Ex Proiect Didactic Natura Statica Culoare

6
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA: Grup Şcolar Fărcaşa CLASA: a VIII-a A şi B DATA: 29.09.2008 PROFESOR: Suciu Natalia OBIECTUL: Educaţie Plastică TEMA PLASTICĂ: Natură statică în culoare SUBIECT APLICATIV: “ Natură statică cu drapaj şi ceramica ” OBIECTIV FUNDAMENTAL însuşirea noţiunii de natura statica, dezvoltarea gând irii divergente TIPUL LECTIEI: de învăţare şi de formare a priceperilor şi deprinderilor OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1 - Să explice etapele naturii statice O 2 - Să observe pe imagini din manual, albume de arta, planse-model a naturii statice O 3 - Să realizeze natura statică cu drapaj pus la expunere O4- Să evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile STRATEGIA DIDACTICA:

Transcript of Ex Proiect Didactic Natura Statica Culoare

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

COALA: Grup colar FrcaaCLASA: a VIII-a A i BDATA: 29.09.2008PROFESOR: Suciu Natalia

OBIECTUL: Educaie Plastic

TEMA PLASTIC: Natur static n culoareSUBIECT APLICATIV: Natur static cu drapaj i ceramica OBIECTIV FUNDAMENTAL nsuirea noiunii de natura statica, dezvoltarea

gndirii divergenteTIPUL LECTIEI: de nvare i de formare a priceperilor i deprinderilorOBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- S explice etapele naturii staticeO2- S observe pe imagini din manual, albume de arta, planse-model a

naturii staticeO3 - S realizeze natura static cu drapaj pus la expunere

O4- S evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile

STRATEGIA DIDACTICA:METODE: conversaia

explicaia

dialogul dirijat nvarea prin descoperire

activitatea practic individual

MIJLOACE: coala de desen

instrumente geometrice

manual

plane-model realizate de eleviARII DE CONTINUTSTRATEGIA DIDACTICA

ACTIVITATEA

PROFESORULUIACTIVITATEA

ELEVILORMETODEMIJLOACE

1. Moment organizatoricFac prezentaCer pregatirea materialelor de lucru.

Pregatesc cele necesare .conversatiacoli de desen

acuarele

pensule

vas pt. apa

carpe de sters

2. Anuntarea temei si a obiectivelorAnunt tema si pe scurt obiectivele .Retin tema si obiectivele.explicatia

3.Comunicarea noilor cunostinteO1

O2Explic etapele naturii statice:

- exista noua etape pentru realizarea unei naturi statice;

- prima etapa pentru realizarea unei naturi statice este punerea in pagina, trasand perpendicularele;

-urmatoarele ase etape se incadreaza in etapa de studiu, cea a constructiei, a masuratorii obiectelor, in functie de inaltime si pozitie;

- elementul de limbaj plastic este linia, care la inceput are un caracter tehnic.Cand se trece la redarea plastica a conturului, linia dobandeste o expresivitate artistica

-ultimele doua etape este cea a redarii volumului, a umbrei si a luminii;

-acest efect poate fi obtinut folosind oricare din elementele de limbaj plastic ( punctul , linia, forma, pata, valoarea sau de culoare)

Se discuta imagini din manual si album de arta constructia unor obiecte. Noteaza in caiete

Observa pe imagini a naturi statice

observatia sistemica

observatie sistemica

-dialogul dirijatmanual

manual

planse-model

album de arta

4.Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilorO3- Cer realizarea compozitiei studiu dupa natura statica realizat in culoare:

Natur static cu drapaj i ceramica .

Am asezat natura statica n mijocul salii, pt a putea fiecare elev sa o poata realiza.

Natura statica este formata dintr-un drapaj alb cu multe cute, o fata de masa albastra, doua obiecte din ceramica, un mar rosu si verde. Ei vor avea la dispozitie o ora sa poata realiza aceasta compozitie in culoare, tehnica la alegere: tempere, acrilic sau culori in ulei.Vor incerca sa respecte culoarea locala din natura statica, vor studia cu mare atentie culoarea, la lumina si umbra de pe vas, de pe draperii, structura vaselor din lut.

Ei vor trebui sa parcurga toate cele noua etape invatate pentru realizarea naturii statice.Asculta explicatiile

Lucreaza individual-explicatia

-activitate practica individualacoli de desen

acuarele

pensule

vas pt. apa

carpa de sters

6.Analiza si

evaluareaO4Expun cateva lucrari si solicit elevii sa analizeze lucrarile conform cerintelor formulate initial.Evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile-dialogul dirijatlucrarile realizate

7.Concluzii si aprecieriFac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii.

Evidentiez elevii cu rezultate optime.

Anunt materialele necesare orei urmatoare.Asculta modul de apreciere.

Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare.