inminunatalumeaflorilor_susanuneta

11

Click here to load reader

description

rfrfrf

Transcript of inminunatalumeaflorilor_susanuneta

Page 1: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRADINITA NR 53 “NICOLAE LABIS” GALATI

GRUPA MARE

TEMA : CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITATII :TRANSMIERE VERIFICARE SI CONSOLIDARE

PROPUNATOARE : SUSANU NETA

Page 2: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

I. ACTIVITATI DE GRUP:

-Pe domenii experentiale- A. D. E.

1.DOMENIUL:LIMBA SI COMUNICARE

Joc didactic“Hai in lumea florilor”

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

-sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;-sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii personale - sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

COMPORTAMENTE URMARITE

-ia parte la activitatile de invatare in grup;-utilizeaza cuvinte noi in contexte adecvate;-se exprima corect pentru a se face inteles;-alcatuieste propozitii simple si dezvoltate;-intelege felul in care propozitiile sunt alcatuite din cuvinte, cuvintele din silabe, iar silabele din sunete.

DESFASURAREA JOCULUI DIDACTIC

“HAI IN LUMEA FLORILOR”

SARCINA DIDACTICA-formularea de propozitii, numararea cuvintelor din propozitii, despartirea cuvintelor in silabe.REGULILE JOCULUIEducatoarea numeste un copil,acesta alege un jeton, formuleaza o propozitie, spune cate cuvinte sunt in propozitie, desparte cuvintele in silabe, apoi mentioneaza numarul de silabe.ELEMENTE DE JOCMiscarea , aplauze, surpriza, recompensele.MATERIAL DIDACTIC jetoane, tabla magnetica, carioca,planse.

Page 3: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

VARIANTA I Se explica regulile jocului:un copil vine la educatoare si extrage din cos o imagine. Aceasta va fi afisata astfel incat sa poata fi vazuta de intreaga grupa. Copilul va fi solicitat sa formuleze o propozitie, sa o “scrie” pe tabla(ex______.), sa specifice cate cuvinte are propozitia ,cate silabe are primul cuvant ,cate silabe are al doilea cuvant si sa le “scrie” pe tabla utilizand linii orizontale. Dupa ce copiii au inteles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze.VARIANTA IICopiii vor fi impartiti in doua echipe:echipa lalelelor si echipa narciselor.-Sarcina 1Educatoarea le va arata un jeton cu o cifra (ex. Cifra 2).Echipa lalelelor va trebui sa formuleze o propozitie care are tot atata cuvinte, iar echipa narciselor va trebui sa gaseasca un cuvant cu tot atatea silabe.Sarcina 2Educatoarea va rosti un sunet, iar echipele vor trebui sa formeze cuvine cu el si apoi sa le desparta in silabe.Sarcina 3Copiii primesc o fisacu urmatoarele sarcini:Denumeste imaginile.Alcatuieste propozitiiin care sa spui “Ce face?” . Reprezinta grafic propozitiile.Reprezinta grafic cuvintele din propozitie.

Page 4: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

2. ACTIVITATE PRACTICA

“Tablou cu flori de primavara”-decupare si lipire

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE-sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;-sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale puse la dispozitie;-sa participe afectiv si efectiv la activitate.

COMORTAMENTE URMARITE-sa taie pe contur in linie dreapta-sa lipeasaca elemente decorative sau alte materiale din natura in spatiul dat;-sa aprecieze lucrarea proprie si a celorlalti copiii;-sa propuna posibilitati de valorificare a lucrarilor(expozitie, decorari).

II .ACTIVITATI LIBER ALESE

-STIINTA “Ne jucam cu florile” -fisa matematica

Comportamente urmarite:-sa numere crescator si descrescator in concentrul 1-10;-sa asocieze numarul la cantitate si cantitatea la numar;-sa gaseasca drumul cel mai scurt al fluturelui la floare;

-BIBLIOTECA ”Unde s-au ascuns lalele si narcisele” -sortare imagini -citire imagini -reconstituire imagini

Page 5: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

Comportamente urmarite:-sa recunoasca florile care infloresc primavara;-sa descrie in propozitii corecte din punc de vedere gramatical ceea ce vad in imagini;-sa reconstituie imaginile cu flori de primavara;-sa descrie imaginile formate.

CONSTRUCTII “Gardut pentru gradina cu flori” -piese lego

Comportamente urmarite-sa relationeze cu partenerii de joc;-sa realizeze diferite constructii din piese lego;-sa formuleze propoziti pe baza constructiilor realizate.

JOC DE MASA “Puzzle cu flori” -joc puzzleComportamente urmarite:-sa asambleze piesele puzzle intr-o imagine relevanta;-sa compuna propozitii simple si dezvoltate avand ca suport intuitiv imaginea puzzle;-sa relationeze cu partenerii de joc.

JOC DE MISCARE “Samba florilor”

Comportamente urmarite:-sa execute exercitii fizice la comanda-sa sincronizeze miscarile cu muzica-sa-si dezvolte spiritul de echipa;-sa se relaxeze ascultand muzica si dansand;

Page 6: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

RESURSE

Materiale:jetoane cu flori, fise, creioane colorate, carioca , tabla magnetica, lipici,carton, foarfece, ornamente pentru decorat, piese lego, puzzle, recompense.Procedurale: expunerea, explicatia, exercitiul, problematizarea, demonstratia, conversatia. Jocul, exercitiul fizic.Forme de organizare:frontal individual, lucru in echipa, lucru in grup.

Bibliografie:-Curriculul pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.-2008-Ghid pentru aplicarea curriculumului in invatamantul prescolar 3-6/7 ani Bucuresti

Page 7: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA Copiii sunt asezati in semicerc astfel incat fiecare sa aiba contact vizual cu toti membrii grupei.Salutul –copiii isi aleg o floare si se adreseaza colegului alaturat cu expresia “Buna dimineata, eu sunt..laleaua”, salutul curgand firesc de la o margine la alta a semicercului intr-o atmosfera de relaxare si buna dispozitie.Impartasirea cu ceilalti-o fetita prezinta colegilor o carte pe care a primit-o in dar de ziua ei Este “Codul bunelor maniere”.Avand in vederea ca florile sunt subiectul nostru, vom discuta despre “Cui oferim flori?”Activitatea de grup-copiii intoneaza cantecul “Primavara vine”, apoi se poarta o sumara conversatie despre anotimpul care si-a facut simtita prezenta la noi in tara.Noutatile zilei-educatoarea converseaza cu copiiidespre tema saptamanii-“Florile primaverii”.Se prezinta obiectivele si se anunta titlul jocului “Hai in lumea florilor”.Jocul se va desfasura frontal cu intreaga grupa si pe echipe, apoi mergem la fiecare sector explicandsarcinile ce le revin copiilor. Dupa prezentarea centrelor, copiii isi aleg locul unde vor lucra pentru inceput, urmand sa se roteasca pe la toate centrele. Rotatia grupurilor se va face in asa fel incat toti copiii sa participe la sectorul Biblioteca si Arta. Dupa incheierea activitatii la fiecare centru se va face evaluarea si autoevaluarea.

Page 8: inminunatalumeaflorilor_susanuneta

MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE

1.CAPTAREA ATENTIEI -se realizeaza prin invitarea copiilor in lumea virtuala a florilor de primavara.Fiecare isi imagineaza ca este o floare de primavara.

2.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR-S-a facut in timpul conversatiei purtate la inceputul activitatii.

3.EXPLICAREA JOCULUI- dupa executarea jocului de proba copii sunt incurajati sa raspunda, iar cei care vor da cele mai multe raspunsuri corecte vor fi recompensati. 4.DIRIJAREA INVATARII-se realizeaza prin maniera integrata prin angajarea copiilor la lucru in toate sectoarele de activitate.

5.OBTINEREA PERFORMANTELOR-fiecare copil a pus in practica procedeele de lucru dobandite anterior tinand seama de activitatile specifice fiecarui sectorsi in special de sarcinile primite, demonstrand ca s-au atins obiectivele propuse.

6.FEED-BACK-UL-fiecare grup de copii se apreciaza si isi evalueaza realizarile raportandu-se la sarcinile pe care le-au avut de indeplinit.

7.EVALUAREA PERFORMANTELOR-expozitie cu lucrarile copiilor .