evaluare

5
PROIECT DE LECŢIE Data: 17.03.2015 Clasa: a VIII-a Şcoala: „PROF. DR. ION ANGHEL” Luciu Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii Obiectul: Biologie Unitatea de învăţare: Echilibre şi dezechilibre în ecosisteme Tema: Deteriorarea si protectia mediului Profesor: Coman Mihaela Denisa Tipul lecţiei: de evaluare Competenţe generale : CG1 : Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice ştiinţelor biologice CG3 : Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific biologiei CG5 : Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi Obiective operationale: O 1.1 : Identificarea unor cai de detetiorare a mediului O 1.3 : Stabilirea relaţiilor între om si mediul inconjurator 1

description

ggdfgdfghgh

Transcript of evaluare

Page 1: evaluare

PROIECT DE LECŢIE

Data: 17.03.2015

Clasa: a VIII-a

Şcoala: „PROF. DR. ION ANGHEL” Luciu

Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii

Obiectul: Biologie

Unitatea de învăţare: Echilibre şi dezechilibre în ecosistemeTema: Deteriorarea si protectia mediului

Profesor: Coman Mihaela Denisa

Tipul lecţiei: de evaluare

Competenţe generale : CG1 : Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice ştiinţelor biologice

CG3 : Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific biologiei

CG5 : Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi

Obiective operationale: O 1.1 : Identificarea unor cai de detetiorare a mediului

O 1.3 : Stabilirea relaţiilor între om si mediul inconjurator

O 1.4 : Explicarea rolului implicarii actiuni omului in mediul in care traieste

O 1.5: Stabilirea relaţiilor între om si ecosistemul padurii

O 3.1 : Reprezentarea structurii şi unctionarii ecosistemului din locul unde traim

5.1: Rezolvarea situaţiilor problemă în relaţia dintre om şi regnul animal:

Cognitive :

Co1 : să observe, şi să recunoască ecosistemul din jurul satului;

Co2: să evidenţieze adaptările faunei si florei la mediul din jurul satului;

1

Page 2: evaluare

Co3: să stabilească corelaţii între om si mediu.

Atitudinale :

Co4 : să-şi formeze deprinderi importanţa lor în natură şi legături între om si ecosistem.

Resurse:- umane: elevi clasei

- de timp: 50 min.

- procedurale (metode):

- activitate independentă

- explicaţia scrisa

- materiale:

- fişe de lucru

Forma de activitate: individuală

Locul de desfăşurare: sala de clasa.

Bibliografie:

- Aglaia Ionel, Victoria Oaida- Manual pentru clasa a VIII-a , Editura Humanitas Educational, 2013.

- Todor Virginia- Metodica predării biologiei la clasele V - VIII, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1979.

2

Page 3: evaluare

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Forme de activitate Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee Modalităţi de evaluare

1. Notează în catalog elevii absenţi. Îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie.

   

Organizarea clasei, lecţiei Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.

(5 min) Pregăteşte materialul didactic necesar pentru desfăşurarea lecţiei.

2.        Captarea atenţiei şi

reactualizarea cunoştinţelor

(3 min)  

Profesorul spune elevilor că vor verifica cunoştinţele învăţate.

Elevii ascultă atenţi şi se pregătesc de evaluare.

3.        Verficarea cunoştinţelor

(25 min)Profesorul împarte fişele de lucru. Elevii citesc testul şi solicită lămuriri. Se

rezolvă cerinţele.Activitate

independentă

 Fişă de lucru (test)6.        

Fixarea performanţei elevilor (10 min)

Corectează împreună testele de evaluare. Răspund la întrebări, de pe planşe şi manual. Corectează lucrările. Îşi notează tema de casă. Explicaţia  

7.        Evaluarea performanţei

(7 min)Sunt notaţi elevii care au fost activi pe tot parcursul orei şi cei care au răspuns corect la întrebările din test.

3