Jocul anotimpurilor

5
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mijlocie DOMENIUL EXPERIENŢIAL: ŞTIINŢE CUNOAŞTEREA MEDIULUI TEMA ACTIVITĂŢII: “ Jocul anotimpurilor” MIJLOCUL DE REALIZARE: joc didactic TIPUL ACTIVITĂŢII: evaluare SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de a identifica elementele din mediu specifice anotimpurilor iarna şi primăvara si de a stabili cauzalitatea fenomenelor ce se petrec în cele două anotimpuri. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - Să sorteze imaginile în funcţie de categoria din care fac parte (specifice fiecărui anotimp) ; - Să descrie elementele specifice fiecărui anotimp precum şi unele asemănări; - Să creeze dialoguri prin intermediul limbajului verbal şi nonverbal ; - Să colaboreze cu membrii echipei ; - Să stabilească şi să respecte regulile grupului ; METODE ŞI PROCEDEE : jocul, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, tehnica bula dublă (tehnică ce grupează

description

Proiect didactic pentru grupa mijlocie la Cunoasterea mediului

Transcript of Jocul anotimpurilor

Page 1: Jocul anotimpurilor

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mijlocie

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: ŞTIINŢE

CUNOAŞTEREA MEDIULUI

TEMA ACTIVITĂŢII: “ Jocul anotimpurilor”

MIJLOCUL DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII: evaluare

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de a identifica elementele din mediu specifice anotimpurilor iarna şi primăvara si de a stabili cauzalitatea fenomenelor ce se petrec în cele două anotimpuri.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - Să sorteze imaginile în funcţie de categoria din care fac parte (specifice fiecărui anotimp) ;

- Să descrie elementele specifice fiecărui anotimp precum şi unele asemănări;- Să creeze dialoguri prin intermediul limbajului verbal şi nonverbal ;- Să colaboreze cu membrii echipei ;- Să stabilească şi să respecte regulile grupului ;

METODE ŞI PROCEDEE : jocul, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, tehnica bula dublă (tehnică ce grupează asemănările şi deosebirile dintre două obiecte, procese, fenomene, idei, concepte).

MATERIAL DIDACTIC : jetoane cu imagini specifice celor două anotimpuri şi materialele necesare aplicării tehnicii bula dublă : două cercuri mari în care se aşează imaginea care denumeşte subiectul (anotimpul iarna, anotimpul primăvara), două cercuri mici aşezate între cele două cercuri mari unde se vor aşeza simbolurile ce reprezintă

1 asemănările dintre cei doi termeni cheie şi căte două cercuri situate în exterior, la dreapta şi la stânga termenilor cheie, în care se vor aşeza caracteristicile (particularităţile, deosebirile), săgeţi confecţionate din carton colorat.

Page 2: Jocul anotimpurilor

BIBLIOGRAFIE : Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie- o provocare ? coordonator Laurenţia Culea, Editura Diana, 2009 ; Metode interactive de grup, ghid metodic, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Editura Arves, 2002 ; Învăţământul preşcolar în mileniul III, Silvia Breben, Mihaela Fulga, Elena Gongea, Georgeta Ruiu. Editura Reprograph, 2008.

DURATA : 25 minute.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluarea

1. Momentul organizatoric

2. Captarea atenţiei

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

4.Desfăşurarea activităţii – prezentarea sarcinii didactice şi a regulilor de joc

- aerisirea sălii de grupă- aranjarea mobilierului- pregătirea materialelor pentru activitate.

Copiii descoperă în cutia poştală două plicuri sosite pe adresa grupei mijlocii : unul vine din partea Zânei Iarna şi unul vine din partea Zânei Primăvara. Bătrânul An a incurcat imaginile, iar zânele îi roagă pe copii să le sorteze, aşa încât să nu se întâmple ca cele două anotimpuri să fie confundate unul cu celălalt.

Vom juca împreună « Jocul anotimpurilor ».Va trebui să sortăm jetoanele şi să descriem aspectele specifice anotimpurilor iarna şi primăvara, asemănările şi diferenţele.Vom lucra pe echipe şi individual.

Se prezintă cercurile şi se explică semnificaţia mărimilor şi a culorilor care alcătuiesc bula dublă. Se prezintă regulile după care se completează bula. Fiecare copil va extrage din plic un jeton, îl va privi cu atenţie şi astfel se vor grupa, în funcţie de aspectul

- explicaţia- conversaţia

- expunerea, - conversaţia

- explicaţia

- explicaţia- conversaţia- jocul- exerciţiul

- frontală

- ascultă cu atenţie explicaţiile

- aranjează imaginile conform cerinţelor

Page 3: Jocul anotimpurilor

5.Consolidarea cunoştinţelor

6. Evaluarea

7. Încheierea

prezentat pe jeton, în echipa Iernii şi echipa Primăverii. Copilul numit de conducătorul echipei va descrie aspectul şi va argumenta de ce aparţine anotimpului respectiv. Îl va aşeza în cercul corespunzător (aspecte caracteristice – asemănări).Educatoarea urmăreşte aranjarea corectă a imaginilor. Se lucrează frontal.

Verificarea modului de aşezare a imaginilor în schema specifică bulei duble.

Se pune accent pe transformările ce se petrec în natură în decursul celor două anotimpuri.

Se vor interpreta, pe echipe, cântece despre cele două anotimpuri. Se adună materialele de lucru.

- corectarea eventualelor greşeli, repetarea răspunsurilor corecte

- conversaţia

- interpretareacântecelor- exerciţiul

- rezolvă corect sarcina

- aprecierea asupra activităţii copiilor.