Eminescu

12
PROIECT DIDACTIC INSTITUŢIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu’’ DATA:29.02.2015 CLASA: a VI-a PROFESOR:Bargan Nadejda PRACTICANT:Miron Mariana OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Fiind băiet,păduri cutreieram-de Mihai Eminescu TIPUL LECŢIEI: Comunicare şi însuşire a noilor cunoştinte Timp:45min COMPETENŢE SPECIFICE: 8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut. SUBCOMPETENŢE: 8.1. Lectura expresivă a fragmentului de text epic. 8.2. Interpretarea textului liric, a textului epic (naraţiune, descriere). OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1- să citească corect, conştient şi expresiv poezia O2 – să completeze enunţuri,alegând varianta corectă O3 - să extragă mesajul fiecărei strofe; O4- să descopere în poezie imagini vizuale, auditive, olfactive STRATEGII DIDACTICE: 1

description

proiect eminescu

Transcript of Eminescu

Page 1: Eminescu

PROIECT DIDACTIC

INSTITUŢIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu’’DATA:29.02.2015CLASA: a VI-a PROFESOR:Bargan NadejdaPRACTICANT:Miron MarianaOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL LECŢIEI: Fiind băiet,păduri cutreieram-de Mihai EminescuTIPUL LECŢIEI: Comunicare şi însuşire a noilor cunoştinteTimp:45minCOMPETENŢE SPECIFICE: 8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.SUBCOMPETENŢE: 8.1. Lectura expresivă a fragmentului de text epic. 8.2. Interpretarea textului liric, a textului epic (naraţiune, descriere).OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1- să citească corect, conştient şi expresiv poezia O2 – să completeze enunţuri,alegând varianta corectă O3 - să extragă mesajul fiecărei strofe;

O4- să descopere în poezie imagini vizuale, auditive, olfactive

STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia explicaţia, lectura expresivă, observarea.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, caietele elevilor, , fişe de lucru.

1

Page 2: Eminescu

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR.CRT.

ETAPELE DEMERSULUI DIDACTIC

OB. OP.

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

TIMP

Activităţi de predare/învăţare/ evaluare

1 MOMENT

ORGANIZATORIC

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a

activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului

didactic. Se notează absenţile. Verific tema scrisă pentru

acasă.

Elevii prezintă tema pentru acasă

5

min

Verificarea modului în care elevii au alcătuit tema pentru acasă și corectarea eventualelor greșeli.

Conversaţia

2.

I. EVOCAREA

CAPTAREA

ATENŢIEI

Profesorul propune elevilor trei portrete in care este reprezentat Mihai Eminescu,avînd diferite vîrste.Se realizează printr-un dialog:

- Îl recunoaşteţi?- Ce ştiţi despre el- Ce titluri de poiezii ale poetului cunoaşteţi?

Mulţi poeţi au scris despre copilarie si tinuturile natale. Astăzi vom afla ce colţ din natură îi plăcea în copilărie celui mare poet român.

Elevii analizează portretele şi încearcă să depisteze cine este reprezentat pe imaginile propuse.

Elevii răspund la întrebăariPrezintă câteva date despre viaţa şi opera autorului.Enumeră cîteva titluri de poiezii iar alţii recită unele versuri cunoscute din creaţia lui Eminescu.

5

min

Conversaţia

2

Page 3: Eminescu

3 ANUNŢAREA

SUBIECTULUI

LECȚIEI ȘI A

OBIECTIVELOR

O1...

04

Poiezia pe care o vom studia astazi se numeşte: „Fiind băiet, păduri cutreieram”.

La sfarsitul lectiei veţi fi capabili să:

O1- să citească corect, conştient şi expresiv poezia O2 – să completeze enunţuri,alegând varianta corectă O3 – să extragă mesajul fiecărei strofe O4- să descopere în poezie imagini vizuale, auditive, olfactive

Elevii noteaza titlul in caiete 2

min

Conversatia

Explicaţia

4.

II.. Dirijarea învăţării şi dobândirea cunoştinţelor noi

O1

O2

Profesorul va realiza lectura expresivă a poieziei: ,,Fiind băiet păduri cutreieram’’.

Apoi le va cere elevilor sa o citeasca in gand iar câtiva elevi vor citi poezia cu glas tare, respectand intonatia si punctuatia textului.

Pentru ÎNŢELEGEREA TEXTULUI se propune următoarea fişă de lucru(ANEXA 1) Alegeţi varianta corectă:1)Poezia Fiind băiet păduri cutreieram are:

a)3strofeb)4strofe

c)32strofe2)O strofă a poeziei Fiind băiet păduri cutreieram este alcătuită din: a)8 versuri b)9 versuri c)32 versuri

Elevii ascultă lecturarea poeziei.

Cîţiva elevii vor citi cu glas

tare,respectînd intonaţia şi punctuaţia

poeziei

Elevii complectează individul fişa de lucru conform cerinţei din ANEXA 1

20min

Lectura expresivă

Invatatrea prindescoperirea

EVALUAREA INDIVIDUALĂ

3

Page 4: Eminescu

O3

3)Poetul cutreiera pădurile: a) la bătrîneţe b) la maturitate.

4).Poetul se culca adesea lângă izvor, pentru ca: a) să picteze natura b)să asculte glasul pădurii

5)La răsăritul lunii, pădurea devenea:a) un spaţiu înspăimântător

b) un ţinut ca-n basme6)În poezie îşi face apariţia: a)o tînără crăiasă b)o bătrână c)un demon7)Sentimentele poetului sunt de:

a) spaimă b) tristete c)visare

8)Cine este băiatul din poiezie care cutreiera pădurile: a)Mihai Eminescu b)Ion CreangăSe verifică fişa şi se completează şi la tablă.

Profesorul cere elevilor să citească şi să identifice care este mesajul fiecarei strofe. STROFA I: Eminescu îşi aminteşte de copilarie şi mai ales de plimbările în natura,fiind fascinat de frumuseţile pădurii.STROFA a II-a: Noaptea, aparea luna care deschide tărâmul de basm de o rară strălucire STROFA a III-ea: Din teiul bătrân, iese o tânără crăiasă, nespus de frumoasă care se apropie de băiat,privindu-l cu dor.STROFA a IV-a:Crăiasa avea trupul şi chipul asemenea unui înger

Elevii citesc fiecare strofă a poeziei, identificând mesajul

EVALUAREA FRONTALĂ

Invatarea prin descoperire

4

Page 5: Eminescu

5 III.

REFLECŢIAO4

Poezia „Fiind băiet păduri cutreieram” de Mihai Eminescu, este o împletire de imagini care se adresează văzului, auzului şi mirosului . În continuare activitatea se va desfăşura pe grupe (clasa va fi împărţită în 3grupe). Profesorul cere elevilor să identifice şi să transcrie : imagini vizuale,imagini auditive,imagini olfactive.ANEXA 2

Un reprezentant din fiecare grupă prezintă cele expuse în schemă

Elevii se împart în grupuri şi completează

tabelul conform cerinţelor din ANEXA 2

18

min

ACTIVITATEA PE

GRUPE

Observarea sisitematica

6IV

RETENŢIA ŞI

TRANSFERUL

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate, evidenţiind elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea şi promptitudinea răspunsurilor. Se dă tema pentru acasă:

-Ilustraţi prin desen un vers sau o strofă din poezie-Ex. 9pag 113

Elevii îşi notează tema pentru acasă

5

min

Explicatia

ACTIVITATE

FRONTALĂ

ANEXA 2 GRUPA 1 FIIND BĂIET,PĂDURI CUTREIERAM DE MIHAI EMINESCU

5

Page 6: Eminescu

IMAGINI VIZUALE VERSURILE ÎN CARE ATESTAM IMAGINILE VIZUALE

ANEXA 2 GRUPA 2 FIIND BĂIET,PĂDURI CUTREIERAM DE MIHAI EMINESCU

6

Page 7: Eminescu

IMAGINI AUDITIVE VERSURILE ÎN CARE ATESTAM IMAGINILE AUDITIVE

ANEXA 2 GRUPA 3 FIIND BĂIET,PĂDURI CUTREIERAM

7

Page 8: Eminescu

DE MIHAI EMINESCU

IMAGINI OLFACTIVE VERSURILE ÎN CARE ATESTAM IMAGINILE OLFACTIVE

).....................VVVVVahghghgV

8

Page 9: Eminescu

9

Inspecţia pentru înscrierea la gradul didactic: definitivat Unitatea de învăţământ: Liceul Tehn. ,,C-tin Cantacuzino” BăicoiInspector de specialitate, prof. dr. d.: Mihai Gh. Morar