Eu Spun Una Tu Spui Multe . Gr Mica

4
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 18.03.2014 Grupa: Mica 1 Subiectul: Eu spun una, tu spui multe ! Domeniul de activitate: Limba si comunicare Tipul activitatii: predare – invatare Mijloc de realizare: joc didactic Metode si procedee: povestirea, conversatia, explicatia, problematizarea Forme de organizare: frontal, individual Scopul lectiei: formarea deprinderi de a forma pluralul substantivelor, in scopul dezvoltarii vorbirii curente, precum si formarea deprinderii de a denumi corect si de a recunoaste diferite obiecte si animale; educarea spiritului de observatie. Obiective operationale: O1: sa asculte cu atentie povestea cu papusa; O2: sa recunoasca obiectele sau animalele desenate pe jetoane; O3: sa formeze corect singularul si pluralul substantivelor; O4: sa participe cu interes si placere la activitate;

description

joc didactic

Transcript of Eu Spun Una Tu Spui Multe . Gr Mica

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATEData: 18.03.2014Grupa: Mica 1

Subiectul: Eu spun una, tu spui multe !

Domeniul de activitate: Limba si comunicare

Tipul activitatii: predare invatare

Mijloc de realizare: joc didactic

Metode si procedee: povestirea, conversatia, explicatia, problematizarea

Forme de organizare: frontal, individual

Scopul lectiei: formarea deprinderi de a forma pluralul substantivelor, in scopul dezvoltarii vorbirii curente, precum si formarea deprinderii de a denumi corect si de a recunoaste diferite obiecte si animale; educarea spiritului de observatie.

Obiective operationale:

O1: sa asculte cu atentie povestea cu papusa;

O2: sa recunoasca obiectele sau animalele desenate pe jetoane;

O3: sa formeze corect singularul si pluralul substantivelor;

O4: sa participe cu interes si placere la activitate;

O5: sa manifeste intelegere si rabdare fata de colegii care raspund si care au, eventual, un ritm mai lent.

Evenimentele lectieiActivitatea propunatoareiActivitatea prescolarilorMetode si procedeeForme de organizare

Momentul organizatoricPregatirea si aranjarea salii de grupa.Intra si se aseaza pe scaune.

Captarea atentiei- Copii, azi m-am indreptat spre scoala, si cu cine credeti ca m-am intalnit?- M-am intalnit cu papusica Ela, si am intrebat-o unde merge. Mi-a spus ca merge grupa mica sa-i vada pe copii cum raspund. I-am zis ca acolo merg si eu, si iata-ne pe amandoua aici !

- Buna ziua, copii !

Eu am venit aici, sa vad cat de cuminti si de destepti sunteti. Vreti sa imi aratati ?- Nu stim !Buna ziua !

- Da, vrem !Povestirea Conversatia Frontal

Anuntarea temei - Copii, azi ne vom juca un joc foarte frumos, care se numeste ( Raspunde repede) Eu spun una tu spui multe ! . Sunteti pregatiti ?Asculta.Da !ConverastiaFrontal

Explicarea si demonstrarea joculuiExplic jocul. In acest saculet, eu am niste jetoane, pe care este desenat cate un obiect sau cate un animal. Cu bagheta fermecata care mi-a dat-o papusica Ela, voi atinge copilul cel mai cuminte, care va veni apoi in fata si va extrage un jeton din saculet. Sa spunem ca pe jeton este desenat un creion.

Daca ar fi mai multe, cum spunem?

Foarte bine ! Un creion, mai multe creioane. Veti cauta apoi pe masuta jetonul pe care sunt desenate mai multe creioane.

Urmeaza desfasurarea propriu-zisa a jocului.Creioane. Explicatia Frontal

Individual

Obtinerea performanteiAcum, Ela vrea sa se asigure ca ati inteles. Eu spun tot cate un obiect, iar voi cat mai repede spuneti mai multe obiecte. Spre exemplu eu spun fir , iar voi cat mai repede trebuie sa spuneti fire . sunteti pregatiti ? Desfasurarea jocului.Asculta explicatiile propunatoarei.Da, suntem !

Raspund.ConversatiaExplicatia Frontal

Incheierea activitatiiPapusa Ela mi-a soptit la ureche ca i-a placut de voi, si la fel si mie. Tocmai de aceea, ca rasplata, veti primi bomboane.Asculta Conversatia Frontal