evaluarea_afacerii_lectie

10
PROIECT DIDACTIC 1. Date generale Unitatea de învătământ - Colegiul Ec. Hermes Petrosani Profesor - Şchiopu Maria Data – 11. 04. 2011 Clasa - a X-a C Disciplina - Educaţie antreprenorială Unitate de învăţare– Iniţierea şi derularea unei afaceri Tema Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmei Tipul lecţiei - mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe Timp alocat – 50 min. 2.Obiectivele instruirii: a) Competenţe generale: - Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală. - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. - Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor. - Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico- social - Formarea de atitudini si exersarea de comportamente democratice si antreprenoriale. 1

description

evaluare

Transcript of evaluarea_afacerii_lectie

PROIECT DIDACTIC

1. Date generaleUnitatea de nvtmnt - Colegiul Ec. Hermes Petrosani

Profesor - chiopu Maria

Data 11. 04. 2011Clasa - a X-a CDisciplina - Educaie antreprenorialUnitate de nvare Iniierea i derularea unei afaceriTema Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmeiTipul leciei - mixt, de verificare, transmitere de cunotine

Timp alocat 50 min.

2.Obiectivele instruirii:

a) Competene generale:

- Utilizarea conceptelor specifice educaiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaa real.

- Aplicarea cunotinelor n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare.

- Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice. - Manifestarea unui comportament social activ i responsabil, adecvat unei lumi n schimbare.

- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunitii, privind iniierea i derularea afacerilor. - Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, n funcie de caracteristicile mediului economico-social - Formarea de atitudini si exersarea de comportamentedemocratice si antreprenoriale. - Evaluarea schimbrilor si a tendinelor care intervin n mediul de afaceri b) Competene specifice: C1 - Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenoriatuluiC2 - Definirea evalurii i a evalurii unei ntreprinderi C3 - Enumerarea principiilor fundamentale de evaluareC4 Stabilirea nivelurilor de diagnosticare a firmei C5 Definirea lichiditii, solvabilitii, a cifrei de afaceriC6 - Aprecierea modului n care ntreprinderea i gospodrete resurseleC7 - Evaluarea posibilitailor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, lund n considerare interesele comunitii

3. Strategia didactic

a) Metode i procedee didactice: expunerea, dezbaterea, prezentare power-point, conversaia euristic,explicaia, problematizareab) Mijloace de nvmnt: manual, fie de lucru, fia de feed-back, videoproiector

Locul de desfurare: sala de clasaForme de desfurare a instruirii: frontal, individual, pe grupe

Bibliografia

-Educaie antreprenorial cls. a X-a, ed. Corvin

-Programa colar pt. Educaie antreprenorial cls. a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004

-Economia ntreprinderii i elemente de legislaie-manual pt. cls a XI-a, ed. Economic Preuniversitaria4. Desfurarea leciei

MOMENTELE

LECTIEICOM

PETACTIVITATE PROFESORACTIVITATE ELEVSTRATEGII

METODEFORMEMIJL

1234567

MOMENT ORGANIZATORIC

( 1 min)

VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE

(5-7 min)

CAPTAREA

ATENTIEI i ANUNTAREA NOII TEME

(1 min)

DIRIJAREA INVATARII

(30 min)

REALIZAREA FEED-BACK-ului

(10 MINUTE)

TEMA PENTRU ACAS

( 1 MIN.)C1

C2

C3

C4C5C6C7 se stabilete prezena.

se asigura existenta bazei materiale

se aeaz elevii pe grupe

Se realizeaz pe baz de intrebari:

Ce este planul de afaceri i care este importana acestuia?

Enumerai resursele necesare realizrii unei afaceri Enumerai sursele de obinere a banilor necesari pentru demararea unei afaceri? Precizai elementele capitalului fix i ale capitalului circulant.Se anuna titlul noii teme: Evaluarea afacerii. Principii de evaluare a firmeiEvaluarea unei ntreprinderi presupune stabilirea valorii afacerii la un moment dat, msurarea avuiei reale, a potenialului acesteia de a-i mri bogia n perioada imediat urmtoare .Profesorul atrage atenia asupra a cinci principii fundamentale care stau la baza activitii de evaluare a afacerii:

1.Valoarea ntreprinderii depinde direct de performana acesteia de a genera n viitor fluxuri pozitive. (fluxuri reale, de bunuri i servicii i fluxuri monetare)2.Piaa determin rata de fructificare (rentabilitate) a capitalului ateptat de investitor, tiut fiind faptul c forele pieei: rata dobnzii la creditele pe termen scurt i lung, raportul cerere-ofert pe piaa investiiilor i a ntreprinderilor, categoria de cumprtori, motivaia i filosofia lor de a face investiii, determin ratele reale de fructificare a capitalului.3.Valoarea ntreprinderii este estimat la un moment dat de timp, n funcie de informaiile existente i de previziunile fcute n legtur cu evoluia ntreprinderii.4.Valoarea ntreprinderii este echivalent cu valoarea prezent a tuturor fluxurilor viitoare anticipate. Cu ct incertitudinea cu privire la performanele viitoare ale ntreprinderii este mai mare, cu att riscul perceput este mai mare i valoarea ntreprinderii va fi mai mic.5.Cu ct este mai mare valoarea activelor tangibile, cu att este mai mare valoarea ntreprinderii. Valoarea include contribuia terenurilor, cldirilor, mainilor, echipamentelor, precum i alte elemente intangibile (goodwill)Profesorul enumer nivelurile de diagnosticare a firmei:a. comercial - estimare a pieei actuale i poteniale, a poziiei firmei pe pia;

b. juridic - analiza aspectelor legale privind activitatea firmei evaluate;

c. operaional analiza factorilor tehnici, a tehnologiilor de fabricaie, precum i a organizrii activitii operaionale;

d. resurse umane i management cunoaterea de ctre evaluator a resurselor umane i a potenialului de management, gradul de realizare a criteriilor de performan;

e. economico-financiar se analizeaz n ce msur ntreprinderea este rentabil i dac exist posibilitatea dezvoltrii i diversificrii afacerii. Profesorul enumer indicatorii de evaluare a afacerii: lichiditate, de acoperire financiar, de profitabilitate i de activitateSe definesc i se explic indicatorii de evaluare a afacerii Se distribuie fiecrui elev un test de autoevaluare.

Prof verifica testele si argumenteaz notele si stabilete rezultatele pe clasa (procentual)

Identificai cile de cretere a cifrei de afaceriElevii rspund la auzul numelui lor, pregtesc pentru lecie. Sunt solicitai sa se organizeze n 3 grupe n funcie de stilul de nvare

- elevii rspund la ntrebri- elevii noteaz in caiete titlul leciei.

- elevii definesc evaluarea avnd n vedere cunotinele interdisciplinare

- Elevii urmresc prezentarea video Cei cu stil de nvare vizual citesc cele cinci principii sesizate de profesor. Elevii cu stil de nvare auditiv pun ntrebri:

- La ce se refer fluxurile economice pozitive? Elevii cu stil de nvare practic rspund la ntrebri.

Elevii precizeaz care sunt forele pieeiRspund la ntrebrile profesorului:

- Ce este dobnda?

- De ce rata dobnzii influeneaz demararea unei afaceri?

- Consumatorii pot influena existena unei afaceri?Elevii dau exemple de firme nerentabile

Elevii explic ce sunt activele tangibileElevii cu stil de nvare practic deseneaz la tabla schema nivelurilor de diagnosticare

Elevii calculeaz cifra de afaceri, profitul, rata profituluiElevii rezolv testulConversaia

Conversaia

Conversaia

euristic

ExplicaiaMetoda ciorchineluiproblematizareaFrontal

Frontal

Individual

frontalfrontal

Individual

Video-proiector

Video-proiector

Video-proiector

Video-proiector

TablaFie de lucru

Test de auto-evaluare

PAGE 6