Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

8
Școala Primară Belin-Vale An școlar: 2014/2015 I. Date de identificare Data: 27.03.2015 Clasa : a III-a B Profesor pentru învățământul primar : Anamaria Sibianu II. Construcția Aria curriculară : Arte Disciplina : Educație plastică Unitatea de învățare: Subiectul lucrării: „Peisaj de primăvară” Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi Timp: 45 min Scopul: * dezvoltarea capacității de exprimare plastică, utilizând materiale, instrumente și tehnici variate; * dezvoltarea sensibilității, a imaginației și a creativității artistice; * dezvoltarea deprinderilor unor tehnici specifice artei plastice; Obiective operaționale: O 1 : - să enumere grupele de culori (culori primare, calde, reci, nonculori) ; O 2 : - să identifice tehnicile de lucru folosite în realizarea compoziției plastice (stropirii, ștampilării, Pagina 1 din 8

description

Este un proiect didactic conceput pentru clasa a III-a, utiliz\nd tehnici diverse

Transcript of Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Page 1: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

I. Date de identificare

Data: 27.03.2015

Clasa : a III-a B

Profesor pentru învățământul primar: Anamaria Sibianu

II. Construcţia

Aria curriculară: Arte

Disciplina : Educație plastică

Unitatea de învățare:

Subiectul lucrării: „Peisaj de primăvară”

Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi

Timp: 45 min

Scopul: * dezvoltarea capacității de exprimare plastică, utilizând materiale, instrumente și

tehnici variate;

* dezvoltarea sensibilității, a imaginației și a creativității artistice;

* dezvoltarea deprinderilor unor tehnici specifice artei plastice;

Obiective operaţionale:

O1: - să enumere grupele de culori (culori primare, calde, reci, nonculori) ;

O2: - să identifice tehnicile de lucru folosite în realizarea compoziției plastice (stropirii, ștampilării,

dactilopicturii, și a dirijării culorii prin suflare) ;

O3: - să obțină pata picturală pe baza subiectului propus, obiectivul se consideră atins dacă fiecare

grupă reușește să realizeze Peisajul de primăvară;

O4: - să descrie conținutul etapelor de realizare a peisajului de primăvară, pe baza modelului și a

explicațiilor primite;

O5: - să decupeze floricelele, fluturașii și rândunelele date, respectând conturul trasat pentru a

realiza peisajul de primăvară;

O6: - să aprecieze calitatea lucrărilor realizate pe baza criteriilor stabilite;

Forme de evaluare: observare sistematică, probă practică

Pagina 1 din 7

Page 2: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

Strategii didactice: Metode şi procedee: observația, conversația, explicația, demonstraţia, exerciţiul, munca

independentă, problematizarea; jocul;turul galeriei;

Material didactic: lucrare model; hârtie colorată, hârtie albă; lipici; foarfece; acuarele; pensule; carton;

Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.Bibliografie:1. Curriculum Naţional, ,,Programe şcolare pentru învăţământul primar”, Bucureşti, 2003;2. Aurel Dascălu, Educaţia plastică în ciclul primar – ghid metodic, Ed. Polirom, Iaşi, 19973. Maria Ilioaia, Metodica predării desenului la clasele I – IV

Pagina 2 din 7

Page 3: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

Nr.crt

Secvenţele lecţiei /Timp

Conținutul învățăriiOb.op

Strategii didactice

Metode şiprocedee

Mod de organizare

Material didactic

Forme de

evaluare

1 Moment organizatoric3 min

Se crează condițiile psiho-pedagogice necesare desfășurării activității:

aerisirea sălii de clasă; pregătirea materialelor necesare pentru

activitatea practică de astăzi: creioane colorate, acuarele, pensule, foarfece, lipici, imagini ce ilustrează flori, insecte, păsări de primăvară

Conversaţia Frontal acuarele, pensule, lipici foarfece, carton

2 Captarea și orientarea atenției

*Stimularea interesului copiilor prin cutiuța cu surprize pregătite de mămăruța „Bubulina”.Ghicitori Anexa1*Se vor adresa o serie de întrebări referitoare la grupele de culori puse de Bubulina.- Care sunt culorile calde?- Ce senzație vă dau aceste culori?- Care sunt culorile reci?- Ce senzație vă dau?- Care sunt nonculorile?- Ce rol au?- Ce se obține prin amestecul lor?( alb + negru)- Care sunt culorile primare?- Care sunt culorile binare?- Cum se obțin culorile binare?O ultimă ghicitoare:„Soarele tare încălțește Și zăpada o topește

O1 - conversația- explicația- jocul

Frontal Cutiuța, ghicitorile, laptop, videoproiector, Cercul Lui Newton

Orală

Pagina 3 din 7

Page 4: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

Ghiocelul s-a ivit -Cine oare a venit?” (Primăvara)

.

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

*Le comunic elevilor tema lecției și obiectivele propuse.*Astăzi, la ora de educație plastică vom realiza un peisaj de primăvară.În realizarea temei puteți folosi diferite tehnici de lucru. Spre exemplu:„ Ștampilarea, stropirea, dactilopictura”, etc.

- conversația- explicația

Frontal

4 Dirijarea instruiriia)Prezentarea și intuirea lucrării model

b) Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru

c) Executarea lucrării de către elevi

* Prezint lucrarea model un peisaj ce înfățișează primăvara ( pomi înfloriți, albine, rândunele, floricele)Le cer elevilor să spună ce materiale am folosit pentru a realiza această lucrare.Solicit elevilor să exemplifice câteva tehnici folosite în realizarea lucrării

*Explic tehnica de lucru și etapele de realizare .1) Pictăm iarba, cerul, norii, pomii, 2) Decupăm florile, fluturii, albinele, păsările.3) Lipim peste peisajul pictat floricelele, albinuțele, fluturii;

*Solicit unu/ doi elevi să verbalizeze etapele de lucru și câteva tehnici;

O2

O3

O4

O5

- conversația- explicația- observația- demonstrația

-problematizarea

Frontal

Pe grupe

lucrare model

acuarele, pensule, lipici, foarfece,

- probă practică

Pagina 4 din 7

Page 5: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

*Împart clasa în patru grupe și le urez spor la treabă;*Urmăresc executarea lucrării, dau indicațiile suplimentare individuale sau globale dacă este cazul.*la evaluarea lucrării voi ține cont si de disciplina si ordinea din cadrul orei.

- exercițiul practic

carton, jetoane cu flori, buburuze, albine, rândunele

5. Evaluare *După terminarea lucrărilor acestea sunt expuse de elevi.*Fiecare elev are o steluță pe care o va oferii unei lucrări cu excepția lucrării realizate de propria grupă.Se va ține cont de: corectitudinea executării lucrării (respectarea etapelor de lucru), acuratețea lucrării, originalitate.

O6 Metoda Turul Galeriei

Individual ExpozițieSteluțe

Evaluare orală

7. Încheierea activității

*Se vor face aprecieri referitoare la modul de desfășurare a activității. Se felicită fiecare grupă pentru lucrarea realizată, dar în special câștigătorii.

Conversația

Pagina 5 din 7

Page 6: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

Anexa 1

Ghicitori„Ce culoare îți spune Stai și nu plecaÎncă nu e timpulPentru a traversa” (roșu)

„Nimeni nu mă poate întreceSunt culoarea cea mai receCu galben combinatMă fac verde imediat” (albastru)

„De combini roșu cu albastruVei obține o culoareCum e vânăta sau pruna, Gândiți-vă ce nume are!” (mov)

„Ea natura reprezintă, Sau culoarea ierbii esteVânătorul pe haine-o are, Care e acea culoare? (verde)

„Culoarea soarelui este, A lămâiei sau bananeiDacă știi s-o denumeștiRidici mâna și vorbești” (galben)

Pagina 6 din 7

Page 7: Educatie plastica Proiect didactic clasa a III-a

Școala Primară Belin-Vale

An școlar: 2014/2015

Pagina 7 din 7