Limitele Libertatii Proiect Didactic

14
PROIECT DE LECȚIE I. Algoritm introductiv Data: Școala: Clasa: a VIII-a Profesor: Disciplina: Cultură civică Aria curiculară: Om și societate Unitatea de învățare: Libertatea și responsabilitatea Titlul lecției: Limitele libertății Tipul lecției: mixtă. Obiectivul fundamental: formarea de priceperi și deprinderi în vedere dobândirii de noi cunoștințe referitoare la limitele libertății omului ca fiind parte integrantă a unui grup social eterogen și cu trebuințe și nevoi diferite. Competente: 1.2. Identificarea unor forme de libertate 2.3. Explicarea raportului dintre libertate şi respectarea legilor

description

limitele libertatii

Transcript of Limitele Libertatii Proiect Didactic

Page 1: Limitele Libertatii Proiect Didactic

PROIECT DE LECȚIE

I. Algoritm introductivData:

Școala:

Clasa: a VIII-a

Profesor:

Disciplina: Cultură civică

Aria curiculară: Om și societate

Unitatea de învățare: Libertatea și responsabilitatea

Titlul lecției: Limitele libertății

Tipul lecției: mixtă.

Obiectivul fundamental: formarea de priceperi și deprinderi în vedere dobândirii de noi cunoștințe referitoare la limitele libertății omului ca fiind parte integrantă a unui grup social eterogen și cu trebuințe și nevoi diferite.

Competente: 1.2. Identificarea unor forme de libertate

2.3. Explicarea raportului dintre libertate şi respectarea legilor

2.6. Explicarea modului în care acţionează justiţia pentru a apăra şi înfăptui dreptatea

Page 2: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Obiective operaționale: pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

O 1 – să defineasca noțiunea de limită a libertății omului;

O 2 – să compare normele morale cu cele juridice;

O 3 – să precizeze rolul autorităților în respectarea normelor societății;

O 4 – să evidențieze rolul familiei în respectarea normelor societății;

O 5 – să furnizeze exemple concrete de încălcare a normelor societății.

Strategii didactice:

a) metode și procedee: conversația euristică, explicația, povestirea, modelarea, dialogul. b) forme de organizare a activității: activitate frontală.c) mijloace didactice: manualele alternative, tabla, creta.

Evaluare: ce dovezi există că elevii au învățat lecția?

a) de conținut: răspunsurile la întrebări; b) de utilizare a operațiilor gândirii: efectuarea comparațiilor, argumentarea răspunsurilor; c) evaluarea realizată de profesor: observarea sistematică, stimularea participării elevilor la demersul didactic, deschiderea

spre dialog atât între elevi cât și între elevi și profesor, analiza răspunsurilor, aprecierea răspunsurilor corecte, notarea elevilor la sfârșitul orei.

Material didactic:

1.Cultură civică, manual pentru clasa a VIII – a, Editura Corint, București.

Page 3: Limitele Libertatii Proiect Didactic

II. Structura organizatorică și metodică

Etapele lecției Obiective Conținut informativ

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Evaluare

1. Organizareaclasei (1-2 min).

Asigurarea condițiiloroptime pentru desfășurarea activității

Verifică prezența elevilor, prezența mijloacelor didactice, tabla etc.

Pregătesc materialele pentru lecție.

Conversație frontală.

Apreciere orală.

2.Reactualizarea cunoștințelor (9-10 min).

Asigurarea legăturii cu lecția anterioară.

Titlul lecției anterioare: Libertatea politică și economică

Se face sumar prin adresarea a câteva întrebări: 1. La ce se referă liberatea politică?2. Cum se manifestă libertatea politică în rândul cetățenilor?

3. La ce se referă libertatea economică?

4. Ce presupune libertatea economică?

Răspund: 1. Se referă la participarea cetățenilor în luarea deciziilor de interes public. 2. Prin alegeri, prin dreptul la opoziție politică, prin libertatea de a acționa politic cu ajutorul unor organizații pariculare (sindicate, organizații caritabile, ecologice etc. ). 3. la recunoașterea calității omului de a fi producător sau consumator. 4. libertatea de a demara o afacere, de a produce și consuma bunuri și servicii etc.

Conversație frontală.

Apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor.

Page 4: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Etapele lecției ObiectiveConținut informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii didactice Evaluare

3.Captarea atenției (2 min).

Asigurarea atenției și interesului

Stabilirea rolului elevului sau copilului în societate, de către cine depinde și modurile de manifestare ale libertății acestuia.

Vreau să răspundeți la următoarea întrebare: Având în vedere faptul că sunteți elevi și aveți sub 18 ani, credeți că liberatea voastră este deplină și vă puteți manifesta cum doriți voi și în orice împrejurare? Cine este responsabil de acțiunile voastre și cum acționează acea persoană sau instituție?

Sunt atenți, reflectează la întrebarea adresată de profesor și răspund: deocamdată nu ne considerăm persoane cu libertate deplină deoarece familia în primul rând are dreptul de a ne interzice o serie de acțiuni sau comportamente. Comportamentul sau acțiunile noastre sunt întotdeauna sancționate sau apreciate de familie și școală, și de asemenea trebuie să ținem seama de faptul că deocamdată trebuie să ne supunem unor reguli sau norme impuse de familie și școală.

Expunere frontală.

Dialogul.

Observarea sistematică.

Apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor.

4.Anunțarea lecției noi și a obiectivelor operaționale (2 min).

Dirijarea atenției și pregătirea pentru noua activitatea.

Titlul lecției: Limitele libertății

Scrie titlul lecției pe tablă și enunță obiectivele.

Ascultă, receptează și notează în caiete titlul lecției noi.

Expunere frontală

Observarea comportamentului elevilor.

Page 5: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Etapele lecției Obiective Conținut informativ

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Evaluare

5. Dirijarea învățării și dobândirea de noi cunoștințe (30 min).

O 1

O 2

Stabilirea sensului noțiunii de limită a libertății omului.

Comparația dintre moralitate și legitate.

Am văzut care este opinia în legătură cu modul vostru de manifestare a libertății, când și cum puțeți acționa și cine este responsabil de comportamentul vostru. Dar îmi puteți spune dacă omul în general își manifestă comportamentul până la o anumită limită? De ce?

Precizează faptul că libertatea este limitată deoarece conviețuim ca un grup social eterogen, trebuie să ținem seama de unele reguli sau norme și nu avem voie să provocăm răul semenului nostru.

În vederea stabilirii limitelor libertății există o serie de norme care pot fi morale și juridice. La ce credeți că se referă normele morale și normele juridice?

Evident că și libertatea omului este limitată deoarece nu poate să facă chiar ce dorește, în ciuda faptului că trăim într-o societate democratică. Libertatea se referă la faptul că putem circula oriunde, avem dreptul la opinie dar nu avem voie să aducem prejudicii celui din jurul nostru.

Ascultă și notează în caiete informațiile precizate de profesor.

Notează în caiete.Normele morale privesc în general educația omului și comportamentul său față de cei din jur, iar normele juridice fac obiectul legilor dintr-o anumită țară.

Conversație frontală.

Expunerea sistematică.

Conversație frontală.

Provocarea participării tuturor elevilor la demersul didactic.

Observarea comportamentului elevilor.

Apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor.

Page 6: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Etapele lecției ObiectiveConținut informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii didactice Evaluare

5. Dirijarea învățării și dobândirea de noi cunoștințe (30 min).

O 2

O 3

Comparația dintre moralitate și legitate.

Manifestarea controlului social și rolul autorităților și familiei în respectarea normelor societății.

Cine credeți că vegheză la respectarea acestor norme?Într-adevăr familia are un rol foarte important în comportamentul omului deoarece nu degeaba circulă și expresia că „îi lipsesc cei șapte ani de acasă”.

Prin intermediul acestor norme și legi cetățeanul este obligat să se comporte într-un anumit mod, deoarece el se află tot timpul sub presiunea unui control social.

Controlul social se realizează prin intermediul recompenselor și pedepselor, care pot veni atât din partea autorităților cît și din partea familiei, prietenilor, cunoștințelor etc.

Familia în primul rând se asigură de respectarea normelor morale, deoarece de ea depinde educația omului și comportamentul față de cei din jur, iar normele juridice se află sub atenția autorităților statului.

Ascultă și notează în caiete informațiile precizate de profesor.

Ascultă și notează în caiete informațiile precizate de profesor.

Modelarea. Dialogul. Activitate frontală.

Expunere frontală.

Atanționarea în legătură cu unele neclarități. Aprecierea.

Observarea comportamentului elevilor.

Page 7: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Etapele lecției ObiectiveConținut informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii didactice Evaluare

5. Dirijarea învățării și dobândirea de noi cunoștințe (30 min).

O 3, O 4

O 5

Stabilirea rolului autorităților și familiei în respectarea normelor societății

Care credeți că sunt recompensele care pot veni din partea autorităților? Dar din partea familiei, prietenilor sau vecinilor?

Îmi puteți preciza cîteva pedepse emise de către autorități sau de familie în cazul în care nu sunt respectate normele societății?

Dați-mi exemple concrete de încălcare a normelor societății?

Statul poate acorda o serie de premii în bani sau produse, mulțumiri sau distincții unor persoane care s-au afirmat în diferite domenii: sportiv, muzical, olimpiade școlare etc. Recompensele din partea familiei sau prietenilor constau în special în laude.

Autoritățile pot acorda amenzi, pot confisca bunuri sau pot trimite pe cineva la închisoare, iar familia poate batjocori sau mustra pe cineva în cazul în care a încălcat legile morale.

- furturi, jafuri; - crime, violuri; - fuga de la ore; - trafic de băuturi,

droguri sau țigări etc.

Conversație frontală.

Dialogul

Observarea comportamentului elevilor. Apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor. Analiza răspunsurilor, stimularea elevilor și evaluarea rezultatelor învățării. Stimularea participării elevilor la formlarea răspunsurilor. Provoacă participarea tuturor elevilor și îi determină să dialogheze, să se autoevalueze sau să evalueze răspunsul dat de alți colegi.

Page 8: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Etapele lecției ObiectiveConținut informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii didactice Evaluare

6.Fixarea cunoșitințelor și atingerea fedd-back-ului. Evaluarea finală(5 min).

Evaluarea finală

Itemi pe bază de întrebări.

Adresează frontal întrebări elevilor din lecția predată.

Sunt atenți, reflectează și răspund la întrebări.

Activitatea frontală.

Observarea comportamentului elevilor. Analiza răspunsurilor. Stimularea participării elevilor.

Page 9: Limitele Libertatii Proiect Didactic

Limitele libertății

-schema lecției-

Libertatea omului se încadreză între anumite limite din mai multe considerente:

trăim și conviețuim ca un grup social eterogen; nu trebuie să provocăm răul semenilor noștri; libertatea personală este stabilită în baza unor reguli sau norme ale societății.

Normele societății pot fi morale și juridice.

Normele morale se referă la: o comportamentul oamenilor; o stabilirea raporturilor dintre oameni;o respectul reciproc.

Normele juridice mai sunt cunoscute și sub denumirea de legi, au caracter obligatoriu și sunt emise de către autoritățile statului. Respectarea acestor norme de către cetățeni poartă denumirea de control social, care se realizează prin intermediul recompenselor și pedepselor.

Recompensele au drept scop încurajarea oamenilor și pot veni din partea:

Unor instituții sau organizații: mulțumiri publice, elogii, distincții, premii; Familiei, prietenilor, vecinilor: aprobare, laudă.

Pedepsele pot fi date de:

Autoritățile statului (poliție, justiție): contravenții, confiscarea de bunuri, privarea de libertate; Prieteni, vecini, cunoștințe: dispreț, batjocură, izolare, marginalizare.