gina1

13
Proiect de lectie CLASA: I INVATATOR: Nechifor Gina ARIA CURRICULARA: Limba şi comunicare DISCIPLINA: Limba si literatura romana – citit – scris consolidare UNITATEA DE INVATARE: Infloresc gradinile SUBIECTUL : Sunetul si grupul de litere “chi”/”Chi” TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi DURATA: 1 X 45 minute OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.1. sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral; 1.3. sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data,silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba; 3.4. sa citeasca in ritm propriu un text; 4.1. sa scrie corect litere,silabe,cuvinte; 4.2. sa scrie corect,lizibil si ingrijit propozitii scurte. OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili: a)cognitive OC1 – sa recepteze prin lectura textul; OC2 – sa scrie litera correct, izolat si in cuvinte;

description

gina1

Transcript of gina1

Page 1: gina1

Proiect de lectie CLASA: I INVATATOR: Nechifor Gina

ARIA CURRICULARA: Limba şi comunicareDISCIPLINA: Limba si literatura romana – citit – scris consolidareUNITATEA DE INVATARE: Infloresc gradinileSUBIECTUL : Sunetul si grupul de litere “chi”/”Chi” TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderiDURATA: 1 X 45 minute

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.1. sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;1.3. sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data,silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;3.4. sa citeasca in ritm propriu un text;4.1. sa scrie corect litere,silabe,cuvinte;4.2. sa scrie corect,lizibil si ingrijit propozitii scurte.

OBIECTIVE OPERATIONALE :La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili: a)cognitive

OC1 – sa recepteze prin lectura textul; OC2 – sa scrie litera correct, izolat si in cuvinte; OC3 – sa scrie correct cuvinte si propozitii; OC4 – sa formeze cuvinte noi dupa modelul dat; OC5 – sa ordoneze cuvintele date intr-o propozitie; OC6 – sa-si insuseasca valoarea educativa a textului citit.

b) afectiv-atitudinale:

OA1 – sa manifeste interes pentru continutul textului si scrierea coreta,caligrafica ;

OA2 – sa se mobilizeze in vederea rezolvarii sarcinilor propuse.

Page 2: gina1

Strategia didactica:

a) Metode şi procedee didactice: conversatia, exercitiul, explicatia, citirea,munca independenta si frontala.

b) Materiale şi mijloace didactice : fişe de lucru individual,abecedarul, fise de evaluare,caiete,carti,creioane. c) Forme de organizare: frontal, individual .

Tipul de evaluare: scrisa,observarea sistematica, aprecieri verbale si scrise, fise de lucru.

Locul desfasurarii: sala de clasa.

Page 3: gina1

BIBLIOGRAFIE CURRICULUM NATIONAL, PROGRAMA PENTRU

INVATAMANTUL PRIMAR,Bucuresti,2003; SA DEZLEGAM TAINELE TEXTELOR LITERARE(Autori:

Carmen Iordachescu,Birau Rodica,Ed.Carminis,Pitesti,2006); ABECEDAR – MANUAL PENTRU CLASA I –(Autor:Marcela

Penes,Editura Ana,Bucuresti,2004); METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I – IV

(Autor:Ioan Serdean,Editura Didactica si Pedagogica,Buc.,1995); METODICA INVATARII LIMBII ROMANE IN CICLUL PRIMAR

(Autori:Anton Ilinca,Ileana Iovin,Arad,2001); DIDACTICA LIMBII ROMANE SI COMUNICARII IN CICLUL

PRIMAR(Autor:Olga Dutu,Editura Europolis,Constanta,2002); LIMBA SI LITERATURA ROMANA ORTOGRAFIE SI

PUNCTUATIE – CLASELE I – IV – (Autor:Marcela Penes,Editura Ana,Bucuresti,2000).

Page 4: gina1

Catelusul schiop

Chira,Chiriac,Paraschiva si Chivu se joaca in curtea scolii. Chivu este legat la ochi. - Unde esti,Chimita?striga el. - Aici!Aici!raspund copiii. Deodata,apare un catelus schiop.Catelul este trist.Chira ii aduce de mancare.Catelul da din codita. Ii place sa aiba prieteni.

Page 5: gina1

Accidentul

Tatal lui Paraschiv este medic. Chirita,colegul lui Paraschiv,a fost lovit de o masina.Se chinuia ingrozitor.A fost dus de urgenta la spital.Chiar tatal lui Paraschiv a facut operatia.Este medic chirurg. Acum Chirita se simte bine.

ETAPELE LECTIEI OB. OP./ DOZARE

ACTIVITATEAINVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Strategii didactice Evaluare

Resurse procedurale

Resurse materiale

Moduri de organizare

1.Moment organizatoric1’

2.Verificarea cunostintelor anterioare5’

Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. Stabilesc ordinea si disciplina necesare desfasurarii lectiei.

Scriu pe tabla litera mica si mare

Elevii se pregatesc pentru lectie.

Identifica literele mici si pe cele mari de mana.

Conversatia

Exercitiul

Fise individuale si colective

Activitate frontala

Activitate individuala

Page 6: gina1

3.Dirijarea invatarii20’

OC1 OC2

OC3

OC4

OC3

de mana invatate in prima ora(„chi” / „Chi”). Solicit identificarea lor. Cu acestea elevii vor forma cuvinte pe care le vor scrie in caiete..

Solicit elevilor realizarea exercitiilor pentru incalzirea muschilor mainilor. Impart fisa de lucru. Se vor lucra cerintele de pe fisa.

Citirea textului Elevii citesc in ritm propriu, in soapta,textul de pe fisa si rezolva exercitiile(anexa 1). Se realizeaza citirea model de catre practicanta cu o pronuntie clara si apasata a semnelor de punctuatie. Se citeste textul de catre elevi,fiecare propozitie de alt elev. Se pun intrebari despre continutul textului:- Cine se afla pe malul raului?- Unde credeti isi apleaca rachitele

Formeaza cuvinte pe care le scriu in caiete.

Realizeaza exercitii pentru incalzirea muschilor mainilor.

Citesc textul de pe fisa.

Raspund la intrebari.

Citesc propozitiile conform cerintelor.

Scriu pe caiete.

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul

Fisa de lucru individuala

Activitate frontala

Activitate frontala

Activitate individuala

Page 7: gina1

4.Obtinerea performantelor 10’ OC5

OC6

ramurile?- Cine mai vine la un moment dat pe malul lacului?Citirea selectiva Citeste propozitia in care se spune:- despre chitara lui Paraschiv;- ce incepe Paraschiv sa cante;- ce a prins unchiul Achim.Scrierea cuvintelor si propozitiilor Se scriu la tabla si pe caiete cuvinte formate din grupul de litere „chi”(chitara,echipa, chinez,chipiu, chiuveta). Voi verifica permanent. Se vor scrie si propozitiile:„Pe Gigel il dor urechile”.„Eugen a aprins focul cu chibriturile”.„Croitoreasa coase o rochie”.„Chiflele sunt proaspete”.„Unchiul Paraschiv este medic chirurg”.

Elevii vor primi o fisa(anexa 2) pe care este scris un

Lucreaza individual si colectiv sarcinile primite.

Explicatia

Fisa de lucru

Activitate pe echipe

Page 8: gina1

text si cateva exercitii. Ei vor citi textul in gand,apoi in lant. Rezolva apoi cealalta cerinta(exercitiile).

5.Evaluarea5’

6.Incheierea lectiei4’

Impart elevilor fisa de lucru(anexa 3) Solicit rezolvarea fisei nu inainte de a le explica modul de rezolvare. Se va reaminti grupul de litere invatat.- Ce grup de litere am invatat astazi?- Spuneti cuvinte care sa contina sunetul „chi”.- Cuvantul „chip” cate sunete si litere are?Tema pentru acasa Se va preciza tema pentru acasa.Sa scrie pe caiete 5 propozitii care contin grupul de litere „chi” /”Chi”. Ofer explicatii privind modul de rezolvare. Fac aprecieri asupra activitatii elevilor. Evidentierea elevilor care au fost activi. Acord calificative.

Rezolva sarcina de pe fisa de lucru.

Raspund la intrebari

Asculta cu atentie explicatiile si noteaza tema.

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Fisa de lucru

Activitate individuala

Activitate frontala

Frontal

Page 9: gina1