Format Are a Caracter e

9
Proiect didactic Disciplina: Informatica Clasa: a-VII-a Data: __________________ Durata: 45 min Profesor: Chiriac Natalia Subiectul lecţiei: Formatarea caracterelor Tipul lecţiei: lecţie de structurare a cunoştiinţelor Competență specifică: - aplicarea proprietăţilor caracterelor la formatarea textelor; Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil: Ob1.să utilizeze correct terminologia formatării caracterelor (formatare, font, stil de afişare, dimensiune, efect special) fără a utiliza manualul; Ob2.să analizeze proprietăţile caracterelor cu ajutorul opţiunei Font a meniului Format a aplicaţiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins dacă la formatarea unei fraze vor fi folosite 3 proprietăţi din cele 5 existente; Ob3.să formateze corect un fragment de text conform modelului de cerinţe propus de professor cu ajutorul aplicaţiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins dacă vor fi respectate 4 cerinţe din cele 6 propuse în fişă; Ob4. să creeze stiluri pentru formatarea caracterelor cu ajutorul efectelor special, obiectivul va fi atins dacă vor fi utilizate 9 efecte dincele 11 propuse . Strategii didactice: Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, lucru cu fişa

Transcript of Format Are a Caracter e

Page 1: Format Are a Caracter e

Proiect didactic

Disciplina: Informatica

Clasa: a-VII-a

Data: __________________

Durata: 45 min

Profesor: Chiriac Natalia

Subiectul lecţiei: Formatarea caracterelor

Tipul lecţiei: lecţie de structurare a cunoştiinţelor

Competență specifică:

-         aplicarea proprietăţilor caracterelor la formatarea textelor;

Obiective operaţionale:

    La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:

        Ob1.să utilizeze correct terminologia formatării caracterelor (formatare, font, stil de afişare, dimensiune, efect special)  fără a utiliza manualul;

       Ob2.să analizeze proprietăţile caracterelor cu ajutorul opţiunei Font a meniului Format a aplicaţiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins dacă la formatarea unei fraze vor fi folosite 3 proprietăţi din cele 5 existente;

       Ob3.să formateze corect un fragment de text conform modelului de cerinţe propus de professor cu ajutorul aplicaţiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins dacă vor fi respectate 4 cerinţe din cele 6 propuse în fişă;

    Ob4. să creeze stiluri pentru formatarea caracterelor cu ajutorul efectelor special, obiectivul va fi atins dacă vor fi utilizate 9 efecte dincele 11 propuse .

Strategii didactice:

         Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, lucru cu fişa

         Mijloace de învăţămînt: calculator, proiector, manual, fişe de lucru, aplicaţia Microsoft Word

 

Bibliografie:

1.     Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei “Informatica”, Manual pentru clasa a VII-a, editura Ştiinţa

2.     Popescu Eugen, Matei Daniel “Iniţiere în Microsoft Word”

 

Page 2: Format Are a Caracter e

 Etapele lecţiei Obie

ctiveActivitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii

didacticeTimp

1.EVOCARE   Salut elevii.

Întreb:Cum dispoziţia astăzi?

Verific prezenţa elevilor

Elevii mă salută.

Îmi răspund la întrebare.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

  3 min

  Cu toţi ştim că majoritatea informaţiei este în formă scrisă. Pentru ca o informaţie să fie citeaţă trebuie să  întrunescă care va cerinţe ergonomice, cum ar fi: aranjarea corectă a textului în pagină, dimensiunea textului să fie lezibilă, evidenţierea noţiunilor-cheie etc.

În scopul îndeplinirii acestor cerinţe este benefică  studierea capitolului care îl începem astăzi “Introducerea şi editarea textelor”.Astăzi vom studia prima temă din cadrul acestui capitol “Formatarea caracterelor”.

Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema nouă în caiet.

Conversaţia

3 min

2.REALIZAREA SENSULUI

Ob1 Pentru editarea unui text se utilizează caractere.Pentru editarea textului cu calculatorul se utilizează aplicaţia Microsoft Word.

Cu ajutorul proiectorului le demonstrez elevilor aplicaţia dată şi le analizez opţiunea Font din meniul Format al aplicaţiei prin explicare fiecăruia din proprietăţi.

Pentru a crea un text lezibil asupra caracterelor se  stabilesc următoarele proprietăţi: font, stil de afişare, dimensiune, culoare de afişare, efecte speciale.

  Întrebare: Ce înţelegeti prin noţiunea de font?

 Concretizăm împreună noţiunea de font:Fontulreprezintă  un set complet de caractere ce au un aspect graphic unitar. Există următoarele tipuri de fonturi:

Arial, Verdana, Times New Roman ect. ( le indic la proiector).

 Stilul de afişarespecifică modul în care caracterele vor fi afişate. Există următoarele  stiluri : (le indic la proiector)

-         Regular;

-         Italic (înclinat);

-         Bold(îngroşat);

-         Underline(subliniat).

 Dimensiunea caracterelor se măsoară în puncte, un punct fiind egal cu 0,351 mm. Se cuprinde în

Elevii ascultă şi îşi fac notiţe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Explicaţia

 

 

Demonstrarea

15 min

Page 3: Format Are a Caracter e

intervalul 8-72.(indic la proiector)

Caracterele pot fi afişate în diferiteculori şi fiecărui character şi se poate atribuiefecte special. (indic la proiector). 

Deci, procesul de stabilire a proprietăţilor enumerate asupra caracterelor se numeşteformatare.

 

Elevii dau o definiţie proprie

 

3.REFLECȚIE Ob2 Fiecare lansăm aplicaţia Microsoft Word:           Start->Programs->Microsoft Office ->Microsoft Word.

Din meniulFormat alegem opţiunea Font.

 Un elev va analiza iarăşi această fereastră.

 Pentru a verifica proprietăţile cu toţi alegem din fereastră : Times New Roman, size:14, style: italic, color:red , efecte: subliniat şi cu umbră.

 Pe suprafaţa de lucru scriem fraza: Afară este iarnă.(o scriu la proiector şi elevii la calculator).

 Pentru accesul mai rapid la unele opţiuni din fereastra Font se realizează prin intermediul barei de instrumente de formatare. (o indic la proiector)

 Dacă avem nevoie de exemplu ca cuvîntul “iarnă” să fie îngroşat, selectăm cuvîntul şi alegem din bara de instrumente B(bold).

Elevii lansează aplicaţia.

  Elevul analizează fereastra.

 Elevii scriu fraza şi analizează efectul.

 Răspunsul aşteptat:

Afară este iarnă.

   Elevii ascultă şi o analizează bara fiecare la calculatorul lui.

 Elevii efectuează această însărcinare.

 Răspunsul aşteptat:

Afară este   iarnă.  

Problematizarea

9 min

4.EXTINDERE Ob3

Ob4

Repartizez fiecărui o fişă.

Pe fişă este redactat un fragment de text neformatat, şi cer elevilor să-l culeagă acest text, şi să-l formateze conform cerinţelor cerute în fişă. (fişa se anexeazăAnexa1)

Mă apropii de fiecare elev şi verific corectitudinea îndeplinirii însărcinarii.

Elevii primesc fişa, o analizezează.

Elevii culeg textul şi-l formatează conform cerinţelor. 

Răspunsul aşteptat:

Anexa 1 

Lucru cu fişa

10 min

5.Totalurile lecţiei

  Împreună cu elevii totalizez materialul. Întrebari:

1.Care sunt proprietăţile caracterelor?

2.Cu ajutorul cărei aplicaţii se editează un text în calculator?

3.Numiţi stilurile de afişare?

4.Explicaţi termenul de formatare?

 

Elevii raspund la întrebări.

   

3 min

6.Temă pentru acasă

  Tema pentru acasă este:

Ex.11,12 pag.91

De efectuat o caracterizare proprie formatată cu toate proprietăţile studiate.

Elevii vor nota tema pentru  acasa în caiet.

  2 min

Page 4: Format Are a Caracter e

 

 Anexa 1FIȘĂ DE LUCRU

1. Încărcaţi în aplicaţia Microsoft Word textul dat. Formataţi caracterele din acest text după cum urmează:2. Titlu:Arial, 14 puncte, Bold, tote literele mari, culoarea fontului roşie;

3. Textul de bază:Times New Roman, 12 puncte, Regular, culoarea fontului neagră;

4. Numele autorului: Courier New, 10 puncte, Italic, cu efect de umbră, culoarea fontului albastră

Luceafărulde Mihai Eminescu

Page 5: Format Are a Caracter e

A fost odată ca-n poveşti,A fost ca niciodată,Din rude mari împărăteşti,O prea frumoasă fată.

Şi era una la părinţiŞi mândră-n toate cele,Cum e Fecioara între sfinţiŞi luna între stele.

"O, eşti frumos, cum numa-n visUn înger se arată,Dară pe calea ce-ai deschisN-oi merge niciodată;

Dar nu mai cade ca-n trecutÎn mări din tot înaltul- "Ce-ţi pasă ţie, chip de lut,

Page 6: Format Are a Caracter e

FIȘĂ DE LUCRU1. Editați textul de mai jos:

Page 7: Format Are a Caracter e

ȘOAPTA VÂNTULUIVântul iernii de la munte

Într-o seară ne-a adusPraful stelelor mărunteȘi la gemuri ni l-a pus.

A-nvelit apoi tot drumulCu covoare de mătase,

Destrămând sub ceruri fumul

Hornurilor de pe case.

Și-n văzduh zburând hoinarulPrintre fulgii cei ușoriI-a stins lunii felinarul,

Ascunzând-o după nori.

-Noapte bună, noapte bună!Șoapta lui până la noiA venit ca să ne pună

Vise albe-n perne moi.

Page 8: Format Are a Caracter e

2. Formatați textul astfel: titlul: font Times New Roman, dimensiunea 16,bold, culoarea roșu; prima strofă: font Arial, dimensiunea 14,italic, culoarea verde; a doua strofă: font Calibri, dimensiunea 12, bold, culoarea portocaliu; a treia strofă: font Lucida Calligraphy, dimensiunea 14, culoarea roz; a patra strofă: font Times New Roman, dimensiunea 12, subliniat, culoarea negru.