PROIECT DIDACTIC Dezvoltare Personala Si Anexe

17
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Școala Gimnazială Boureni, Balș, Jud. Iasi ÎNVĂȚĂTOR: Parasca Domnica DATA: 06 martie 2014 CLASA: Pregătitoare ARIA CURRICULARĂ: Consiliere si orientare DISCIPLINA: Dezvoltare personală UNITATEA TEMATICĂ: E primăvară! SUBIECTUL: „Roata emotiilor” – Cum exprim emotiile? TIPUL LECȚIEI: Consolidare SCOPUL LECȚIEI: Stimularea elevilor pe directia unei exprimări emotionale deschise, autentice, spontane si descoperirea abilitătilor empatice OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O 1 – săidentifice emotiile de bază (bucurie, tristete, frică, furie); O 2 să asocieze emotia cu situatia dată, desenând imaginii simbolul

description

proiect didactic dp

Transcript of PROIECT DIDACTIC Dezvoltare Personala Si Anexe

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT:coala Gimnazial Boureni, Bal, Jud. IasiNVTOR:

Parasca DomnicaDATA:

06 martie 2014

CLASA:

PregtitoareARIA CURRICULAR:

Consiliere si orientareDISCIPLINA:

Dezvoltare personalUNITATEA TEMATIC: E primvar!SUBIECTUL:

Roata emotiilor Cum exprim emotiile?TIPUL LECIEI:

ConsolidareSCOPUL LECIEI: Stimularea elevilor pe directia unei exprimri emotionale deschise, autentice, spontane si descoperirea abilittilor empatice OBIECTIVE OPERAIONALE:

O 1 sidentifice emotiile de baz (bucurie, tristete, fric, furie);

O 2 s asocieze emotia cu situatia dat, desennd imaginii simbolul

potrivit;

O 3 s identifice povestea ilustrat, asociind imaginii emotia trit de

fiecare personaj

O 4 s roteasc roata emotiilor, artnd emotia potrivit situatiei

dat.STRATEGII DIDACTICE:

a) resurse procedurale: lectura dup imagini, conversaia, observaia, explicaia, exerciiul, probematizarea, jocul didactic;

b) resurse materiale: imagini din povestea Ciubotelele ogarului, imagini, fi de

lucru, imagini povesti, roata emotiilor, baloane umflate i flori, recompense (floricele autocolante);

c) forme de organizare: frontal, individual;RESURSE UMANE: 17 elevi RESURSE DE TIMP: 35 minute+15 minute activitti n completareRESURSE INFORMAIONALE:

1) M.E.N Programa colar pentru disciplina Dezvoltare personal clasa pregtitoare, Bucureti, 2013.2) Bban Adriana - ,,Consiliere educaional, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003;3) Breben Silvia Jocuri pentru dezvoltarea inteligentei emotionale la vrsta prescolar si scolar mic, Editura Reprograph, Craiova, 2010;4) Coord. Laurentia Culea, Conona Petrescu Ce si cum predm la clasa pregtitoare Ghidul profesorului, Editura Diana.Desfurarea activitii

Nr.CrtSECVENELE LECIEI

OBOPTIMPCONINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MetodeMaterial

didacticForme de organizare

1.Moment organizatoric

7 min.

Introducerea n activitate i crearea dispoziiei de nvare

Asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei.

ntlnirea de dimineat:Dimineata a sositToti copiii au venit,

A-nceput o nou zi

Bun dimineata, copii!

Haideti sa ne adunm

Un cerc s formm

Invitata salutm:

Bun dimineata!

Un gand bun s i urm:

Bine ati venit!

Salutul:

Ne salutm ntre noi de la stanga spre dreapta rostind numele colegului din dreapta, acesta rspune si saluta mai departe.

Prezenta:

Dup ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am ntlnit

Oare cine n-a venit? Se numr fetele si bietii si se mut fotografiile copiilor absenti in partea stanga a casutei.

Calendarul naturii:

Stabilim calendarul naturii:

Suntem n anul ... (2014)

Astzi este ... (joi) Ce dat? (6) Ce lun? (martie)

n ce anotimp suntem? (primvara)

Care sunt lunile anotimpului de primvar? (martie, aprilie, mai) Ce se ntmpl cu natura primvara? (revine la viat, inmuguresc copacii, incolteste iarba, cresc florile) Care sunt florile de primavar?(ghiocelul, laleaua, zambila, lcrmioara, etc.)mprtsirea cu ceilalti:

Cum v simtit astzi? si srbtoreste cineva iua de nastere astzi?

Activitatea de grup:

Cntec: n fiecare dimineat

n fiecare dimineat

S-avem gndul bun pe fat

Ctre soare s privim

Iubire s druim.

De gnd ru s ne ferim,

s-adunm doar bucurie

Si n lume s o rspndim

Atunci orisice copil n fiecare dimineat

Are gndul bun pe fat.Noutatea zilei:Este c avem musafiri astzi. Se va anunta si programul zilei.Astzi dragii mei copii,

Ne jucm, nvtm

Cu zna primvara prieteni suntemInstructaj

Conversatia

Act.

Frontal

n cerc

2.Reactualizarea cunotinelor asimilate anteriorO1

5 minSe prezinta imagini din povestea Ciubotelele Ogarului. ( ANEXA 1)Se discut despre poveste prin ceea ce vd n imagine, iar un copil va veni n fat si va alege de pe mas un emoticon (jeton) n care este redat emotia trit de personaj n acea imagine.ConversatiaExercitiul

Imagini povesteEmoticoane

Act.

frontalCapacitatea de a identifica emotiile de baz (bucurie, tristete, fric, furie).

3.Captarea ateniei

3min. Se va face prin venirea unui ghiocel n clas care ne aduce un cos de la Zna Primvara. * Se va citi scrisoarea adus de ghiocel de la Zna Primvara ( ANEXA 2)

Conversaia

Element- surpriz

Act.

frontal

4.Anunarea temei i a obiectivelor

operaionale2min. Anunarea temei propuse, a obiectivelor operaionale urmrite i a recompenselor;

Se d citire primei sarcini (plicul nr.1) de la Zna Primvara.S asociati imaginilor din povesti stri emotionale pe care le-au trit personajele, s v jucati cu baloane, iar la sfarsit sa nfloriti copacul cu emotii. ConversaiaAct. frontal

5.Dirijarea consolidriiO2O315 min * Se prezint trei imagini ( ANEXA 3) n care un copil hrneste o pisic, alta n care mngie pisica si a treia n care trage pisica de coad. Se formuleaza enunturi pe baza imaginilor prezentate si se discut despre sentimentele pe care le are biatul n fiecare situatie. Elevii vor desena n coltul fiecrei imagini fata biatului potrivit emotiei.* ntr-un alt plic se afl mai multe plane ilustrnd imagini din diverse povesti cunoscute de ei ( ANEXA 4). Cte un elev va identifica povestea ilustrat si va stabili cu ajutorul colegilor ce emotii a trit fiecare personaj.Cei trei purcelusi veseli cnd se jucau, speriati cnd lupul drma casa.Capra cu trei iezi capra vesel la plecare creznd c iezii o vor asculta, foarte suprat la ntoarcere.

Fata babei si fata mosneagului fata babei speriat de ce gseste n cufrul pe care si l-a ales, fata mosneagului fericit c si bucur tatl.Lectura dup imagini

Exercitiul Exerciiul

ImaginiFi de lucru

Imagini povesti

Emoticoane

Act.

frontal

si individualAct.

frontal

Capacitatea de a asocia emotia cu situatia dat desennd simbolul potrivit.Capacitatea de a identifica povestea ilustrat asociind imaginii emotia traita de fiecare personaj.

6.Obtinerea performantei

O4

7 min

* Roata emotiilor ( ANEXA 5) Copiii au primit cte o roat a emotiilor. nvttoarea le citeste cteva situatii, iar ei trebuie s nvrt roata i s arate emotia corespunztoare. Ai primit cadou un tort de ciocolat.

Ai czut si te doare piciorul.

Cstigi la un concurs.

Un cine vine spre tine ltrnd.

Printii pleaca fr tine la plimbare.Exerciiul

ProbematizareaRoata emotiilor

Act.

individual

Capacitatea de a roti roata emotiilor, artnd emotia potrivit situatiei date.

7.

Asigurarea reteniei i a transferului

O1

10 min. * Activitti n completare

Joc: Balonase vesele/triste/speriate/furioasePatru baloane umflate n prealabil sunt aruncate n aer, iar elevii care le prind trebuie s identifice strile emotionale i s confere etichete verbale acestor stri.

*Elevii primesc cte o floare pe care vor simboliza grafic emotia pe care o prefer. Toate florile vor fi asezate pe ramurile copacului, care a fost afisat n fat, iar acesta va deveni vesel/trist dup numarul florilor vesele/triste.

ConversaiaExercitiul BaloaneFlori

Copac

Act.

Frontal

Act. individualCapacitatea de a identifica emotiile de baz (bucurie, tristete, fric, furie).

8.ncheierea activittii1 min. * Fac aprecieri verbale privind participarea elevilor la lecie, modul n care au rezolvat sarcinile individuale i frontale; Ofer stimulente - recompense (floricele autocolante )Conversatia Flori autocolanteFrontal

ANEXA 1

ANEXA 2

ANEXA 3 ANEXA 4

ANEXA 5

Dragii mei copilai frumoi,

Am vzut c suntei copii istei i de aceea, v rog s-mi ndepliniti o dorint, s rezolvati sarcinile din cosulet, iar la sfrsitul zilei veti primi o recompens de la mine.Ceea ce avei de fcut gsii n plicuri care sunt numerotate pentru fiecare or din aceast zi.

V multumesc si v doresc o zi minunat!

Spor la lucru!

Zna Primvara.