Instructiunea de Atribuire
-
Upload
maria-bodrug -
Category
Documents
-
view
214 -
download
0
description
Transcript of Instructiunea de Atribuire
Proiect didacticDisciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Data:
Durata: 45 min
Profesor:
Subiectul lecţiei: Instrucţiunea de atribuire
Tipul lecţiei: lecţie de structurare a cunoştiinţelor.
Competente Specifice:
Cs5. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea digitală a informaţiei.
Cs6. Translarea algoritmilor frecvent utilizaţi într-un limbaj de programare de nivel înalt.
Subcompetente:
Sc1-Elaborarea programelor în care se utilizează procedurile predefinite de citire / scriere;elaborarea programelor
La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:
Ob1.să explice în mod corect ce presupune execuţia unei instrucţiuni de atribuire fără ajutorul manualului ;Ob2.să explice situaţiile în care variabila şi rezultatul expresiei sînt compatibile din punctul de vedere al atribuirii cu ajutorul manualului ;
Ob3.să aleagă care din instrucţiunile propuse de profesor făcute în baza unor declaraţii sînt corecte,
Strategii didactice :
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, lucru cu fişa
Mijloace de învăţămînt: calculator, proiector, manual, fişe de lucru, limbajul de programare Pascal.
Scenariul Lectiei
Etapele lecţiei
Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
Timp
1. Momentul organizatoric
Salut elevii.
Întreb:Cum dispoziţia astăzi?
Verific prezenţa elevilor
Elevii mă salută.
Îmi răspund la întrebare.
Elevii se pregătesc pentru lecţie.
3 min
2. Evocarea Limbajul de programare Pascal este limbajul care îl studiaţi la momentul de faţă şi cînd lucraţi în acest limbaj este nevoie de a opera cu variabilele care la rîndul lor au nişte valori. Deoarece nu putem lucra direct cu valorile acestor variabile apare necesitatea de a atribui valorile date unor variabile. Astfel în cadrul programului se lucrează doar cu variabilele care au un nume scurt şi cîteodată sugestiv. Cu variabilele se lucrează mai simplu deoarece fie valoarea acesteia este un număr mare, fie este o expresie. De aceea pentru a ne uşura lucrul cu programele astăzi vom studia temaInstrucţiunea de atribuire
Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema nouă în caiet.
Conversaţia
3 min
3. Realizarea Sensului
Ob1 Pentru început şi pentru ca să vă fie clar trebuie să vă arăt ce formă are instrucţiunea de atribuire. Scriu la tablă forma instrucţiunii respective:
<Variabilă>:=<Expresie>
Evident că în această instrucţiune are loc o execuţie. Execuţia unei instrucţiuni de atribuire presupune:
1. Evaluarea expresiei din partea dreaptă;
2. Atribuirea valorii obţinute variabilei din partea stîngă;
Ca să vă fie mai clar vă voi prezenta cîteva exemple:
a:=7;
am atribuit cifra 7 variabilei a
b:=a+5;
variabilei b i s-a atribuit o expresie care trebuie evaluată.
x:=(a<b) and (x>y);
variabilei x de asemenea i s-a atribuit o expresie de tip Boolean care trebuie evaluată
Elevii ascultă şi îşi fac notiţe.
Explicaţia
15 min
p:= not x;
prin prezenţa cuvîntului notobservăm că variabilei p după evaluarea expresie ce i se atribuie o valoare de tip boolean
c:=’M’;
variabilei c i se atribuie o literă a alfabetului.
Trebuie să reţinem că simbolul ”:=” se citeşteatribuire şi desemnează o atribuire şi nu trebuie confundat cu operatorul de relaţie ”=” (egal). O atribuire are loc dacă variabila şi rezultatul evaluării expresiei sînt compatibile din punct de vedere al atribuirii. În caz contrar se va produce o eroare. Variabila şi rezultatul evaluării expresiei sînt compatibile din punctul de vedere al atribuirii dacă este adevărată una din următoarele afirmaţii:
1. Variabila şi rezultatul evaluării sînt de aceleaşi tipuri;
2. Tipul rezultatului este un subdomeniu al tipului variabilei;
3. Ambele tipuri sînt subdomenii ale aceluiaşi tip, iar rezultatul este în subdomeniul variabilei;
Elevii notează exemplele în caiet.
Demonstrarea
4. Variabila este de tip real, iar rezultatul de tip integer sau un subdomeniu al acestuia.
4Reflectia Ob2 Pentru exemplificare vom examina programul de la pagina 77.
Analizăm împreună cu elevii programul şi le propun cîteva întrebări pe baza programului respective.
De ce atribuirea i:=k; din program va fi corectă pentru 1<=k<=10?
De ce atribuirea j:=m; din program va fi corectă pentru 5<=m<=15?
De ce atribuirea i:=n+5; din program va fi corectă pentru-4<=n<=5?
Elevii deschid manualul la pagina respectivă
Răspunsul aşteptat:
Deoarece k:integer, i:T1 iar T1 este un subdomeniu al tipului Integer
Răspunsul aşteptat:
Deoarece m:integer, j:T2 iar T2 este un subdomeniu al tipului Integer
Răspunsul aşteptat:
Deoarece n:integer, i:T1 iar i poate
Problematizarea
9 min
De ce atribuirea j:=n+2; din program va fi corectă pentru 3<=n<=13?
lua valori numai din intervalul 1..10 Răspunsul aşteptat:Deoarece n:integer, j:T2 iar j poate lua valori numai din intervalul 5..15
5. Extinderea
Ob3 Le scriu pe tablă declaraţiile care sînt indicate înAnexa 1,
şi un şir de instrucţiuni din care elevii trebuie să le selecteze pe cele corecte şi să argumenteze alegerea lor
Elevii îşi notează în caiete declaraţile şi instrucţiunile.
Răspunsul aşteptat:
Ord(Negru) =3;
a=13;
b=3;
c=False;
a=12;
c=True;
Lucru cu fişa
10 min
6. Totalurile lecţiei
Împreună cu elevii fac o totalizare a lecţiei Întrebari:
1.Care este forma instrucţiunii de atribuire?
Elevii raspund la întrebări.
3 min
2.Ce presupune execuţia instrucţiunii de atribuire ?
3.În ce caz variabila şi rezultatul evaluării nu sînt compatibile din punctual de vedere al atribuirii?
7. Temă pentru acasă
Tema pentru acasă este:
Ex.3, 4 pag. 78
Elevii vor nota tema pentru acasa în caiet.
2 min
Anexa 1
Însărcinare:
Fie date următoarele declaraţii:
type Culoare = (Roşu, Galben, Alb, Negru, Purpuriu);
Luna = (Ian, Feb, Mar, Mai, Iun, Iul, Aug, Sep, Oct, Noi, Dec)
Var a, b: Integer;
c: Boolean;
Care va fi valoare variabilelor în urma execuţiei următoarelor instrucţiuni?
Ord(Negru) =3;
a := ord(Iul) +7; a=13;
b := ord(Mar)+pred(ord(Alb));
c := ord(pred(Oct))<ord(succ(Roşu));
a := ord(succ(Aug))+4;
c := not((ord(pred(Dec)<ord(succ(Galben))and(ord(Mai)>succ(ord(Alb)));
Instrucţiunea de atribuire1a. Indicaţi greşelile în fiecare din următoarele instrucţiuni de atribuire:
a) A : =B+1 b) A:=3,14*PI*Rc) L:=2PI*Rd) X:=X + -7
e) 4+X := Bf) X:=-YY : 10g) -X:= - C/3h) 1:=Li) C := 12.4 MOD 0.4
2a. Fie dat programul: Program A1; begin writeln(‘a’);write(‘b’);writeln(‘c’); write(‘d’);write(‘e’); end.Care din următoarele rezultate sunt corecte?
3a. Determinaţi ce realizează următorul program:
Program a2;var a,b,c,s:integer; begin writeln(‘Dati valori pentru a,b si c:’);read(a,b,c); s:=a+b+c; write(‘raspuns:’,s/3:5:2); end.
a) abcde
b) a bc de
ab
c de
d)ab cde
4a. Găsiţi erorile sintactice în următorul program:Program a1;var a,b:integer; c:caracter; z,b:real; begin read(a,b); c:=’s’; z:=a/b; write(‘z=’,z:5); end.
5a. Fie date declaraţiile:const a=67;const b=2.6E+3;var c,d:real; i,n:byte; t:boolean; m:char;Care din următoarele atribuiri sunt corecte?a) c:=67.78; d:=10; t:=false; b) b) m:=’a’; n:=-4.5; d:=true;c) i:=’c’; n:=2E-2; d:=a+b; d) d) c:=a-b; d:=sqrt(a); i:=0;
6a. Fie date declaraţiile:var a,x:integer; z:real;c:char;t:boolean;Găsiţi expresiile ce conţin greşeli: a) z:=sqr(a)+sqr(a-2)+sin(x)-abs(a-x);b) a:=sqrtt(c*sqr(z)); c) x:=a mod 3 + a div 3;d) c:=chr(a); e) e)t:=odd(x) and (a>5)
7a. Daca d este o variabila de tip char si t este o variabila booleana, ce semnificatie au urmatoarele atribuiri ? a) d:='t'; b) t:=d='t'; c) t:=(d>'a') and (d<='z'); d) t:='T'.
8a. Evaluati urmatoarele expresii: a) pred(' '); b) ord('5')-ord('a'); c) ord(pred(chr(16))); d) byte(ord('A'))+byte(ord('s')).
9a. Se dă secvenţa de instrucţiuni: a:=5; b:=7; a:=10+b; a:=a+b; b:=a+b; b:=b+15; b:=b+15; a:=b+25; a:=a+b; b:=a-b;Care sunt valorile finale ale mărimilor a şi b?
Care va fi valoarea expresiei: 3*7 div 2 mod 7/3 - trunc(sin(1))A) 0, B) 1, C) 2, D) 3, E) variantele enumărate nu conţin răspusul corect