LORE Lectie 2 Grad I

18
1 Prof. înv. preşcolar: STAN LOREDANA - ALINA **Inspecţia curentă 2** 25.04.2013

Transcript of LORE Lectie 2 Grad I

Page 1: LORE Lectie 2 Grad I

1

Prof. înv. preşcolar: STAN LOREDANA - ALINA

**Inspecţia curentă 2**25.04.2013

Page 2: LORE Lectie 2 Grad I

Proiect de activitate integrată

Data: 25 aprilie 2013

Propunatoare: STAN LOREDANA - ALINA

Unitatea de învăţământ: GPP.nr.2, Alba Iulia

Nivelul/Grupa:nivelul I, grupa mică

Tema anuală de învăţare:

Subtema:

Modelul integrării: polarizat

Durata: o zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP – Întâlnirea de dimineaţă:Salutul: Bună dimineaţa copii, sunt puişorul ……Andrei

2

Page 3: LORE Lectie 2 Grad I

Prezenţa Completarea calendarului zileiÎmpărtăşirea cu ceilalţi: Activitatea de grup: Noutăţile zilei: “Plicuri cu sarcinile de la sectoare”

ALA1 – Joc de masă : “Din jumătăţi – întreg” “Jocul umbrelor” – Artă : “Oul găinușei”- pictură pe ou de ghips ”Puișorul” – lipire de ață galbenă pe siluetă de puișor ADE – Activitate integrată: DEC + DŞ: “Surprizele găinuşei”

DEC (educaţie muzicală): “Găinuşa cea roșcată” – predare cântec “Cântă cocoşelul” - repetare joc muzicalDŞ (activitate matematică): “Puişorii isteţi ( )

ALA2 – “Puișori, veniți acasă ” – joc de mişcare “Plimbă oul” – joc de atenţie

SCOPUL:

OBIECTIVE OPERATIONALE :

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1:

JOC DE MASĂ : a) cognitiv-informaţionale :

3

Page 4: LORE Lectie 2 Grad I

să să formuleze propoziţii simple.

b) socio-afective :să

c)psiho-motrice :să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie.

ARTĂ : a) cognitiv-informaţionale :

să utilizeze corect instrumentele de lucru ;să să

b) socio – afective  :să execute individual sau în grup tema dată.

c)psiho – motrice :să păstreze ordinea şi curăţenia.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 2:

să execute cu deplin control, mişcări care necesită orientare spaţială;să să utilizeze corect mişcările şi regulile jocului;să respecte regulile jocului;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE :

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV :a) cognitiv – informationale  :

să să să

4

Page 5: LORE Lectie 2 Grad I

să să să săsă

b) socio – afective  :să respecte sarcina de lucru şi regulile jocului ;să execute individual sau în grup tema dată, manifestând spirit cooperant ;să ofere sprijin colegilor de grup pentru a-şi îndeplini sarcina ;

c)psiho – motrice :să mânuiască materialele puse la dispoziţie ;să formeze grupe de lucru ;

DOMENIUL ŞTIINŢĂ:a)cognitiv – informaţionale:

să să să să

b)psiho-motrice: să manipuleze corect materialele şi instrumentele de lucru

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, povestirea, problematizarea, munca independentă, munca în echipă, demonstraţia, jocul, , mâna oarbă.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1:

5

Page 6: LORE Lectie 2 Grad I

JOC DE MASĂ :jetoane cu

ARTĂ :foi cu

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 2:

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE :

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV :

DOMENIUL ŞTIINŢĂ:

FORMA DE REALIZARE : -în grupuri mici, frontal, individual, în perechi

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : « Metode interactive de grup », ghid metodic, ed. Arves, 2002 ; S. Breben, E. Gongea, G.Ruiu, M. Fulga « Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani) » M.E.C.T Buc. 2008; « Activitatea integrată din grădiniţă », Ghid 2008« Învăţarea bazată pe proiecte », Auxiliar didactic, editura Arves, 2009

6

Page 7: LORE Lectie 2 Grad I

Copiii intră în sala de grupă cu tranziția ”Bat din palme clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap, / Ne-nvârtim, ne răsucim / Si la semicerc pornim” şi se aşază în semicerc astfel încât fiecare să aibă contact vizual cu toţi membrii grupei. Activitatea zilei începe cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ, cu poezia “Dimineața a venit/ Toți copiii au sosit/ Pe scăunele ne-așezăm/ Cu toții să ne salutăm/ A-nceput o nouă zi / Bună dimineața copii”. Se salută musafirul apoi copiii se salută de la stânga la dreapta cu ”Bună dimineața copii, sunt puișorul ......Andrei. La prezență, copiii sunt strigați în ordine alfabetică, vin și iau un ”medalion – puișor” și îl așează pe panou.

Calendarul naturii va fi completat cu jetoane de către educatoare împreună cu copiii, se va stabili ziua, anotimpul şi cum este vremea .

Împărtăşirea cu ceilalţi , reprezintă schimbul de impresii, aducerea în prim plan a experienţelor proprii, păreri despre o întâmplare, un eveniment pe care l-au trăit recent. Acest moment solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la exprimarea liberă în faţa celorlalţi, învătând să asculte şi să-ţi exprime trăirile. Pe scaunul povestitorului …………..

Activitatea de grup se realizează printr-un joc intitulat: “Ce poţi face cu un ou…”. Folosind un ou de plastic, educatoarea îl aruncă unui copil, copilul care prinde oul răspunde la întrebare și îl aruncă înapoi educatoarei. Jocul se continuă până când răspund 3-4 copii.

Noutăţile zilei ne prezintă săculețul cu eusoane și a unui ou mare cu ceea ce vor avea de făcut ei la cele două centre, joc de masă şi artă. Cu ajutorul tranziției: ”Ca puișorii piuim / Ca și găina cotcodăcim / Cucurigu noi cântăm / Și spre centre ne-ndreptăm” , copiii se deplasează spre cele două centre de activitate.

La centrul JOC DE MASĂ , copiii au ”Jocul umbrelor” și ”Din jumătăți-întreg” cu imagini reprezentând cocoși, găini și pușori.

La centrul ARTĂ, vor avea de pictat ouă din ghips și de lipit ață galbenă pe ssiluete de puișori.

După terminarea lucrului la centre, cu tranziţia “Bat din palme”, copiii merg la baie.

Cântând cântecul “Puișorul cafeniu”(doar prima strofă) copiii intră în sala grupă şi se aşază la scăunelele pregătite. La activitatea de EDUCAȚIE MUZICALĂ

7

Page 8: LORE Lectie 2 Grad I

copiii vor învăța cântecul ”Gănușa cea roșcată” și repetă jocul muzical ”Cântă cocoșelul”, iar la ACTIVITATEA MATEMATICĂ copiii se vor număra ouăle din bol, vor folosi numeralul ordinal pentru a afla al câtelea ou a ascuns cloșca sau al câtelea puișor a plecat la plimbare, vor raporta cifra la cantitate, vor recunoaște culorile iar în final vor rezolva două puzzle-uri reprezentând găina și cocoșul.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIEtapele

activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Metode siprocedee

Mijloace de învăţământ

1 Momentul organiza

toric

Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii: aerisesc sala de grupă şi pregătesc materialele pentru activitate.

2 Captarea şi orientarea

atenţiei

Copiii intră în sala de grupă cu tranziția: ”Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, Ne-nvârtim, ne răsucim, Si la semicerc pornim”

şi se aşază în semicerc astfel încât fiecare să aibă contact vizual cu toţi membrii grupei. Activitatea zilei începe cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ, cu poezia: “Dimineața a venit,

Toți copiii au sosi, Pe scăunele ne-așezăm, Cu toții să ne salutăm. A-nceput o nouă zi. Bună dimineața copii”.

Se salută musafirul apoi copiii se salută de la stânga la dreapta cu ”Bună dimineața copii, sunt puișorul ......Andrei. La prezență, copiii sunt strigați în ordine alfabetică, vin și iau un ”medalion – puișor” și îl așează pe panou.

Calendarul naturii va fi completat cu jetoane de către educatoare împreună cu copiii, se va stabili ziua, anotimpul şi cum este vremea .

Împărtăşirea cu ceilalţi , reprezintă schimbul de impresii, aducerea în prim plan a experienţelor proprii, păreri despre o întâmplare, un eveniment pe care l-au trăit

Conversaţia

Metodaexpozitiv

-narativă

Panoul ,,Întâlnirii de

dimineaţă’’

Săculeţ,Ecusoane

Calendarul naturii – jetoane

8

Page 9: LORE Lectie 2 Grad I

recent. Acest moment solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la exprimarea liberă în faţa celorlalţi, învătând să asculte şi să-ţi exprime trăirile. Pe scaunul povestitorului …………..

Activitatea de grup se realizează printr-un joc intitulat: “Ce poţi face cu un ou…”. Folosind un ou de plastic, educatoarea îl aruncă unui copil, copilul care prinde oul răspunde la întrebare și îl aruncă înapoi educatoarei. Jocul se continuă până când răspund 3-4 copii.

Noutăţile zilei ne prezintă săculețul în are găsim ecusoane representative: ”Găină” și ”Cocoș”.

Ou mic de plastic

3 Anunţareatemei şi a

obiectivelor

Într-un ou mare de plastic se găsesc două imagini cu ceea ce vor avea de făcut ei la cele două centre, joc de masă şi artă.

Expunerea

Ou de plastic cu sarcinile

de la sectoare

4 Prezentarea conţinutului şi dirijareaînvăţării

Cu ajutorul tranziției: ”Ca puișorii piuim , Ca și găina cotcodăcim, Cucurigu noi cântăm Și spre centre ne-ndreptăm” ,

copiii se deplasează spre cele două centre de activitate. La centrul JOC DE MASĂ , copiii au ”Jocul

umbrelor” și ”Din jumătăți-întreg” cu imagini reprezentând cocoși, găini și puișori.

La centrul ARTĂ, vor avea de pictat ouă din ghips și de lipit ață galbenă pe siluete de puișori.

După terminarea lucrului la centre, cu tranziţia “Bat din palme”, copiii merg la baie.

ConversaţiaObservaţia Exerciţiul

Jocul umbrelor

Din jumătăți-

întreg

Ouă din ghips

AcuarelePensule

Siluete de puișori

Ață galbenă

lipici5 Încheierea

activităţii În finalul activităţii voi aprecia activitatea copiilor din fiecare centru.

Expunerea

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE :

9

Page 10: LORE Lectie 2 Grad I

Activitate integrată: DEC + DŞ: “Surprizele găinuşei”DEC (educaţie muzicală): “Găinuşa cea roșcată” – predare cântec “Cântă cocoşelul” - repetare joc muzicalDŞ (activitate matematică): “Puişorii isteţi- joc didactic

Etapeleactivităţii Conţinutul ştiinţific

Strategii didacticeMetode siprocedee

Mijloace de învăţământ

1 Momentul organiza

toric

Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii: aerisesc sala de grupă şi pregătesc materialele pentru activitate. Copiii întră în sala de clasă cu prima strofă a cântecului ”Puișorul cafeniu”și se așează în semicerc împărțiți în două echipe, conform ecusonului din piept.

2 Captarea atentiei

Elementul surpriză este un puișor adevărat, pe care îl arăt copiilor. Vom purta un dialog despre puișor și mămica lui. Le arăt și prima planșă, o găină roșcată cu trei ouă.

3 Anuntarea temei şi a obiective

lor

Astăzi ne vom juca și vom învăța un cântecel frumos despre o găină roșcată care face multe ouă, ne vom juca cu acele ouă, le vom număra și le vom aranja în boluri pe culori.

4 Dirijarea învățării

Întorc prima planșă pe care o observăm și o analizăm printr-un scurt dialog:

-Cine stă pe cuibar? -Ce culoare au penele găinii? -Ce ne dă nouă găina?

Găina este tare încântată că ne dă ouă proaspete. Și eu sunt încântată când voi sunteți cuminți, când vă jucați frumos, când faceți o faptă bună, când sunteți ascultători. Găinușa cea roșcată, este tare încântată, face multe oușoare și strigă în gura mare. Cum strigă? Cot codac, cot codac, ouă proaspete vă fac.

Vreau să învățăm un cântecel care se numește ”Găinușa cea roșcată”. Este un cântec tare vesel și cred că o să vă placă. Voi face familiarizarea cu prima strofă a cântecului:

Găinușa cea roșcată

10

Page 11: LORE Lectie 2 Grad I

” Găinușa cea roșcată Este tare încântată Face multe oușoare Și strigă în gura mare R: Cot codac, cot codat Ouă proaspete vă fac!”

Voi cânta o dată singură, apoi voi repeta cu copiii de 2-3 ori prima strofă.

-Ce ne face găina? -Unde sunt ouăle? -Hai să numărăm ouăle din cuibar. Prin încercuire de

la stânga la dreapta, număr ouăle găinii, (un ou, două ouă, trei ouă) chem 2 copii pentru a număra și ei.

Haideți să ne jucăm un joc. Voi veți închide ochișorii iar eu voi lua un ou din cuib. Când bat din palme, voi deschideți ochișorii și îmi veți spune al câtelea ou a ascuns cloșca – primul, al doilea sau al treilea.

Dar cum se numește cea care are grijă de păsările din curte? Da, gospodina le iubește și le dă mâncare și apă în fiecare zi, le face curat în cuibar, le adună ouăle. Ce face gospodina cu ouăle? Voi ce credeți?Acum că se apropie Paștele, se vopsesc ouă. Numai de Paște se vopsesc ouăle, de obicei cu culoarea roșie, dar se poate și în alte culori, de exemplu galben, albastru sau verde, potocaliu. Gospodina le vopsește roșii, galbene, albastre, să fie gata de Paște.

Cânt strofa a doua a cântecului:

”Gospodina o iubește Ouăle i le vopsește Roșii, galbene, albastre, Să fie gata de Paște! R: Cot codac, cot codat Ouă proaspete vă fac!”

Cânt o dată model, apoi cânt cu copiii de 2-3 ori. Vom cânta împreună ambele strofe.Gospodina noastră ne-a lăsat un coș dar este acoperit

și nu știu ce se află în el și ne-a mai lăsat și trei boluri transparente. Oare ce se află în coș? Voi chema un copil să descopere coșul și să spună ce se află în el.

11

Page 12: LORE Lectie 2 Grad I

În coș se află și o scrisoare, să vedem ce ne scrie gospodina:

Dragi copii,

Găinușa mea roșcată a făcut multe ouă pentru voi, pe care eu cu drag le-am vopsit, dar din păcate ouăle s-au amestecat. Vă rog să le grupați pe culori, în fiecare bol mic, ouăle să aibă aceeași culoare, apoi să le numărați și să îmi spuneți în care mulțime sunt mai multe.

Dacă mă ajutați, vă voi trimite tuturor surprise frumoase.

Semnează ”Gospodina”

-Ei dragi copii, haideți să o ajutăm pe gospodina și să sortăm noi ouăle așa cum ne-a cerut, în fiecare bol să fie câte o culoare. În care bol sunt mai multe ouă? Dar mai puține?

Dar acum că am terminat de numărat ouăle, vreau să vă întreb, voi știți ce iasă din ouă? Da, puișorul nostru tot din ou a ieșit după ce cloșca a stat pe ou mai multe zile. Găina când scoate pui se numește cloșcă.

Întorc a doua planșă, are reprezintă cloșca cu pui.-Ia uite, din ouă, au ieșit puișori, haideți să-i

numărăm prin încercuire de la stânga la dreapta – un puișor, doi puișori, trei puișori. Chem 2 copii pentru a număra și ei prin încercuire.

-Acum închideți ochii să vedem care puișor pleacă la plimbare – primul, al doilea sau al treilea.

5 Obtinerea

performanţei

-Bravo, ați fost minunați. Mai am o surpriză pentru voi. Veți lucra în două echipe. Echipa care are ecusonul cu găina va face un flipchart, iar echipa care are ecusonul cu cocoșul va lucre la celălalt flipchart. Fiecare echipă va întoarce câte o planșă și va încerca să ghicească ce reprezintă, apoi va trebui să descrie acea imagine.

12

Page 13: LORE Lectie 2 Grad I

La final, fiecare va descoperi imaginea echipei sale. -Pentru că ați reușit, haideți să cântăm cu toții

cântecul găinușei.-Dar nici cocoșul nu se lasă mai prejos. Haideți să

facem un rând frumos și să îi cântăm cocoșului. Vom cânta cântecul: ”Cântă cocoșelul”

Cântă cocoșelul Dis de dimineață, Scoală-te copile, Spală-te pe față. Cucurigu , cucurigu !

Cocoșelul nostru,Strigă-n gura mare,Pentru grădiniță-iOra de plecare Cucurigu, cucurigu !Copiii fac un rând iar eu voi purta o mască de cocoș

și îi voi conduce spre ușă. 6 Încheierea

activităţiiAproape de ieșire, copiii vor descoperi un cuibar plin

de ouă kinder cu surprise dulci pentru ei.Conversaţia Bombonele

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 2: “Puișori, veniți acasă” – joc de mişcare

“Plimbă oul” – joc de atenţie

Etapeleactivităţii Conţinutul ştiinţific

Strategii didacticeMetode siprocedee

Mijloace de învăţământ

1 Momentul organiza

toric

Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii: pregătesc materialele pentru activitate: masca de vulpe.

2 Captarea atentiei

Astăzi, pentru că am avut musafiri, aţi avut parte de multe surprize, aţi realizat multe lucruri minunate, ce am putea face să ne distrăm în continuare?A, cred că ştiu, ne-am putea juca două jocuri frumoase. Ce spuneţi?

Conversatia

3 Anuntarea temei si a

Haideţi să jucăm jocul ”Puișori, veniți acasă”. Eu voi fi cloșca care vă chem la mine, un băiețel va fi vulpea iar

ConversatiaExplicatia

13

Page 14: LORE Lectie 2 Grad I

obiectivelor restul veți fi puișori. Când vulpea va ieși de după casă, voi va trebui să fugiți la mine. Fiecare va primi o coroniță cu puișori, iar vulpea o mască. Bine?Apoi ne vom juca jocul ”Plimbă oul”, în care va trebui să ducem cu mare atenție oul în lingură să nu îl scăpăm.

4 Prezentarea continutului

a)Explicarea şi demonstrarea primului joc:Jocul se va desfășura sub formă de dialog între mine – găina și copii - puii. Puișori, veniți acasă

- Puișori, veniți acasă!- Nu putem, că-i vulpea după casă.- Și ce face?- Taie lemne.- și ce face cu lemnele?- Face focul.- Și ce face pe foc?- Pune oala.- Și ce face în oală?- Ne fierbe pe noi.

La un moment dat iese vulpea de după casă și încearcă să prindă puii. Puiul prins este dus după casă. b)Jocul de probă;Să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca(cu sprijinul meu, copiii vor juca un segment din joc);c)Jocul propriu-zis(se execută jocul, urmărind respectarea regulilor şi asigur buna lui desfăşurare).

Al doilea joc, ”Plimbă oul”, este un joc de atenție în care membrii celor două echipe vor trebui să transporte oul fără să îl scape.

ExplicatiaDemonstraţia

5 Asigurarea transferului şi a retenţiei

După executarea jocurilor, copiii vor spune ce jocuri au jucat astăzi, și care joc le-a plăcut mai mult şi de ce .

Conversaţia

6 Încheierea activităţii

Voi face aprecieri individuale şi generale. Conversaţia

14