Elemente de Prozodie

8
Proiect didactic UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PROPUNĂTOR: DATA: CLASA: ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba și literatura română TEMA LECŢIEI: Elemente de versificaţie TIPUL LECŢIEI: Predare de noi cunoștinţe OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1 să asigure coerenţa ideilor exprimate într-un mesaj oral; 2.2. valorificarea categoriilor semantice învăţate în contexte diferite; 3.2 să recunoască modalităţile specifice de organizare a textului epic și procedeele de expresivitate în textul liric; 4.1 să-și exprime, în scris, opinii și atitudini; 4.4 să utilizeze corect flexiunea nominală și verbală în textul scris, utilizând corect semnele ortografice și de punctuaţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1.Să identifice tipurile de rimă în textul dat; 2.Să recunoască modurile de grupare a versurilor în strofe; 3.Să calculeze măsura versurilor specificate; 4.Să identifice tipurile de ritm. STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming, învăţare prin descoperire, tabelul cu dublă intrare.

description

...

Transcript of Elemente de Prozodie

Page 1: Elemente de Prozodie

Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PROPUNĂTOR: DATA: CLASA: ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicareOBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba și literatura românăTEMA LECŢIEI: Elemente de versificaţie TIPUL LECŢIEI: Predare de noi cunoștinţeOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:2.1 să asigure coerenţa ideilor exprimate într-un mesaj oral;2.2. valorificarea categoriilor semantice învăţate în contexte diferite;3.2 să recunoască modalităţile specifice de organizare a textului epic și procedeele de expresivitate în textul liric;4.1 să-și exprime, în scris, opinii și atitudini;4.4 să utilizeze corect flexiunea nominală și verbală în textul scris, utilizând corect semnele ortografice și de punctuaţie.OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1.Să identifice tipurile de rimă în textul dat;2.Să recunoască modurile de grupare a versurilor în strofe;3.Să calculeze măsura versurilor specificate;4.Să identifice tipurile de ritm.

STRATEGIA DIDACTICĂ:Metode: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming, învăţare prin descoperire, tabelul cu dublă intrare.

Mijloace: tabla, fișe de lucru, caiete.

Forme de organizare: frontal, individual

EVALUARE: aprecieri verbale.

Page 2: Elemente de Prozodie

Momentele lecţiei Dozare Obiective op.

Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică Evaluare

Metode Materiale Forma de organizare

Momentul introductiv 1 min. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfașurării orei.Se face prezenţa.

Captarea atenţiei și reactualizarea noţiunilor ancoră

10 min. Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează eventualele greșeli, se oferă explicaţii suplimentare.Pornind de la tema pentru acasa (o poezie), se va nota pe tablă cuvântul poezie, iar elevii vor fi solicitaţi să identifice cât mai multe trăsături specifice acestui concept.Poezie- figuri de stil, sentimente exprimate în mod direct de eul liric, versuri, strofe, rimă, ritm.

Conversaţia caiete frontalExplicaţia

Brainstroming tabla frontal

Aprecieri verbale

Anunţarea subiectului lecţiei și a obiectivelor

1 min. Pe baza caracteristicilor identificate se anunţă titlul lecţiei iar elevii sunt anunţaţi că vor rezolva exerciţii referitoare la elementele de versificaţie. Se notează pe tablă titlul lecţiei: Elemente de versificaţie. Elevii notează titlul în caiete

ConversaţiaExplicaţia tabla frontalcaiete

Dirijarea învăţării 26 min. Se scrie pe tablă strofa: ,,Peste dealuri zgribulite/ Peste ţarini zdrenţuite/A a venit așa deodată/ Toamna cea întunecată.” (Balada unui greier mic, George Topârceanu). Elevii vor avea sarcina de a citi strofa şi de a înlocui

Exerciţiul tabla frontalConversaţia

Page 3: Elemente de Prozodie

O1

O2

cuvintele subliniate cu sinonimele lor. Se vor remarca diferenţele dintre strofa cu rima și cea fără rimă, şi importanţa rimei în poezie din punctul de vedere al muzicalităţii. Se va obţine definiţia rimei care va fi notată la tablă şi elevii o scrie în caiete: Rima reprezintă identitatea sunetelor de la sfârșitul a două sau mai multe versuri.

Elevii vor fi întrebaţi câte tipuri de rimă cunosc. Răspunsurile se vor nota pe tablă și în caiete.Fiecare elev va primi fisa 1 pe care vor fi scrise 4 strofe din 4 poezii diferite. Elevii vor citi strofele şi pe baza cunoştinţelor pe care le deţin, dar şi sub îndrumare, vor observa tipul de rimă (monorimă, rimă îmbrăţişată, rimă încrucişată, rimă împerecheată,) pentru fiecare strofă în parte. Se precizează că există versuri care nu au rimă. Acestea se numesc versuri libere. În Fișa1, pe verso, se vor afla exemple de versuri libere pe care elevii le vor observa. Se notează definiţia versului liber pe tablă și în caiete: Versul liber este acel vers care nu se supune niciunei structuri regulate, nu are metru, rimă sau nu este încadrabil în strofe.Se solicită completare la următoarea

Învăţare prin descoperire caiete

Conversaţia tabla frontalcaiete

Exerciţiul Fișa 1 individualExplicaţia

Explicaţia Fișa 1 frontalConversaţia tabla individualcaiete

Conversaţia caiete frontalExplicaţia Fișa 2 individual

Aprecieri verbale

Page 4: Elemente de Prozodie

O3

O4

afirmaţie: Mai multe versuri la un loc alcătuiesc…………Se notează pe tablă și în caiete definiţia strofei. Fiecare elev va primi Fișa 2 și va observa felurile în care strofele pot fi grupate.Elevilor li se solicită calcularea măsurii fiecărei strofe din Fișa 2. Măsura se va afla prin numărarea orală a silabelor. Se notează în caiete definiţia măsurii.

Elevii sunt anunţaţi că ritmul este ultimul element de versificaţie despre care vor discuta. Se notează în caiete definiţia ritmului și tipurile de ritm: Succesiunea simetrică a silabelor accentuate și neaccentuate într-un vers se numește ritm. Unitatea metrică format dintr-o silabă accentuată, urmată de una neaccentuată(_,U), se numește troheu. Unitatea metrică format dintr-o silabă neaccentuată, urmată de o silabă accentuată(U,_), se numește iamb. Elevilor li se vor oferi exemple pentru ambele situaţii despre care vom discuta.

Exerciţiul Fișa 2 frontalConversaţia caiete individualExplicaţia

Explicaţia caiete frontal

Aprecieri verbale

Feed-back/Evaluare 10 min. Se solicita elevilor completarea versurilor astfel încât strofa să aibă rimă: Furnica s-a dus la ………….Ca să-şi cumpere....................

Exerciţiu tabla individualcaiete

Aprecieri verbale

Page 5: Elemente de Prozodie

Fiindcă la uşă s-a ................. Totul i s-a .............................

Elevilor li se va cere să aprecieze cu adevarat sau fals următoarele afirmaţii:Versul este un rând dintr-o poezie.O strofă este alcătuită din versuri.Există doar strofe din patru versuri.Versurile tuturor poeziilor sunt grupate pe strofe.Rima este potrivirea sunetelor de la sfârşitul versurilor.Prin rimă se realizează muzicalitatea versurilor.Ritmul iambic are la bază o silabă accentuată, urmată de una neaccentuată.La rima încrucişată primul vers rimează cu ultimul, iar al doilea cu al treilea.Nu există versuri fără rimă.

Exerciţiu frontalAprecieri verbale

Asigurarea retenţiei și a transferului

1 min. Se va transmite tema de casă: realizarea unei strofe rimate în cadrul căreia primul vers sa se termine cu un substantiv, al doilea cu un adjectiv, al treilea cu un adverb, iar al patrulea cu un verb.

Explicaţia caiete individual

Aprecieri 1 min. Aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.

Explicaţia frontal