Familia Mea -Proiect didactic

11
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA 1

description

Un proiect pentru clasa a II-a

Transcript of Familia Mea -Proiect didactic

Page 1: Familia Mea -Proiect didactic

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

1

Page 2: Familia Mea -Proiect didactic

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 27.09.2011 GRADINITA P.N.BEREGSAU-MARE PROFESOR: MIATOV NEVENATEMA ANUALA: “Cine sunt/suntem?”TEMA PROIECTULUI:” Eu si lumea mea”SUBTEMA: “Familia mea”DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Stiinta si Domeniul Om si SocietateDENUMIREA ACTIVITATILOR: Cunoasterea mediului si Activitate practicaFORMA DE REALIZARE: Activitate integrataTEMA ACTIVITATII: Familia meaTIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor referitoare la familie, transpunand intr-o lucrare individuala cunostintele dobandite;

OBIECTIVE OPERATIONALE: COGNITIV- INFORMATIONALE

sa priveasca cu atentie imaginea pregatita;sa enumere membrii familiei din imaginea prezentata;sa denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei;sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii, folosind pronumele interogative:”CE?”,”CINE?”,”CAND?”,”UNDE?”,”DE CE?”;sa descopere materiaalele pe masute;sa lipesca siluetele umane pe suport conform cerintelor;

PSIHO -MOTORIIsa manuiasca materialul in mod organizat;

AFECTIV - EMOTIONALEsa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;sa manifeste spirit de echipa;

STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, descrierea, dialogul, brainstorming, analiza, explozia stelară. MIJLOACE DE INVATARE:1 stea mare, 5 stele mici, tablou ce reprezinta familia, cinci săgeţi, stelute mici, siluete umane de hartie (tata, mama, fetita, baietel din hartie decupate si de diferite culori),lipici, coli albe;DURATA:70 minuteFORMA DE ORGANIZARE:pe grupe, frontalLOCUL DE DESFASURARE: sala de grupaMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Breben S., Gancea E.,Ruiu G.,Fulga M.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura Arves,CraiovaCurriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7 ani) MECT,2008Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Ed.V &I Integral, Bucuresti, 2000

2

Page 3: Familia Mea -Proiect didactic

DESFASURAREA ACTIVITATILOR PE DOMENII EXPERIENTIALEEvenimentuldidactic Continutul stiintific Strategia

didacticaEvaluare

MOMENT ORGANIZATORIC

Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii:

aranjarea masutelor ;pregatirea materialelor didactice;aerisirea salii de grupa;intrarea copiilor ordonata in sala de grupa.

Copiii vor fi repartizati in sala de grupa in cinci grupe, dupa culoarea bulinei pe care au ales-o(galben, verde, rosu, albastru, portocaliu).Cei care au aceeasi culoare de bulina se vor aseza la echipa la care gasesc bulina reprezentativa.

Explicatia

Observarea comportamen-tului;

Corectarea tinutei

CAPTAREAATENTIEI

Captarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare: ”Sora, fratele, mamica Tata, bunicul, bunica Ce alcatuiesc cu totii? Hai ghiceste daca poti!” (Familia)

Surpriza Interesul pentru continutul surprizei

REACTUALIZAREACUNOSTINTELOR

DS-Cunoasterea mediului Voi purta o scurta discutie despre familie si pun o intrebare:“-Cum ar fi sa nu avem o familie?” Desigur ca vor aparea si multe intrebari.Voi concluziona: Familia reprezinta cea mai de pret comoara a noastra, este locul unde intodeauna ne vom simti in siguranta, iar parintii sunt cei care vor veghea la linistea copiilor lor.

Conversatia

Brainstorming

Proba orala:Recunoasterea elementelor specifice familiei.

ANUNTAREATEMEI SI A OBIECTIVELOR

Voi anunta copiii ca vom desfasura o activitate interesanta folosind materialele pregatite :o plansa mare ce cuprinde imaginea unei familii, cinci stelute mici si una mare din care vom afla din cine este formata o familie si care sunt actiunile fiecarui membru al familiei .

Conversatia

3

Page 4: Familia Mea -Proiect didactic

DIRIJAREAINVATARII

Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc,iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele.In mijloc este asezata o steluta mare,iar peste ea se aseaza o imagine mare ce reprezinta” Familia in bucatarie” Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari,atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare,cu culori diferite.Intrebarile folosite sunt:CE?, CINE?,UNDE, CAND?,DE CE?Astfel, copiii vor retine ca intrebarea „CE?”este scrisa cu rosu, „CINE?” cu culoarea verde, „CAND”cu culoarea galbena, „UNDE?”cu culoarea albastra si „DE CE?” cu culoarea portocalie.Pe rand, educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le explica ca fiecare echipă trebuie sa gaseasca cat mai multe intrebari referitoare la imaginea prezentata,folosind intrebarea de pe steluta aleasa.

Explicatia

Conversatia

Proba orala.Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru.

OBTINEREAPERFORMANTEI

Toti copiii privesc cu interes imaginea “Familia in bucatarie” si formuleaza, in grup, cat mai multe intrebari legate de imagine.Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE, CINE, UNDE, CAND, DE CE). Pe rand, fiecare grup vine langa imagine si adreseaza intrebarile celorlalte grupe, acestia raspund si astfel se stimuleaza activitatea grupelor.

CE ?Ce vedeti in aceasta imagine?Ce face mama ?Ce face tata?Ce forma are masa?Ce formeaza toate persoanele din imagine?

CINE?Cine a intrat in casa?Cine aranjeaza tacamurile la

Observatia

Explicatia

Explozia stelara

Dialogul

Proba oralăRealizarea sarcinilor de lucru;

Formularea rapida a

intrebarilorsi raspunsul la

intrebari

4

Page 5: Familia Mea -Proiect didactic

masa?Cine gateste?Cine ajuta baiatul la aranjarea mesei?

CAND?Cand mananca membrii familie?Cand vine tatal acasa?Cand se intalneste toata familia?

UNDE?Unde serveste masa familia?Unde aseaza baiatul tacamurile?Unde sunt asezate cratitele?Unde se afla asezata masa?Unde sunt aseazate scaunele?

DE CE ?De ce aseaza baiatul masa ?De ce gateste mama ?De ce ajuta fetita baiatul?De ce a venit tatal acasa?De ce mama poarta sort?De ce mama si-a acoperit capul cand gateste?De ce amesteca mama in mancare?

Dupa fiecare intrebare adresata si dupa fiecare raspuns corect primit, fiecare echipa va primi o steluta.La final vom numara stelutele primite, astfel vom centraliza care eschipa a raspuns mai bine. Tranzitie:”Familia mea”

Interpretarea cantecului cu gesturi specifice

ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

DOS-Activitatea practicaCopiii au de lipit pe o foie A4 siluete umane decupate (tata, mama, frate sora).Isi aleg din tavite siluetele membrilor familiilor lor in functie de cine este compusa familia lor.

Copiii se aseaza la mese;Se intuieste materialul;Explicarea si demonstrarea modului de lucru;Exercitii pregatitoare; Relizarea temei de catre copiii;

Voi indruma copiii, prin sugestii, pentru a finaliza lucarea conform cerintelor si voi scrie numele.

Explicatia

Conversatia

Exercitiul individual

Observarea comportamen-tului fiecarui copil.

5

Page 6: Familia Mea -Proiect didactic

copilului pe lucrare.

EVALUARE La final copiii vor explica din cine este compusa familia lor si daca au respectat cerintele date de educatoare. Lucrarile vor fi asezate intr-o mini expozitie.

ConversaţiaAprecieri verbale.Recompense

INCHEIEREAACTIVITATII

Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense . La final, copiii canta cantecul de tranzitie : « Randul iute sa-l formam » si parasesc sala de grupa.

Conversatia Interpretarea cantecului cu miscari specifice

Observarea comportamen-tului

6

Page 7: Familia Mea -Proiect didactic

CAND?

UNDE ?„EXPLOZIA STELARĂ” Ce?, Cine? Unde?, Când?, De ce?

CINE?

7

CE?

UNDE?

DE CE?

Page 8: Familia Mea -Proiect didactic

8