fractiiaureliagrad

20
PROIECT DE LECTIE Data : 18.02.2010 Clasa : a IV a Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Scarisoara Propunatoare : Moldoveanu Aurelia AureliaAria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii Unitatea de invatare : Fractii Subiectul lectiei : Compararea fractiilor Tipul lectiei : predare-invatare Obiective de referinta : 1.3. – sa utilizeze numere fractionare pentru a exprima subdiviziuni ale intregului ; Obiective operationale : O1 –sa compare doua fractii care au acelasi numitor ,respectiv numarator, avand ca elemente de sprijin desene adecvate ; O2 –sa utilizeze corect semnele de comparatie >,<,= intre fractiile comparate , considerate ca parti din intregi identici ; O3 – sa opereze corect cu termenii matematici specifici unitatii Fractii :fractie, numitor ,numarator, intregi identici ; O5 – sa ordoneze un sir de fractii cu numaratorii sau numitorii egali ; 1

description

m

Transcript of fractiiaureliagrad

Page 1: fractiiaureliagrad

PROIECT DE LECTIE

Data : 18.02.2010

Clasa : a IV a

Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Scarisoara

Propunatoare : Moldoveanu Aurelia

AureliaAria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii

Unitatea de invatare : Fractii

Subiectul lectiei : Compararea fractiilor

Tipul lectiei : predare-invatare

Obiective de referinta :

1.3. – sa utilizeze numere fractionare pentru a exprima subdiviziuni ale intregului ;

Obiective operationale :

O1 –sa compare doua fractii care au acelasi numitor ,respectiv numarator, avand ca elemente

de sprijin desene adecvate  ;

O2 –sa utilizeze corect semnele de comparatie >,<,= intre fractiile comparate , considerate ca

parti din intregi identici ;

O3 – sa opereze corect cu termenii matematici specifici unitatii Fractii :fractie,

numitor ,numarator, intregi identici  ;

O5 – sa ordoneze un sir de fractii cu numaratorii sau numitorii egali ;

O4 – sa manifeste interes pentru lectia de matematica , participand activ pe parcursul acesteia,

ca urmare a aprecierilor permanente , a recompensei , a perspectivei evaluarii .

Strategii didactice :

Metode : explicatia ,exercitiul , conversatia , algoritmizarea ,problematizarea .

Mijloace : - plansa cu joc didactic ,fise de munca independenta ,fisa de lucru in

echipa ,manualul ,culegeri de exercitii si probleme .

Forme de organizare :

a) activitate : colectiva ,individuala ,diferentiata ;

1

Page 2: fractiiaureliagrad

b) sarcini : frontale , individuale :

c) participare : dirijata, independenta , in echipa .

Bibliografie :

1 - Matematica , manual pentru clasa a IV a , Editura Aramis ,Bucuresti , 2006 ;

2 – Culegerea Probleme de matematica pentru clasele II- IV ,Editura Didactica si

Pedagogica , Bucuresti ,1990 ;

3 – Culegerea 999 de exercitii si probleme ,Editura Porto Franco , Galati , 2004 .

4- Matematica pentru clasa a IV-a–ghid pentru invatatori si parinti ,Editura Sigma

2

Page 3: fractiiaureliagrad

Etapele

lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice

Evaluare

metode mijloace forme de

organizare

Moment

organizatoric

Verificarea

temei

Reactualizarea

cunostintelor

dobandite

anterior

Se asigura materialele necesare pentru desfasurarea

lectiei de matematica in conditii optime .

Se verifica oral tema pentru acasa atat din punct de

vedere calitativ cat si cantitativ.

Se va face prin cateva intrebari si printr-un sir de

exercitii de calcul oral :

Ce am avut de invatat pentru astazi ?

Ce intelegem prin fractiile subunitare ?Dar

echiunitare ? Dar supraunitare ?

Exercitii de calcul mintal :

1.Care este :

- cea mai mica fractie subunitara , cu numitorul

9 ?

- cea mai mica fractie supraunitara cu numitorul

10 ?

- cea mai mare fractie supraunitara , cu

numitorul 10 si cu numaratorul cuprins intre 10

si 20 ?

2.Dati exemple de fractii subunitare , avand

conversatia

exercitiul

exercitiul

frontala

evaluare

initiala

orala

3

Page 4: fractiiaureliagrad

Captarea

atentiei

numitorul :

- de 3 ori mai mare decat numaratorul ;

- cu 3 mai mare decat numaratorul ;

- dublul numaratorului ;

- triplul numaratorului .

3. Dati exemple de fractii supraunitare , avand

numitorul :

- de doua ori mai mic decat numaratorul ;

- cu 5 mai mic decat numaratorul .

4. Care este fractia echiunitara care exprima un intreg

impartit in 3 parti egal ?Dar in 10 parti egale ? Dar in 7

parti egale ?

Se realizeaza captarea atentiei , care include

stimularea gandirii elevilor printr-o plansa –joc , ce

solicita o serie de exercitii de calcul mintal . Plansa –

joc cuprinde un personaj din povesti ,Pinocchio , care

trebuie sa treaca peste mai multe obstacole pentru a

ajunge la cheia ce deschide ,, Tainele matematicii ‘’ .

Fiecare numar ascunde cate o litera din titlul

lectiei ,fiecare litera reprezentand un exercitiu ,care se

va rezolva oral .

conversatia

exercitiul

algoritmizarea

problematizarea

plansa –joc

frontala

frontala

diferentiata

frontala

evaluare

4ormative

4

Page 5: fractiiaureliagrad

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Dirijarea

consolidarii si

sistematizarii

Elevii sunt anuntati ca in ora de matematica vor

invata despre compararea fractiilor care au acelasi

numitor si fractii care au acelasi numarator .Se va

mentiona faptul ca daca vor fi atenti la sfarsitul orei

vor sti sa compare doua fractii , sa ordoneze un sir de

fractii care au numitorii sau numaratorii egali.

Compararea fractiilor cu acelasi numitor

Pe panou se afla scrisa problema :

La cursa de alergare cu obstacole , Cristian a parcurs

in primul minut 5 /8 din trasu , iar Alina a parcurs 3/8

din acelasi traseu . Cine a parcurs o parte mai mare

din traseu in primul minut : Cristian sau Alina ?

Se scriu datele si rezolvarea problemei pe tabla si in

caietele elevilor .

Cristian – 5/8 din traseu

Alina – 3/8 din traseu

Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?

Judecata problemei :

Ce reprezinta 5/8 ? Dar 3/8 ?( partile din traseu

parcurse )

Prin ce se aseamana cele doua fractii ? 9( au acelasi

exercitiul

conversatia

fisa de lucru

fisa de

munca

frontale si

individuale

observarea

sistematica

a aelevilor

5

Page 6: fractiiaureliagrad

Obtinerea

performantei

numitor )

Prin ce se deosebesc ? ( au numaratori diferiti)

Pentru a raspunde la intrebarea problemei, trebuie sa

comparam cele doua fractii . Le vom compara usor

daca vom reprezenta traseul intreg printr-un segment

de dreapta 

Se deseneaza pe tabla si in caiete traseul pe care vor fi

reprezentate cle doua fractii . elevii vor preciza in cate

parti trebuie sa imparta intregul , pentru a se putea

reprezenta pe el cele doua fractii.

Se reprezinta fractiile pe segment,se observa desenul si

se compara cele doua fractii .

3/8 <5/8-concluzia

Se scrie raspunsul problemei .

Concluzia : s-au comparat numerele de parti egale

parcurse de fiecare alergator , deci numaratorii

fractiilor :5/8>3/8,pentru ca 5>3

Se identifica fractiile reprezentate pe plansa numarul 1

si se compara perechile de fractii , dupa procedeul nou

invatat ( se alege si se afiseaza sub fiecare rigleta

independenta

fisa de lucru

in echipa

manualul

culegere

6

Page 7: fractiiaureliagrad

Asigurarea

retentiei si a

transferului

colorata fractia corespunyatoare partii colorate )

Activitate independenta > elevii vor lucra indepndent

exercitiul 1 din manual .

Se va verifica activitatea indepndenta si se vor face

aprecieri.

Compararea fractiilor cu acelasi numitor

Problema de la prima perte se repeta , dar se vor

scimba datele :

Marian : 4/10 din traseu

Rodica :4/5 din traseu

Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?

Se va proceda ca si in prima secventa , cu deosebirea

ca reprezentarea se va face pe segmente diferite ,

paralele , pentru ca elevii sa observe faptul ca fractia

cu numitorul mai mic reprezinta o parte mai mare din

intreg decat cea cu numitorul mai mare, deoarece cu

cat intregul se imparte in mai multe parti egale , cu atat

partile sunt mai mici. .

Se lucreaza a doua plansa la panou .

Act independenta : exercitiul din fisa de lucru .

Se repeta teoria : Cum comparam doua fractii atunci

cand au numaratorii sau numitorii egali ?

7

Page 8: fractiiaureliagrad

Aprecieri si

tema pentru

acasa

Activitate pe grupe :

Elevii sunt anuntati ca vor avea de rezolvat o fisa de

munca in echipa. Dupa rezolvarea fisei se analizeaza si

se fac aprecieri .(anexa 2 )

Se fac aprecieri individuale si frontale privind

activitatea din timpul lectiei .

Se da tema pentru acasa .

aprecieri

finale

8

Page 9: fractiiaureliagrad

9

Page 10: fractiiaureliagrad

ANEXA 1

FISA DE LUCRU

1. Compară fracţiile :

2. Compară fracţiile :

11

Page 11: fractiiaureliagrad

ANEXA 2

Fisa de lucru in echipa

1.Alege fractiile cu acelasi numitor si pune-le in ordine crescatoare . Trece

sub fiecare fractie litera corespunzatoare si scrie ce cuvant ai obtinut .

B R O F L A S C V E G I U T

2/7 2/9 2/3 1/9 2/6 3/9 2/4 5/9 2/2 8/9 2/5 7/9 2/8 6/9

12

Page 12: fractiiaureliagrad

C

O

M

P

A

R

A

R

E

A

13

Page 13: fractiiaureliagrad

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

1. Scrie fracţia corespunzătoare fiecărei figuri:

__________ __________ __________

2. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

2 6

58

14

Page 14: fractiiaureliagrad

912

3. Scrieţi trei fracţii subunitare care au numitorul 8: ____________________.

4.Scrieţi trei fracţii supraunitare care au numărătorul 9 : _________________.

5. Scrieţi trei fracţii echiunitare :_____________________.

6.Comparaţi fracţiile:7 8 5 5 10 136 6 4 9 17 17

15