iapaluivoda

14
PLAN DE LECŢIE DATA: 20. XI.2007 CLASA: a VII-a OBIECT: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECT: „Iapa lui Vodă” de Mihail Sadoveanu ( 4 ore ) TIPUL LECŢIEI: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe OBIECTIV – CADRU: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. COGNITIVE: să motiveze apartenenţa textului la genul epic; să sesizeze în structura textului cele două planuri narative; să formuleze ideile corespunzătoare celor două planuri narative; să definească inserţia; să identifice procedeele de legare a secvenţelor din text ( înlănţuirea / alternanţa ); să caracterizeze sumar personaje care apar în text; B. AFECTIVE: să manifeste dragoste faţă de lectură; să-şi dezvolte gândirea creatoare şi sensibilitatea prin receptarea operei literare; să fie dispuşi a integra noile cunoştinţe în propriul sistem de valori estetice. RESURSE: procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, munca în echipă; materiale: manualul, volume de povestiri, fişe, coli de hârtie; organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală.

Transcript of iapaluivoda

Page 1: iapaluivoda

PLAN DE LECŢIE

DATA: 20. XI.2007CLASA: a VII-aOBIECT: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂSUBIECT: „Iapa lui Vodă” de Mihail Sadoveanu ( 4 ore )TIPUL LECŢIEI: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIV – CADRU: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. COGNITIVE: să motiveze apartenenţa textului la genul epic; să sesizeze în structura textului cele două planuri narative; să formuleze ideile corespunzătoare celor două planuri narative; să definească inserţia; să identifice procedeele de legare a secvenţelor din text ( înlănţuirea /

alternanţa ); să caracterizeze sumar personaje care apar în text;

B. AFECTIVE: să manifeste dragoste faţă de lectură; să-şi dezvolte gândirea creatoare şi sensibilitatea prin receptarea operei

literare; să fie dispuşi a integra noile cunoştinţe în propriul sistem de valori estetice.

RESURSE: procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire,

munca în echipă; materiale: manualul, volume de povestiri, fişe, coli de hârtie; organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală.

BIBLIOGAFIE:1. „Limba română” – manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas;2. Sadoveanu, Mihail – „Hanu Ancuţei”, Editura Herra, Bucureşti;3. „Istoria ilustrată a literaturii române” – album şcolar, Editura „Porţile

Orientului”, Iaşi ;4. Popa I., Popa M. – „Literatura română” – manual preparator pentru clasa

aVII-a, Editura Niculescu .

Page 2: iapaluivoda

I. DESCIFRAREA TEXTULUI

Mihail Sadoveanu ( date sumare despre autor şi operă) Lectura textului

( Rezolvarea exerciţiilor de vocabular – pg. 47. ) Lectura pe fragmente corespunzătoare celor două planuri narative

( Delimitarea fragmentelor corespunzătoare celor două planuri narative: A - / 1, 3, 5, 7 / – „într-o toamnă aurie”;B - / 2, 4, 6 / – „vremea lui Mihai Vodă Sturza”).

II – III. INTERPRETAREA TEXTULUI

Încadrarea textului în genul epic – argumentarea apartenenţei la opera epică. ( Fişa nr. 1 )

Secvenţele textului ( Fişa nr. 2 ) Povestirea în ramă – inserţia. ( Fişa nr. 3 ) Procedee de legare a secvenţelor din text – înlănţuirea, alternanţa.

( Exerciţiile 3, 4 – pagina 50. )

IV. CARACTERIZAREA SUMARĂ A PERSONAJElOR

Comisul Ioniţă Vodă Mihalache Sturza Ancuţa cea tânără Moş Leonte

( Fişa nr. 4 / Fişa nr. 5 )

FIŞA NR. 1

Page 3: iapaluivoda

„IAPA LUI VODĂ” - text epic - exprimă în mod indirect idei, gânduri, sentimente.

Există:NARATOR

N1 – naratorul care relatează despre oamenii de la han şi ambianţa de aici, „într-o toamnă aurie” narator martor.

N2 – comisul Ioniţă – naratorul care povesteşte o întâmplare din „vremea lui Mihai Vodă Sturza narator participant.

ACŢIUNE

Faptele şi întâmplările se petrec pe două planuri narative:

Primul plan narativ, A ( N1): locul: Hanul Ancuţei; timpul: „într-o toamnă aurie”,

„într-o depărtată vreme, demult”, „vremea petrecerilor şi a poveştilor”.

Al doilea plan narativ, B ( N2 ): locul: Hanul Ancuţei; timpul: „vremea lui Mihai

Vodă Sturza”, „vremea tinereţelor mele”.

PERSONAJE

Prezente în planul A: Prezente în planul B:

hangiţa – ANCUŢA cea tânără; hangiţa – ANCUŢA cealaltă comisul IONIŢĂ ; comisul IONIŢĂ moş LEONTE boierul – VODĂ Mihalache Sturza

MODURI DE EXPUNERE

NARAŢIUNEA - modul de expunere dominant - relatează faptele şi întâmplările; - pe parcursul ei găsim: DESCRIEREA - accentuează atmosfera de legendă – descrierea hanului ( „ hanul acela al Ancuţei nu era han, - era cetate. Avea nişte ziduri groase ... şi nişte porţi ferecate ...”);

– caracterizează personaje – Ancuţa ( „ ... sprâncenată ... vi- cleană, ..., rumănă la obraji,...” ), comisul Ioniţă ( „un om înalt, cărunt, cu faţa uscată...”), Vodă ( „un boier mărunt la stat, cu barba roşă...);

DIALOGUL - evidenţiază oralitate exprimării ( interjecţii, vocative, interogaţii, exclamaţii, cuvinte populare, regionalisme etc.

Page 4: iapaluivoda

FIŞA NR.2

SECVENŢELE TEXTULUI - DELIMITARE PE PLANURI NARATIVE

A. 1. ( N1 ): Într-o toamnă aurie, printre

călătorii opriţi la han se afla şi comisul Ioniţă.

Comisul se laudă cu descen-denţa calului său din „iapa lui Vodă”.

B. 2. ( N2 ): Comisul Ioniţă îşi începe

povestirea evocând vremurile de demult, vremurile tinereţii sale, la acelaşi han.

A. 3. ( N1 ): Cei prezenţi la han se aşează în

jurul comisului, pregătiţi să-i asculte povestirea.

Apa Moldovei curge liniştită, în depărtare se zăresc munţii, iar calul nechează, neliniştindu-i pe cei prezenţi.

B. 4. ( N2 ) În timp ce comisul se afla la

han, îşi face apariţia un boier mare.

Cei doi cinstesc, iar comisul se plânge de nedreptăţile îndurate şi spune că merge la Vodă să-i facă dreptate.

A. 5. ( N1 ): Ancuţa cea tânără ascultă şi la

pretenţia comisului, de-a-i pupa Vodă iapa nu departe de coadă, în cazul în care nu i-ar face dreptate, se face că nu pricepe.

A. 7. ( N1 ): Comisul susţine descendenţa

calului său din „iapa lui Vodă” şi consideră că acesta e un lucru rar, iar calul este astfel demn de admirat.

Povestirea se sfârşeste, poate începe o alta.

B. 6. (N2 ): Răzeşul mai cinsteşte o oală cu

vin, apoi pleacă spre Iaşi. Este primit de Vodă, în per-

soana căruia îl recunoaşte pe boierul de la han.

Domnitorul îi face dreptate, dar îl întreabă ce s-ar fi întâmplat în caz contrar şi află că răzeşul nu-şi ia vorba înapoi, iapa fiind peste drum.

Vodă trimite un slujitor pentru a se asigura că i s-a făcut drep-tate răzeşului.

Page 5: iapaluivoda

FIŞA NR. 3

POVESTIREA ÎN RAMĂ - INSERŢIA

POVESTI-RE ÎN RAMĂ

= INSERŢIA = includerea unei povestiri în interiorul alteia.

Legătura între secvenţe: - înlănţuire;

A. Locul: Hanul Ancuţei Timpul: „într-o toamnă aurie”

B. Locul: Hanul Ancuţei Timpul: „vremea lui Mihai Vodă Sturza

Personajele: Ancuţa „cealaltă” Comisul Ioniţă Boierul - Vodă Naratorul: N2 - comisul Ioniţă Naraţiunea - pers. I.

Personajele: Ancuţa „cea tânără” Comisul Ioniţă Moş Leonte Naratorul: N1 Naraţiunea : pers. a III-a.

Page 6: iapaluivoda

- alternanţă.

A. = RAMA TABLOULUI

B. = IMAGINEA

FIŞA NR. 4CARACTERIZAREA PERSONAJELOR

Comisul IONIŢĂ: personaj principal, prezent pe tot parcursul textului ( A. şi B. ); al doilea narator ( N2 ), narator participant la întâmplarea relatată; răzeş de la Drăgăneşti, din ţinutul Sucevei; înalt, cărunt, chip aspru, trist; isteţ, atotştiutor; mândru de calul său; îi place să vorbească, să povestească, să-şi atragă ascultătorii; sensibil, emotiv uneori; demn şi corect, iubeşte dreptatea; hotărât să-şi rezolve situaţia, să i se facă dreptate; uşor ironic, are simţul umorului; generos şi respectuos; îndrăzneţ, mândru de condiţia sa socială, conştient de calităţile sale; prezentat: - direct - de autor, prin descriere ( portretul fizic );

- de el însuşi (autoprezentare ); - indirect - reiese din felul de a vorbi, din comportament, din relaţia cu celelalte personaje.

Page 7: iapaluivoda

ANCUŢA cea tânără: prezentă în prima povestire ( A ); stăpâna hanului - hangiţa; tânără, frumoasă; amabilă, ospitalieră; curioasă, dar discretă în acelaşi timp; prezentată: - direct de autor - prin descriere; - indirect - prin comportament, prin raportare la mama sa, Ancuţa de altădată, cu care se aseamănă fizic, dar şi moral.

VODĂ MIHALACHE STURZA: prezent doar în a doua naraţiune ( B. ); personaj real, domn al Moldovei; apare în dublă ipostază - boierul de la han: prietenos, fericit să-şi vadă supuşii

mulţumiţi, cu simţul umorului; - domnitorul: sincer, corect, dar care îşi păstreză simţul umorului;

prezentat: - direct - prin descriere; - indirect - prin comportament, fapte, vorbire, mimică.

Moş LEONTE: personaj episodic ( A. ); priceput la toate; ironic, insinuant; ştie să-şi provoace interlocutorii.

FIŞA NR.5

Page 8: iapaluivoda

Numele personajului Exemplificarea trăsăturilor

Comisul IONIŢĂ: personaj principal, prezent pe tot

parcursul textului ( A. şi B. ); al doilea narator ( N2 ), narator

participant la întâmplarea relatată; răzeş de la Drăgăneşti, din ţinutul

Sucevei; înalt, cărunt, chip aspru, trist; isteţ, atotştiutor; mândru de calul său; îi place să vorbească, să povesteas-

că, să-şi atragă ascultătorii; sensibil, emotiv uneori; demn şi corect, iubeşte dreptatea; hotărât să-şi rezolve situaţia, să i se

facă dreptate; uşor ironic, are simţul umorului; generos şi respectuos; îndrăzneţ, mândru de condiţia sa

socială, conştient de calităţile sale; prezentat: - direct - de autor, prin

descriere ( portretul fizic ); - de el însuşi (autoprezentare );

- indirect - reiese din felul de a vorbi, din comportament, din relaţia cu celelalte personaje.

(tema de casă )

ANCUŢA cea tânără: prezentă în prima povestire ( A ); stăpâna hanului - hangiţa; tânără, frumoasă; amabilă, ospitalieră; curioasă, dar discretă în acelaşi

timp; prezentată: - direct de autor - prindescriere;

- indirect - prin compor- tament, prin raportare la mama sa, An- cuţa de altădată, cu care se aseamănă fizic, dar şi moral.

VODĂ MIHALACHE STURZA: prezent doar în a doua naraţiune ( B. );

Page 9: iapaluivoda

personaj real, domn al Moldovei; apare în dublă ipostază: - boierul de la han: prietenos, mul-ţumit să-şi vadă supuşii fericiţi; cu simţul umorului; - domnitorul: sincer, corect, dar care îşi păstreză simţul umorului; prezentat: - direct - prin descriere;

- indirect - prin compor- tament, fapte, vorbire, mimică.

Moş LEONTE: personaj episodic ( A. ); priceput la toate; ironic, insinuant; ştie să-şi provoace interlocutorii.