icoana 2014.doc

13
PROIECT DE LECTIE Data:06-10.01.2014 Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan ȘCOALA Gimnazială Filipești Clasa a VIII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de ȋnvățăre: Exprimarea învăţăturii creştine Subiectul lecției: Icoana-fereastră spre cer Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Competențe generale: C.G. 2 Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de Comunicare CG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente Competențe specifice: 2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie, artă)

Transcript of icoana 2014.doc

Page 1: icoana 2014.doc

PROIECT DE LECTIE

Data:06-10.01.2014

Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan

ȘCOALA Gimnazială Filipești

Clasa a VIII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de ȋnvățăre: Exprimarea învăţăturii creştine

Subiectul lecției: Icoana-fereastră spre cer

Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Competențe generale:

C.G. 2 Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de ComunicareCG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente

Competențe specifice:

2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii

interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie, artă)

3.1 Prezentarea formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă

Obiective operaţionale:

a) cognitive

OC1: - să precizeze semnificaţiile icoanei pentru creştinul ortodox;

OC2- să argumenteze că cinstirea icoanelor nu este idolatrie;

Page 2: icoana 2014.doc

OC3- să arate distribuirea picturii în ansamblul iconografic al bisericii;

OC4- să argumenteze necesitatea icoanei în sala de clasă;

OC5- să evidențieze importanţa catehetică şi educativ-religioasă a picturii bisericeşti;

afective

OA1: elevii vor participa cu placere și interes la lecție

OA2: se vor mobiliza pentru sarcinile date

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: explicaţia, meditaţia religioasă, conversaţia, argumentarea, observarea dirijată, exerciţiul.

2. Mijloace de învăţământ: imagini cu pictura din biserică, fişe de lucru.

3.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse

1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a

Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a

Proiectarea unitaţii de învăţare: Exprimarea învăţăturii creştine

2.Temporale: număr de lecţii: 1

Durata: 50 min.

3.Bibliografice: 1. Branişte, Pr.Prof.Dr.Em, Liturgica generală, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R.,Bucureşti

1993

2. Costin, Arhiepiscopul Vasile, Semnificaţia icoanei bizantine în Ortodoxie, Târgovişte, 1997

3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura

„Polirom”, Iaşi,1998

Page 3: icoana 2014.doc

4. Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr. Sebastian, Metodica Predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001

Nrcrt

Etapele lecţiei Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

3 Pe perete ne vegheaza,Ori din sticla, ori din lemn,Si sub ea adesea se-asazaCandela cu untdelemn.

• Elevii ascultă cu atenţie. o conversatia

2. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor lecției

3 Se anunta si se scrie pe tabla data si titlul lectiei: Icoana-

fereastra spre cer

Se precizeaza obiectivele lectiei

Vom vedea cate sunt, cum se numesc cand se praznuiesc si detalii despre fiecare dintre ele.

Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicatiile profesorului.

explicatia

3. Actualizarea cunostintelor ȋnsusite anterior

10

Se adresează elevilor următoarele întrebări:Cine a hotărât ca Iisus să se nască din Fecioara Maria?De unde ştim de această hotărâre mare?Ce i-a zis el, Fecioarei Maria?Cine este Iisus?A promis Dumnezeu şi altădată că-L va trimite pe Fiul Său în lume?De ce L-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său ȋn lume?

Cine a aflat, mai întâi, de la îngeri, vestea naşterii Domnului?De ce a trimis Dumnezeu pe îngeri să ducă această veste, mai întâi, păstorilor?Noi putem învăţa ceva de la păstori?

Elevii răspund la solicitările profesorului.

o explicaţia o activitate frontală

Aprecieri

verbale

Page 4: icoana 2014.doc

Ce au simţit ei când au auzit de naşterea Domnului?Ce au făcut păstorii?Ce învăţături desprindem noi din acestea?

4. Prezentarea noului conținut

5 -Se explică elevilor că întreaga artă sacră nu poate fi

înţeleasă în adevăratul ei conţinut şi sens decât integrată

în Biserică şi în viaţa ei liturgică şi sacramentală.

Arhitectura, pictura, muzica, poezia, în Biserică se

transforma, din forme de artă cu scopuri diferite în

instrumente ale cunoaşterii lui Dumnezeu

Activitate frontala

5.Dirijarea ȋnvățării

Se cere elevilor să-şi imagineze un lăcaş de cult golit de orice chip sacru şi să-şi exprime opiniile despre un astfel de lăcaş. Se precizează: Contemplând interiorul bisericilor acoperite de icoane, nu ne simţim singuri. Suport pentru meditaţie, icoanele duc la contemplarea celor nevăzute. Manifestarea văzută a ceea ce nu se poate vedea, icoana este mijlocul prin care suntem conduşi spre fiinţe. Ea este un obiect sfânt prin care simţim prezenţa personală a lui Hristos, a Maicii Domnului, a sfinţilor. Sfântul Ioan Damaschin descrie înrâurirea icoanelor asupra sufletelor astfel:„Nu am prea multe carţi şi nici timp liber pentru a citi; intru însă în Biserică, spitalul obştesc al sufletelor, înăbuşit ca de nişte spini; podoaba picturii mă atrage să mă uit, îmi desfătează vederea ca o livadă, şi, pe nesimţite slava lui Dumnezeu pătrunde în suflet. Am primit răbdarea mucenicului, răsplata cununilor şi mă aprind ca prin foc cu dorinţa de a-l imita” -Se cere elevilor să argumenteze de ce cinstirea

• Elevii ascultă cu atenţie.Elevii noteaza ȋn caiete afirmațiile profesorului

Conversatia

Activitate frontală

Aprecieri

verbale

Page 5: icoana 2014.doc

icoanelor nu este idolatrie. În funcţie de răspunsurile elevilor,se pot face următoarele completări: Aşa cum un pictor care face portretul unui omnu îl redă lipsit de viaţă, ci, dimpotrivă, omul rămâne viu, iar pictura se numeşte portretul lui pentru că i se aseamănă, tot aşa cel ce face o icoană a Mântuitorului,de exemplu, nu reprezintă doar umanitatea sau numai divinitatea, ci persoana divino-umană a Sa, icoana reprezentând astfel o asemănare a prototipului. „De aceea icoana primeşte numele Domnului. Doar prin aceasta icoana este în comuniune cu El; şi din acest motiv este vrednică de cinstire şi este sfântă”(Documentele Sinodului al VII-lea Ecumenic,doc.6) Altfel spus, cinstind icoanele, cinstim persoanele reprezentate în icoane, şi nu materialul din care sunt făcute acestea. Deci inchinarea la icoane nu este o încălcare a poruncii a doua din Decalog: „Să nu-ţi faci chip cioplit”(Ieşire20,4) Această poruncă ne cere să nu adorăm creatura în locul Creatorului şi nu se referă la icoane, ci la idolii care erau cinstiţi ţn locul lui Dumnezeu. Biserica Ortodoxă prăznuieşte în prima Duminică a Postului Mare, biruinţa asupra iconoclasmului(luptei împotriva sfintelor icoane) şi restabilirea cultului icoanei, în urma hotărârilor Sinodului al VII-lea Ecumenic de la Niceea în anul 787. Atunci s-a arătat că Biserica consideră că icoana conţine şi transmite acelaşi adevăr ca şi Scripturile, adevăr subliniat şi de Sf. Vasile cel Mare care spunea: „Ceea ce cuvântul transmite prin auzire, pictura arată în tăcere prin imagine”. Se prezintă elevilor modul cum este distribuită pictura în ansamblul iconografic al unei biserici ortodoxe. Bisericile ortodoxe nu sunt zugrăvite la întâmplare ci după o anumită rânduială. Distribuirea picturii este

Page 6: icoana 2014.doc

determinată de arhitectura fiecărei părţi a bisericii, de destinaţia ei şi de semnificaţia ei în cult ALTARUL: este partea cea mai tainică şi mai sfântă a locaşului de cult, este locul unde se săvârşeşte Jertfa Sfânta a Liturghiei, unde stau numai clericii. Înăuntrul lui se află Sfânta Masă,imagine a tronului slavei Tatălui Ceresc, pe care şade veşnic Hristos Însuşi pentru că aici se află Sfântul Său Trup şi Sânge.Altarul este Sfânta Sfintelor , punctul de întâlnire a lui Dumnezeu cu omul si loc de unire a cerului cu pământul. Ca regulă generală, în locul central de pe bolta altarului, deasupra Sfintei Mese, se zugrăveşte chipul Maicii Domnului, care tronează astfel la hotarul dintre pământ şi cer, ca mijlocitoare între Dumnezeu şi oameni. Sfânta Fecioară este înfăţişată fie ca Împărăteasă fie ca rugătoare. Pe pereţii altarului sunt pictate scenele: Liturghia îngerească,Împărtăşirea Sfinţilor Apostoli, scena mielului la care slujesc mari ierarhi. CATAPETEASMA: este zidul sau peretele acoperit cu icoane care desparte altarul de naos. Ea este străpunsă de trei uşi. Pe uşile împărăteşti se pictează de obicei,icoana Bunei Vestiri iar pe uşile laterale-Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil. De o parte şi de alta a uşilor împărăteşti se afla icoana Mântuitorului(spre sud) apoi chipul sfântului care este patronul bisericii respective, şi în partea de nord icoana Maicii Domnului şi icoanele unor sfinti veneraţi mai mult in acea zonă.Partea de sus a catapetesmei este zugrăvita cu trei rânduri orizontale de câte treisprezece icoane.Deasupra catapetesmei, în mijloc, se înalţă crucea pe care este pictat Mântuitorul răstignit, iar alături de braţele crucii, de o parte şi de alta, în două iconiţe mai mici se afla chipurile Maicii Domnului şi al Sfăntului Ioan Evanghelistul. Prin icoanele care o acoperă,catapeteasma

Page 7: icoana 2014.doc

pune în faţa credincioşilor o recapitulare a întregii istorii sfinte a mântuirii, înfăţişată în momentele ei de căpetenie din Vechiul şi Noul Testament. NAOSUL: în cupolă sunt zugăviţi locuitorii Cerului: Dumnezeu Atotţiitorul(Pantocrator) înconjurat de îngeri,cei 12 prooroci, Sf. Apostoli si cei 4 evanghelişti.Pereţii sunt pictaţi cu scene din viaţa Mântuitorului, a Sfintei Fecioare, a altor sfinţi. PRONAOSUL:pe bolţi se zugrăveşte scena „Toată suflarea”, pereţii -cu scene din viaţa şi pătimirea sf.mucenici, cu ilustrarea Acatistului Sfintei Fecioare. Profesorul precizează: După ce am aflat cât de importantă este icoana pentru creştinii ortodocşi, consideraţi că icoana ne ajută în predarea orei de Religie? Argumentaţi răspunsul. Pentru a răpunde întrebării adresate de profesor, elevii

primesc un post-it pe care îl vor lipi pe flip-chart.

6. Obținerea performanței

5 Se împart elevilor fişe de lucru ce conţin următoarele citate:

a) „Ceea ce este Scriptura pentru cei ce ştiu să citească, aceea este şi pictura pentru cei neînvăţaţi, pentru că în ea chiar şi cei neştiutori văd ce trebuie să urmeze”

(Sf. Grigorie cel Mare)

b) „Icoana dă un exemplu de eroism, un model de viaţă sfântă şi un îndemn de a slăvi pe Dumnezeu, Căruia ei I-au plăcut în această viaţă”

(Sf.Gherman al Constanti-

Nopolului)

Se cere elevilor să argumenteze importanţa picturii

Exercitiu o activitate individuală

o

Page 8: icoana 2014.doc

bisericeşti, pornindu-se de la aceste citate.

7. Feedbackul (Asigurarea conexiunii inverse)

5 Se adresează elevilor următoarele întrebări:

- Ce semnificaţie are icoana pentru un creştin ortodox?

- De ce este necesară icoana la ora de Religie?- Argumentaţi că cinstirea icoanelor nu este

idolatrieIdentificaţi principalele icoane pictate în altarul, naosul şi

pronaosul bisericii

-

Conversaţia

aprecieri verbale

8. Evaluarea 2 Fac aprecieri generale și individuale, acord stimulente

9-10

Asigurarea retenţiei şia transferului

3 Se anunţă şi se explică tema pentru acasă:

„-Redactează un text de maxim o pagină în care să descrii icoana(icoanele) pe care o(le) ai sau ai vrea să le ai în locul de închinare din casa ta.”

Elevii notează tema pe caiete.

Explicatia Activitate frontala

Page 9: icoana 2014.doc