Larisa - Dezvoltare Personala

11
PROIECT DIDACTIC DATA: martie, 2015 ȘCOALA : CLASA: învățământ simultan PROF. înv.primar MODULUL I:Autocunoastere si dezvoltare personala SUBMODULUL: Cunoasterea de sine TEMA: ,,Cine, ce, cum sunt eu ?” DISCIPLINA:,, Consiliere si orientare” – Dezvoltare personală OBIECTIV CADRU: dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine OBIECTIVE DE REFERINTA:.sa dea exemple de caracteristici personale elementare .sa prezinte asemanari si deosebiri dintre el/ea si ceilalti/celelalte OBIECTIVE OPERATIONALE: .sa exprime datele de identificare a propriei persoane; .sa identifice interesele, preferintele, aspiratiile privind dezvoltarea personala; .sa evalueze punctele tari si punctele slabe, interesele, abilitatile personale; STRATEGII DE REALIZARE METODE SI PROCEDEE:exercitiul de spargere a ghetii , discutia , dezbaterea , autocaracterizarea ,conversatia , testul proiectiv , jocul de rol , activitatea independenta. RESURSE: .psihologice-motivatia activitatii .de timp:-2 ore .materiale:chestionare , fise de lucru , markere , carioca , fise de evaluare, ecusoane- carton, minge colorata, proiector MODALITATI DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: .frontal , individual ,pe grupe BIBLIOGRAFIE: 1.MEC, ,,Curriculum clasele I-IV ,Consiliere si orientare,”-Bucuresti , 2006 2.MEC, ,,Programe scolare –clasele I-IV ,Consiliere si orientare”-Bucuresti , 2006 3.,,Consiliere si orientare” clasele I-IV ,-ghidul invatatorului ,-Bucuresti ,2006 1

description

”Cine, ce si cum sunt eu ” ?

Transcript of Larisa - Dezvoltare Personala

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: martie, 2015

COALA : CLASA: nvmnt simultan PROF. nv.primar MODULUL I:Autocunoastere si dezvoltare personalaSUBMODULUL: Cunoasterea de sine

TEMA: ,,Cine, ce, cum sunt eu ?DISCIPLINA:,, Consiliere si orientare Dezvoltare personalOBIECTIV CADRU: dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sineOBIECTIVE DE REFERINTA:.sa dea exemple de caracteristici personale elementare.sa prezinte asemanari si deosebiri dintre el/ea si ceilalti/celelalte

OBIECTIVE OPERATIONALE: .sa exprime datele de identificare a propriei persoane;

.sa identifice interesele, preferintele, aspiratiile privind dezvoltarea personala;

.sa evalueze punctele tari si punctele slabe, interesele, abilitatile personale;

STRATEGII DE REALIZARE

METODE SI PROCEDEE:exercitiul de spargere a ghetii , discutia , dezbaterea , autocaracterizarea ,conversatia , testul proiectiv ,jocul de rol , activitatea independenta.RESURSE: .psihologice-motivatia activitatii

.de timp:-2 ore

.materiale:chestionare , fise de lucru , markere , carioca , fise de evaluare, ecusoane-carton, minge colorata, proiectorMODALITATI DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: .frontal , individual ,pe grupe

BIBLIOGRAFIE:1.MEC, ,,Curriculum clasele I-IV ,Consiliere si orientare,-Bucuresti , 2006

2.MEC, ,,Programe scolare clasele I-IV ,Consiliere si orientare-Bucuresti , 2006

3.,,Consiliere si orientare clasele I-IV ,-ghidul invatatorului ,-Bucuresti ,2006

4. Liliana Chivulescu Eu si ceilalti-caiet pentru clasa I ,Ed.CORESI ,Bucuresti ,20065. Ghica, V. (1998). Ghid de consiliere si orientare scolara . Editura Polirom, Iasi6. Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere si orientare. Ghid de educatie pentru cariera. Editura ASCR. Cluj-Napoca7.Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere si orientare. Ghid de educatie pentru cariera. Editura ASCR. Cluj-Napoca8.Orientare Scolara si Profesionala. Manual metodologic pentru activitati de grup. (2002), Editat de Fundatia Albin, Oradea

9.www.youtube.com DESFASURAREA ACTIVITATII CP / CLS. I CLS a II a , a III a, a IV a

Nr.

crt. Etapele lectiei /

Activitatea invatatorului Etapele lectiei /

Activitatea invatatorului Activitatea elevilor Metode MijloaceTimp Evaluare

I.Moment organizatoric

-asigur o ambianta in clasa de elevi;Un copil recit: Cum te simti azi ? pornim cu poezia din carte . Voi cum va simtiti astaziUtilizm florile zambitoare pe bat le punem in vaza . Ridicati mana cati sunteti asa/asa/asa

-citesc motto-ul,,Indrazneste sa deviiceea ce i doreti !

Moment organizatoric

-asigur o ambianta in clasa de elevi; Un copil recit: Cum te simti azi ? pornim cu poezia din carte . Voi cum va simtiti astaziUtilizm florile zambitoare pe bat le punem in vaza . Ridicati mana cati sunteti asa/asa/asa

-citesc motto-ul,,Indrazneste sa deviiceea ce i doreti !

- recit poezia

- i aleg floarea vesel

trist / plictisit

-se comenteaza motto-ul;-Discutia

dirijata

Dezbaterea-Ecusoane5 minute

II.Captarea atentiei,,Spargerea ghetii:Joc:,,Cine sunt eu?(joc de energizare)Procedura jocului:

*Elevii sunt asezati in cerc. Invatatorul

face si el parte din grup .

*Se foloseste o minge colorata. Mingea

se arunca de la unul la altul respectand

indicatiile urmatoare:

.Cand mingea colorata ajunge la tine

spune-ti numele, rostind enuntul:

,,Eu sunt, apoi da mingea colegului de alaturi.

.Se reia jocul spunand colegilor cum

doresti sa fii strigat:,,Numele meu este

si as vrea sa-mi ziceti.

Arunca mingea spre un coleg, spu-

nandu-i numele tau (sau pe cel cu care

vrei sa fii strigat).

Arunca mingea spre un coleg, stri-

gandu-l cu numele pe care il are sau

pe care isi doreste sa fie strigat.

Captarea atentiei,,Spargerea ghetii:Joc:,,Cine sunt eu?(joc de energizare)Procedura jocului:

*Elevii sunt asezati in cerc. Invatatorul

face si el parte din grup .

*Se foloseste o minge colorata. Mingea

se arunca de la unul la altul respectand

indicatiile urmatoare:

.Cand mingea colorata ajunge la tine

spune-ti numele, rostind enuntul:

,,Eu sunt, apoi da mingea colegului de alaturi.

.Se reia jocul spunand colegilor cum

doresti sa fii strigat:,,Numele meu este

si as vrea sa-mi ziceti.

Arunca mingea spre un coleg, spu-

nandu-i numele tau (sau pe cel cu care

vrei sa fii strigat).

Arunca mingea spre un coleg, stri-

gandu-l cu numele pe care il are sau

pe care isi doreste sa fie strigat.

-elevii sunt asezati in cerc;

-elevii respecta cerintele

indicate;-exercitii de

spargere a ghe-

tii

-conversatia

-jocul de rol

-minge colorata

15minute-capacitatea de

utilizare a materi-

alului didactic si

de cooperare in

cadrul grupului;

-observarea com-

portamentului in

timpul desfasurarii

activitatii;

II.Anuntarea temei si a obiectivelor

-se anunta tema activitatii;

-se anunta obiectivele activitatii;Auditie Andre Rieu sir Antony valse povestea valsului lui sir Antony cine este Andre Rieu- nvtoarea le spune copiilor povestea lui Sir Antony Hopkins : n urm cu 50 de ani

El gndea c e talentat la muzic i a compus

O pies muzical:un vals ! Dar prinii nu l-au

ncurajat iar el a urmat o alt carier : aceea

de actor. A devenit celebru dar mereu a fost

cu gndul la visul lui din copilrie . L-a cunoscut

pe Andre Rieu i i-a oferit pentru interpretare

piesa compus de dnsul.Valsul lui sir Antony

a devenit celebr !

Desfasurarea activitatii

*Activitatea 1.-voi pune intrebari orale

elevilor:

a),,Cine sunt?

b),,Ce-mi place?

c),,Ce nu-mi place?

d),,Cum sunt eu?

*Activitatea 2.-impart cate un chestionar

la fiecare elev ,,Ce sunt eu? .Formuleaza enunturi prin care sa

prezinti variantele alese:

-Eu sunt un -----------de -------ani.

-Eu sunt --------si ma numesc-------------.

-Eu sunt--------la Scoala--------------

in clasa----------.

-Eu sunt un copil care prefera-----------.

.Spune cati dintre colegii tai sunt:

-copii:________

-elevi:________

-fete:_________

-baieti:_______

.Care grupuri sunt la fel de mari?

-Analiza activitatii-se analizeaza

chestionarul si se trag concluzii .

*Activitatea 3.-impart elevilor doua fise

la care trebuie sa raspunda cerintelor

de pe fisa(anexa) ,,Cum sunt eu?-Analiza activitatii -se analizeaza fisele

si se trag concluzii.

Anuntarea temei si a obiectivelor

-se anunta tema activitatii;

-se anunta obiectivele activitatii;Auditie Andre Rieu sir Antony valse povestea valsului lui sir Antony cine este Andre Rieu- nvtoarea le spune copiilor povestea lui Sir Antony Hopkins : n urm cu 50 de ani

El gndea c e talentat la muzic i a compus

O pies muzical:un vals ! Dar prinii nu l-au

ncurajat iar el a urmat o alt carier : aceea

de actor. A devenit celebru dar mereu a fost

cu gndul la visul lui din copilrie . L-a cunoscut

pe Andre Rieu i i-a oferit pentru interpretare

piesa compus de dnsul.Valsul lui sir Antony

a devenit celebr ! Desfasurarea activitatii

*Activitatea 1.-voi pune intrebari orale

elevilor:

a),,Cine sunt?

b),,Ce-mi place?

c),,Ce nu-mi place?

d),,Cum sunt eu?

*Activitatea 2.-impart cate un chestionar

la fiecare elev ,,Ce sunt eu? .Formuleaza enunturi prin care sa

prezinti variantele alese:

-Eu sunt un -----------de -------ani.

-Eu sunt --------si ma numesc-------------.

-Eu sunt--------la Scoala--------------

in clasa----------.

-Eu sunt un copil care prefera-----------. Valori si ocupatii:Mai jos sunt prezentate cateva valori pe care le poti lua in considera cand alegi un loc de munca. Subliniaza trei valori pe care le consideri cele mai importante pentru tine.(A-i ajuta pe altii

(A avea timp pentru familie

(A invata lucruri noi(A lucra in echipa

(A deveni celebru

(A avea mult timp liber(A lucra sub presiune

(A lucra in aer liber(A avea multi bani

(A lucra cu aparate moderne

(A avea un program flexibil

(A putea fi creativ

(A te simti in siguranta

(A avea acces la educatie permanenta

(A calatori mult

locul de muncaEnumera trei ocupatii in care sunt respectate valorile selectate de tine :1. _________________________ 2. __________________________ 3. ________________________Se va utiliza ANEXA 3 -Analiza activitatii -se analizeaza fisele

si se trag concluzii.

-elevii sunt atenti;

- copiii privesc la monitor-ascult explicaiile

-elevii rspund pe rnd

- copiii ascult explicaiile

-elevii rezolva chestionarul;-fiecare elev isi prezinta

chestionarul;

-se implica in dezbateri;

-elevii rezolva sarcinile fisei;

-elevii isi prezinta fisele cu

datele cerute in fata colegilor

eventual isi pot gasi ,,frati

prin asemanari, preferinte.

-se implica in dezbateri;

-conversatia

-conversatia

-jocul de rol

-autocaracte-

rizarea

-conversatia-activitatea

independenta

-dezbaterea

-activitatea

independenta

-testul proiectiv

-dezbaterea-proiector

-panou de proiecie-chestionarul

-markere

-carioca

-fise de lucru

-markere

-carioca3minute

20minute

25minute

20minute-capacitatea de

autocaracterizare;

-capacitatea de

comunicare si

primirea informa-

tiilor de catre

elevi;

-se apreciaza

modul in care

elevii isi prezinta

chestionarul , fisa

de lucru;

-observarea com-

portamentului in

timpul desfasurarii

activitatii;

III.Realizarea feedback-ul

n ce domenii s-au afirmat urmtorii oameni : Ghorghe Hagi fotbalSimona Halep : tenis

Nadia Comaneci gimnastica

Florin Piersic actorie

Nicolae Grigorescu pictura

Ion Creanga scrisul

Mihai Eminescu poezia

* Cum credeti ca se simt sportivii cand sunt pe podium, cu o medalie la gat , cantand imnul tarii lor ?

* Cum credeti ca m-am simtit eu pe scena, la lansarea , prezentarea catilor pe care le-am scris ?

*Cine credeti ca s-a bucurat pentru aceste succese ?

* Cum ne comportam cu un coleg care este talentat/castigator la o competitie ?

* Ce facem daca ne dorim sa fim ca si el?

- Vizionam Andre Rieu- Roses from the South - :

-Ce calitati credeti ca are Andre Rieu ?

- Dar credeti ca a organizat singur acest spectacol ?

-Nu !

-El a fost ajutat de sute de oameni . La Bucuresti vor fi 200 de oameni care vor fixa scena, vor aduce costumele, vor fixa microfoanele, vor aranja decorul , vor filma , vor fixa luminile etc

Aceasta este MUNCA IN ECHIPA , fara de care un artist mare nu poate exista !!!

* Este bine sa fiti voi insiva ! Nu trebuie sa imitati pe nimeni , daca nu simtiti ca aveti talentul acelei persoane ! Unii copii/oameni au talent pentru muzica, altii care nu au voce,pt dans, altii se pricep la limbi straine, altii la matematica !

Toti suntem speciali , de fiecare sunt mandri parintii si trebuie sa fim mandri cu ceea ce suntem .

Atunci cand ne dorim sa devenim cunoscuti , sa avem rezultate bune, ce trebuie sa facem ?

-Sa ne pregatim ! Mult !

Ce inseamna sa te pregatesti ? Sa acorzi timp mai mult unei activitati si mai putin altora.

Sa faci sport de performanta inseamna sa mergi foarte mult in cantonamente .

Ce faceti in cantonament, Dorina ?

*Sa il intrebam pe colegul vostru, Bogdan Letca cat timp studiaza la fluier! Credeti ca studiaza singur ?

-Nu, are nevoie de un profesor. Studiul unui instrument necesita timp si cunoasterea notelor muzicale.

*De cat timp credeti ca s-a pregatit Simona Halep ca sa devina campioana la tenis ?

-De cand era mica , asa ca voi !

-Ce credeti ca faceau alti copii de varsta ei, pe cand ea facea antrenamente ?

- Se jucau .

-Cum credeti ca se simtea ea ?

-Era ambitioasa si dornica sa fie o sportiva renumita, uneori era trista ca nu avea timp sa se joace sau sa se plimbe ca alti copii.

Dar iata ca orice castig cere sacrificii , presupune sa muncim mult, sa renuntam la anumite placeri uneori .

-Credeti ca merita aceste sacrificii ?

-Da !

-Ce a castigat ea?

-Medalii, trofee, bani etc

-A castigat mai mult de atat : a castigat respectul unei intregi tari , a multor campioane , a motivat si alti copii sa practice acest sport si sa isi schimbe viata , sa devina ei insisi campioni mai tarziu, cand vor fi mari , a calatorit in toata lumea . Ce invatam din lectia de astazi ?

Tot ce facem, sa facem cu pasiune, potrivit talentelor , aptitudinilor noastre si sa o facem cu tot sufletul .

Copiii au nevoie de modele, de idoli, de exemple de talent, sa creada in propriile forte si vise , sa creada ca orice vis se poate realiza.

Este o lectie pe care, copiii o stiu , insa devenind adulti , de multe ori o uita : Nu renun la visurile mele: o s m fac mare i o s devin un medic de succes.

Stimulam mandria nationala , dorinta de a fi in frunte .

De multe ori, oricat de mult ne-am pregati , nu reusim sa fim cei mai buni . Cineva ne intrece mereu .

-Ce trebuie sa facem ?

-Sa ne pregatim mai bine

-Sa il intrebam care e secretul lui

-Sa intelegem ca altul are mai mult talent si sa nu ne suparam , sa il felicitam ca a castigat .

Dorinta de a munci din greu pentru ceea ce iti doresti .

-Cum ne-am pregatit noi pt spectacole ?

-Am facut repetitii?

-Cam cate repetitii am facut ?

-Multe

Credeti ca am fi facut spectacol bun daca nu ne pregateam ? Realizarea feedback-ul

n ce domenii s-au afirmat urmtorii oameni : Ghorghe Hagi fotbalSimona Halep : tenis

Nadia Comaneci gimnastica

Florin Piersic actorie

Nicolae Grigorescu pictura

Ion Creanga scrisul

Mihai Eminescu poezia

* Cum credeti ca se simt sportivii cand sunt pe podium, cu o medalie la gat , cantand imnul tarii lor ?

* Cum credeti ca m-am simtit eu pe scena, la lansarea , prezentarea catilor pe care le-am scris ?

*Cine credeti ca s-a bucurat pentru aceste succese ?* Cum ne comportam cu un coleg care este talentat/castigator la o competitie ?

* Ce facem daca ne dorim sa fim ca si el?

- Vizionam Andre Rieu- Roses from the South - :

-Ce calitati credeti ca are Andre Rieu ?

- Dar credeti ca a organizat singur acest spectacol ?

-Nu !

-El a fost ajutat de sute de oameni . La Bucuresti vor fi 200 de oameni care vor fixa scena, vor aduce costumele, vor fixa microfoanele, vor aranja decorul , vor filma , vor fixa luminile etc

Aceasta este MUNCA IN ECHIPA , fara de care un artist mare nu poate exista !!!

* Este bine sa fiti voi insiva ! Nu trebuie sa imitati pe nimeni , daca nu simtiti ca aveti talentul acelei persoane ! Unii copii/oameni au talent pentru muzica, altii care nu au voce,pt dans, altii se pricep la limbi straine, altii la matematica !

Toti suntem speciali , de fiecare sunt mandri parintii si trebuie sa fim mandri cu ceea ce suntem .

Atunci cand ne dorim sa devenim cunoscuti , sa avem rezultate bune, ce trebuie sa facem ?

-Sa ne pregatim ! Mult !

Ce inseamna sa te pregatesti ? Sa acorzi timp mai mult unei activitati si mai putin altora.

Sa faci sport de performanta inseamna sa mergi foarte mult in cantonamente .

Ce faceti in cantonament, Dorina ?

*Sa il intrebam pe colegul vostru, Bogdan Letca cat timp studiaza la fluier! Credeti ca studiaza singur ?

-Nu, are nevoie de un profesor. Studiul unui instrument necesita timp si cunoasterea notelor muzicale.

*De cat timp credeti ca s-a pregatit Simona Halep ca sa devina campioana la tenis ?

-De cand era mica , asa ca voi !

-Ce credeti ca faceau alti copii de varsta ei, pe cand ea facea antrenamente ?

- Se jucau .

-Cum credeti ca se simtea ea ?

-Era ambitioasa si dornica sa fie o sportiva renumita, uneori era trista ca nu avea timp sa se joace sau sa se plimbe ca alti copii.

Dar iata ca orice castig cere sacrificii , presupune sa muncim mult, sa renuntam la anumite placeri uneori .

-Credeti ca merita aceste sacrificii ?

-Da !

-Ce a castigat ea?

-Medalii, trofee, bani etc

-A castigat mai mult de atat : a castigat respectul unei intregi tari , a multor campioane , a motivat si alti copii sa practice acest sport si sa isi schimbe viata , sa devina ei insisi campioni mai tarziu, cand vor fi mari , a calatorit in toata lumea .

Ce invatam din lectia de astazi ?

Tot ce facem, sa facem cu pasiune, potrivit talentelor , aptitudinilor noastre si sa o facem cu tot sufletul .

Copiii au nevoie de modele, de idoli, de exemple de talent, sa creada in propriile forte si vise , sa creada ca orice vis se poate realiza.

Este o lectie pe care, copiii o stiu , insa devenind adulti , de multe ori o uita : Nu renun la visurile mele: o s m fac mare i o s devin un medic de succes.

Stimulam mandria nationala , dorinta de a fi in frunte .

De multe ori, oricat de mult ne-am pregati , nu reusim sa fim cei mai buni . Cineva ne intrece mereu .

-Ce trebuie sa facem ?

-Sa ne pregatim mai bine

-Sa il intrebam care e secretul lui

-Sa intelegem ca altul are mai mult talent si sa nu ne suparam , sa il felicitam ca a castigat .

Dorinta de a munci din greu pentru ceea ce iti doresti . -Cum ne-am pregatit noi pt spectacole ?

-Am facut repetitii?

-Cam cate repetitii am facut ?

-Multe

Credeti ca am fi facut spectacol bun daca nu ne pregateam ? - copiii rspund;

-copiii gsesc rspunsuri

potrivite

-dezbaterea-ecusoane

-markere20minute

-se aprecizeaza

creativitatea elevi-

lor;

-capacitatea de

autocaracterizare;

-capacitatea de

comunicare a cali-

tatii prenumelui

personal;

IV.Evaluare se fac aprecieri asupra activitii Tema pentru acasa

-se anunta tema pentru ora urmatoare

,,Autocunoasterea cu ajutorul colegilor

Evaluare se fac aprecieri asupra activitii Tema pentru acasa

-se anunta tema pentru ora urmatoare

,,Autocunoasterea cu ajutorul colegilor

-activitatea independenta10minute

2minute-capacitatea de

identificare a cali-

tatii personale a

elevului model;

CLS AIIA , A III A, AIV A : ANEXA 2 :

Fisa de lucru - Valori si ocupatiiMai jos sunt prezentate cateva valori pe care le poti lua in considera cand alegi un loc de munca. Subliniaza trei valori pe care le consideri cele mai importante pentru tine.(A-i ajuta pe altii

(A avea timp pentru familie

(A invata lucruri noi(A lucra in echipa

(A deveni celebru

(A avea mult timp liber(A lucra sub presiune

(A fi priceput ca "intelectual"

(A lucra in aer liber(A avea multi bani

(A lucra cu aparate moderne (A calatori mult(A putea fi creativ (A avea acces la educatie permanenta(A te simti in siguranta

Enumera trei ocupatii in care sunt respectate valorile selectate de tine1. _________________________2. __________________________3. ________________________ ANEXA 3 :

OCUPATII

Asistent socialOfiter CeasornicarBucatar

Instalator electricInstructor de zborHorticultorInfirmier(a)

Atlet profesionistProfesor PadurarOptician

SoferCoafeza/FrizerBijutierMedic veterinar

ArhitectGhid turisticPostasContabil

CasierMedic veterinarAsistent(a) medical(a)Critic de arta

SecretarScriitorPatronMaseur

ManagerFunctionar la bancaSofer de ambulantaProgramator PC

Agent de vanzariPilot avionFotomodelPsiholog

Tehnician dentarDirector de hotelMecanic autoMuncitor pe santier

AvocatZidarPolitistFarmacist(a)

BibliotecarInginer constructorTamplarPompier

ReporterCosmetician(a)FotografDirector resurse umane

MuzicianEditorSotmatologBarman

Operator computerSofer taxiBalerin (a)Camerarman

5