Elemente Geometrice Cl IV
description
Transcript of Elemente Geometrice Cl IV
PROIECT DIDACTIC
Învăţător: ORUNA ANTONETA ANICADisciplina: MatematicăTema:Unitatea de învăţare 6: ”Elemente de geometrie”Subiectul lecţiei: Elemente geometriceTipul activităţii: Însușire de noi cunoștințe Obiective specifice:
informativ: - definirea noțiunii de poligon-familiarizarea elevilor cu noțiunea de semidreaptă-identificarea proprietăților diverselor elemente geometrice învățate prin observarea reprezentărilor realizate pe planșă-recunoaşterea şi descrierea unor elemente de geometrie plană în configuraţii geometrice date-realizarea de corelații între elementele de geometrie și diverse componente ale corpurilor din mediul apropiat
formativ: -consolidarea deprinderilor de reprezentare grafică pe caiet și la tablă a unor elemente de geometrie învățate precum: punct ,linie dreaptă,segment de dreaptă,linie curbă,linie frântă etc -consolidarea deprinderilor de clasificare a liniilor drepte și a segmentelor de dreaptă după poziția lor ,dar și a liilor frânte și curbe în :închise și deschise - utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, echer, raportor) pentru a desena figuri geometrice plane descrise în contexte matematice date
educativ: -dezvoltarea creativității Obiective operaţionale:
cognitiv:Oc1 – să definească noțiunea de elemente geometrice ca fiind componente ale unor figuri geometriceOc2 – să definească noțiunea de poligon ca fiind linia frântă închisăOc3 – să exemplifice componente ale unor corpuri din mediul apropiat care se aseamănă sau se identifică cu elementele geometrice dateOc4 – să utilizeze în contexte semantice proprii noțiunile de :elemente geometrice, punct ,linie dreaptă,segment de dreaptă,linie curbă,linie frântă etcOc5 – să reprezinte grafic la tablă și pe caiet elemente grafice solicitate utilizând instrumentele necesare din trusa geometricăOc6 – să clasifice liniile drepte și segmentele de dreaptă după poziția lor în:orizontale,verticale și obliceOc7 – să calsifice liniile curbe și liniile frânte în închise și deschise,precizându-le proprietățile care fac diferența între cele două tipuriOc8 – să definească semidreapta ca fiind linia dreaptă măginită la un capătOc9 – să rezolve exerciții diverse utilizând elementele geometrice învățare și reactualizate
afectiv:
Oa1- să participe cu interes şi curiozitate la îndeplinirea sarcinilor propuse în cadrul lecţiilor psiho-motor:
Op1 -să mânuiască corect instrumentele din trusa geometrică necesare în reprezentărea grafică a elementelor geometriceOp2 -să se deplaseze la tablă în vederea completării sau realizării unor reprezentări grafice
Metode didactice :
M1- observarea dirijatăM2 - exerciţiulM3- conversaţia
M4- explicaţiaM5- problematizarea
Mijloace didactice: m1- planșem2- tabla
m3-manualm4- caietele de clasă
Forma de organizare: F 1 -frontală , F 2- individualăTipul de învăţare:inteligibilă şi interactiv -operaţionalăStrategii didactice: - cognitive; -inductive; - semi algoritmice;
Tipuri de interacţiuni: -învăţător – elev;- elev elev ;
- elev – învăţător;
Sistem de evaluare:forme:evaluare continuămetode:observarea sistematică,chestionarea orală , aprecieri verbale asemănătoare calificativelor (bravo, foarte bine)
NRCRT
OBIEC-TIVE
TIMP ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC COMPORTAMENTUL AȘTEPTAT LA ELEVI
STRATEGII DIDACTICE
M m F me1 3 min MOMENT ORGANIZATORIC.
Învățătoarea pregătește cele necesare pentru buna desfășurare a lecției,mai exact se ocupă de aranjarea mobilierului,de pregătirea materialelor didactice necesare și de primirea elevilor din pauză
Elevii sunt în pauză și se pregătesc pentru ora de limba română
- - - -
2 2 min ENUNȚUL TEMEI ȘI AL OBIECTIVELORÎn această oră vom încerca să ne amintim principalele elemente
geometrice învățate în anul anterior,să le reprezentăm grafic,să le clasificăm etc.Pentru aceasta veți avea nevoie de instrumentele de desen și de creioane colorate.
Elevii ascultă indicațiile învățătoarei și intuiesc o competiție și o activitate interesantă.Vor nota data și titlul
MM
m
m F1
meme
3 DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRIISperând că cu toții ne vom comporta frumos și vom fi harnici eu zic să
începem prin a ne aminti câteva lucruri referitoare la elementele de geometrie învățate în anul anterior
a)să ne amintim!Învățătoarea va stimula reactualizarea cunoștințelor dobândite în clasa a
III-a prin utilizarea planșelor cu elementele geometrice existente în dotareAstfel se va trece la reactualizarea pe rând a elementelor geometrice:1)punctul X .
2) linia dreaptă-Orizontală-Verticală-Oblică
3)segmentul de dreaptă-Orizontal-Vertical-Oblic
4) linia curbă
-Deschisă-Închisă
Își vor pregăti cele necesare activității
Elevii vor fi solicitați ci vor ieși la tablă pentru reprezentarea grafică a unor elemente geometrice,dar vor nota și pe caiet și vor reprezenta elementele geometrice
M1M3M2M4
M3M2M4
m
m
F1F2
F1F2
F1F2
meme
5)linia frântă:
-Deschisă-Închisă =POLIGON
b)semidreapta definire,reprezentare grafică ,clasificare
c)poligoane- definire, proprietăți ,denumiri:
Pentagon octogon pentagon hexagon etc
d)să ne jucăm!
În limita timpului disponibil elevilor li se va propune rezolvarea unor exerciții din manual referitoarea la elementele geometrice reactualizate
Elevii vor fi solicitați ci vor ieși la tablă pentru reprezentarea grafică a unor elemente geometrice,dar vor nota și pe caiet și vor reprezenta elementele geometrice
Elevii vor fi solicitați pentru rezolvarea unor exerciții aplicative din manual
M3M2M4
M5
M3M2M4
F1F2
F1F2
F1
4 FIXAREA CUNOȘTINȚELOR Elevii vor fi solicitați să repete chestiunile esențiale referitoare la
elementele geometrice reactualizate din clasa a III-a prin întrebări.
Vor răspunde cât mai exact la întrebări .Vor deschide manualul pentru a localiza lecția.
MM
M 5 2 min EVALUAREA ȘI ASIGURAREA TRANSFERULUI
Activitatea elevilor va fi apreciată ,iar pentru exersarea noțiunilor predate se recomandă temă din manual.
Elevii ascultă recomandările și își notează ca temă terminarea fișei
M
M
Educatoare, ORUNA ANTONETA-ANICA studentă la: Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei, Psihologie şi Educaţie Fizică şi Sport,
Specializarea: Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar, Anul III, ID,Universitatea de Vest „Vasile Goldiş”, Arad, Filiala Bistriţa