. Mimarea emoiilor: bucurie, tristee, uimire (joc de rol) 3. Comunicri nonverbale, paraverbale 4. Chestionar - discuii 5. Se propune o fisa - metoda studiului de caz. 6. Concluzii

    Motto: Cu rbdarea treci marea!

    sfritul

  • 2

    Se lucreaza pe grupe de elevi. Fiecare grupa are un purtator de cuvant. Pe baza cazurilor particulare prezentat se generalizeaza problema echilibrului intre personalitate, circumstane si emoii. Mimati tipuri de emoii

    Studiu de caz: 1 Cum ai reaciona n cazul n care ai afla o veste proas?

    Studiu de caz: 2 Ce ai simit cnd ai fost nedreptit?

    Studiu de caz: 3 Mimeaz o bucuri

    Studiu de caz: 4 Mimeaz o suprare IV. Asigurarea feed-backului: discuii V Anunarea temei viitoare: Strategii de informare 1. Definiii 2. Surse de informare: 3. strategii de informare

    Chestionar 1

    Ionela este eleva in clasa a VI-a la scoala din localitate. Este o fetita simpla,

    modesta si altruista. Familia ei, modesta din punct de vedere material, dar si mai conservatoare, a invat-o sa aprecieze omul pentru ceea ce este, nu pentru ceea ce pare. Pana anul acesta, cand s-a transferat la aceasta scoala si s-a mutat cu familia in localitate, Ionela a locuit intr-un sat din apropiere in care toti localnicii se cunosteau intre ei. Acolo era obisnuita cu cei din jur, dar aici, in prima zi de scoala, a intampinat o situatie mai deosebita.

    Cand profesorul diriginte a prezentat-o, noii colegi au reactionat neasteptat: unii au inceput sa rada, altii au privit-o cu compasiune. Lacrimi mari au inceput sa-i curga pe obraji, dar nu a zis nimic. I-a privit atent si s-a autoanalizat. Contrastul era izbitor, intr-adevar Ionela purta in ziua aceea o camasuta alba ( calcata si apretata de bunica ), o fusta albastra, nu tocmai noua, dar impecabila, niste pantofi negri care tradau anii in care-i purtase si sora ei mai mare. Avea parul impletit in doua codite strengaresti legate cu fundite albe. Parea din alt timp fata de cei care o priveau. Noii ei colegi erau imbracati in niste tricouri largi, blue-jeans, pantofi sport, aveau parul valvoi sau modern ciufulit. Purtau nite ghiozdane cu forme ciudate (Ionela nu mai vazuse) 1. Identifica elementele de contrast dintre Ionela si noii ei colegi. 2. Considerati ca mediul familial si educatia au influentat stilul vestimentar al Ionelei si al noilor ei colegi ? (da) Argumentati cu elemente din cazul prezentat. 3. Exprimati-va parerea despre reactia noilor colegi ai Ionelei in momentul in care profesorul a prezentat-o.

  • 3

    4. Considerati ca, in timp, Ionela isi va schimba stilul ? (da) Argumentati-va raspunsul.(datorit mediului) 5. Cum credeti ca va decurge comunicarea Ionelei cu colegii ? (bine, va uita incidentul iniial ) 6. Propuneti o metoda prin care Ionela se poate integra mai usor in grup. (i va ctiga simpatia prin inteligena sa, prin rbdare i buntate)

    Joc de rol: Cum ai reaciona n cazul n care ai afla o veste proas? Ce ai simit cnd ai fost nedreptit?

    Bibliografie: 1. A. Bban-Consiliere educaional, Ed. Psi, Cluj Napoca, 2001 2. Daniela Clugru - Ghid de consiliere Craiova, 2004 3. Psihologie A. Pavelcu, V. Roca, EDP Concluzii: - elevii sunt activi i particip cu interes la lecie - i spun prerea, trag concluzii.