heidi proiect didactic

14
DATA: 22 aprilie 2009 ŞCOALA: S.A.M. „Alexandru Podoleanu”, PODOLENI CLASA: a III-a A ÎNVĂŢĂTOR: Acsinte Alina Mariana ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vara SUBIECTUL: „Heidi, fetiţa munţilor”, fragment după Johanna Spyri TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare DURATA: 45` SCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea capacităţii de muncă intelectuală cu textul literar OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui text citit sau al unui mesaj audiat Să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elemente de construcţie a comunicării studiate OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a)Cognitive: O1 - Să citească corect, coerent, conştient şi expresiv textul literar

description

proiect didactic clasa a IIIa

Transcript of heidi proiect didactic

DATA: 22 aprilie 2009COALA: S.A.M. Alexandru Podoleanu, PODOLENICLASA: a III-a ANVTOR: Acsinte Alina MarianaARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romnUNITATEA DE NVARE: VaraSUBIECTUL: Heidi, fetia munilor, fragment dup Johanna SpyriTIPUL LECIEI: predare - nvareDURATA: 45`SCOPUL LECIEI: Dezvoltarea capacitii de munc intelectual cu textul literarOBIECTIVE DE REFERIN: S redea prin cuvinte proprii coninutul unui text citit sau al unui mesaj audiat

S integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elemente de construcie a comunicrii studiate

OBIECTIVE OPERAIONALE:

a) Cognitive:

O1 - S citeasc corect, coerent, contient i expresiv textul literarO2 - S identifice cuvintele i expresiile noi din textO3 - S rspund la ntrebrile legate de coninutul textuluiO4 - S utilizeze creativ elementele de vocabular nsuiteb) Afective:

Exprimarea propriilor preri, gnduri i sentimente fa de frumuseile naturii n anotimpul primvaraSTRATEGII DIDACTICE:

a) Resurse procedurale (metode didactice):

conversaia

explicaia

exerciiul

problematizarea

metoda didactic Explozia stelar metoda didactic Harta lecturiib) Resurse materiale: fise de lucru, plane, manual FORME DE REALIZARE: frontal;individual; pe grupe. BIBLIOGRAFIE:

S dezlegm tainele textelor literare,autor Carmen Iordchescu,

Editura Carminis;Piteti 2002;

M.E.C., Programe colare pentru clasa a III a, Limba i literatura romn, Bucureti, 2005

Momentele lecieiOb. op.Coninutul lecieiStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace Forme de organizare

1. Moment organizatoricAsigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii.ConversaiaFrontal

2. Verificarea temei O1Verific tema calitativ prin citirea oral de ctre elevi, se fac aprecieri , se corecteaz eventualele greeli.Conversaia FrontalEvaluare oral

3. Captarea atenieiO4Se va realiza cu ajutorul unui rebus (ANEXA 1)ConversaiaExplicaia

Exerciiul Plan Frontal Observare sistematic

4. Anunarea temei i a obiectivelorSe anun titlul leciei Heidi, fetia munilor fragment dup Johanna Spyri i cteva din obiective n manier accesibil copiilor.

Se scrie titlul pe tabl i n caiete.Conversaia TablaCaietele elevilorFrontalObservare sistematic

5. Dirijarea nvriiO1

O2

O4

O3

O3 Date despre autor

Se prezint portretul autoarei Johanna Spyri i cteva date biografice (ANEXA 2).

Se vor sesiza elementele de organizare a textului n pagin: intuirea imaginii, identificarea titlului leciei i a autorului.

Lectura model a textului literar

Se citete integral textul.

Lectura explicativ a textului literar

Numete elevii care s citeasc lecia pe fragmente i s motiveze folosirea alineatelor i a unor semne de punctuaie.

Se citete, pe rnd, cte o fraz a leciei (citire n lan) adaptnd intonaia impus de semnele de punctuaie.

Se vor identifica i explica cuvintele noi, introducndu-le n enunuri proprii. (cuvintele noi i propoziiile vor scrise pe caietele elevilor).

Se poart discuii referitoare la text.

Care este titlul i autorul textului?

(Heidi, fetia munilor fragment dup Johanna Spyri Care sunt personajele ntmplrii?

(Heidi, Clara, Peter, Blaia)

Ce a pit Clara?(a czut de pe scaun)

Cine a ajutat-o s se ridice?

(Heidi i Peter)

De ce erau emoionai copiii?

(pentru c reuise Clara s mearg)Elevii sunt mprii n trei grupe.Fiecare grup trebuie s formuleze ntrebri pe baza leciei Heidi, fetia munilor dup Johanna Spyri. (ANEXA 3)Conversaia Explicaia

Exerciiul

Lectura explicativ

Activitatea cu manualul

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Conversaia

Explozia stelar

Fi de autorManualulManualul

Fie de lucruFrontal Individual

Frontal

FrontalPe grupe Observare sistematicAprecieri verbale

Evaluare reciproc

Evaluare scris

6. Asigurarea reteniei i a transferuluiO4Elevii vor completa primele dou puncte din harta lecturii (ANEXA 4)Harta lecturiiExplicaia

Conversaia

Exerciiul Fie de lucruIndividual Observare sistematic

7. Tema pentru acasO2O3

O4Elevii vor completa acas harta lecturii n ntregime.Explicaia Frontal

8. EvaluareSe fac aprecieri asupra modului n care elevii au participat la lecie.

Se acord calificative.FrontalAprecieri verbaleCalificative

ANEXA 1GHIOCEL

VERB

CINCI

ADJECTIV

PITICI

1. Vestitorul primverii.

2. Parte de vorbire care exprim aciunea, starea, existena.

3. Cifra 5, cu litere.

4. Parte de vorbire care exprim nsuiri.

5. Alb ca zpada i cei apte..........

ANEXA 2

JOHANNA SPYRI

Johanna Spyri (n. 12 iunie, 1827 - d. 7 iulie 1901) a fost o autoare de cri pentru copii. Numele de la natere: Johanna Louise Heusser. i-a petrecut copilria ntr-un sat din apropierea munilor falnici din Elveia. Viaa linitit de lng munte, respectiv din sat, a fost o surs de inspiraie pentru ceea ce a scris n decursul vieii.

ANEXA 3

ANEXA 4

HARTA LECTURII Heidi, fetia munilor este o carte a scriitoarei elveience Johanna Spyri. Cartea a fost publicat n 1880.

1. Alege i bifeaz rspunsurile potrivit:

Locul unde se petrece ntmplarea este:

la munte la bunicii lui Heidi la cmpie

Timpul cnd are loc aciunea este: iarna primvara vara Personajele povestirii sunt:

Heidi bunicul ei Peter Clara Blaia vecinul

2. Unete cuvintele cu acelai neles: 3. Leag cuvintele cu sens opus: cupol ginga

linitit slab

sfios poiana ncet agitat

pajite bolt a se apropia a se trezi

splendoare a reui a ridica tare suav minunie a adormi a se deprta

a izbuti timid cu putere a cobor

4. Adaug nsuiri potrivite:

iarb - . tufe - flori - . . .

5. Completeaz enunurile urmtoare cu expliciile corespunztoare:

Heidi voia s vad dac ..

Clara a rmas n tovria .......

Fetia pus pe picioare a reuit

Bucuria copiilor a fost att de mare nct ...............................

6. De ce Clara nu ar fi vrut s plece niciodat de acolo? tiai c intaura este o plant medicinal i se mai numete fierea pmntului.

HEIDI, FETIA MUNILOR

- fragment -

dup Johanna Spyri

CINE?

CUM?

DE CE?

CE?

UNDE?