litera_g

6
 PROIECT DE LECŢIE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ  INSTITUTOR:  MARA - V ALENTINA ANCA  S.A.M. DOBRESTI

description

litera_g

Transcript of litera_g

PROIECT DE LECIE

PROIECT

DE

LECIE

LIMBA I LITERATURA ROMN

INSTITUTOR:

MARA - VALENTINA ANCA S.A.M. DOBRESTIDATA : 16 martie 2009CLASA : I AARIA CURRICULAR : Limb i comunicare

OBIECTUL : Limba i literatura romn

SUBIECTUL : Sunetul i litera G mare de mnTIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderiOBIECTIVE-CADRU :

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scrisOBIECTIVE DE REFERIN:

4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte4.2. s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte;

4.3. s utilizeze convenii ale limbajului scris (punctul, semnul ntrebrii, scrierea cu majuscul)

4.4. s manifeste interes pentru exprimarea scris3.4. s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut

3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul scris de mn

1.3. s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o silabSCOPURI :1. Formarea deprinderii de scriere corect a literei G mare de mn

2. Formarea deprinderii de a scrie corect cuvinte i propoziii cu litera G mare de mn

OBIECTIVE :

COGNITIVE 1. S recunoasc elementele grafice care compun litera G mare de mn

2. S asocieze sunetul G cu litera G n procesul scrierii

3. S scrie corect litera G de mn

4. S realizeze corect legtura dintre G i celelalte litere nvate n scrierea unor cuvinte

5. S se orienteze n spaiul grafic al caietului6. S scrie corect , lizibil i estetic , n ritm propriu

7. S sesizeze asemnrile i deosebirile dintre literele G mare de mn i S de mn

8. S scrie dup dictare litere , cuvinte i propoziii PSIHOMOTORII1. S ia o poziie corect i comod pentru scris

2. S-i ntreasc muchii mici ai minii

AFECTIVE 1. S manifeste iniiativ , plcere i o atitudine degajat n comunicarea oral ; curajul de a solicita intervenirea n actul comunicrii

2. S manifeste interes i plcere pentru redactarea corect i ngrijit a propoziiilor i a analizei acestora

METODE I PROCEDEE :

Metoda fonetic analitico-sintetic

conversaia

explicaia

demonstraia observaia

exerciiul

problematizarea munca independent

exerciiul de scriere i de citire jocul de rol MIJLOACE DE INVMNT :

plane cu literele G mare i S mare de mn fie de lucru Grigora i gsca activitate transdisciplinarFORME DE ACTIVITATE:

frontal individual transdisciplinarBIBLIOGRAFIE : Metodica predrii limbii romne n clasele primare - autor Silvia Nu , Editura Aramis 2000 nvm s citim autor Marcela pene , Editura Aramis 1997 Programe colare revizuite , aprobate prin Ordin al Ministrului Nr.4686 / 2004 DESFURAREA LECIEI

ETAPELE

LECIEI ACTIVITATEA

NVTORULUI ACTIVITATEA

ELEVILOR

Moment organizatoricSe creeaz cadrul propice desf- urrii n bune condiii a procesului instructiv-educativ.Voi asigura ordi-nea i disciplina prin cerine verbale.Elevii se conformeaz tipului de comportament preconizat de cadrul didactic. i scot pe bnci cele necesare orei .

Captarea atenieiRepetarea citirii lectiei Doamna Gaga i Miu pe roluri (joc de rol)O feti Doamna GagaUn bieel Miu

Reactualizarea cunotinelor-Ce liter am scris ora trecut la ora de scriere?

-exemple de propoziii care s aib cuvinte cu sunetul g

-se alege o propoziie pentru scriere la tabl i n caiete.

n timpul scrierii voi controla i voi ndruma elevii acolo unde este necesar. litera g mic de mn-exemple de propoziii

-un elev scrie la tabl propoziia i ceilali n caiete.

Exerciii de nclzire a minilor difereniat (elevii care obosesc mai repede)

Pregtirea psihologicRecunoatei din ce poezie fac parte versurile urmtoare:.......

-gsca din poveste poate fi numit doamna Gaga din lecia noastrPoezia Povestea gtelor ,de G.Cobuc

Anunarea leciei noi i a ob.ref.Cu ce liter vom scrie Gaga?

-litera G mare de mn-cteva obiective de referinG mare de mn

DIRIJAREA NVRII(Intuirea literei)Voi prezenta elevilor o plan cu litera G mare de mn. Voi cere elevilor s identifice elementele grafice ce compun litera .

Apoi voi prezenta nc o plan cu litera Smare de mn i voi cere elevilor s compare cele dou litere , spunnd care sunt asemnrile i care sunt deosebirile dintre cele dou litere .Vor privi planele prezentate i vor identifica elementele grafice ce compun literele prezentate .

Totodat vor enumera asemnrile i deosebirile dintre literele prezentate .

(Scrierea model)Voi scrie ca model noua liter nsoind scrierea de verbalizarea regulilor grafice .Elevii urmresc scrierea model a noii litere realizat de ctre nvtoare .

(Gestul grafic)Voi cere copiilor s scrie n aer , cu degetul , urmrind scrierea model de la tabl .Elevii ndeplinesc gestul grafic i vor repeta cu glas tare elementele grafice din care este alctuit litera G mare de mn .

(Scrierea literei)Toi elevii ajung pe rnd la tabl pentru scrierea literei noi apoi n caiete.

Voi trece printre bnci i voi verifica modul n care elevii i-au nsuit scrierea noii litere .Acolo unde va fi necesar voi da unele explicaii suplimentare. Dac observ c o greeal se repet la mai muli elevi voi corecta cu voce tare pentru atenionarea ntregii clase.Elevii vor scrie mai nti un rnd cu noua liter i dup ce vor fi verificai de nvtoare vor scrie mai departe .

(Scrierea cuvintelor)Pentru ca elevii s realizeze legtura dintre noua liter i literele nvate anterior vor scrie cuvintele cerute n caietul Elefnel . Act. Dif. cei care termin mai repede vor scrie i n caietul tip IDup ce vor analiza cuvintele cu ajutorul metodei fonetice analitico-sintetice elevii vor scrie cuvintele .

(Scrierea propoziiei)-scrierea propoziiei cerute de Elefnel

Act.dif. propoziie n caietul tip IVor transcrie propoziia indicat, dupa ce au analizat-o cu ajutorul metodei fonetice analitico-sintetice.

REALIZAREA FEED-BACK-uluiPentru consolidarea deprinderilor formate pe parcursul acestei ore , voi propune urmtoarea dictare :

bag gt Gogu Gabi

Gabriela este la Galai . Vine i Gogu . Ei au gletue galbene etc.Vor scrie dup dictare litere , cuvinte , propoziii . Vor analiza cu ajutorul metodei fonetice analitico-sintetica ceea ce vor scrie la dictare .

Citirea paginii n ntregimen final voi cere copiilor s nchid caietele i s deschid abecedarele pentru a citi pagina de la litera G mare de tipar n ntregime .-vor deschide manualele i vor citi pagina n ntregime (att cuvintele, propoziiile scrise cu litere de tipar , ct i cele scrise cu litere de mn).

Aprecieri finaleVoi aprecia global i individual aportul elevilor la desfurarea leciei .

Tema Transcriere textul din manual