isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face...

34
PROIECT DE ACTIVITATE INTREGRATĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. nr. 1 Hunedoara/ structură Grădiniţa Piticot EDUCATOARE: Ţepeş Carmen Nicoleta GRUPA: Mare a „Piticilor” (nivel 2) TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? TEMA PROIECTULUI: ,,Să te mândreşti cu mine” TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Prieteni de pretutindeni” TEMA ZILEI: ”Surprizele lui Mickey Mouse” MESAJUL ZILEI: ”Se-aproprie 1 iunie copii/bun prilej de bucurii” TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE:DŞ+DOS+ALA2) FORME DE ORGANiZARE: Frontal/pe grupuri/ individual DURATA: 1 zi SCOPUL ACTIVITĂŢII :

Transcript of isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face...

Page 1: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

PROIECT DE ACTIVITATE INTREGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. nr. 1 Hunedoara/ structură

Grădiniţa Piticot

EDUCATOARE: Ţepeş Carmen Nicoleta

GRUPA: Mare a „Piticilor” (nivel 2)

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce

simţim?

TEMA PROIECTULUI: ,,Să te mândreşti cu mine”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Prieteni de pretutindeni”

TEMA ZILEI: ”Surprizele lui Mickey Mouse”

MESAJUL ZILEI: ”Se-aproprie 1 iunie copii/bun prilej de

bucurii”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

(ADP+ALA1+ADE:DŞ+DOS+ALA2)

FORME DE ORGANiZARE: Frontal/pe grupuri/ individual

DURATA: 1 ziSCOPUL ACTIVITĂŢII :

Dezvoltarea capacităţii de comunicare, de împărtăşire cu ceilalţi, a ideilor şi experienţelor

proprii, crearea coeziunii grupului, a unei atmosfere pozitive în sala de grupă;

Cultivarea sociabilităţii copiilor, a deprinderilor de cooperare între partenerii de joc; stimularea

dezvoltării intelectuale prin cultivarea spiritului de observaţie, a atenţiei voluntare şi educarea vorbirii

expresive; stimularea crestivităţii independenţei, educarea stabilităţii în jocurile alese; finalizarea

acţiunilor iniţiate şi cultivarea deprinderii de a fi activi;

Consolidarea şi verificarea capacităţii de recunoaştere, denumire şi utilizare a formelor

geometrice;

Page 2: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

Consolidarea deprinderii de a îmbina prin lipire părţi componente pentru alcătuirea întregului pe

suprafaţa plană; dezvoltarea dragostei ţi a respectului faţă de muncă, a simţului practic şi estetic.

Destinderea colectivului de copii şi crearea bunei dispoziţii prin intermediul muzicii şi formarea

capacităţii de a compune şi dezlega ghicitori pentru cunoaşterea aprofundată a colegilor.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

I. ACTIVITAŢI DE DEZVOLTARE PERSONALA ADP

Întâlnirea de dimineaţă: salutul/prezenţa/calendarul naturii /noutatea zilei

Rutine: „Apa şi săpunul/prietenii mei”, exersarea deprinderii igienice

„Îmi aştept rândul”, deprinderea de a-şi aştepta rândul/copii primesc ecusoane

„Locul meu de joacă e curat şi frumos”, exersarea deprinderii de a ordona

materialele utilizate

Tranziţii: „Luaţi seama bine” - joc cu text şi cânt/deplasarea pe centrele de interes

„ O lume minunată - cântec”

„ Lunecând pe bolta albastră ”- joc cu text şi cânt

„10 negri mititei” - cântec

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să utilizeze formule specifice de salut cât mai atractive, distractive şi mobilizatoare;

- Să se adreseze colegului/ colegilor pe un ton respectuos, prietenos:

- Să răspundă salutului colegului;

- Să observe cu atenţie vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,

marcându-le prin simbolul adecvat;

- Să se integreze sarcinilor de grup comunicând pe baza unei idei elaborate: „ Se aproprie 1 iunie

copiii - bun prilej de bucurii”

- Participarea la momentele întâlnirii de dimineaţă, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de

ascultător.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia /explicaţia / activitatea de grup /învăţarea prin

cooperare / exerciţiul / metoda „Bulgărele de zăpadă” – moment de spargere a gheţei

MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul naturii / panoul de prezenţă / Micky Mouse / minge

mică

II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE( ALA 1 )

Page 3: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

1. ARTĂ

TEMA: „Flori şi baloane colorate pentru copii de pretutindeni” - pictură pe suprafeţe tratate

„Porumbeii păcii” – decupare pe contur

„Decorăm şerveţele pentru masa festivă a coliilor” - aplicaţie

MIJLOACE DE REALIZARE: pictură/decupare/lipire

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe/individual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să identifice şi să denumească materialele pregătite;

- Să folosească în mod corect materialele şi instrumentele de lucru;

- Să aplice culoarea din acuarelă pe suprafaţa tratată;

- Să decupeze corect pe contur folosind foarfecă;

- Să poziţioneze lipind corect elementele compoziţiei;

- Să trăiască sentimente de bucurie la finalizarea lucrării;

- Să-şi dezvolte simţul estetic.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia/conversaţia/exerciţiul/instructajul verbal/turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE: panouri/acuarele/pensule/foarfeci/ lipici /elemente

decorative/suprafeţe plane tratate cu griş/ siluete pe contur/ şerveţele umede.

2. JOC DE MASĂ

TEMA: ,,Castelul prinţeselor”

„Copiii şi piraţii”

MIJLOACE DE REALIZARE: Puzzle

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe / individual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să denumească materialele primite;

- Să asambleze piese de puzzle pentru a obţine imaginea finală;

- Să mânuiască în mod corespunzător materialul primit;

- Să participe cu interes la activitate;

- Să colaboreze în cadrul grupului pentru realizarea sarcinii primite.

Page 4: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia / conversaţia / exerciţiul /instructajul verbal

MIJLOACE DIDACTICE: jocurile: ”Castelul prinţeselor”; „Copii şi piraţii”.

3. ŞTIINŢĂ

TEMA: „Pretutindeni trăiesc copii”

MIJLOC DE REALIZARE: fişe de lucru

FORMA DE ORGANIZARE: individual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să identifice copii din toată lumea;

- Să se asocieze cu unul dintre copii din imagine;

- Să deseneze baloane pentru fiecare copil din imagine;

- Să-şi dezvolte spiritul de observaţie.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia /conversaţia /exerciţiul/problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: fişe de lucru /creioane colorate / carioca / panou.

4. JOC DE ROL

TEMA: „La magazinul de jucării”

MIJLOC DE REALIZARE: Joc de creaţie

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să participe la joc împărţindu-şi echilibrat rolurile;

- Să interacţioneze cu accesoriile puse în joc folosind formule de politeţe;

- Să se integreze sarcinilor de grup;

- Să participe activ şi cu interes.

Page 5: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia /conversaţia /exerciţiul/jocul

MATERIALE DIDACTICE: şorţuleţ alb/bani/coş cumpărături/casă de marcat

5. JOC DE CONSTRUCŢII

TEMA: „Orăşelul copiilor”

MIJLOC DE REALIZARE: Construcţii cu seturi vitocomb/lego

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să identifice tipuri de materiale de construcţii necesare realizării temei;

- Să verbalizeze acţiunile întreprinse;

- Să îmbine piesele realizând tema propusă;

- Să construiască după imaginea în sine dovedind o buna coordonare oculo/motorie;

- Să colaboreze cu ceilalţi parteneri de joc.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia/conversaţia/exerciţiul/lucrul în grup.

MATERIALE DIDACTICE: seturi de construcţii vitocomb şi lego.

III. ACTIVITATE INTEGRATĂ DESFĂŞURATĂ PE DOMENII EXPERIENŢIALE ( DŞ +

DOS )

1. DOMENIUL EXPERIENŢIAL IMPLICAT: ŞTIINŢE / ACTIVITATE MATEMATICĂ

TEMA ACTIVITĂŢII: „Surprizele lui Mickey Mouse ”

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: joc logico-matematic

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual;

Page 6: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să descopere prin pipăire forma, grosimea şi mărimea pieselor din trusa LOGI II;

- Să enumere atributele pieselor geometrice;

- Să grupeze piesele după formă, culoare, mărime şi grosime;

- Să descopere forma geometrică rătăcită prin negaţie logică;

- Să găsească asemănările şi deosebirile dintre cerc şi triunghi;

- Să verbalizeze acţiunile;

- Să mânuiască cu îndemânare materialul din cadrul activităţii;

- Să manifeste capacitatea de a-şi controla mişcările şi gesturile în conformitate cu cerinţele

activităţii;

- Să rezolve corect itemii fişei primite;

- Să participe la activitate, manifestând interes şi disponibilitatea de a îndeplini sarcinile

propuse;

- Să respecte regulile şi partenerii de joc.

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoaşterea, numai cu ajutorul simţului tactil a formei, a mărimii şi a

grosimii figurilor geometrice (cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi); deducerea culorii.

ELEMENTE DE JOC: Mânuirea materialului / aplauze / surpriza / miscarea

REGULI DE JOC:  Pe rând copiii numiţi vor alege din cutie prin pipăire o piesă geometrică căreia îi

vor preciza atributele (forma, mărime, grosime). După ce vor fi scoase din cutie câteva piese se va face

denumirea culorii acestora. Ele vor fi grupate după formă, mărime şi culoare, iar educatoarea va

strecura o piesă “intrus”, copiii trebuind să o descopere folosind negaţia logică: nu este, nici.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, problematizarea,

jocul, Bula dublă.

MATERIALE DIDACTICE: Trusa LOGI II (48 piese), un săculeţ, planşa  “Bula dublă”, fişe

de lucru pentru copii, stimulente, panou.

SISTEM DE EVALUARE:

- Evaluare continuă prin aprecieri;

Page 7: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

-Verificare orală, observarea permanentă a comportamentui, aprecieri stimulative, analiza

răspunsurilor şi a produselor activităţii, corectarea imediată a răspunsurilor.

2. DOMENIUL EXPERIENŢIAL IMPLICAT: OM ŞI SOCIETATE / ACTIVITATE

PRACTICĂ

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea de cunoştinţe şi deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: activitate practică/aplicaţie

FORMA DE ORGANIZARE: frontal

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie;

- Să verbalizeze acţiunile executate pentru realizarea temei;

- Să îmbine corect prin lipire elementele primite pentru a realiza tema primită;

- Să manipuleze corect instrumentele şi materialele de lucru;

- Să-şi coordoneze mişcările pentru a se orienta în asamblul lucrării;

- Să realizeze lucrări corecte şi îngrijite;

- Să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, stimulativă la activitate;

- Să manifeste spirit de cooperare, ajutor pentru rezolvarea sarcinii implicându-se activ;

- Să participe afectiv la activitate manifestându-se liber şi creativ;

- Să conştientizeze că lucrările vor fi expuse la „Expoziţia copiilor de 1 iunie”;

- Să trăiască sentimente de bucurie la finalizarea lucrărilor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia / explicaţia /observaţia / metoda ”Schimbă

perechea” / turul galeriei / instructajul verbal.

MIJLOACE DIDACTICE: Panouri/suprafeţe plane A3/forme geometrice / lipici / planşa

model.

SISTEM DE EVALUARE:

FORME DE EVALUARE: Formativ/continuă

METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului copiilor / chestionare

orală / aprecieri verbale stimulative / analiza produselor activităţii / recompense.

IV. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA2)

TEMA 1: „Drag mi-e jocul românesc”

FORMA DE REALIZARE: Dans tematic etno

Page 8: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să răspunsă motric comenzilor primite;

- Să asocieze paşii de dans cu melodia;

- să utilizeze corect deprinderi motrice învăţate anterior (paşi de dans)

- Să trăiască efectiv şi afectiv momentul recreativ.

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia/explicaţia/exerciţiul

MATERIALE DIDACTICE: CD player

TEMA 2: ”Ghici, cine este?”

FORMA DE REALIZARE: Joc distractiv

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să compună şi să dezlege ghicitori pentru cunoaşterea colegilor de grupă;

- Să respecte regulile jocului;

- Să participe activ şi cu interes la activitate;

- Să trăiască efectiv şi afectiv momentul distractiv.

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia / explicaţia / exerciţiul / demonstratia / metoda activ

participativă ”ghicitorile”.

MATERIALE DIDACTICE: Scăunele pentru copii

Page 9: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

SCENARIUL DIDACTIC

După ce grupa s-a reunit, copiii sunt aşezaţi în cerc ţinându-se de mânuţă.

Ziua debutează cu „Întâlnirea de dimineaţă .”

Salutul : Ȋntâmpin copiii cu salutul: „Dimineaţa a venit

Toţi copiii au sosit;

În cerc să ne adunăm

Cu toţii să ne salutăm:

Bună dimineaţa pitici.”

Pe rând copiii se salută:

„Bună dimineaţa, sunt Daria şi sunt foarte frumoasă azi;

„Bună dimineaţa, sunt Mihnea şi sunt încântat să vă văd ........;

Prezenţa: Copiii prezenţi vor merge şi îşi vor aşeza pozele la panou.

Calendarul naturii : Voi pune întrebări copiilor:

„ În ce zi suntem?”

„Ce dată este astăzi?”

„În ce lună suntem / anotimp / an ne aflăm ?...” Copiii vor răspunde în cor, în timp ce le voi arăta cartonaşele cu răspunsurile /

simbolurile în imagini. Apoi, vom discuta pe scurt starea vremii.

Pentru crearea unui moment de bună dispoziţie se iniţiază un joc prin metoda „Bulgărele de zăpadă” care v-a fi momentul

„Spargerii gheţii”. Fiecare copil trebuie sa-şi spună părerea despre colegul său, atunci când prinde în mână mingea / semn că va trebui

să-şi exprime o părere .

Page 10: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

Noutatea zilei:

Imaginea grupei este acum completă, însă mă arăt foarte curioasă să aflu dacă toţi copiii ştiu că se apropie ziua de 1 Iunie şi iniţiez

dialogul cu tema: „Se aproprie 1 Iunie copii/ bun prilej de bucurii”.

Surpriza: Se aud bătăi în uşă. Uşa se deschide, şi o doamnă educatoare însoţită de un Mickey Mouse aduce un pachet mare cu

surprize. Copii sunt anunţaţi că vor avea de descoperit foarte multe surprize:

- Să lucreze pe centre de interes;

- Să joace un joc logico matematic;

- Să facă lucrări pentru expoziţia copiilor din centrul oraşului;

- În final să danseze şi să se joace un joc distractiv.

Rutină: „Îmi aştept rândul” (copii primesc ecusoane: flori şi porumbei)

Tranziţie: „Luaţi seama bine” - joc cu text şi cânt

Voi prezenta materialele ce se află în cutia cu surprize, iar copiii îşi încep lucrul cu drag pe centre de interes. Atmosfera din

grupă este foarte plăcută, antrenantă, copiii fiind într-o permanenţă mişcare, joc şi muncă, pe fond muzical. Copii sunt atenţionaţi în

ceea ce priveşte finalizarea lucrărilor de la fiecare centru, după care se trec în revistă rezultatele. Se expun lucrările şi se face

evaluarea acestora .

Rutina: „Apa şi săpunul prietenii mei”

Tranziţie: „Zece negrii mititei” – joc cu text şi cânt.

Ordonaţi pe scăunelele aşezate în semicerc copiii se vor grupa astfel: grupa floricelelor şi grupa fluturilor, urmând să descopere

ce surprize se mai află în cutie. Săculeţul cu trusa logi II v-a fi surpriza copiilor, voi explica copiilor conţinutul jocului, obiectivele

şi sarcinile urmând ca activitatea să fie desfăşurată.

Tranziţie: Cântec „Lunecând pe bolta albastră”

Page 11: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

Copii vor descoperii o altă surpriză din cutie, după care vor lua loc la mese în felul următor: băieţii pe exterior iar fetele pe

interior (mesele fiind aşezate în careu). Astfel, stau faţă în faţă un băiat cu o fetiţă. Se va face intuirea materialelor şi a modelului

educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea” fata se deplasează pe scaunul din dreapta şi v-a lucra cu un alt partener.

Lucrările vor fi expuse şi se v-a face evaluare lor.

Rutina: „Locul meu de joacă e frumos şi curat”

Tranziţie: „O lume minunată”

Pentru destinderea şi relaxarea copiilor voi anunţa că vom dansa / juca „Drag mi-e jocul românesc” şi apoi ne vom juca un joc

distractiv pe care îl vom învăţa astăzi şi se numeşte „Ghici cine este”.

Ziua se încheie cu revenirea la mesajul zilei, aprecieri asupra activităţii desfăşurate, recompense şi o surpriză a copiilor mai mari,

de la liceu (scenetă cu Mickey Mouse şi alte personaje îndrăgite de copii).

Page 12: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul

didactic

Conţinutul ştinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Forma de

organizare

MOMENT

ORGANIZATORIC

Se vor asigura toate condiţiile necesare pentru

desfăşurarea optimă a activităţii :

- Aerisirea sălii de grupă

- Aranjarea mobilierului pe centre de interes

- Pregătirea materialelor didactice necesare

CAPTAREA

ATENŢIEI

Se realizează în cadrul Întâlnirii de dimineaţă prin:

Salutul: întâmpin copiii cu salutul

„Dimineaţa a venit

Toţi copiii au sosit

Încerc să ne adunăm

Cu toţii să ne salutăm

Bună dimineaţa pitici”.

Pe rând copiii se salută:

- „Bună dimineaţa, sunt Daria şi sunt foarte frumoasă

azi”

- ,,Bună dimineaţa, sunt Mihnea şi sunt încântat să vă

Conversaţia

Conversaţia

Frontal

Observarea

comportamentul

Page 13: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

văd ....

Calendarul naturii :

Voi pune întrebări copiilor:

„ În ce zi suntem”

„Ce dată este”

„În ce lună suntem / anotimp / an ne aflăm

Copiii vor răspunde în cor, în timp ce le voi arăta

cartonaşele cu răspunsurile / simbolurile în imagini.

Apoi, vom discuta pe scurt starea vremii .

Momentul de „spargere a gheţii” prin metoda

„Bulgărelui de zăpadă”. Copii vor trebui să-şi spună

părerea despre colegul căruia îi aruncă mingea.

Noutatea zilei este aceea că se apropie ziua de 1 Iunie

– ziua copiilor de pretutindeni şi se anunţă mesajul

zilei:

„Se aproprie 1 iunie copiii

Bun prilej de bucurii.”

Surpriza: se aud bătăi la uşă şi o doamnă educatoare

însoţită de Mickey Mouse aduce un pachet mare cu

surprize .

Conversaţia

Exerciţiul

Problemati-

zarea

Conversaţia

Surpriza

Calendarul

naturii

Minge

Cutia cu

surprize

Frontal

Frontal

copiilor

Chestionare

orala

Răspunsurile

copiilor

Observarea

comportamentul

ui copiilor

Stimularea

interesului

Page 14: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

pentru activitate

ANUNŢAREA

TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR

Voi anunţa copii că vor avea de descoperit multe

surprize din pachet şi vor trebui să rezolve mai multe

sarcini

- Să lucreze pe centre de interes

- Să ne jucăm un joc logico matematic

- Să facem lucrări pentru expoziţia copiilor din

centrul oraşului

- În final să dansăm şi să ne jucăm un joc

distractiv pe care îl învăţăm astăzi

Copiii vor fi familiarizaţi şi cu obiectivele acestor

activităţi ce urmeaza a fi desfăşurate

Tranziţie: „Luaţi seama bine”

Conversaţia

Explicaţia

Frontal Observarea

comportamentu-

lui copiilor

REACTUALIZAREA

CUNOŞTINŢELOR

Prezint copiilor fiecare centru deschis, invitîndu-i mai

apoi să se aşeze unde doresc să lucreze:

La ARTĂ:

Copiii vor trebui să picteze pe suprafeţe tratate:

„Flori şi baloane pentru copii lumii”

Alţi copii vor decupa „Porumbeii păcii”, iar alţii vor

decora „Şerveţele pentru masa festivă a copiilor”.

Expunerea

Observaţia

Imagini cu

flori, baloane

– contur;

Porumbei –

contur;

Şerveţele din

carton colorat

în formă de

Pe grupe Observarea

comporta

mentului

Page 15: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

JOC DE MASĂ:

Copiii care doresc vor asambla piese puzzle din

jocurile: „Castelul prinţeselor” şi „Copiii şi piraţii”.

ŞTIINŢĂ: „ Pretutindeni trăiesc copii” – fişe de

lucru.

JOC DE ROL: „La magazinul de jucării”.

CONSTRUCŢII: „Orăşelul copiilor”

Voi anunţa temele pentru fiecare centru de interes

deschis, voi preciza clar sarcinile de lucru, iar acolo

unde este nevoie de ajutor voi interveni.

Copiii vor lucra, iar la sfârşitul lucrului pe centre, vom

face aprecieri şi vom evalua produsul muncii.

TRANZIŢIE: ”10 NEGRII MITITEI”

Explicaţia

Conversaţia

Instructajul

verbal

Exerciţiul

Conversaţia

pătrat,

dreptunghi,

triunghi;

Elemente

decorative;

Joc puzzle;

Fişe de lucru;

Casa de

marcat;

Bani de

jucărie;

Truse de

construcţii

Pe grupe

Individual

Pe grupe

copiilor

Analiza

produselor

activităţii

DIRIJAREA

ÎNVĂŢĂRII/

ACTIVITATE

MATEMATICĂ

Împreună cu copii vom descoperi o altă surpriză a lui

Mickey Mouse: săculeţul cu piese geometrice.

Ordonaţi pe scăunelele aşezate în semicerc copii se

grupează astfel: grupa floricelelor şi grupa fluturilor.

Voi anunţa tema ,,Surprizele lui Mickey Mouse” şi

obiectivele:

Explicaţia Frontal Observarea

comporta

mentului

copiilor;

Page 16: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

- să descopere prin pipăire forma, grosimea şi

mărimea pieselor din trusa logi ;

- să enumere atributele pieselor geometrice;

- să grupeze piesele după formă, culoare,

mărime şi grosime;

- să descopere forma geometrică rătăcită prin

negaţie logică;

- să găsească asemănările şi deosebirile dintre

cerc şi triunghi.

Conversaţia

OBŢINEREA

PERFORMANŢEI

ŞI ASIGURAREA

FEED-BACK-ului

Jocul începe cu următoarele versuri:

 „Prăjiturile colorate

  În cutie sunt aşezate

  Şi-aşteaptă să povestim,

  Tot ce despre ele ştim”.

Explicarea şi demonstrarea jocului

Voi explica copiilor conţinutul jocului: un copil numit

de la fiecare grupă vine la masa unde este cutia cu piese

din trusa logi, caută o piesă geometrică, o analizează

fără a o vedea şi-i descrie atributele de formă, mărime

şi grosime. Apoi, piesa va fi scoasă din cutie, descrisă

din nou, de data aceasta i se specifică şi culoarea. Ea va

Conversaţia

Explicaţia

Cutia cu

surprize

Săculeţul

Observarea

comporta

mentului

copiilor;

Stimularea

interesului

Page 17: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

fi aşezată la vederea tuturor copiilor. Jocul se va

adesfăşura pe echipe: echipa FLORICELELOR şi

echipa FLUTURILOR.

Executarea jocului de probă

Jocul de probă se va executa în scopul verificării

înţelegerii regulilor de joc de către toţi copiii şi a

respectării sarcinilor didactice.

Executarea jocului propriu-zis:

Copiii participă la joc, răspund la întrebări şi rezolvă

sarcinile.

Varianta nr. 1:

Se va da semnalul de începere a jocului. Dacă răspund

corect, vor fi aplaudaţi, iar cei care întâmpină greutăţi

vor fi ajutaţi de colegi sau de educatoare.

Varianta nr. 2

Formele rămase în cutie sunt răsturnate pe covor. Se va

cere copiilor, să grupeze piesele după mai multe

criterii. La semnalul educatoarei copiii închid ochii iar

aceasta ia o piesă şi o alătură altui grup. Se cere

copiilor să descopere greşeala făcută folosind negaţia

logică.

Demonstraţia

Exerciţiul

Conversaţia

Problematizarea

Tusa logi II Frontal

pentru

activitate;

Aprecierea

verbală;

Observarea

comporta

mentului

copiilor;

Page 18: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

De exemplu: Această piesă nu este mare, nu este

groasă, nu este galbenă, nu este roşie, nici rotund , nici

pătrat, nici triunghi.

Complicarea jocului

   Doi copii (câte unul de la fiecare grupă), vor descrie

asemănările şi deosebirile dintre cerc şi triunghi.  

- Descrierea asemănărilor dintre cele două forme

geometrice (au aceeaşi culoare şi mărime);

- Descoperirea deosebirilor dintre cele două forme

geometrice (grosime şi formă).

Ei vor raporta concluziile, iar eu le voi nota pe bule la

panou.

Exerciţiul

Bula dublă

Exerciţiul

Conversaţia

Problematiz.

Panou

pt.punctaj

planşa  “Bula

dublă”

jetoane

Observarea

comporta

mentului

copiilor

Aprecierea

rezolvării

corecte a

sarcinilor date

Aprecierea

verbală, aplauze

ASIGURAREA

RETENŢEIEI ŞI A

TRANSFERULUI

DE CUNOŞTINŢE

În finalul jocului voi propune copiilor să facă prăjituri

aranjând în şir prin suprapunere piesele geometrice.

Exemplu: o prăjitură rotundă, cu piese mari şi groase.

Se repetă această probă pentru fiecare echipă în parte.

Copiii vor trece la măsuţele aşezate în careu şi vor

rezolva fişe individuale.

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Trusa logi II

Pe grupe Aprecieri

stimulative,

aplauze

Page 19: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

Încheierea activităţii se face prin aprecieri asupra

desfăşurării activităţii şi asupra comportamentului

copiilor la activitate şi se intonează cântecul

„Lunecând pe bolta albastră” tranziţie pentru

următorul moment al zilei.

Problematizarea Fişe

EVALUAREA

PERFORMAN-

ŢELOR/

ACTIVITATEA

PRACTICĂ

Pentru următorul moment al activităţii, copii iau loc la

mese astfel: băieţii pe exterior, iar fetele pe interior.

Mesele sunt aşezate în careu, astfel stau faţă în faţă un

băiat cu o fată şi vor fi anunţaţi că urmeaza să execute

nişte lucrări ce vor fi expuse la expoziţia din centrul

oraşului organizata cu ocazia zilei de 1 Iunie cu tema

TABLOUL COPIILOR FERICIŢI

Se intuiesc materialele primite în coşuleţe şi modelul

educatoarei .

Se anunţă obiectivele, tema, scopul pentru care sunt

executate aceste lucrări

Se explică modul de executare a lucrărilor şi se

stabileşte că la comanda „Schimbă perechea”, fiecare

fată se deplasează pe un scaun spre dreapta, lucrând

astfel cu un alt partener.

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Schimbă

perechea

Planşe A3

Lipici

Siluete

copii,figuri

geometrice

Panouri

Frontal

In perechi

Observarea

comporta

mentului

copiilor

Aprecierea

modului de

cooperare cu

ceilalti copii pt.

a finaliza

lucrarea

Page 20: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

Se execută exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai

mâinii.

Copiii execută lucrările respectând sarcinile date, în

timp ce voi urmării şi îndruma activitatea copiilor .

Se analizează şi se apreciază modul de participare şi de

executare a lucrărilor.

Amenajarea

expoziţiei

ÎNCHEIEREA

ACTIVITĂŢII

TRANZIŢIE: ”O lume minunată”

Se fixează tema zilei, a mesajului zilei, a activităţii

practice, a jocului şi a activităţilor liber alese.

Când veselia din grupă va fi în toi voi anunţa că în

final vom dansa „Drag mi-e jocul românesc”, iar apoi

ne vom distra jucându-ne jocul: „Ghici cine este”.

Copii vor dansa drept mulţumire pentru surprizele

primite - dansul „Drag mi-e jocul românesc”.

Pentru jocul distractiv „Ghici cine este”, copii se vor

aşeza în semicerc pe scăunele şi vor aştepta explicaţiile

necesare desfăşurării jocului.

REGULA JOCULUI:

Pentru început voi conduce jocul şi le voi spune că voi

formula o ghicitoare despre un copil din grupă:

EXEMPLU: este blondă, ore ochii albaştri, câte o dată

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Demonstraţia

CD player Frontal

Frontal

Aprecieri

stimulati-

ve, aplauze

Page 21: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

este plângăcioasă, ghici cine este ?

Copii recunosc colega şi spun bucuroşi prenumele

acestuia, aplaudă.

DESFĂŞURAREA JOCULUI:

Voi ceda locul unui copil care l-a rândul lui v-a

formula o ghicitoare despre o colegă.

Jocul se repetă în ce majoritatea copiilor au formulat

ghicitori/descriere.

Se apreciază copiii care au formulat ghicitori în care au

folosit cuvintele cheie ce conţin caracteristicele

colegilor.

L-a sfârşitul activităţilor desfăşurate pe parcursul zilei,

copiii vor fi apreciaţi asupra modului în care s-au

implicat pentru realizarea sarcinilor, vor primi

stimulente şi vor avea parte de o surpriză din partea

elevilor de la liceu: scenetă cu Mickey Mouse şi alte

personaje îndrăgite.

Exerciţiul

Frontal

Aprecieri

stimulati-

ve, aplauze

BILIOGRAFIE

Curriculum pentru învăţământ preşcolar DPH 2009;

Page 22: isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/RED_Prescolar/Grupa_Mare_Proiect_de... · Web viewSe va face intuirea materialelor şi a modelului educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea”

„Ziua bună începe de la întâlnirea de dimineaţă”, Ed. Tehno/art. 2010, Smaranda Cioflica, Ilie Elena, Lazăr Camelia;

„Proiecte tematice orientative” Ed. Tehno/art 2003, Ana Aurelia, Smaranda Cioflica;

Scrisoare metodică pentru învăţământ preşcolar: ”Încă un pas spre descătuşarea de convenţional…” MECT 2010;

Programa activităţilor instructiv/educative în grădiniţa de copii”, Editura V&I Integral, Bucureşti 2005;

„Activităţi matematice în grădiniţă „ Editura ASS,Iaşi 1995 Beraru, G. Neagu;

„Activităţi matematice în grădiniţă „ Editura compania 2002 Dumitrana M.;

„Jocuri logice pentru preşcolari şi şcolari mici” Editura Did. Ped. Bucureşti 1979, Iftimie G.;

„Metode interactive de grup „ Editura Arves 2006, Silvia Bredeu, Elena Goncea, Georgeta Roiu, Mihaela Fulgu.